Oldalak

2014. 05. 26.

Ferenc pápa: Jeruzsálem legyen a béke városa

A Szentatya hétfőn délben az elnöki palotában találkozott az izraeli államfővel. Magánbeszélgetésük, mely a vártnál tovább tartott, szívélyes és ígéretes légkörben zajlott – tájékoztat a Vatikáni Rádió.

A beszélgetést követően az elnök körbevezette a palota kertjében a pápát, ahol P. Pierbattista Pizzaballa ferences kusztosz tolmácsolt a Szentatyának. A béke jelképeként elültettek egy olajfát.

A kertben fölállított pódiumon fehér ruhába öltözött gyermekkórus köszöntötte a pápát. Arabul és héberül énekeltek a békéről, amelyet Izrael és az egész világ számára kértek. A kórust zsidó, keresztény és muzulmán vallású gyermekek alkották, ezzel is kifejezve az összefogást a béke közös ügyéért.

Köszöntő beszédében Simon Peresz elnök úgy fogalmazott: ezen a földön mindenki békét akar, elég volt az erőszakból!
Ferenc pápa pedig azt kívánta, hogy Jeruzsálem valóban legyen a béke városa, ahol a három nagy egyistenhívő vallás követői gyakorolhatják hitüket. A szent helyek ugyanis nem múzeumok vagy turistalátványosságok, hanem olyan helyek, ahol a hívők megélhetik hitüket, kultúrájukat, karitatív kezdeményezéseiket. Ezért folyamatosan tiszteletben kell tartani szent mivoltukat, nemcsak a múlt örökségeként, hanem a jövő emberei számára is.

A Szentatya béketeremtőnek nevezte az izraeli elnököt, akinek erőfeszítéseit a közel-keleti régió megbékéléséért 1994-ben Nobel-díjjal is elismerték. A béke építésének feltétele az emberi szabadság és a méltóság tiszteletben tartása. Zsidók, keresztények és muzulmánok egyaránt hisznek benne, hogy az embert Isten teremtette, és örök életet szán neki. Ebből a közös meggyőződésből lehet békés megoldást találni az ellenségeskedésre és a konfliktusokra. A pápa újból óva intett minden olyan megmozdulástól, amely ellentmond a megegyezés szellemének. Határozottan vissza kell utasítani mindent, ami szemben áll a béke és tiszteletteljes együttélés elérésével zsidók, keresztények és muzulmánok között. Elfogadhatatlan az erőszak és a terrorizmus, a faji vagy vallási megkülönböztetés, a saját álláspontunk másokra erőltetése, az antiszemitizmus minden formája, mint ahogy a zsidók, keresztények és muzulmán személyek és istentiszteleti helyek elleni erőszak és intolerancia is.

Izraelben számos keresztény közösség él és működik. Ők a társadalom szerves részét alkotják, teljes körűen kiveszik részüket a polgári, politikai és kulturális történésekből. A keresztény hívők hozzá akarnak járulni a közjóhoz, a béke építéséhez; a kiengesztelődésért és az összhangért munkálkodnak. Jelenlétük és jogaik tiszteletben tartása – mint ahogy minden vallási felekezet és kisebbség esetében – az egészséges pluralizmus biztosítéka; a demokratikus értékek gyakorlati megvalósulásáról tanúskodik.

A pápa Simon Perezhez fordulva így szólt: „Elnök Úr, Ön tudja, hogy imádkozom Önért és én is tudom, hogy Ön imádkozik értem”. „Szüntelenül könyörgök Istenhez a béke eléréséért és a hozzá szorosan kapcsolódó, felbecsülhetetlen javakért: a biztonságért, a nyugodt életért, a bőségért és – ami a legszebb – a testvériségért”. Mielőbb vessenek véget a közel-keleti régióban dúló konfliktusnak, amely oly sok szenvedést okoz. Békét Izraelnek és az egész Közel-Keletnek! – hangzott végül Ferenc pápa felhívása Jeruzsálemben, az elnöki palotában tett látogatása során.

Magyar Kurír

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése