Oldalak

2020. 02. 29.

Hirdetés: 2020. március 1.


1. Keresztúti ájtatosságot végzünk ma du. Fél 5 órakor, szerdán és pénteken az esti mise előtt fél 6 órakor.

2. Kedden, csütörtökön és pénteken plébániai hittanóra. Pénteken az elsőáldozásra készülőknek 3 és 4 órától. A bérmálkozóknak előadás este 7 órakor. A hiányzásokat betegség kivételével nem tudjuk elfogadni.

3. Szerdán jegyeskurzus 18 órakor.

4. Figyelmükbe ajánljuk a Kegytárgybolt új kínálatát.

5. Március 7-én, szombaton az RMDSZ előválasztásra várja a város lakóit, akik a polgármesterjelölt személyéről dönthetnek, és rangsorolhatják a helyi tanácsosjelölteket. Reggel 9 és este 19 óra között mindenki a lakhelye szerinti körzetben szavazhat. Amikor szavazunk, gyermekeink, településünk, otthonunk jövőjéről döntünk. Éljünk szavazati jogunkkal, szóljunk bele közösségünk jövőjébe! Kérem, vegyünk részt mindannyian az előválasztáson!

2-től 13 jelöltre lehet szavazni. Ha csak kettőre szavaz akkor az egyik férfi, a másik nő kell legyen. Ha egyre szavaz legyen az  férfi vagy nő,  akkor a szavazata érvénytelen. Ha meg tizenháromnál többre szavaz, akkor az is  érvénytelen.

7. Jövő vasárnap a fél 10-es, a 11-es és a ¼1-es mise végén a budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szervezői rövid tájékoztatót fognak tartani.

8. Nagyböjti böjti fegyelem


Apa, neked mennyi az órabéred?


Az apa fáradtan tér haza a munkahelyéről, és leroskad a fotelbe. Hétéves kisfia jön oda hozzá, és megkérdezi:
- Mondd, Apa, neked mennyi az órabéred?
Az apja haragra gerjed:
- Miért kérded?! Csak nem valami hülye játékot akarsz megvetetni velem? Azonnal mars a szobádba!
A kisfiú szemébe könnyek jelennek meg, de illedelmesen felmegy a szobába, és becsukja maga mögött az ajtót. Ahogy az apa ül a fotelben, még forronganak benne a nap eseményei, ahogy a főnöke megint újraíratta vele a prezentációját, ahogy a kollégája 3 nappal a projekt vége előtt elment betegállományba... Kezébe temeti az arcát. Mikor lesz ennek vége?” - kérdezi magától.
Aztán eszébe jut a gyerek. Talán nem kellett volna így bánnom vele... Lehet, hogy csak egy ártatlan kérdés volt, és én értettem félre, azért mert úgy érzem, a környezetemben már mindenki rajtam élősködik.” - gondolja magában, és elindul felfelé a lépcsőn.
Benyít a gyermek szobájába, ahol a fia a földön kuporogva játszik magában. A fiú felnéz, és újra megkérdezi:
- Apa, neked mennyi az órabéred?
- Négy dollár fiam.
- És tudnál nekem adni két dollárt?
Az apa gyanakvó tekintettel ránéz a fiára, és azon töpreng: Remélem nem valami játékot akar venni belőle magának...” Majd meg is kérdezi tőle:
- Mire kellene neked az a két dollár?
- Mindjárt megmutatom! - mondja a gyermek sejtelmes mosollyal az arcán.
Apja előveszi a két dollárt, és odaadja a fiának. Mire a fiú benyúl a takarója alá, és előveszi a spórolt pénzét. Elkezdi összerakosgatni az aprót, ami összesen két dollárra jön ki. Hozzáteszi a most kapott másik két dollárt, és boldogan az apja felé nyújtja:
- Apa! Most, hogy kifizetem neked, tudsz velem is tölteni egy órát, hogy együtt játszunk?
 est.hu

Milyennek kellene lennünk


Uradat, Istenedet imádd… - Hamvazószerdával elkezdődött a húsvéti előkészület szent ideje, a nagyböjt. Egyházunk szent liturgiája arra hív, hogy tudatosítsuk azt a tényt, hogy Ádám elbukott, van áteredő bűn, amelynek következménye, a veszedelmes szellemi-lelki egyensúlyvesztés a szent keresztség után is bennünk marad; és hogy Jézus győzött a sátán minden kísértésén és lerontotta kelepcéit.
A nagyböjt kezdetén, akár minden lelkigyakorlat előtt ott van a szigorú követelmény: vedd komolyan e két valóságot, hogy beletekints a bűn igazi mélységébe, és hogy meglásd, hogy a bűn lázadás, istentagadás. A szentírási részletek bemutatják az Isten képmására teremtett embert, a kísértésben elbukott embert és Jézus által megváltott embert. Az összes látható teremtmények között egyedül az ember van abban a helyzetben, hogy képes megismerni és szeretni Teremtőjét. Arra van rendelve, hogy barátságban éljen az Istennel és a többi teremtménnyel. Isten, aki a szeretet, és aki a közösség ősformája, az embert férfiank és nőnek teremtette, hogy ketten együtt legyenek Isten képmása. Ezért elgondolása az emberrel kapcsolatban a Paradicsom volt: örök élet békességben Istennel, békesség az emberek, valamint az ember és környezete között, béke a férfi és a nő között. (Ter 2,7-9; 3,1-7a) 
Néha érezzük, hogy milyennek kellene lennie az életnek, milyennek kellene lennünk nekünk, de valójában önmagunkkal sem vagyunk békében, mert elveszítettük végső soron az Istennel való eredeti összhangot. Az elidegenedésnek ez a tapasztalata a bűnbeesés történetében jut kifejezésre. Ennek következménye a munkával járó fáradság, a szenvedés, a halál és a bűnre való hajlam. 
A ősbűn és minden bűn lényegében elfordulás Istentől és szeretete elfogadásának megtagadása. Végső mivoltában elszakadás az élet forrásától: „erre felnyílt a szemük, észrevették, hogy mezítelenek” – semmijük sincs, csődbe mentek. Isten pedig megkönyörült, megváltót ígért. Jézus által értjük meg a bűn alapvető mivoltát: Jézus saját testében szenvedte el azt, hogy mit jelent Isten elutasítása. Magára vette a bűn halálos terhét, hogy az ne sújtson minket. Engedelmességével megtörte a bűn hatalmát és megigazulást szerzett. Ez a megváltás. (Róm 5,12-19) Aranyszáju Szent János így mondta: „A Paradicsomot elveszítettük, de megkaptuk a mennyországot, így a nyereség nagyobb, mint a veszteség”
Jézus győzelme számunkra adva van. Akárhova is jut az ember bűne miatt, a barátunkul és üdvözítünkül jött Jézus mindig segít. Vele győzhetünk minden kísértés felett. A Szentlélek akarta, hogy lássuk meg azt a küzdelmet, melyet Jézus értünk a sátánnal vívott és könnyedén győzött. (Mt 4,1-11) Ő állhatatos maradt az Atya akaratához, gondviseléséhez és imádásához. Mi is ha hűségesek vagyunk Istenhez, semmilyen veszedelem nem érhet minket.

Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem minden igével is, mely Isten ajkáról való”. Mt 4,4.

2020. 02. 28.

Ferenc pápa Magyarországra látogat

Francesco Grana vatikáni tudósító tudni véli, hogy idén szeptemberben Magyarországra látogat Ferenc pápa a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alkalmából – írta meg a Magyar Hang február 28-án délután.

A tudósító a Twitter-oldalán osztotta meg az információt pénteken délután. Francesco Grana még a látogatás napját is megjelölte bejegyzésében: szerinte szeptember 20-án, vasárnap, a kongresszus zárónapján jön Budapestre a katolikus egyházfő.

A Szentatyát két hete Áder János köztársasági elnök, majd egy hete Erdő Péter bíboros hívta a katolikus világeseményre Budapestre.
Kérdésünkre a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) Titkársága azt nyilatkozta, hogy örömmel olvasták a twitter bejegyzést, várják Ferenc pápát Budapestre, illetve a hivatalos bejelentést.
*
–Erdő Péter bíboros, prímás a meghívással kapcsolatban korábban kérdésre a következőket mondta
„Hangsúlyoztam Ferenc pápának, hogy az ő jelenléte különlegesen is nagyszerű üzenet lenne és gyógyítaná sok nép lelki sebeit, s hozzájárulna ahhoz, hogy Közép-Európa népei ne csak megbékéljenek egymással, hanem közösen tudjanak dolgozni az alapvető értékek mentén.
Azt hiszem, a katolikus tanúságtételnek nagy lehetősége és nagy megerősítése lenne, ha a Szentatya eljönne hozzánk. Tudjuk, hogy sűrű a programja, de Budapest közel van, így valóban lehetséges akár csak egy egynapos utazást tenni, ami technikailag számára is megoldható.

A Szentatya láthatólag szeretettel, örömmel és érdeklődéssel fogadott. Teljes és végleges elköteleződést mutató hivatalos bejelentést nem tett, de bízom abban, hogy van esélyünk arra, hogy pozitív választ kapjunk”.
Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust (NEK) 2020. szeptember 13. és 20. között lesz Budapesten, mely a Puskás Stadionban kezdődik és a Hősök terén bemutatott szentmise zárja. Bővebb információ és regisztráció ITT.
Forrás: Magyar Hang
Kép: Vatican News
Magyar Kurír

2020. 02. 25.

Hamvazószerda


Nagyböjti szent eszközök - Hamvazószerdával kezdődik a nagyböjti szent idő. Az Úr Jézus megkeresztelkedése után a pusztába ment, ahol negyven napon keresztül böjtölt, és imádkozott. Szentesítette az engesztelés eme formáját, a böjtöt.
Hamvazószerda, a templomi szertartás egyik mozzanatáról kapta nevét. Az előző év Virágvasárnapján megszentelt barkaágakat húshagyat idején elégetjük, és ezek megáldott hamujával hintjük meg fejünket. Egyházunk így fordul hozzánk: Emlékezzél meg ember, hogy porból vagy és porrá leszel! vagy Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az evangéliumban.

Nagyböjti böjti fegyelem

 ---

Kérünk, irgalmas Istenünk, engedd, hogy a mai nap szent böjtjével megkezdjük a küzdő Egyházban az éber őrködést, és amikor csatákat vívunk a gonosz lelkekkel, az önmegtagadás legyen segítségünkre – e könyörgéssel kezdtük nagyböjti szent időnket. Az olvasmányban Joel próféta Kr. e. az V. században nemcsak a bünbánat, a böjt és az ima prófétája, hanem a Szentlélek kiáradásáról is szól a messiási korban. „Ezt mondja az Úr: Késedelem nélkül térjetek vissza hozzám teljes szívetekből, böjtölve, sírva és gyászolva. A szíveteket szaggassátok meg, ne a ruhátokat. Térjetek vissza az Úrhoz, a ti Istenetekhez, mert jóságos és irgalmas, nagy a türelme és csupa könyörület.” (Joel 2,12-18) Ehhez a buzdításhoz társul Szent Pál apostol is: „Krisztus követségében járunk, ... mint az ő munkatársai figyelmeztetünk titeket, hogy Isten kegyelmét ne vegyétek hiába”. (2Kor 5,20-6,2)

Isten kegyelmét vegyük komolyan. Ezért hadd idézek egy tanulságos történetet. (Elutasított kegyelem) Egy fiatalember, aki életében először volt részeg, a kocsmában verekedés közben embert ölt. Letartóztatták és halálra ítélték. Az egész falu nagyon sajnálta ezt a fiút, hisz addig nagyon rendes életet élt. Egy kérvényt írtak az uralkodóhoz és az egész falu aláírta. Leírták, hogy ez a fiú mindig nagyon rendes volt, soha nem tett semmi rosszat, most történt vele először ilyen. Kérték a királyt, ha lehet, adjon neki kegyelmet.

A király amikor kezébe vette ezt a kérvényt, nagyon meghatódott. Milyen lehet az az ember, aki mellett az egész falu bizonyságot tesz, és annyi ember kér kegyelmet. Azt mondta, kegyelmet adok neki, de én magam fogom elvinni, hadd lássam azt az embert.

Abban az országban a bíró fekete talárban járt és ebben az öltözékben ment be az uralkodó az elítélt cellájába. A fiú felemelte a fejét és ránézett arra aki bejött, azt gondolta, itt a pap. Persze holnap meghalok, küldik a papot.

Az uralkodó azt mondta: - Fiatalember, jó hírt hoztam magának.

- Köszönöm, nem kell a maguk jó híre, holnap úgyis meghalok - nem érdekel a jó hír.

- De fiatalember az életéről van szó, a kegyelmet hoztam.

- Nem kell a kegyelmük, tartsák meg maguknak. A király tanácstalanul állt ott, és kérte: legalább hallgasson meg engem.

- Senkit nem hallgatok meg, ha azonnal el nem hagyja a cellám hívom az őrt és kidobatom.

A király megrántotta a vállát és elment. Azonnal utána kíváncsian jött a börtönőr: - Na, itt volt a király, mit hozott, kegyelmet?

- Jaj, nem tudtam, hát a király volt itt? Azonnal adjanak papírt ceruzát, írni akarok a királynak. És írta: Felség, bocsánat, nem tudtam - kell a kegyelem!

Gyorsfutár vitte a levelet. A király egyetlen mozdulattal széttépte. - Ez az ügy nem érdekel tovább. A következő hajnalon kivégezték a fiút. Ahogy ott állt a bitófa alatt kérte, hagyjanak szólni, az utolsó szó jogán mondani akarok valamit. Aztán belekiáltott a tömegbe: - Emberek, nem azért halok meg, mert öltem, én nem a bűneimért halok meg, azért halok meg, mert visszautasítottam a kegyelmet.

Itt van a kegyelmi idő és Jézus a megtérést segítő alamizsnáról, az imáról és a böjtről szól. (Mt 6,1-18) Mindhárom esetben először óv a képmutatástól, majd elmondja, mi hogyan tegyük, s végezetül a visszatérő motívum: „Atyád, aki a rejtekben is lát, megfizet neked”. Isten minden neki tetsző áldozatot megjutalmaz. Nagylelkűségben őt nem lehet felülmúlni. Mindnyájunk megtérése egy állandó folyamat. A most kezdődött nagyböjt is e folyamat része, amikor belső készséggel hallgatunk Krisztusra, és iránta való szeretetből mindennap tesszük a jót.

1. A megtérést segítő első út az áldozat. A magyar Katolikus Egyház plakátján olvashattuk a kijelentést: Jót tenni jó (mert az Isten jó!) Tegyünk jót, hogy mások megtapasztalhassák szeretetünket. Szenvedésből, rosszból amúgy is bőven kijut. Azért tegyük a jót, hogy Isten lelkületét kövessük. Ha valakiben nincs meg a lelki készség az imádságra, akkor tegye a jót. Segítsen olyannak, aki rászorul és nem tudja viszonozni. A jó tett nyomán megváltozik az ember. Magam is megtapasztaltam, hogy amikor nehezen tudtam imádkozni, akkor igyekeztem tenni a jót, és utána könnyedén tudtam imádkozni. A jótett nyomán szívünkről lehull a lakat, s kinyílik a zár. A jótett által Istennel kerülünk közvetlen kapcsolatba.

2. A második út az imádság. Jézus figyelmeztetett, hogy az imádságban ne legyünk képmutatók, mivel az ő korában úton, útfélen imádkoztak az emberek. És ma? Sajnos még otthon sem imádkoznak. Döbbenetes. Pedig imádság nélkül nincsen keresztény élet, nincs megszentelődés. Az imádság a hívatás éltetője. A pap se tud meg lenni imádság nélkül, mert az igehirdetés alapja az elmélkedő ima.


Az imádság a boldog családi élet ereje. Nélküle a családok meggyengülnének. Ahol a családban imádkoznak, ott a családtagok szabadon, örömmel, szeretettel segítik egymást. Ima nélkül a hitvesi kapcsolata is olyanná lesz, mint a favágás télvíz idején. Kínszenvedés! Viszont biztonságban van az a család, amely összekulcsolt kézzel áll naponta Isten elé. Jézus mondta, ahol ketten vagy hárman összejönnek az ő nevében, ott ő is jelen van. Már pedig a család Jézusban lesz egyé. Amikor együtt vagytok az asztal mellett, legalább akkor emeljétek fel szíveteket is. Imádkozzatok, mert csak imádság által halad előre a világ.

Szentatyánk is imára, böjtre hív bennünket. Betegsége keresztjét a kereszthordozó Jézusnak ajánlja a világ békéjéért. Vezeklésünket is ajánljuk fel az emberiség megbékéléséért. A háborúval csak nyomorúság, rombolás, szenvedés szakad reánk. Sebek keletkeznek, amik nehezen vagy soha sem gyógyulnak be, még évszázadok során sem. Hányszor emlegetik köreinkben Muhi pusztát, Mohácsot vagy napjainkban Trianont. Miért? Mert nem gyógyultak be a sebek. Ezért nem lehet megoldás a háború, a gyűlölet és ellenségeskedés. A Szentatya tisztán látja a világ helyzetét, ezért igyekszik józanságra inteni az elfogultakat, akik a modern fegyverek fitogtatásával hatalmaskodnak. Ezek nem számolnak azzal, hogy számot kell adniuk egy náluknál csendesebb, de nagyobb hatalomnak. És Ő az igazi hatalom. Őelőtte legyen valóság nagyböjti énekünk: Szívünk, lelkünk most kitárjuk, utad Jézus veled járjuk.

3. Jézus harmadik útnak a böjtöt mondta. A böjtnek nagyon sok változata van. Egyházunk üdvös böjtöt kér, ami nem más, mint Krisztusra tekintés, aki elindul keresztáldozata beteljesítése felé. Értünk szeretetből. Ezért a nagyböjt péntekeit vegyük komolyan, olvassuk a szentírást és elmélkedjünk, végezzük a keresztutat. Ha megtett utunkra visszatekintünk, megláthatjuk, akárcsak egy videoszalagon, azt a sok esést és felkelést, ami mögöttünk van. És amiért vezekelünk.

1924-ben a Mont Everest megmászására vállalkozott egy angol hegymászó, George Mallory. Megkérdezték tőle: mi vonzza a hegymászókat a veszedelmes csúcsok meghódítására? Ezt mondta: hogy miért mászok az Everestre? Mert ott van! Nos, így vagyunk mi hívő emberek is. Itt magasodik előttünk, életünkben, minden létező mögött a legnagyobb hegy: az Isten. Int és hív minket. Útikalauzul Fiát küldte hozzánk: Jézus Krisztust. Igaz, keresztúton vezet, de ha Őt követjük és kapcsolatban maradunk Vele, nem fogunk eltévedni. Igaz, hogy követése komoly fegyelmet, erőfeszítéseket kíván, de megéri. Igaz, hogy sok mindent el kell hagynunk, de a nagy cél érdekében érdemes meghozni ezt az áldozatot.
A nagyböjt kegyelmi idő, járjunk nagy szeretetben Jézussal, akkor a bűn és a szenvedés sikátorából eljutunk húsvét örömére. Ámen.