Oldalak

2015. 07. 31.

Tanácsok: 9. Légy nemesen érző, nagylelkű, bölcs, megértő, fennkölten gondolkozó!



9. Minden erőfeszítés árán sem egyedül rajtunk múlik, hogy fényes helyzetbe jussunk, de azért senki sem akadályozhat meg minket abban, hogy nemesen érzők, nagylelkűek, bölcsek, megértőek, fennkölten gondolkozók legyünk. Ne engedjük ezért magunkat a rossztól úgy befolyá­solni, hogy lelkünket elhanyagoljuk és a rosszakhoz hasonuljunk.
Senki és semmi se törjön le, a jóból ki ne ábránduljunk. Ne mások életét kö­vessük vagy utánozzuk, hanem a magunk lelkiismerete szerint járjunk el mindig.
A tolvajt senki sem fogja, azért felmenteni gaztette alól, mert mások is loptak. Mások gonoszsága sem fog téged soha mentesíteni, saját magadért egyedül te vagy felelős.
Erről egy nap se feledkezzél meg...

**

Tanácsok: 1.Tanuljunk meg emberekről jót mondani!

Tanácsok: 2. Tanuljunk meg hallgatni!

Tanácsok: 3. A legszeretettebb emberi tulajdonság

Tanácsok: 4. Annyit ígérj, amennyit teljesíteni tudsz!

Tanácsok: 5. Legyen sok barátod és kevés bizalmasod!

Tanácsok: 6. Törődj a saját dolgaiddal!

Tanácsok: 7. Ne várj soha semmit másoktól!

Tanácsok: 8. Jótéteményeket a lehető legcsekélyebb mértékben kérj és várj másoktól

Tanácsok: 8. Jótéteményeket a lehető legcsekélyebb mértékben kérj és várj másoktól



8. Igyekezzél jótéteményeket a lehető legcsekélyebb mértékben kérni és várni másoktól. Próbáld meg és tapasztalni fogod, hogy a legjobb ismerősöd, a legrózsásabb hangulatában összeráncolja hom­lokát, arcán döbbenet és rossz érzés fut végig, mintha valami szar­vasbogár csípte volna meg, mihelyt kiejted e szavakat: „Barátom, nagy kérésem volna hozzád!”
Különösen a hálát ne tartsd alapnak, amelyre igényeket épít­hetsz, legkevésbé talán éppen azon barátaidnál, akik egész szerencsé­jüket neked köszönhetik. Ezen a sárgolyón a legnemesebb, legönfeláldozóbb, legszebb emberi cselekedetért sem szabad viszonzásra és hálára számítani.
A hálátlanság olyan nagy itt a földön, hogyha ez az emberi vonás fekete posztóvá válna, tizenhétszer körül lehetne vele tekerni a földet. Azt hiszem e tekintetben mindnyájan őrzünk egy titkos sebet szívünk mélyén, hiszen hányszor kellett tapasztalnunk, hogy akiket a szükségtől éppen mi mentettünk meg, akikért talán önmagunkat áldoz­tuk fel, - elhanyagoltak bennünket, mihelyt többé ránk szükségük nem volt. Az emberek még a szivárványra sem néznek többé vissza, ha már egy félórája koszorúzza az eget. Az emberek nemcsak könnyen kitörlik emlékezetükből a jótéteményeket, de valami csöndes, titkos gyönyörűség egy nemével gondolnak arra vissza, akire kénytelenek voltak rászorulni. Azért ha szívednek mindenáron hála kell és remény, keress magadnak egy virágot, mert az emberekben csalódhatsz, de soha sem fogsz csalódni a fákban, rózsákban, csillagokban... 
Csak az emberektől ne sokat remélj, talán semmit! 
A legjobb is csak hozzád hasonló és te is önző vagy!

**

Tanácsok: 1.Tanuljunk meg emberekről jót mondani!

Tanácsok: 2. Tanuljunk meg hallgatni!

Tanácsok: 3. A legszeretettebb emberi tulajdonság

Tanácsok: 4. Annyit ígérj, amennyit teljesíteni tudsz!

Tanácsok: 5. Legyen sok barátod és kevés bizalmasod!

Tanácsok: 6. Törődj a saját dolgaiddal!

Tanácsok: 7. Ne várj soha semmit másoktól!

 



Tanácsok: 7. Ne várj soha semmit másoktól!



7. Ne várj soha semmit másoktól, hanem mindent önmagadtól. 
Ha semmit se vársz az emberektől, sohasem fogsz csalódni, vagy ha igen, akkor kellemesen. Sohase csüggedj önma­gad irányában, bizalmadat egyesegyedül önlelked segélyforrásaiba he­lyezd, mert az életben tökéletesen csak egy valakire számíthatsz - saját magadra. Te kell döntsél, ezért légy nyitott a Gondviselő sugallataira.
Akarod látni a legjobb barátodat? Nézz tükörbe... Ha önmagadba bízni tudsz, már élni is tudsz. Tűzzél tehát magad elé határozott célt, és ne engedd, hogy bármi vagy bárki eltérítsen attól.
A határozatlan és ingadozó emberek, de azok is, akik elaprózzák magu­kat ahelyett, hogy egyetlen dologra központosítanák erejüket: mindig üres kézzel maradnak. 
Az élet szépsége attól függ, van-e erőnk azt szép­pé tenni. Igenis, építs magadnak légvárakat, más szóval tervezzél, mert azokból lesznek az igazi várak, a sikertelenségeket pedig tekintsd a siker oszlopainak.
Napóleon szerint a lehetetlent szót ki kell törülni a szótárból.
A szárnyaló lelkeké a világ. Aki soha életében nem mer valami nagyot, aki nem mer kitörni sorsa börtönéből, az élete végéig megmarad az élelmesek rosszul fizetett napszámosának. Éppen ezért, ha előnyöket, támogatást, előre jutást akarsz az életben, olyan helyzetet, amelyről úgy érzed, hogy családodnak, embertársaidnak hasznára lehetsz - ne rettenj vissza! 
Ha a siker felé vezető utat ezer és ezer tüskével ta­lálod teleszórva, ha lépéseket ismételni vagy kénytelen, ha tűrnöd kell önérzeted megsértését, vagy a fagyos közönyt, amellyel fogadnak – ne rettenj vissza!
Arra éppenséggel ne számíts, hogy az emberek - hacsak föltétlenül szükségük nincs rád -, önként ajánlanak fel valamit, vagy felkéretlenül járnak el érdekedben, még az esetben sem, ha érdemeid és képességeid hangosan bizonyítanak is melletted.

**

Tanácsok: 1.Tanuljunk meg emberekről jót mondani!

Tanácsok: 2. Tanuljunk meg hallgatni!

Tanácsok: 3. A legszeretettebb emberi tulajdonság

Tanácsok: 4. Annyit ígérj, amennyit teljesíteni tudsz!

Tanácsok: 5. Legyen sok barátod és kevés bizalmasod!

Tanácsok: 6. Törődj a saját dolgaiddal!

Tanácsok: 7. Ne várj soha semmit másoktól!


A székelyeket szerető költő

Sík Sándor: Székely pap

Az arca ráncos, mint a csíki dombok.
A szeme, mint az erdőn az eperszem:
Melegít is és mosolyog is ejszen,
Ha a levelek hűséből kibontod,
De a homloka verejtékben ázik,
Mert harisnyásan, mint a többi székely,
A kurta nyárban ő is arat, csépel,
Szénát csinál látástól vakulásig.
Századok óta kullog fenekedve
Faluja körül a farkas, a medve,
De pásztor virraszt a plébánián:
Bástyaövezte kicsi templomának
Báránya közt még nem esett hiány,
Hála legyen a csíki Máriának!
 
Marosfő-Csíkszentdomokos, 1941. augusztus

Mátraszentimrén hűséggel őrzik annak emlékét, hogy Sík Sándor piarista tartományfőnök és költő 1949 és 1959 között nyaranta hosszú heteket töltött a faluban; ennek emlékére július 25-én felavatták Sík Sándor mellszobrát – tájékoztat a Piarista Rendtartomány.


Sík Sándor számos verse Mátraszentimrén keletkezett vagy ottani élményeit örökíti meg. 1983 óta nevét emléktábla őrzi a templom bejáratánál, most pedig az önkormányzat (a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával) fölállítatta a piarista költő mellszobrát, amely az őt ábrázoló első köztéri emlékmű. Sütő Ferenc szobrászművész alkotása a templom szentélye mögött található.

A szoboravató ünnepség 2015. július 25-én, szombaton délután a templomban kezdődött, ahol Jelenits István piarista és Kacsik Árpád plébános mutattak be szentmisét, majd ugyanott Jelenits tanár úr afféle nyilvános irodalomóra keretében mutatott be néhányat Sík Sándor mátraszentimrei verseiből.

Ezután Stuller András polgármester a templom előtti utcára invitálta a jelenlévőket, ahol irodalmi műsorral emlékeztek a költőre. Ennek keretében Józsa-Kalocsai Mária népdalénekes és Kotány Dániel színművész előadásai, valamint Tóth Sándor költő, újságíró emlékező gondolatai hangzottak el. Eközben került sor a szobor megszentelésére, melyet szintén Jelenits István végzett. Végül a mátraszentimrei önkormányzat és a Klotildliget-Piliscsabai Községszépítő Egyesület is elhelyezte koszorúit az új szobor talapzatánál.
Fotó: Piarista.hu
Magyar Kurír

Hamarosan tíz éves lesz XVI. Benedek „Deus caritas est” enciklikája

Ferenc pápa ösztönzésére a Cor Unum Pápai Tanács 2016. február 25-26-án megemlékezik XVI. Benedek első, Deus caritas est kezdetű enciklikája megjelenésének 10. évfordulójáról – tájékoztat a Vatikáni Rádió.


A Deus caritas est (Az Isten szeretet) kezdetű körlevéllel Ratzinger pápa a kereszténység lényegébe vezet bennünket. A jézusi kinyilatkoztatást elemzi Szent János első levele (1Jn 4,10-16) és az evangéliumok (Mk 12, 29-31) alapján. Rávilágít a bibliai hit újdonságára, a perszonalista filozófia szerint megmagyarázza az Érosz (földi szerelem) és az Agapé (az isteni szeretet) közötti különbséget, majd kifejti, hogy Jézus Krisztus az Isten megtestesült szeretete; továbbá az Isten és felebarát szeretetének elválaszthatatlan egységéről beszél: Jézus azonosította magát legkisebb testvéreinkkel  (Mt 25, 40).

Ezzel összefüggésben – hisz az enciklika második része az egyháznak mint szeretetközösségnek szeretetszolgálatával foglalkozik – 2016. szeptember 17-én a Cor Unum konferenciát tart, hogy összehangolja a Szíriában és Irakban működő karitászakciókat, ahol 25 év óta a legsúlyosabb a helyzet, a legsürgősebb a humanitárius segítségnyújtás fokozása.

A karitatív tevékenység az egyház küldetésének lényegéhez tartozik. Benedek pápa teológiai megalapozását valósítja meg naponta Ferenc pápa, amikor a szenvedő emberiség megsegítésére buzdít, és ő maga példát ad a felebaráti szeretet gyakorlására. E szellemben tárgyalnak Szíria és Irak helyzetét vizsgálva a Cor Unum-konferencia résztvevői szeptember 17-én.
Forrás és fotó: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír

Tanácsok: 6. Törődj a saját dolgaiddal!



6. Törődj a saját dolgaiddal és hagyd, hogy más is törődjön a magáéval. Mennyi bonyodalmat, mennyi bosszúságot, mennyi szenvedést okoznak nemegyszer az emberek, mikor - néha legjobb szándékkal - be­avatkoznak mások életébe!
Ne avatkozzál viszálykodásba, mert a legtöbb esetben mindkét fél ellened fordul, és ha kibékülnek, az ellened folytatandó harc jegyében békülnek ki.
Ne foglalkozzál házasságok összeboronálásával, mert ha a házasság sikerül, akkor nem neked számítják föl, ha nem sikerül egészen bizonyos, hogy téged tartanak minden szerencsétlenség egyedüli okának.
Ne adj kéretlenül tanácsot, a legtöbb esetben nem aratsz köszönetet a legjobb tanácsért sem, mert jegyezd meg, az emberek mikor tanácsot kérnek tőled már el vannak határozva, hogy azt teszik, amit ők maguk jónak gondolnak.
Óvakodjál attól, hogy magadat az emberek bírájává told fel. Gondolj arra, hogy az emberek félannyira jók, mint barátaik állítják, de fél annyira sem rosszak, mint ellenségeik kikiáltják.
Ne tárd fel gyöngédtelenül mások gyarlóságait. Akik ma meg­hallgatják élceidet, holnap kerülni fognak, mert föltételezik, hogy más társaságban őket pellengérezed ki. Különösen falun és kis helyiség­ben kell tudni: mit kell elhallgatni és mit lehet kimondani. Az embe­rek legtöbbször visszamondják, amit másokról mondtál...
Éppen ezért, aki tudatosan igyekszik, hogy lelke és háza békéjét megőrizze, őrizkedjék hírt hordani, egyik helyről a másikra, kifecsegni négyszemközti bizalmas társalgást, családi megbeszélést. 
Továbbá ne fűszerezze mondanivalóját megszólássál, becsületrablással, ne szokjék hozzá a szeretetlen iróniához és gúnyolódásokhoz, amelynél a hiúság pillanatnyi diadalát mások fájdalma és egy elvesztett szeretet árán vásárolhatja meg.

**

Tanácsok: 1.Tanuljunk meg emberekről jót mondani!

Tanácsok: 2. Tanuljunk meg hallgatni!

Tanácsok: 3. A legszeretettebb emberi tulajdonság

Tanácsok: 4. Annyit ígérj, amennyit teljesíteni tudsz!

Tanácsok: 5. Legyen sok barátod és kevés bizalmasod!

Tanácsok: 6. Törődj a saját dolgaiddal!