Oldalak

2022. 10. 31.

Mindenszentek 2022

 

Mindenszentek és halottak napja arra emlékeztet, hogy amíg időnk van, vessük le szellemi vakságunkat, és tekintsünk Jézus Krisztus dicsőséges eljövetelére, amikor ítélni fog élőket és holtakat. Mivel egy Atyának a gyermekei vagyunk, aki a mennyben van, éljük meg a szentek közösségét, régies kifejezéssel a „szentek egyességét”.

Jézus Krisztus a hegyi beszédben közölt parancsait ezzel indokolta: „Így lesztek fiai mennyei Atyátoknak, aki fölkelti napját jókra is, gonoszokra is, esőt ad igazaknak is, bűnösöknek is”. (Mt 5,45) 
A Szentháromság egy Isten mindannyiunkat örök célunk felé vezet, mert az Atya gyermekei, a Fiú testvérei és a Szentlélek templomai vagyunk. Összetartozásunk tartalma a szeretet. 
A vándor-egyház vagy földi egyház tagjai szüntelen segítséget remélhetnek a mennyeiektől, a megdicsőült-egyháztól; 
a földiek hűsége és szeretete viszont azok számára jelenthet segítséget, akik evilági vagy másvilági tisztulásra szorulnak. 
A szeretet átér a túlvilágba, ahol a hit átmegy a látásba, a remény a bírásba. A szeretet pedig örökre megmarad. 
Ezért lehet szeretni az elköltözötteket is, nemcsak gyászban, fájdalomban, hanem a mindennapokban is. Nemcsak emléküket idézve, képeiket nézve, sírjukat gondozva, hanem a szeretet drága műveiben: a szentmisével, a búcsú felajánlással, imával, jó tettekkel, mert akár élünk, akár meghalunk, az Úréi vagyunk (vö. Róm 14,8).

November 1-8. között, naponta egyszer teljes búcsú nyerhető a halottak részére, ha szentségekhez járulunk, meglátogatjuk a temetőt, a templomot vagy kápolnát és elimádkozzuk a Hiszekegyet és a Miatyánkot.

 

2022. 10. 29.

Tudomásukra: 2022. október 30.

1. Ma hajnalban kezdődött a téli időszámítás,  az óra mutatóját visszaállítottuk 1 órával. Ezentúl vasárnap és hétköznap az esti szentmisét 18 órakor kezdjük, a többi szentmise időpontja állandó marad.

2. Kedden. Mindenszentek kötelező főünnep. Szentmisét végzünk 6:30, 7:00, 11:00 és 18 órakor.  

A Róm. Kat. temetőben du. 3 órakor vecsernyét tartunk és megáldjuk az új síremlékeket. A világítás lényeges része a temetői szertartás, ezért ebbe is próbáljanak bekapcsolódni.
3. November 1-8. között, naponta egyszer teljes búcsú nyerhető a halottak részére, ha szentségekhez járulunk, meglátogatjuk a temetőt, a templomot vagy kápolnát és elimádkozzuk a Hiszekegyet és a Miatyánkot.
4. Szerdán, Halottak napja. Szentmisét az egyházközség halottaiért végezzük 6:30, 7:00, 11:00 és 18 órakor. Az esti szentmisét az elhunyt papok, kántorok, egyházi személyek, pedagógusok, egészségügyiek és köztisztviselők lelki üdvéért ajánljuk fel.

5. A plébániai hittanórákat csütörtöktől tartjuk.

Csütörtökön VII-VIII. osztályosok részére 4-5 óráig.
A már bérmálkozott ifjaknak csütörtökön 19-20 óráig beszélgetés a hitről.
Pénteken 3-4 ó. III. osztály I. csoportjának.
Pénteken  4-5 ó. a III. osztály II. csoportjának.
Pénteken 19-20 ó. bérmálkozási felkészítő.
6.      Szombaton ministránsképző 10-11 óráig.

7. Kapható a Krisztus Világa folyóirat.

A tartalomból: Békét adj szívünknek… – A háborúról - Ferenc pápa gondolataival. Mit tud öt ujj?A hüvelykujjtól a nyitott tenyérig vezet, tanít, ébreszget Sárközi Sándor atya. Hálával a szívünkben – Szeresd élettörténeted, ez az az út, melyet az Úr bejárt veled. Szent Matild német királyné –Az erőslelkű, állhatatos, a jóért mindig tettrekész családanya, életével ismerkedhetünk meg, akitől most is példát lehet venni.

A keresztút mellékszereplői – I. állomás: Jézust halálra ítélik. Pontius Pilátus helytartó sorsáról, megtéréséről, vértanúságáról szóló Jakubinyi érsek úr írása. Pilátus a közmondás után most belekerült a Krisztus Világába is.  

Boldog Carlo Acutis – 15 évesen meghalt fiatal az ifjak példaképe. A különös kincsesláda – gyerekeknek kincsfeltárás – Katócától. Derűs oldalról: – Atya, miért építették köralakúnak ezt a templomot – kérdezi egy látogató a paptól. – Azért fiam, hogy perselyezéskor a hívek ne bújhassanak el a sarkokban. 
Keresztrejtvény – És a lap Sík Sándor: Őszi fecske c. versével zárul. 
 
Városi hírek:

8.    Ma, október 30-án a Székelyföld  Autonómia Napja. Délután fél hattól a Mikó vár melletti parkolóban örtűzgyújtás.

9.    Pénteken a 18 órakor a Városházán Dr. Szekeres Attila-István:  Címereink a Székelyföldön címmel  tart előadást.


 

 

Isten az élet barátja - 31.C.

Petőfi Sándor játszi könnyedséggel fejezte ki az emberi lélek titkait és változásait.
Ilyen a Befordultam a konyhára c. népies versének életképe, amelyben bemutatja azt a tipikus helyzetet, ahogy a konyhába belépő legény megpillant egy leányt és nyomban beleszeret. A hétköznapi epizódot kedves életbölcsességgel, fordulattal, kiigazítással adta elő. Végül az utolsó sorokban kimondja az igazságot, a lányért ment oda, akibe első pillantásra beleszeretett:
Égő pipám kialudott,/ Alvó szívem meggyúladott.” 
Olvasmányunk a Bölcsesség könyvéből részben apologetikus, részben didaktikus buzdító szónoklat és imádság Isten hatalmáról és irgalmáról. (Bölcs 11,12-12,2)  A szentíró ebben a szakaszban a hitet próbálja erősíteni honfitársaiban. Isten végtelenül irgalmas, és kíméletes, mert szeret. Neki megvannak az eszközei a bűntetésre is, mert hatalmas. A világ is olyan előtte, mint a porszemnek nevezett legkisebb súly a mérlegen, vagy a földre hulló hajnali harmatcsepp. De irgalmat gyakorol, mivel szereti teremtményeit, s lehetőséget ad nekik a bűnbánatra. A mindent megtehető Isten könyörületes tud lenni. A teremtéssel és a fenntartással, mindent és mindenkit nagyon szeret, így türelmes és megbocsátó.  “Te mindent kímélsz, mert a tied minden, ó életnek barátja. (…) Alig bünteted azokat, akik eltévednek; inted azokat, akik vétkeznek, és a szívükre beszélsz, hogy gonoszságukat elhagyva higgyenek benned, Uram.” Nagyon szép tanító ima Isten szeretetéről, irgalmáról.
Ennek személyes megnyilvánulását Jézusban látjuk, amikor Jeruzsálembe tartott, hogy megváltó áldozatát bemutassa. Jerikóhoz közeledve a vak koldusnak visszaadta szeme világát. Jerikóban a vámosok feje, Zakeus szerette volna látni Jézust, de a tömeg miatt nem tudta, mert alacsony volt. (Lk 19,1-10) Előre szaladt és felmászott egy vadfügefára, hogy láthassa. Amikor Jézus odaért, felpillantott a fára és nevén szólította: Zakeus, gyere le gyorsan, mert ma a te házadban kell megszállnom.” Zakeus neve jelentése ‘tiszta, ártatlan’. Ez az ember két világ határán mozog: vámszedő, ezért tisztátalan, de nyitott szívvel válaszol Isten hívására; gazdag ember, aki nehezen, de megszabadul a vagyonához ragaszkodásából. Zakeus befogadta Jézust, s az ő jelenléte lehetővé teszi azt, ami emberileg lehetetlen. A gazdag ember átmegy a tűfokán. Zakeus megváltozott, házanépéhez eljött az üdvösség. Jézus előtt kijelentette: Vagyonom felét a szegényeknek adom, ha valakit megkárosítottam négyannyit adok helyette. A hagyomány szerint Szent Péter segítőtársa, majd Cezárea püspöke lett. 
Zakeus élete igazolja Szent Pál tanítását: aki életében megdicsőíti Krisztust, azt Krisztus is dicsőségre emeli. (2Tessz 1,11-2,2) Imádkozzunk, hogy Istenünk méltóvá tegyen bennünket a meghívásra és tökéletessé a hitből fakadó tettekre.

 

„Az Emberfia azért jött, hogy megkeresse és üdvözítse, ami elveszett.”  Lk 19,10.

 

2022. 10. 27.

Gulágon is hat Isten igéje

Jézus Krisztusról, a teremtésről, a megváltásról, a hitről és hitetlenségről a legtömörebb szentírási üzenet ez: Kezdetben volt az Ige, az Ige Istennél volt, és Isten volt az Ige, ő volt kezdetben Istennél. Minden általa lett, nélküle semmi sem lett, ami lett. Benne az élet volt, s az élet volt az emberek világossága. A világosság világít a sötétségben, de a sötétség nem fogta fel.” (Jn 1,1-5) Krisztus az Isten Igéje alkotott mindannyiunkat, a mi szívünket is. Ha hallgatjuk az Igét – tudjuk – a Teremtő szól hozzánk. Ő, aki megálmodott minket, aki közelebb van hozzánk, mint mi saját magunkhoz. Ő igéje által olyan szellemi-lelki húrokat érint meg bennünk, amit senki más nem tud. Erről szól a következő történet.

A Gulágon raboskodott egy Kornfeld nevű orvos. Feltűnt neki az egyik fogoly, egy öregember, akiből olyan belső béke sugárzott, ami megfogta őt. Mellé ült, és el kezdtek beszélgetni. Az öreg Jézusról mesélt neki, és megtanította a Miatyánk imádságra. Az ima mélyen megérintette az orvost. Különösen az a mondat: „Bocsásd meg a mi bűneinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek.” Kornfeld ezt a mondatot gyönyörűnek találta. Aztán néhány hét múlva az öregember meghalt.

Nem sokkal ezután késelés fordult elő a foglyokat őrző katonák között. Az egyik őrt, történetesen a legdurvábbat vérző sebekkel vitték a kórházi barakkba, hogy Kornfeld mentse meg. Az orvos felismerte rabtartóját: az egyik legkegyetlenebb őrt. Megfordult a fejében, hogy engedi elvérezni, hiszen megérdemelné. Megdöbbent a gondolattól. Idáig jutottam? Képes lennék orvosként egy ember halálát okozni? Ekkor eszébe jutott a Miatyánk. „Bocsásd meg bűneinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek.” Megműtötte a sebesültet, és megmentette az életét. Kornfeld szívében pedig megszületett a hit.

A kórházi barakkba került betegek vigasztalására szívesen elmondta mindazt, amit az öregembertől hallott, a haldoklók ágyánál pedig a Miatyánkot. Az őröknek nem tetszett, ahogyan az orvos a fogvatartottak lelkével is törődik.

Az egyik este egy elgyötört rabot vittek a kórhái barakkba. A rab arcáról lerítt a kétségbeesés, a teljes reménytelenség. Kornfeld odaült melléje és mesélt neki Jézusról, imádkozta mellette a Miatyánkot. Mikor éjszaka visszaindult a barakkjába, az egyik őr fejbe vágta és meghalt. De az evangélium fénye nem aludt ki a táborban. Az a rab felépült, visszaemlékezett arra, amit Kornfeld mondott neki azon a nevezetes estén. Ez az ember Alexander Szolzsenyicin volt.

Székely János püspök ezzel a történettel rá mutatott arra a különleges erőre, ami Isten igéjében van. A lektorjelölteket arra biztatta, hirdessék Isten bölcsességét, hogy küldetésüknek – Isten kegyelmére építve –, tudjanak szilárd alapot adni.