Keményen bírálja az ENSZ Bizottság észrevételeit, amelyeket látszólag már azelőtt papírra vetettek, mielőtt a tagok találkoztak volna a vatikáni képviselőkkel. Kevés olyan intézmény van, vagy egyáltalán nem létezik, amelyik annyit tett volna ezekben az években a kiskorúak védelme érdekében, mint a Szentszék – hangsúlyozza a szentszéki szóvivő.
A bizottság jóval túllép hatáskörén, amikor beleavatkozik az Egyház tanbeli és erkölcsi állásfoglalásaiba, javaslatokat adva olyan erkölcsi kérdések megítélésében, mint a fogamzásgátlás, az abortusz, a nevelés a családban vagy az emberi szexualitásról alkotott nézet.
Súlyos továbbá, hogy nem értik meg a Szentszék sajátos természetét, amelyet részletesen feltártak az elmúlt húsz év során, amióta a Szentszék csatlakozott a Gyermekjogi Egyezményhez. Nem képesek, vagy nem akarják megérteni? – teszi fel a kérdést P. Lombardi.
A vatikáni szóvivő rendellenesnek nevezi azt a figyelmet, amelyet a bizottság a Szentszék iránt fordít, miközben általában sokkal szűkösebbek azok a jelentések, amelyeket más országokról készítenek, ahol közismerten súlyosak az emberi jogokat és a gyermekek jogait érintő problémák. Nem véletlen, hogy soha nem volt visszhangjuk ezeknek a jelentéseknek. (NB! A görögországi törökök elnyomásáért az ENSZ, de még az EU sem tesz semmit! A moldvai csángók jogaiért, sem a romániai gyermek-kereskedelem miatt nem emelnek szót! Szemforgatók egyházellenes kampánya ez. Megjegyzés tőlem - D-K. József)
Ebben az esetben azonban az ENSZ Bizottság kezdeményezése igazságtalanul kártékony médiafigyelemben részesült. Nincs szó az ENSZ és a Vatikán közötti összecsapásról – fogalmaz P. Lombardi. Az Egyesült Nemzetek nagyon fontos valóságot jelentenek korunk emberisége számára.
Ennek ellenére meg kell állapítani, hogy a közvéleményt az ENSZ negatív értelemben befolyásolta, illetékességi körén túllépve egy olyan bizottság révén, amelyet sokan súlyosan és megalapozottan bírálnak.
A Szentszék a továbbiakban is állást foglal a témában, és nem vonja ki magát a hiteles párbeszéd, a tervezett eljárások alól, nyitott a jogos bírálatokra, de bátran, határozottan és félelem nélkül áll hozzá a kérdéshez.
„Próbáljuk ismét megtalálni az elkötelezettség megfelelő szintjét a gyermekek java érdekében. Az Egyezmény révén is. A Szentszék továbbra is figyelmes és érvekkel alátámasztott válaszokat fog nyújtani a kérdésekre” – írja jegyzékében Federico Lombardi.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése