Oldalak

2022. 06. 28.

Szent Péter és Szent Pál

Szent Péter és Pál apostolok ünnepét üljük. Mindketten Krisztus egyetlen Egyházának oszlopai. Ünnepünk magába foglalja az Anyaszentegyház kétezer évét és az Evangélium terjedését. Egyházunk minden év január 25-én, Szent Pál apostol életútjára irányítja figyelmünket, ezért ma a Sziklának nevezett emberre, Péterre tekintünk.  A négy evangélista írásában az első helyen álló, és a legtöbbet idézett apostol nem más, mint Szent Péter. Eredeti neve Simon, a Péter vagy Szikla nevet, mely pápai feladatát jelzi, Jézustól kapta. Simon Betszaidában született. Apja Jónás,  testvére Szent András apostol, aki vele együtt halász volt. Meghívása idején Kafarnaumban lakott a családjával. Amúgy lelkes, a dolgokat fürkésző, rátermett, aki minden helyzetben feltalálja magát. Kevésbé törődik az udvariassági formákkal. Becsületes munkás. Ő is várja Izrael reménységét. Van önbizalma, ezért néha sértő megjegyzéseket is tesz. Amikor észre veszi, akkor igyekszik kiköszörüli hibáját. Mindenben a legjobbat szeretné elérni, persze emberi elgondolás szerint. Jézus olyankor megfeddi, s ahogy történni szokott, belátja tévedését, és alázattal meghajol az igazság előtt. Lelkesen tud szeretni, elvegyül az emberek közt, megérti őket. Jézus Péter hitvallására - Te vagy Krisztus, az élő Isten Fia! - építi egyházát, annak szervezetét, átadja tanítását, szentségeit és lelki hatalmát.

Szentmisénk hitvallásában Egyházunkat egynek, szentnek, katolikusnak és apostolinak mondjuk. Egynek, mert Jézus Krisztus alapította és nem emberek, mint a felekezeteket. Szent, mert Istentől van a tanítása és a szenttétevő eszközei. Katolikus vagyis egyeteme, hogy minden időben, minden helyen, minden népnek ugyanazt az evangéliumot hírdeti. Apostoli, az apostolkollégium feje, az első pápa, Péter és utódai állnak az egyház élén.

Apostoli három értelemben is: 

1.) Az „apostolokra alapított épület” (Ef 2, 20; Jel 21, 14) volt és marad; apostolokra, akiket Krisztus választott ki tanúknak és küldött misszióba. 
2.) Az Egyház megőrzi és átadja a benne lakó Szentlélek segítségével a tanítást, a hitletéteményt, az apostoloktól hallott józan beszédet (2Tim 1, 13-14). 
3.) Továbbra is az apostolok tanítanak, szentelik meg az Egyházat Krisztus második eljöveteléig, hála azoknak, akik helyükre lépnek pasztorális feladatukban: a püspökök testülete „amelynek a papok a munkatársai, egységben Péter utódjával, az Egyház legfőbb pásztorával” (AG 5). 
A szentmise prefációjában valljuk: „nyájadat, örök Pásztorunk magára nem hagyod, hanem szent apostolaid által mindvégig őrzöd és óvod, hogy azok kormányozzák hívő népedet, kik rendelésedből állnak nyájad élén Fiad helyett, mint pásztorok”.
Péter utóda, a mindenkori római pápa oldó-kötő hatalmával irányítja, tanításával erősíti Krisztus Egyházát apostolutód társaival a püspökökkel.
Ne feledjük el, hogy ma teljes búcsú nyerhető, ha szentségekhez járulunk és imádkozunk a Szentatya szándékára. Emlékezzünk arra, hogy Jézus és később a jeruzsálemi keresztény közösség is imádkozott Péterért. Imádkozzunk a mindenkori pápáért, „az Úr szőlejének egyszerű és alázatos munkásáért”, hogy szolgálatát Isten egész népével együtt, az Úrnak tetszően tudja végezni.

Ma Szent Péter sírjánál és a magyar szentmiséken elhangzik az un. pápai himnusz, melyben óhajunk is ott van: Tartsd meg Isten Szentatyánkat, Krisztusnak helytartóját. Ekkor gondoljunk az apostolokra, akik olyan emberek voltak, mint mi, akik gyarlóságokkal küzdöttek, de szentek lettek, az Egyház oszlopai. 

Ha bennünk megvan a Jézus iránti odaadó szeretet, amely megvolt az apostolokban, akkor minden megpróbáltatásból fel tudunk kelni, meg tudunk újulni, szentekké tudunk lenni.

Papszentelés.  Exc. és Ft. Kovács Gergely érsek, június 29-én, a gyulafehérvári székesegyházban 11 órától kezdődő szentmise keretében szenteli áldozópappá a gyergyócsomafalvi Baróti Tibor, a csíkszenttamási Biró Károly, a csíkszentdomokosi Bőjte Csongor, a kézdivásárhelyi Forró Roland, a csíktaplocai Kerekes Péter, a borszéki Mazai Tihamér és a hidegségi Tímár József diakónust. Imádkozzunk a szentelendőkért.

E nap a templomi perselyezés az Apostoli Szentszék részére történik.

2022. 06. 27.

Krisztus világa 2022. Június - Szemle

Összehoz a Szentlélek – Csík benépesítésétől a pünkösd-szombati búcsúig átfogó képet kapunk a múltról. A szabolcsi zsinat 1092-ben határozott arról is, hogy minden község méltóan emlékezzék meg temploma védőszentjének ünnepéről, és annak felszentelése napjáról. A magyarországi szentek kultuszát megteremtő László király, Szent István egyházszervezetét is tovább építette. Uralkodása alatt a Székelyföldön, így Csíkban is felépültek a templomok és védőszentjükről nevezték el a falvakat. E tényt igazolja, hogy László királyt, amikor 1192-ben szentté avatták, az ő tiszteletére nem tudtak templomot szentelni, mert felszentelt templomaink mind álltak. Ezért Szent László életét a felszentelt templomok falán örökítették meg, és emlékét őrizték. A Nagysomlyói királyi várba (Sóvár) és a Kárpátok keleti lejtőin, II. Géza az ország védelmére letelepítette a johannitákat. Utánuk a pálosok jöttek Somlyóra, akiket a lelkes hívők fogadalomból látogattak. A törökök 1432-ben feldúlták, megontották Csíkot. Az újjáépítésre Hunyadi János a ferenceseket telepítette le 1442-ben. A hitvédelemben kitörölhetetlen emlékként él 1567. május 17-e, pünkösdszombatja, amikor az asszonyok és gyermekek a Szűzanya segítségét kérték Somlyón, a férfiak pedig „vérükkel és véres fegyvereikkel” védekeztek a Hargitán. A győzelmet, a Segítő Máriának köszönték meg, és újabb fogadalmat tettek. Azóta az évszázadok hagyományához híven, együtt imádkozunk Máriával, megvallva a Krisztushoz tartozást és szeretetközösségünket.

Lelkünk Lelke Bellon Gellért püspök elmélkedése. Ismerős kifejezéseink: lelketlen, lélekölő, lélek-nélküli, hálni jár a lélek, lelkére veszi, testestül-lelkestül benne van, lelke rajta, lelkem, lelkére kötjük, lelkes, lelket önt, lelkesít, száradjon a lelkén, kitesszük a lelkünket, lélekszakadva, lélekjelenlét stb. Jézus azt akarja, hogy az élet léleknélküliségébe vigyük bele a szeretet és az odaadás lelkét. Ezért hívnunk kell a Szentlelket, hogy lelkünk Lelke legyen.

TöltődjünkA cím arról szól, hogy mit tehetünk mentális egészségünk megőrzése érdekében. A mentális egészség magában foglalja az érzelmi, pszichológiai és társadalmi jólétünket, befolyásolja a gondolkodásunkat, érzéseinket és cselekedeteinket. Azt is meghatározza, hogyan kezeljük a stresszt, hogyan kapcsolódunk másokhoz és hozunk döntéseket. A mentális jóllét receptjét adja Len Rita írása. Záró szava pedig késztessen az olvasásra, mert: Az életünk maga a legnagyobb ajándék. (4-5. oldal)

A Szentlélek szolgálatában – Tamás József ny. püspök vallomása a 23 évi püspöki szolgálata alatt tapasztaltakról. „Püspöki szolgálatom alatt főegyházmegyénknek egyetlen plébániája sincs, ahová nem látogattam volna el, ha nem is a bérmautak alkalmával… és kevés olyan filiája van, ahová nem jutottam el. Aktív püspökként 37483 személyt bérmáltam meg főegyházmegyénkben. Amerikai, kanadai és németországi útjaim alkalmával pedig 50 fiatalt. Nyugdíjasként, felkérésre a tavaly és az idén 520 fiatalt részesítettem a bérmálás szentségébe. A Szentlélek szolgálatában végzett munkám remélem, hogy nem lett hiábavaló. Vallom azt, hogy a Szentlélek szele bármikor megérintheti őket és magához édesgetheti. S ezért imádkozom, hogy akikre általam osztotta ki kegyelmi ajándékait a Szentlélek, el ne vesszenek, az üdvösségre jussanak.” (6-7. oldal)

Móricz Zsigmond a csíksomlyói pünkösdi búcsún – Mirk László írása. Az igazságkereső Móricz Zsigmondot a történelmi emlékezés – mivel a gyergyóalfalvi pap vezette a hadakat, hát az alfalviak állnak a körmenet élén –  ez a tény megnyugtatta az írót. Éjfélkor pedig a kórusból szemlélte a templomban levő asszonyokat és gyermekeket. Éjfélkor egy fájdalmas hangú „Hej, én édes jó Istenem...” énekkel megindult a kegyszobor feljáróján a templomban várakozók menete. Felment mindenki, és vitték magukkal az asszonyok ölben a gyermekeket, és ők is simogatták a szobor lábát. Ez annyira megindította Moricz Zsiga bácsit, hogy egész testében rázkódva zokogott, és lebukott feje az orgona redőnyére. Amikor eljöttünk a templomból, azt mondta, hogy ezt az éjszakát soha nem felejtem el.” Ez egy kevésbé ismert Móricz-arc. (7-8)

Az orvosok védőszentjei és szent orvosok I. rész. Dr. Jakubinyi György ny. érsek írása: Szent Lukács evangélista, Szent Kozma és Damján, Batthyány-Strattmann Boldog László életéről. 

A gyulafehérvári székesegyház méltóságának legdrámaibb öt sérülése – Bakó M. Hajnalkától. – A visszaütés – gyerekeknek szoló történet. – FIF nyári rendezvényei. Keresztrejtvény. A lap a németországi Fekete-erdő Krisztus arcát őrző bükfájával zárul.

KRISZTUS VILÁGAErdélyi katolikus családok lelkiségi havilapja – rólunk és nekünk szól. Megrendelhető a plébániákon, a kézbesítőknél és a szerkesztőségben: 530230 – Csíkszereda (M-Ciuc), Kossuth L. u. 38. sz., Hargita megye, tel/fax: +40-266-311-726, email: krisztusvilaga@yahoo.com. Bankszámlaszám: RO65 RNCB 0159  0154 1927 0001, BCR Agentia Miercurea Ciuc. ISSN: 2558-8389.

 

Krisztus világa májusi száma itt:

https://drive.google.com/file/d/1pRuPNQfTNJoaMMTBr9KOkPdzFCIId61n/view


 

Ezer Székely Leány Napja 2022. július 1-2.

 

Ezer Székely Leány Napja rendezvényre 1931. június 7-én került sor első alkalommal. Célja a székely népviselet, néptánc és népzene megőrzése.   
Jelmondata:
Hitében erős, erkölcsében tiszta, önazonosságában szilárd ifjúság nevelése.

P. Takács Albert Gábor (Budapesten 1896. dec. 19. -  Yangston, AEÁ, 1974. jan.1.) ferences szerzetes 1927-ben lett csíksomlyói házfőnök. A történelmi idő úgy hozta, hogy népi kultúránk védelmét felvállalta a Csíkszeredában működő Szociális Testvérek Társulatának egyik vezetőjével, Stettner Andrea testvérrel és a kolozsvári Katolikus Nőszövetséget képviselő Zakariás Flóra nővérrel. 1930-ban eltervezték az Ezer Székely Leány Napja rendezvény szervezését, amelyre 1931. június 7-én került sor első alkalommal. Célja a székely népviselet, néptánc és népzene megőrzése.  
Tartalmát pedig a jelmondat őrzi, nem a ruha:
Hitében erős, erkölcsében tiszta, önazonosságában szilárd ifjúság nevelése.
Az első találkozóra 42 településről jöttek el Csíkszeredába. 1932-ben a mozgalomba  új emberek is bekapcsolódtak: Domokos Pál Péter gimnáziumi tanár, aki a konferanszié szerepét vállalta és P. Lukács Manszvét OFM szónok. 1935-ben megtartott V. találkozó után a román hatóság betiltotta. 
Újraéledése 1940. október 8-án volt, amikor Csíkszeredába látogatott vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó. Ez lett az első magyar világbeli Ezer Székely Leány Napja rendezvény.  Az igazi szervezőt, P. Takács A. Gábor ferences atyát, a rendezvény egyik lelkes kezdeményezőjét a történelem szele Amerikába sodorta. Az Egyesült Államokban halt meg 1974. január 1-jén. 
 

 

2022. július 1., péntek

Székely Népviselet Napja, Toborzó programok, Pozsonyi Csata emlékünnep

17.00 órától - ünnepi megemlékezés a dicsőséges Pozsonyi csatáról, Csíkcsomortán, Kárpátok Őre emlékmű.
18.00 órától - ünnepi gálaműsor Csíkszeredában, a Szabadság téren
Fellép a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, az Alba Regia Pulutyka Táncegyüttes, az Aranyszalma Néptáncegyüttes.

2022. július 2., szombat

Ezer Székely Leány Napja

10.00 – Gyülekező a Csíksomlyói Salvator-hegyen a Hármasoltár körül
11.00 – Ünnepi szentmise
12.00 – Ünnepi köszöntőbeszédek
12.30 – A hagyományőrző néptánccsoportok előadásai
14.00 – A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a Bekecs Néptáncszínház, az Alba Regia Pulutyka Táncegyüttes, az Aranyszalma Néptáncegyüttes előadása
15.00 – A hagyományőrző néptánccsoportok előadásai
16.00 – Közös játék és tánc, közös fotó készítése a népviseletbe öltözöttekkel, népviseletmustra-kiértékelés, esketőszékek átadása
17.00 – A hagyományőrző néptánccsoportok előadásai

Kísérőprogramok a rendezvény idején:
11.00 – 18.00 – Kézműves kiállítás és vásár, mesterségbemutatók
12:00 - 15:00 – Népviseletmustra, népviseleti kiállítás
13:00 - 17:00 – Kézműves foglalkozások, ügyességi játékok

Mindenkit sok szeretettel várunk!

Forrás: Szervezők

A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!

Szent László a lovagkirály

 Június 27-én, Erdély fővédőszentjére, Szent László királyra emlékezünk. Miron Costin (1633-1691) moldvai krónikaíró és más kronikások is - a Szeret városi domonkosok gazdag könyvtárának kincseit, amelyet 1551-ben Stefan Rares vajda elrabolt, és Radócra valamint Jászvásárba vitetett - a rendtörténetből, a Domus Históriából, az Évkönyvekből és más forrásokból Szent László királyról azt írta, hogy a betörő pogány úzokat (fekete kunokat) és besenyőket a Moldvát átszelő folyóig üldözte. A király és kísérete elfáradt, és szomját oltani László király leszállott a lováról, megízleltet a folyó vizét, ivott belőle, lovát is megitatta, majd így szólt emberihez: szeretem, szeretem.... Azóta e folyót Szeretnek nevezik. Ki tudná megszámlálni azt a temérdek Kárpát-medencei hagyományt, amely Szent László király személyéhez fűződik, aki több mint 900 évvel ezelőtt beírta nevét a magyarok szívébe. 

A magyarországi szentek kultuszát megteremtő király Szent István egyházszervezetét is tovább építette. A kereszténység védelmében tett intézkedései, az egyháznak juttatott gazdag adományai, Istennek tetsző élete, lovagi erényei, sok csatában tanúsított vitézsége, az országot támadó ellenség felett aratott győzelmei miatt a nép és katonái már életében hősként tisztelték. Az országra törő besenyőkkel és úzokkal szemben a székely vitézek segítették diadalra. Uralkodása alatt Csíkban már megépültek a templomok és védőszentjükről nevezték el a falvakat. E tényt igazolja, hogy László királyt, amikor 1192-ben szentté avatták, az ő tiszteletére már nem tudtak templomot szentelni, mert már álltak felszentelt templomaink Csíkban és a Székelyföldön. Ezért Szent László életét a felszentelt templomok falán örökítették meg, és tartották elevenen emlékét.      

Mi volt Szent László megdicsőülésének útja? 

– Az, hogy megtalálta minden ember örök ideálját. Lelkét megérintette Krisztus kegyelme. A keresztségben itt kapott egyszerre földi és örök hazát. Ez a szent korona szellemi üzenete is. Itt születtünk, itt növekszünk és érlelődünk sikerek és sikertelenségek közepette, itt tapasztaljuk meg szüntelen Isten csodás tetteit. Ez életünk és emberi méltóságunk szilárd alapja,ugyanakkor az élet- és a hazaszeretetnek forrása is. Ez segít célunkhoz az örök életre. 

– Szent István király népének a kereszténység fennkölt ideálját, Jézus Krisztust adta. László király  egészen átadta magát Krisztusnak, hogy megerősödjön az Úrban és hatalmas erejében (Ef 6,10). Hitte, hogy akik Istent szeretik, azoknak minden a javukra válik (Róm 8,28). E hitben magát egyszerre Istennek és az ország népének adta. Isten a benne élő Lászlót megdicsőítette. A nép pedig ezt a tündöklő, bátor szívű, áldozatos vitézt, erényes magyart megismerte és szívébe zárta. László népe első apostolait, akikre mindig föltekintett, oltárra emelte. A fiatal magyar kereszténység ege, azóta mindinkább szentekkel, csillagokkal, nagyságokkal lett ékes. Szent László élete arról tanúskodik, hogy a magyar ugaron életet fakasztani, biztos jövő fele haladni csak az olyan ember képes, aki Krisztusban él. A kereszténység ideálja nélkül a magyar ember megsemmisül, néma mikrofonná, sétáló hullává süllyed. Igaza van Prohászka püspöknek: „a nemzet akkor válik kereszténnyé, amikor eszményeit keresztelik meg”

Ha visszatekintünk a múltba, megállapíthatjuk, hogy az atyáinknak adott Krisztusi törvény mindennapos elfogadása vagy elutasítása alakította első évezredünket, és érezhetően hatott mindenki életére és hazaszeretetére. A jó keresztény kifelé jóságot áraszt gondolatban, szóban, életadásban, lélekformálásban, kultúrában és a társadalomban. 
Szent Lászlót kérjük, hogy életünket se szellemi, se erkölcsi, se anyagi rossz ne borítsa el. Fényesen ragyogjon felettünk a keresztény életeszmény, az Isten- és felebarát szeretete, amelyet egykor életre keltett az igazság bajnoka, László és utána sok-sok millió magyar.

2022. 06. 26.

Heti útravaló 13.C

Lélekkel szeressünk - Mindnyájunk hivatása az életszentségre szól, az emberek és a világ konkrét szolgálatára. Isten ad hivatást minden népnek és egyénnek, hogy tanúja legyen ebben a világban. A mi keresztény hivatásunk Jézus Krisztustól való, aki Isten országába hívott meg, hogy üdvözüljünk. Hívásának átfogó szélessége a terheltek, a bűnösök meghívásában mutatkozik meg (vö. Mk 2,17). A meghívás az egyén és közösség kapcsolatát is szolgálja, melynek alapja a tökéletes szeretet. Ezért a hivatás mindig Jézus követésére, az Egyház egységére és a kereszt elfogadására szólít.
Olvasmányaink témája a hivatás. Bemutatják, hogy az ember felülemelkedik önzésen, rendetlen vágyakon, törvényszülte félelmen, és átadja magát Isten Lelke indításának. Elizeus – nevének jelentése Isten segített –, a szamariai Abel-Melochából szármzott. Ez a hit tisztaságáért lelkesedő gazdag ifjú Kr. e. 860 körül Illés próféta tanítványa volt. Apja, Sáfát tehetős földműves gazda. Történt, hogy Isten megbízta Illést, hogy Elizeust kenje fel utódjául. (1Kir 19,16b. 19-21) Elizeus épp a tizenkettedik pár ökörrel szántott, amikor Illés odament és rávetette köntösét. Így jelezte, hogy Isten prófétának hívta és átadja jogait. Elizeus a pár ökör leölésével kifejezte szakítását eddigi életével, és miután elhagyta családját, az utolsó percig követte Illést. És látta Illést felmenni az égbe, kinek köpenye és hivatása rá szállt. Elizeus tette azt fejezte ki, mint később az apostoloké, akik elhagyták hálójukat és követték Jézust, vagy Máté felkelt és otthagyta a vámhivatalt. 
Jézusnak a keresztény hivatásról szóló tanítása sok leckét tartalmaz a tanítványság természetéről és követelményeiről. (Lk 9,51-62) Jézus Jeruzsálembe indul, elszántan hirdeti az Atya üzenetét, és ő a húsvéti misztériummal fogja megpecsételni szavait. Az apostolok egy közjáték tanúi lettek, mikor a szamaritánusok nem fogadták be. János és Jakab felháborodik, lelkületük amolyan Illési, nem Jézusé. Jézus nem pusztítani, hanem megmenteni jött mindazt, ami a bűn következtében pusztulásnak indult. Különös, hogy húsvét után ezek a barátságtalan szamaritánusok ny
ított szívvel fogadták be a krisztusi örömhírt (vö ApCsel 8,4-25). Lukács evangélista a tanítványságot, Jézus követését, három hiperbolikus mondással világítja meg, és zökkent ki a megszokásokból. Az első kijelentés megvilágítja annak sorsát, aki Jézushoz csatlakozik:  a szegénységet és folytonos úton levést. Jézus a másodiktól késedelem nélküli követést kér, és utasítja: hagyd a lelki halottakra a testi halottak temetését. A harmadik jelentkező előbb családjától akar búcsúzkodni, mint Elizeus. Jézus pedig az azonnali odaadást, a jövőre tekintést kívánja. 
Krisztus megszerezte az Isten gyermekeinek a szabadságát. (Gal 4,31b-5,1. 13-18) Szentlelkét adta nekünk, hogy vele szabadon szeressünk. Ez a szeretet a keresztény erkölcsi élet alapja.

 

„Uram, kihez mennénk? Tiéd az örök életet adó tanítás.” Jn 6,68.

2022. 06. 25.

Tudomásukra: 2022. június 26.

1. Jézus Szíve ájtatosságot végzünk vasárnaptól csütörtökig az esti szentmise előtt, vagyis ¾7 órakor.

2. Hérfőn Szent László király, Erdély fővédőszentje. Főünnep.
3. Kedden a gyulafehérvári főszékesehyház felszentelésének évfordulója.
4. Szerdán Szent Péter és Szent Pál apostolok napja. Kötelező ünnep. Szentmisét végzünk reggel ½7, 7, de. 11 és este 7 órakor. A templomi perselyezés az Apostoli Szentszék részére történik.E nap Gyulafehérváron papszentelés van. Imádkozzunk a szentelendőkért és a hivatásokért.

5. Csütörtökön szentmisék lesznek, csak az irodai szolgálat szünetel.

6. Elsőpénteken meglátogatjuk betegeinket.

7. A megbérmáltak átvehetik a csoportképeket a plébánia irodájában.

8. Krisztus világa júniusi számát ajánljuk a hívek figyelmébe. A lap tartalmából: Összehoz a Szentlélek – a csíksomlyói fogadalmi búcsú és lelki megújulásról szól. – 

Töltődjünk - Len Rita írása, hogy mit tehetünk mentális egészségünk megőrzése érdekében? 

A Szentlélek szolgálatában – Tamás József ny. püspök vallomása a 23 évi püspöki szolgálata alatt tapasztaltakról. 

Mirk László írása Móricz Zsigmond a csíksomlyói pünkösdi búcsún. Az orvosok védőszentjei és szent orvosok I. rész. Dr. Jakubinyi György ny. érsek írása. 

A gyulafehérvári székesegyház méltóságának legdrámaibb öt sérülése – Bakó M. Hajnalkától. 

A visszaütés –gyerekeknek szoló történet. – Jelentkezni a FIF nyári rendezvényeire, Keresztrejtvény. 

A lap a németországi Fekete-erdő Krisztus arcát őrző bükfájával zárul. A lap a sekrestyében, a ministránsoknál és a kegytárgyboltban kapható.