Oldalak

2015. 11. 04.

Az EU reform vagy bomlás?

Berlinben tárgyalt tegnap a brit pénzügyminiszter, hogy meggyőzze német kollégáit az Európai Unió reformjának szükségességéről. A brit EU-tagságról szóló népszavazás előtt az EU és Nagy-Britannia viszonyrendszerét szeretné újratárgyalni London. A kormányon lévő Konzervatív Párt tagjainak többsége már most kilépne az unióból.

A brit Konzervatív Párt tagjainak 71 százaléka szavazna arra, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból, ha most tartanák az erről szóló népszavazást – derül ki a ConservativeHome nevű jobboldali hírportál felméréséből. Az uniós tagság fenntartására mindössze 24 százalékuk szavazna, a válaszadók maradék öt százaléka nem tud dönteni. A két tábor közötti különbség jóval nagyobb, mint az egy hónappal ezelőtti eredmény, amikor 66:30 volt a kilépést támogatók és az azt ellenzők aránya. A felmérés különösen rosszkor jön David Cameron brit miniszterelnöknek, aki arról szeretné meggyőzni párttársait, illetve a brit lakosságot, hogy a legkésőbb 2017-ben tartandó népszavazáson az EU-tagság fenntartása mellett tegyék le voksukat.
A változtatásokhoz elsősorban Németország jóváhagyása kell, nem véletlen, hogy ez ügyben David Cameron többször tárgyalt Angela Merkel német kancellárral. Tegnap pedig George Osborne brit pénzügyminiszter utazott Berlinbe, hogy német kollégáját, Wolfgang Schäublét győzze meg a változtatások szükségességéről.
Angela Merkel tegnap az EU-ban való maradásra kérte Nagy-Britanniát, mondván, segíteni fogja Cameront abban, hogy megreformálja az uniót. Mint berlini beszédében mondta, osztja a britek aggodalmait azzal kapcsolatban, hogy az EU nem elég versenyképes és hatékonyabban is működhetne.
**
Európa elözönlés alatt áll, de még nem érzi át a súlyát annak, hogy a kultúráját, az életformáját, élete eddigi rendjét érte kihívás mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Tudomány világfóruma (World Science Forum, WSF) megnyitóján, szerdán Budapesten.

A kormányfő a Magyar Tudományos Akadémián tartott eseményen kiemelte: ez a korábban nem látott kihívás „összeroppanhatja és maga alá temetheti életünk eddig ismert formáját”, ezért óriási a tét.
A miniszterelnök hangsúlyozta: a politikai, a gazdasági és a tudományos szereplőknek észben kell tartaniuk, hogy egyik terület sem lehet öncélú, megoldásokat kell adniuk az embereknek, ami józanságot és mélyebb alázatot kíván, mint korábban bármikor. „Megmozdult a történelem és ha nem vigyázunk, ránk dől a valóság” – fogalmazott.

magyaridok.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése