Oldalak

2021. 12. 31.

Óévi hálaadás és beszámoló 2021-ről

Az évnek vége, vége.

Menjünk az új elébe!
Jó volt itt járni,
Igédre várni,
hála érte.

Hűséged karja védett,

bár hűtlen volt a néped.
Áldásod árad,
s a bűnbocsánat kész Tenálad.
Az évek elsietnek,
de mindig áll kereszted.
Úr Jézus, véred az örök élet.
Hála Néked.

Krisztusban Kedves Hívek!

Az óév estéjén, Füle Lajos Szilveszteri ének c. versével jöttem a Millenniumi templomba, hogy hálát adjunk Istennek, a 2021. évben kapott jótéteményeiért. 

A múlt és a jövő időhatárához közeledve, hálaadó szándékkal zárjuk le a múltat, és kezdünk egy új évet. Isten ránk vonatkozó akaratát már ismerjük, mert Jézus Urunk megmondotta: Atyámnak az az akarata, hogy mindenki, aki látja a Fiút és hisz benne, örökké éljen, s feltámasszam az utolsó napon.” (Jn 6,40)
Gondolataink ilyenkor a jövő felé irányulnak, vajon mit tartogat számunkra az új év?
Isten gondviselésében bízva, nem fürkésszük a jövőt, hanem megtervezzük. 
Amíg van néhány óra ebből az évből, el kell mondanom azt is, hogy Istennek sokféle terve és akarata van a múltunkra vonatkozóan. Isten szándékát mi nem csak előfelé, hanem visszafelé is kutatjuk. Ahogy Jézus nemzetségtábláját Máté evangélista Ábrahámtól vázolja fel Jézusig (Mt 1,1-16), addig Lukács evangélista Jézustól Ádámig vezeti vissza (Lk 3,23-38). Ezért megkérdezhetjük: Istenem, mi a szándékod a múltammal, ezzel az évvel? Hogyan építed be megváltó művedbe? Mit kell tennem ma és holnap?

Egy biztos, hogy a múltunk lezárul, és annak részleteiből a bűneinket Isten irgalmába tesszük, hogy megszabaduljunk azok terhétől; a jót amit tettünk Isten szeretetébe helyezzük, hogy megőrizze. A múltunk megtanít arra, hogy az életünk maradandó, és tetteinknek vagy mulasztásainknak óriási jelentősége van. A Jóistennek adunk át mindent, ahogy Szent Pió atya lefekvés előtt tette: „Ó, Uram! Múltamat irgalmadba, jelenemet szeretetedbe, jövőmet gondviselésedbe ajánlom.”

Isten a mi plébániánk eseményeit is felírta az életkönyvében, és mielőtt egyházközségünk 2021. évi leltárát átadnám az Óévnek, előbb a kedves hívekkel ismertetem az egyházközség ez évi életét. Szólok a leki és szellemi tevékenységekről, oktatásról és előadásokról, rendezvényekről és apostolkodásról, valamint számokban megragadható eseményekről és adatokról: születések-, keresztelők-, esküvők-, temetések-, szentáldozásokról és az egyházközség anyagi gazdálkodásáról.

I. A lelkiek, szellemiek terén:

1. Hétköznap 4 mise, vasárnap 8 szentmise kegyelméből táplálkoztunk. Minden hónap elsőpéntekén meglátogattuk betegeinket. A hó első vasárnapján szentségimádást tartottunk, akár csak Krisztus Király ünnepén, szeptember 8-án és 14-én pedig megtartottuk a főegyházmegyei örökös szentségimádási napot.

A diákok részére a plébániai hittanórákat október elejétől, valamint a ministránsképzőt is folyamatosan végeztük.
2. Házszenteléskor, január 2-6 között meglátogattunk 2877 családot, és a Tavasz utcában 45 családot, és együtt imádkoztunk híveinkkel. Köszönjük híveink imádságos, fegyelmezett magatartását és adományait.
3. Január 18 és 22 között ökumenikus imahetet tartottunk a keresztények egységéért: „Maradjatok meg szeretetemben, és sok gyümölcsöt teremtek…” (Jn 15,5-9) mottóval. Ezuton is köszönöm, hogy komolyan bekapcsolódtak az imahétbe.
4. Február 11-én, Lourdes-i Boldogasszony ünnepén, a betegek világnapján, az esti szentmisén kiszolgáltattuk a betegek szentségét a járóbeteg és idős híveinknek.
5. Február 7 és 14 között a Házasság Hete, a Házasság Világnapja alkalmából imádkoztunk a házasulandókért és a családokért.
6. Nagyböjt vasárnapjain, szerdáin és péntekein keresztúti ájtatosságot végeztünk.
7. Március 12-én megtartottuk a 24 óra az Úrért ájtatosságot.
8. Március 18 és 21 között háromnapos nagyböjti lelkielőkészületet tartottunk.
9. Március 19-én, Szent József ünnepén a püspöki kápolna búcsúját ültük meg. Július 27-én Szécsenyben a Szent Kinga búcsút, szeptember 14-én a Szent Kereszt búcsút és október 17-én a Millenniumi templom búcsúját ünnepeltük.
10. Március 27-én a Mária Légió csíki curiája évi fogadalomújítását megtartotta.
11. Március 29-30-31-én az iskolások húsvéti gyónására került sor, valamint a karácsonyi gyónásra december 20-21-22-én.
12. Húsvétra háromnapos lelkigyakorlattal készültünk. A nagyheti szertartások keretén belül, megtartottuk a nagycsütörtöki lábmosás szertartását.
13. Virágvasárnap, Húsvét vigíliáján, Úrnapján és Szent Kinga búcsún körmenettel tettünk tanúságot hitünkről. Húsvétvasárnapján reggel 8 órakor megtartottuk az ünnepélyes ételszentelést, méltóan a katona nemzethez,  melyről az országos hiradók is beszámoltak.
14. Megtartottuk a hagyományos Szent Antal és Szent Rita kilencedet.
15.  Megtartottuk a májusi, a júniusi és az októberi ájtatosságokat.
16. Az elsőáldozók szüleivel értekezletet tartottunk két alkalommal és 98 gyerek járult szentáldozáshoz május 2-án és 16-án.
17. Bérmálkozott pünkösdvasárnap 114.
18. A NEK-re készülőben minden hónap utolsó szombatján szentségimádást tartottunk a lelkiségi csoportokkal és hívekkel. Ugyancsak a hónap  első vasárnapján is szentségimádást tartottunk.
19. T. Mihály András segédlelkészt a főpásztor júliusba áthelyezte, és Küsmödi Csongor-Ignác újmisést helyezte ide.20. Aug. 20-án Szent István ünnepség. Augusztus 28-án Isten Szolgája Márton Áron püspök születésének 125. évfordulóján autóbusszal zarándokoltunk Csíkszentdomokosra.
21. Szeptember 10-én indultunk az 52. NEK-re, és 12-én este indultunk vissza. Itt fogalmazódott meg, hogy szentségimádási kilencedet kezdjünk október utolsó szombatjától június utolsó szombatjáig a családokért, a papi és szerzetesi hivatásokért 10,30-tól 21 óráig.

22. Szeptember 13-án iskolai Veni Sancten vettünk részt.
23. Szentírás vasárnapján, szept. 26-án közös Szentírás olvasást tartottunk a Millenniumi templomban.
24. Október 5-én megkezdtük a plébániai hitoktatást: kedden, csütörtökön, pénteken és a ministráns képzést szombaton.
25. November 1-jén, Mindenszentek napján du. 3 órakor vecsernyét tartottunk a Róm. Kat. temetőben. Másnap Halottak napján szentmiséket ajánlottuk fel halottainkért.
26. Külön köszönöm a kórházi pasztorációban tevékenykedő két lelkipásztori asszisztensünknek, Zelma testvérnek és Csilla nővérnek a munkáját.
27. Híveink Farkas Zsombor tisztelendő úr vezetésével a Pálos ’70 zarándoklaton vettek részt.
28. November 28-án megtartottuk a XX. Csángó Nap Csíkszeredában, a moldvai magyar testvéreinkért imádkoztunk.
29. Az adventi roráté misék felemelőek és léleképítők voltak. Megteltek templomaink. Szentségekhez járultak felnőttek és fiatalok, ezért karácsonyunkat békés, meghitt lelkületben ünnepeltük.

 

A felnőttek oktatása:

1. Az év minden péntekén keresztelői felkészítőt tartottunk.
2. A házasságra jelentkezett pároknak az év folyamán jegyesfelkézítőt tartottunk. Ezenkívül jegyesoktatást tartottunk elektronikus úton is.
3. Októbertől április végéig a bérmálkozók felkészítőjét tartottuk.
4. A lelkiségek találkozója és esti szentségimádás a rendelkezések betartásával történt.  
5. A szentmiséknél bevezetőt mondtunk, a vasárnapi igehirdetéskor valamint a szentségek és szentelmények kiszolgáltatásánál homilíát mondtunk.


Előadások, rendezvények, bemutatók, koncertek:

1. Februárban és áprilisban az elsőáldozó gyerekek szüleivel tartottunk szülőértekezletet.

2. Júliusban helyet adtunk kétszer is a Régizene Fesztivál programjainak.
3. A csíkszeredai Nőszövetségekkel közösen ünnepélyesen megtartottuk a Nőszövetségek Világnapját a Millenniumi templomban. 
4. Augusztus 23. és 25. között, hétfőtől szerdáig a gyimesbükki plébánián tartott Erdélyi Római Katolikus Nőszövetségek Egyesülete XXII. Konferenciáján vettünk részt, melynek házigazdája a helyi plébánia Nőszövetség-Oltáregylete volt.
5. December 5-én csendben megérkezett a Mikulás és 25-én az angyal.
6. December 19-én és a Millenniumi templomban a Nagy István Művészeti Líceum diákjai énekükkel hangoltak az ünnepre, este pedig az orgona szakosok koncertjét halhattuk. 
7. Szenteste a hittanos-ministránsok csoportja két alkalommal előadták a Betlehemest. 23 órakor a felnőtek, lelkiségi csoportok és ifjak szabadtéri Betlehemesét láthattuk.  
8. December 27-én a Psallite csoport karácsonyi koncertjét tartotta a Szent Kereszt templomban.

 


Nemzeti és kulturális események:

 A húsvéti ételszenteléssel példát adtunk az országnak, és a járvány ellenére a csíksomlyói pünkösdi búcsút is engedélyezték.

Szerényen megtartottuk nemzeti ünnepeinket: március 15-ét, augusztus 20-át, október 6-át és október 23-át. Városi rendezvényeket támogattunk, résztvettünk és koszorúztunk.

A sajtóapostolság terén:

1. Az Egyházközségi Apostol hetilapot 2000 példányban jelentetjük meg, amit minden vasárnap kézbevehetnek a kedves hívek. 

2. Krisztus Világa katolikus családok havilapja, amit szerkesztünk, kiadunk és Erdélyben terjesztünk. Ez az egyetlen székelyföldi katolikus havilap, amely megérte a 12. évfolyamát. Teljesen önkéntes alapon dolgozunk, valami szépet akarunk tenni Istenért és a hívekért. 
3. Az Erdélyi Mária Rádiót támogatjuk és önkéntes alapon beszolgálunk. 
4. A hazai és külföldi magyar katolikus kiadványokat az igények szerint terjesztjük. Szeretném, ha minél több emberhez eljutnának a katolikus sajtótermékek. Többet is tehetnének híveink a sajtóterjesztés terén. 

 

II. Az óév az alábbi adatokat is viszi Főplébániáról: 

1. Megkeresztelkedett 123. Elmaradt 2.

Fiú: 65, ebből legitim:45, Illeg:20;

Lány: 58, Leg:32, illeg:26.

Összesen törvényes: 77, törvénytelen = 46.

1 éven aluli: 81, 1-7 év közötti = 37, és 7 éven felül =5

2. Elsőáldozó lett 98 gyerek.

3. Házasságot kötött 25 pár = rk+rk=22; vegyes kat+ref=3. Úgy látszik, hogy a a leányok saját szerencséjükre nem kíváncsiak, és óév éjszakáján  nem szaladtak ki a disznóólhoz, s nem rugdosták meg azt. Ha ilyenkor az ólban a disznó felröfögött, akkor az új évben a leány férjhez megy, ha az állat nem hallatott hangot, esküvőre egy évig nem lehetett számítani. Úgy látszik, hogy a pandémia a szerelmet is kikezdte. 

4. Elhalálozott: 123. Férfi: 67, ellátva:28, ellátatlan:39.

Nő: 56, ellátva:27, ellátatlan:28. ártatlan:1.

Ellátva összesen 56, ellátatlan 67.  

Összesen: 123.

 

5. Szentáldozások száma. 127.600

Szent Kereszt plébánián: 117.500

Szent József kápolnában   10.100

Mindezért Istennek legyen hála.

 

III. Az anyagiak terén:

1. Plébánia bevételei: egyházi hozzájárulás, a hívek felajánlásából, persely, bérekből, egyházi szolgáltatásokból, házszentelés, szponzor adományból, APIA-s támogatásból, és az adók 3,5%-ból tevődik össze.

Összesen:.........

2. Pályázati támogatások:

- BGA támogatása Óvoda-bölcsődére:

- Megyei Önkormányzat:

adott a Segítő Mária Gimnázium Bentlakás belső javítására és a Szent Kereszt templomtorony javítására.

- Városi Önkormányzat támogatást adott a Márton Áron Kulturális Központ Kiállító tér sínrendszerére;

- A plébánia az önrészt biztosította.

 

3. Kiadások:

1. A Gyulafehérvári Központ fenntartására, az iskolaalap, a teológia és a szórvány támogatására 9000 hívő után befizettük a 6 lej összeget az év elején: 54.000 lejt.

2. A főegyházmegyei gyűjtéseket megtartottuk: Katolikus Magyar Bibliatársulat; a Missziók; a Szent Erzsébet Caritas-gyűjtés; a Családpasztoráció; az Ifjúsági Főlelkészség, a Szentföld persely; Péter fillérek; a Marosjára-i kápolna építésre, Tűzkárosult családok megsegítésére, támogatására. Összesen: 21.653 lej.

3. A bérekből származó jövedelem után a 20%-ot befizettük.

4. Nagyobb kiadásaink fűtésre, világításra és időközi javításokra volt, a számlákat havonta hozzák.

 (Az egyházi hozzájárulás 2022-től a tiszta jövedelem 1%-a, vagy 18 év fölött levő személyeknek nem kevesebb mint 90 lej.)


4. Beruházásaink: 

- A Márton Áron Kulturális Központ munkálataira fizettünk:

- A Segítő Mária Bentlakás javítási munkálataira

- Bölcsőde-napközi építésére a legtöbbet fordítottuk, BGA-s pénzt.

- Torony javítás.

A beruházási kiadásokat csak is pályázati támogatásból tudjuk fedezni.

IV. Jövőre marad munkánk:

1. A MÁKK  épületének a tereprendezése – engedélyt decemberben kaptunk.
2. A Bölcsőde-óvoda munkálatainak a folytatása, tereprendezés. 
3. A Szent Kereszt templom és plébánia közti útszakasz rendezése. 
4. A Szent Kereszt templom tornysisakjának újreépítése.
5. A Szent Kereszt templom barokk oltárának restaurálása (befejezési szakaszban van).
6. A Millenniumi templomtér rendezése.
7. A temetőkerítés lefestése.
8. Segítő Mária Bentlakás működési engedélyéhez sűrgősen szükséges a kazánok kicserélése és a mozgáskorlátozott feljáró és mosdó kialakítása.
9. Ft. dr. Csipak Lajos kanonok, régens-tanár hamvainak hazahozatala Szebenből és újratemetése.
 

Kedves Hívek! Megköszönöm mindnyájuknak, a kétfilléreseknek és támogatóinknak, Tamás püspök úrnak és egyházi alkalmazottainknak erkölcsi és anyagi támogatását és imádságát. Nem panaszkodom, tettük és tesszük Isten segítségével, amit tehetünk. Neki legyen hála mindenért. Egyben arra kérem az Urat, hogy adjon több segítőkészséget és bátorságot vezető embereinknek.

Minden határnap valaminek a végét, ugyanakkor valaminek a kezdetét jelenti. Ezért az óévet a maga jó és nemkívánatos dolgaival helyezzük Isten irgalmába. Az új évet egy lehetőségként, bajmentes időszakként fogadjuk ajándékként.

Ilyenkor a pásztorok nyájterelő eszközeik használatával, ugyanolyan hatalmas zajkeltéssel terelték el az eltelt 365 napot, mint ahogy állataikat a legelőn. Ezt a zajos óév-búcsúztatót mindaddig folytatták, míg a gazdák be nem hívták, hogy a gazdasszonyok megkínálhassák őket a gonoszűzésért.

Mi éjfél előtt félórával a templomban közösségünk nevében, csendes imádásban megköszönjük Istennek mindazt a jót, amit tőle kaptunk ebben az esztendőben és elharangozzuk az óévet. Ugyanígy harangszóval és Jézus nevének segítségül hívásával köszöntjük az újévet, hogy Isten áldjon meg minket békével és boldogsággal a 2022-es esztendőben. Ámen.

Csíkszereda, 2021. december 31.

Msgr. Dr. Darvas-Kozma József esperes-plébános

 

 

 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése