Oldalak

2023. 04. 29.

Tudomásukra: 2023. április 30.

1. Búzaszentelést a 11 órakor kezdődő szentmisén tartunk.

2. A papi és szerzetesi hivatások vasárnapja van. A kedves hívek  a Krisztus világa áprilisi számának adományozásával, imáikkal és a megpróbáltatások felajánlásával támogathatják a papi hivatás ügyét. A lap tartalmából:  Én Uram, én Istenem! – akár Tamás apostol, mi is a szerető szívet a feltámadt Krisztusban találjuk meg. Jézus húsvéti misztériumával felragyogtatta a föltámadt életet. A hittel pedig őt és vele az örök életet nyerjük el.

- Örök evangélium Rájuk lehelte a Szentlelket – Belon Gellért püspök elmélkedése a bűnbocsátó hatalomról.

– Péter tagadása – a Kárpátaljai magyar katolikusok állapotáról. Nyakukon az ukrán-orosz háború, a nemzeti elnyomás. Küzdelmeikre utalnak az alcímek: Ki tagadunk meg? Mit tagadunk le? A kitagadott, az elhagyott imája.

A keresztút mellékszereplői VII. Állomás – Jakubinyi érsek atya írása: Az úr Jézus rokonairól. 

  110 éve született Bözödi György író – a székelyek múltján megy végig, de most is a jelennek tart tükröt. Székelyudvarhelyt haldokló városnak írta le.  Csík megyében sem talált job helyzetet. És mitől változott meg, azt bárki megállapíthatja, ha elolvassa Virt László tanulmányát.

A gonoszlélek távoltartása és amit a szenteltvízről tudni kell – Jozefa-Terézia karmalita nővér írása.– Milyen helyzetben látunk ma áhitatos gyerekeket? Erről a pedagógusok, lelkipásztorok szólnak, de a felnőttek is megtudják teremteni a gyerekek számára a feltételeket. A német szerző végszava üzenet a csíki családoknak is.
Derűs oldalról: A feleség feljelentést tesz a rendőrségen. – A férjem mindig megver! – Milyen gyakran? – kérdi a rendőr. – Ahányszor csak kártyázok vele.
A lap a ministránsoknál és a sekrestyében kapható.
3. Hétfőn Szent József a munkás ünnepe. Májusi ájtatosság 18:45 órától.

4. Kedden Szent Antal nagykilenced 4. keddje. A plébániai hittanórára várjuk a gyerekeket. 

5. Kedden az elsőáldozók I. csoportjának próbája 3-4 óráig.

6. Pénteken az elsőáldozók I. csoportjának 3 órától, a II. csoportnak 4 órától hittanóra.

7. Szombaton elsőgyónás du. 5 órától a gyerekeknek, du. 6 órától a szülők és keresztszülők részére.

8. A bérmálkozóknak pénteken 19 órakor találkozó a Szent Kereszt templomban.

9. Az Egyházközségi Apostol a kijáratoknál található. Vigyenek az idős, beteg szomszédjaiknak is.


 

2023. 04. 27.

Krisztus világa 2023. április - Szemle

Én Uram,én Istenem!  – akár Tamás apostol, mi is a szerető szívet a feltámadt Krisztusban találtuk meg. Nekünk Jézus Krisztus az út, az igazság és az élet. Azt keressük, ami odafönt van, ahol Krisztus ül az Isten jobbján. Az égiekre irányul figyelmünk, mert amikor Krisztus, a mi életünk újra megjelenik, vele együtt mi is megjelenünk a dicsőségben (vö. Kol 3,1-4). Szent Ágoston-i nyugtalansággal élt és erről vallott költő óriásunk, József Attila, Keresek valakit c. versében: „Tele vágyakkal zokog a lelkem,/ Szerető szívre sohase leltem,/ Zokog a lelkem.// Keresek Valakit s nem tudom, ki az?/  A percek robognak, tűnik a Tavasz/ S nem tudom, ki az.// Csüggedő szívvel loholok egyre,/ Keresek valakit a Végtelenbe,/ Loholok egyre.” Belátta, hogy a földi élét véges, a szív is megáll, de a lelke az nem:  „Lelkem elröppen a Végtelenbe,/ Tovább nem vágyom arra az egyre,/ A Végtelenbe.” Mi a szerető szívet a feltámadt Krisztusban megtaláltuk. A húsvéti hitben látjuk életünk négy létszakaszát: a magzati, a földi, az örök és a feltámadt életet. Jézus húsvéti misztériumával felragyogtatta a föltámadt életet. A hittel pedig őt és vele az örök és feltámadt életet nyerjük el.

Örök evangélium – Rájuk lehelte a Szentlelket – Belon Gellért püspök elmélkedése a bűnbocsátó hatalomról. „Vegyétek a Szentlelket”. Azt a hatalmat kapják tehát az apostolok, amit leginkább kifogásolt az emberiség. Örökös kérdés, mellyel találkozik az egyház, ami először az Úr felé hangzott el: „Ki bocsáthatja meg a bűnöket? Nem egyedül az Isten?” (Mk 2,7) Honnét veszi a bűnös ember, hogy egy másik bűnöst feloldozzon? Így okoskodik az emberi ész: aki maga is bűnös, attól nem lehet bűntörlést várni. Jézus tehát kifejezetten igényt tart a bűnbocsánatért esdeklők leborulására, és egyáltalán a bocsánatkérésre. De feltámadása után, mikor a bűnbocsátó hatalmat rájuk lehelte, szinte nem hagyott időt nekik arra, hogy megvallják bűnösségüket és leborulva kérjenek bocsánatot. Azon mód, ahogyan voltak, az emberi gyengeség és bűn sarától lucskosan kapják a Szentlelket. Így jelzi azt, hogy nem egyéni belsejük erkölcsi magaslatáról, de a kívülről kapott hatalom erejétől van szavuk bűnbocsátó ereje. Miként Jézus lehelete arcukat, úgy érinti a hatalom lelküket, és ez a hatalom megvan akkor is, ha bensejük még megbocsátatlan bűnökkel teli.
Péter tagadása
– Kárpátaljai katolikusok hangja. Kovács Marianna tanárnő írása a Kárpátaljai magyar katolikusok állapotáról. Nyakukon az ukrán-orosz háború, a nemzeti elnyomás. Küzdelmeikre utalnak az alcímek: Ki tagadunk meg? Mit tagadunk le? Miért tagadunk? Fontos ez? A kitagadott, az elhagyott imája. Átélt rossz tapasztalatainkat pedig segíts felhasználni, hogy a hasonló cipőben járó sorstársainkat jobban megértve tudjuk segíteni. Adj erőt, hogy a fájdalom miatt felépített védőbástyáinkat szép csendesen, fokozatosan, a megbocsátással és a szeretettel bontogassuk le. Add nekünk a magyarázkodások és a kreált "nyomós" okok helyett a bűnbánat tisztító könnyeit! Küldjél ilyenkor ébresztő kakasszót vagy valami más jelet, hogy ráébredjünk, hasítson belénk, hogy a pillanatnyi csilivili látszatnál és a kényelemnél mérhetetlenül nagyobb érték, ha Téged és a Tőled kapott ajándékokat - a tulajdonságainkat, adottságainkat és az útitársainkat - őszintén és gerincesen vállaljuk!
A keresztút mellékszereplői VII. Állomás
– Jakubinyi érsek atya írása: Az Úr Jézus rokonairól. most arra a kérdésre szeretnék választ keresni, hogy az Úr Jézus  rokonai hogyan viselkedtek a szenvedéstörténet idején? A rokonságban a szülők után a testvérek következnek. A rokonság viselkedéséből megtanulhatjuk azt, hogy hova jut az ember hit nélkül... Rajtunk keresztül kell megéreznie embertársainknak, hogy Isten szereti őket. (6-7. oldal)
110 éve született Bözödi György író – a székelyek múltján megy végig, de a jelennek tart tükröt ezzel – Virt László tanulmánya. „Akadtak néhányan, akiknek fájt a feltárt igazság és a könyv megjelenése után is minden buzgalmukkal azon voltak, hogy elgáncsolják a szélesebb körben való terjedését, nehogy közvéleményt formáló tényezővé váljék.” Bözödi György nem „felpántlikázott” képet adott a székelységről, hanem a valóságot, a székelység múltjába ágyazva.
Amit a szenteltvízről tudni kell
– Jozefa-Terézia karmalita nővér írása. A démon tehát, Isten kényszerítő erejének engedve, kénytelen tanúskodni a szenteltvíz szerepéről, melyet a Római Misekönyv szavai szerint (bocsánatos) bűneik bocsánatára, a gonosz csábításainak elkerülésére és Isten oltalmának elnyerésére használunk. Szent György vértanú élete.  Milyen helyzetben látunk ma áhitatos gyerekeket? Az áhitat, hogy mélyen átéljük: olyasvalami előtt állunk, ami hatalmasabb nálunk, ami fölött nem rendelkezünk ellenőrzéssel. Kincsesláda gyerekeknek. A nyolcadik kincs: egy Jézus által adott ígéret. Derűs oldal.  Belép a pszichológus egy tök üres szobába, majd megszólal: - Mondja uram... mióta képzeli magáról, hogy láthatatlan? Keresztrejtvény. Jézus kijelentését rejti magában. A lap Ady Endre: A szép húsvét versével zárul.     A lap nyomdai ára 3,50 RON. Megrendelhető az alábbi címen.

KRISZTUS VILÁGAErdélyi katolikus családok lelkiségi havilapja – rólunk és nekünk szól. Megrendelhető a plébániákon, a kézbesítőknél és a szerkesztőségben: 530230 – Csíkszereda (M-Ciuc), Kossuth L. u. 38. sz., Hargita megye, tel/fax: +40-266-311-726, email: krisztusvilaga@yahoo.com. Bankszámlaszám: RO65 RNCB 0159  0154 1927 0001, BCR Agentia Miercurea Ciuc. ISSN: 2558-8389.

Megtértetek lelketek Pásztorához - Hv.4.A

Jézus példabeszéde a jó pásztorról.
(Jn 10,1-10) Jézus a palesztinai pásztorok ma is általános szokásából veszi hasonlatát. Tavasztól őszig a nyájakat állandóan a hegyi legelőkön tartják, éjszakára ellenben több nyájat beterelnek egy közös karámba, akolba, hogy megvédjék a ragadozóktól és a rablóktól. A pásztorok helyett ilyenkor az éjjeli őr vigyáz a karámban nyugvó állatokra. A pásztorok pedig kora reggel visszatérnek alvóhelyükről, bemennek az akolba és kivezetik saját juhaikat. Mindenik pásztor sajátos torokhangot ad, amit a juhai ismernek és mindegyik megy saját pásztorának jól ismert hangja után.  Jézus kapunak és pásztonak mondja magát. Mindkét kép kétszer ismétlődik. János apostol ezzel hangsúlyozza, hogy Jézus az üdvösség egyedüli forrása, aki azért jött, hogy életünk legyen és bőségben legyen.
Jézus az Atya küldötte és az üdvösség egyedüli szerzője. Ő a jó pásztor, aki ismeri juhait, s akit követnek a juhok, mindazok, akik az újszövetségi Isten országnak kiválasztottai. 
A példázat második részében Jézus ajtónak mondja magát:
a juhok az ajtón keresztül mehetnek be a védőakolba, azon keresztül mennek reggel a legelőre.  Jézus a lekek, az emberek ajtaja. Csak rajta keresztül nyerhetnek megváltást, életet, örök boldogságot, akik hisznek és megkeresztelkednek. Akik előtte jöttek, azok hamis próféták, álmessiások, zsidó írástudók és farizeusok, nem pásztorok voltak, hanem rablók, mert megölték követőik lelkében a hitet, s megakadályozták, hogy a nép higgyen az igazi és egyetlen ajtóban, mely az örök életre visz be. Jézus ellentéte azoknak a zsidó tanítóknak, akik a hagyományra hivatkoznak és az álmessiásoknak, akik a népet  félrevezették, Jézus rablóknak tartva elutasítja. Gamáliel rabbi is hivatkozott álmessiási mozgalmakra a főtanácsban mondott beszédében (ApCsel 5,36sk). Teudás zsidó fölkelő vezért miután megölték, emberei szétszóródtak. Ezután a galileai Júdás sorsáról is beszélt. Galileai Júdás Gamalából származott, aki Kr. u. 6-7-ben lázadásra szította a zsidókat a római uralom llen, kihasználva a népszámlálás által kiváltott hangulatot. Elfoglalta Szepphorisz (Zippori) megerősített erődjét. Harcostársai szétszóródtak. Az általa elindított fanatikus vallási mozgalom is felbomlott. Gamáliel szerint az idő dönti el, hogy amit az apotolok tesznek Istentől van-e, vagy csak emberi eredetű. 
Péter apostol pünkösdi beszédében bizonyságot tett, hogy Isten azt a Jézust, akit keresztre feszítettetek, Úrrá és Messiássá tette. A megtérésre hívás szíven ütötte az embereket. A válasz nem maradt el. (ApCsel 2,14a 36-41)
Megkeresztelkedtek, akik hajlottak szavára. Levelében arra utal, hogy bűneinkben mind olyanok voltunk, mint a tévelygő juhok, de most megtértetek lelketek Pásztorához, oltalmazójához, akit Isten a feltámadásban igazolt. (1Pt 2,20b-25)

“Én vagyok a jó Pásztor. Ismerem juhaimat és juhaim ismernek engem.” Jn 10,14.

2023. 04. 24.

Szent Adalbert és Szent István kapcsolata

Géza nagyfejedelem és Sarolt fiúgyermeke, Vajk az első keresztény térítési-szervezési hullám idején született 969-ben. A keresztség szentségében a passaui egyházmegye védőszentjének Szent István vértanú nevét kapta, akár csak apja Géza nagyfejedelem.  
Szent Adalbert (956-997.ápr.23.) Prága püspöke bérmálta meg és mélyítette el az ifjú herceg hitét. A családi házban megismerte az ország állapotát, valamint Kelet és Nyugat fenyegetését. Dinasztikus házasságot kötött 996-ban a bajor fejedelem lányával, Gizellával. Az eljegyzésnél Szent Wolfgang és Szent Adalbert asszisztált Scheyernben. Az esküvőt Esztergomban tartották. Wolfgang regensburgi püspök gondosan kiválasztott, jól képzett és példás életű papokat küldött Gizella kíséretében a magyarokhoz. István ifjú aráját Nyitra várába, dukátusa (hercegsége) központjába vitte. István főként Gizellának köszönhette a keresztény hitben való megérését. Gizella által úgy ismerte meg Krisztust, akit egyedül érdemes követni, aki az ember képességét a kegyelem segítségével kibontakoztatja, és boldoggá is teszi. István házasságának első éve a szent király életének megalapozása volt. Ekkor készült fel egészen az ország vezetésére. Amikor Géza 997-ben meghalt Esztergomban, István lett a nagyfejedelem. Királyként ő építtette Esztergomban az első székesegyházat Szent Adalbert tiszteletére. István király háromszori hadjárattal (997, 1003, 1008) védte meg jogát és a kereszténységet. Első hadi vállalkozásához, amit Koppánnyal vívott, Szent Márton segítségét kérte. Szent István azért lett jó uralkodó, mert felkészült és jövőképet alkotott. Kialakította a közösség vízióját, azt elfogadtatta és mindenkit felszólított annak megvalósítására. Az ő példája mutatja, hogy nem alkalmas vezetői feladatra az, aki nem készült fel a jövendő szolgálatra. A szentmisében imádkozzuk: „Istenünk, te Szent István királyt adtad vezetőnknek az igazság útján, hogy meglássuk az éji homályban a krisztusi hajnal fényét, és egyenes ösvényen járva, örök hazát és otthont leljünk.” Ezt a helyet, ahol élünk, Isten általunk akarja megváltani. Kötelezzük el magunkat Jézus szolgálatára és dolgozzunk úgy, mintha minden rajtunk múlna. Ha égünk a szeretettől, hogy másokat is Krisztushoz vezessünk, akkor nem csak rátalálunk az igaz útra, hanem azon járva otthont és örök hazát is építünk.
Szent István Intelmei Imre herceghez és fennmaradt 56 törvénye egy jó vezető vallomásait tartalmazza, amit érdemes mai is tanulmányozni, ami kiállta az idő próbáját és egy évezredre megalapozta a magyar államiságot. A francia író és diplomata Paul Claudel írta: „Az imént kezembe került Szent István király könyve, az ő Intelmei fiához. A nagyszerű gondolatok olvasása közben éreztem, minő nagy nemzet ez a magyar nép, amelynek már kilencszáz évvel ezelőtt, a mai európai emberiség hajnalán ilyen hallatlan eszű királya volt. Én Szent Istvánt a messzi középkor legnagyobb diplomatájának tartom... S én, a francia diplomata, a hívő katolikus erőm fogytáig hirdetem, hogy a Duna-medencében csak a Szent István-i úton lehet keresni a gyógyulást”.

Szent György vértanú

Április 24. Szent György vértanú napja. Szent György – a konstantini fordulat beköszöntése előtt –, 303-ban halt vértanúhalált a palesztinai Lyddában. Sírja fölé templomot emeltek. Tiszteletére maga Nagy Konstantin építtetett templomot az új fővárosban, Konstantinápolyban. György vértanú a nagy katonaszentek közé tartozik, és teljes katonai díszben ábrázolják. A szent vértanúságát szolgája, Paszikratész mint szemtanú írta meg. György Kappadókiából származó zászlótartó katonatiszt volt. Anyja hatására keresztény hitre tért, és szembeszállt a pogánysággal. A börtönben borzalmas kínzatásokat kellett elszenvednie, innen a sárkányölő motívum – mely elsősorban a költészetet és az ikonográfiát ihlette meg –, hogy minden megpróbáltatáson diadalmaskodott. A sárkányviadal kifejezi azt a keresztény meggyőződést, hogy a hit megszünteti a démonok uralmát, és a gonoszt minden alakjában legyőzi. A legenda kiemeli azt is, hogy az Isten oltalma alatt álló ember életének nem tudnak ártani. Tiszteletének rendkívüli elterjedtségével magyarázható, hogy vértanúsága körülményeit számos legendás elemmel tarkították.

Rómában már az 5. századtól volt saját temploma. A magyar szent Koronán is ott van képe, mint olyan szentnek, aki az országot védi. Szent István és Szent László törvényei tiszteletét előmozdították. Egyházmegyénkben 27 templom és település patrónusa. Csak a közelieket említem: Sepsiszentgyörgy, Csíkszentgyörgy, Csíkrákos (Györöcsfalva), Szombatfalva, Erdőszentgyörgy.
Tisztelete a középkorban volt a legerősebb: a zarándokok és a lovagok védőszentje. Angliában 1222-ben a királyság oltalmazójává nyilvánították. Azóta is az angol hadsereg csatakiáltása: ,,Szent Györggyel Angliáért!'” Szent György a nemesi és lovagi rend mellett a zsoldos katonák, a puskaművesek, a páncélkovácsok mellett védőszentje a földműveseknek és állattenyésztőknek. Közbenjárását és segítségét, olyan emberi bajokban is kérték, amilyen a kígyómarás, a pestis és a lepra. 1907-től a cserkész ifjúság védőszentje.

2023. 04. 22.

Tudomásukra: 2023. április 23.

1. Köszönjük a Szent Kinga Oltáregylet-Nőszövetségünk  áldozatos munkáját, amit az Erdélyi Kat. Oltáregyletek-Nőszövetségek háromnapos találkozóján nyújtottak. Isten fizesse meg.

2. A plébániai hittanórára várjuk a gyerekeket.  
3. Azok az elsőáldozásra készülő gyerekek, akik szombaton nem tudtak részt venni a felkészítésen (főleg a 2. csoportból), számukra pótfelkészítőt tartunk csütörtökön 4 órától.
4. Pénteken az elsőáldozóknak hittanóra 3 és 4 órától. 
Szombaton az I. csoportnak 9-11 óráig, a II. csoportnak 11-től 13 óráig felkészítő.
5. A bérmálkozóknak pénteken 19 órakor felkészítő.
6. Figyelmükbe ajánljuk a Krisztus világa áprilisi számát. A lap tartalmából:  Én Ura, én Istenem! – akár Tamás apostol, mi is a szerető szívet a feltámadt Krisztusban találtuk meg. Jézus húsvéti misztériumával felragyogtatta a föltámadt életet. A hittel pedig őt és vele az örök életet nyerjük el. Örök evangélium – Rájuk lehelte a Szentlelket – Belon Gellért püspök elmélkedése a bűnbocsátó hatalomról. – Péter tagadása – Kovács Marianna tanárnő írása a Kárpátaljai magyar katolikusok állapotáról. Nyakukon az ukrán-orosz háború, a nemzeti elnyomás. Küzdelmeikre utalnak az alcímek: Ki tagadunk meg? Mit tagadunk le? Miért tagadunk? Fontos ez? A kitagadott, az elhagyott imája. – A keresztút mellékszereplői VII. Állomás – Jakubinyi érsek atya írása: Az úr Jézus rokonairól.    110 éve született Bözödi György író – a székelyek múltján megy végig, de a jelennek tart tükröt ezzel – Virt László tanulmánya.
– Amit a szenteltvízről tudni kell – Jozefa-Terézia karmalita nővér írása. – Szent György vértanú élete. – Milyen helyzetben látunk ma áhitatos gyerekeket? – Kincsesláda gyerekeknek. Derűs oldal. Keresztrejtvény. Ady Endre: A szép húsvét versével zárul. A lap a ministránsoknál és a sekrestyében kapható.
7. Az Egyházközségi Apostol a kijáratoknál található. 
8. Szombaton egésznapos szentségimádás a békéért, országunk és népünk védelméért.