Oldalak

2014. 12. 09.

Hollande békét keres Oroszországgal

Az után, hogy francia és orosz elnök találkozott a Vnukovo-2 moszkvai repülőtéren, Párizsról úgy kezdtek beszélni, mint főközvetítőről az ukrajnai válság megoldásában. Bár gyakran hallhatjuk, hogy milyen fontos szerepet játszik Franciaország a béke elérésében Délkelet-Ukrajnában, mindenki érti, hogy valójában nem a Moszkva és Kijev közötti kapcsolatok javításáról van szó, hanem Oroszország és az EU közötti kapcsolatokról.
Hollande békét keres Oroszországgal
Majdnem minden vezető európai újság hétfőn egy dologról írt: azt, ami nem sikerült Angela Merkel kancellárnak, mostantól kezdve Francois Hollande teszi. A német és a brit újságok utalnak arra, hogy ragaszkodva merev állásponthoz Moszkvával szemben Merkel egy nagy hibát követett el. Nem tartotta be a legfőbb politikai elvét: várni kell, amíg az ellensége követ el egy hibát. De Moszkva vonatkozásában ez az elv nem működött: Putyin nem követett el hibát.
Az Elysee Palota jelentése szerint rögtön a Putyinnal tartott találkozó után Hollande telefonált Angela Merkelnek, és megvitatta vele azt, hogy kirajzolódik „az ukrajnai válság megoldásának a lehetősége”. A francia média szerint most Párizs és Berlin fontolgatja, hogyan "konszolidálja az eddig elért eredményeket." Hogyan állítsa vissza mindazt, amit Washington segítségével tettek tönkre Európa és Oroszország közötti kapcsolatokban. Az ukrajnai válsággal kezdenek majd.
Már ezen a héten látni fogjuk, képes-e Hollande megbékíteni Európát Moszkvával. A Minszki tárgyalásokra rögtön az után kerül sor, amint Kijev megerősíti a napirendet, beleértve a tűzszünetet, a blokád megszüntetését, és a Don-medence jogállásáról szóló törvény hatályba lépését. Ezt Gyenyis Pusilin a Donyecki Népköztársaság állandó minszki megbízottja közölte. Elmondása szerint célszerű lenne december 12-ére elhalasztani a találkozót, hogy a csoport alaposabban felkészülhessen. Kiev azonban ragaszkodik hozzá, hogy a találkozóra december 9-én kerüljön sor, pontosan meghatározott napirend nélkül.
Francois Hollande rövid látogatása arról tanúskodik, hogy Európa békét keres Oroszországgal, és az összes nyilatkozat merevségét, beleértve Angela Merkel nyilatkozatait is, az amerikai fogyasztásra szánják. Az események ilyen párhuzamos fejlődése meglehetősen elterjedt dolog a diplomáciában.
Az orosz elnök sok mindent mondott Hollande-nak. Így azt is, hogy Oroszországnak ugyanolyan törvényes nemzetbiztonsági érdekei vannak, mint Németországnak, Franciaországnak, az USA-nak vagy bármely más országnak. És amikor Ukrajnában puccsot hajtanak végre, amikor egy új " NATO-sarkot" rendeznek be, Oroszország nem nézhet erre tétlenül.
Most egyre inkább nyilvánvalóvá válnak az EU és Oroszország "Ukrajna miatti veszekedése" paradoxonjai. Például azon állítások ellenére, hogy Oroszország betört Ukrajna területére, Szlovákia december 5-én új, hosszú távú megállapodást kötött Oroszországgal olajszállításokról. Maga az Európai Unió pedig feloldotta az orosz bankok hitelezésére szóló tilalmat.

Andrej Fegyasin
OH

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése