Oldalak

2024. 11. 21.

Főegyházmegyei Biblianap nov. 23.

Főegyházmegyei Biblianap november 23-án, szombaton 10-18 óra között lesz Marosvásárhelyen a Deus Providebit Tanulmányi Házban. 

Ez alkalommal ünnepeljük a KMB születésének 30 éves évfordulóját! 

A Biblianap témája: Ha berontanának a próféták az éj kapuin át … (Nelly Sachs)                                                         

Előadó Dr. Oláh Zoltán.

Zenélnek a gyulafehérvári kántoriskolások.

18 órától szentmisét celebrál: Dr. Kerekes László püspök atya.


Bővebb információt itt találnak: https://romkat.ro/2024/11/15/unnepeljuk-egyutt-isten-igejet-30-eves-a-katolikus-magyar-bibliatarsulat/ 

2024. 11. 19.

Szent István király Intelmei 2.

Szent István király Intelmei Imre herceghez 2.
I. A katolikus hit megőrzéséről

Minthogy a királyi méltóság rangját csakis a hívők és a katolikus hitet vallók nyerhetik el, ezért parancsainkban a szent hitet tesszük az első helyre. Ha a királyi koronát meg akarod becsülni, legelőször azt hagyom meg, tanácsolom, illetve javaslom és sugallom, kedves fiam, hogy a katolikus és apostoli hitet akkora buzgalommal és éberséggel őrizd, hogy minden Istentől rendelt alattvalódnak példát mutass, s valamennyi egyházi személy méltán nevezzen igaz keresztény hitvallású férfinak; enélkül bizony, tudd meg, sem kereszténynek, sem az egyház fiának nem mondanak. Akik ugyanis hamisat hisznek, vagy a hitet jó cselekedetekkel teljessé nem teszik, fel nem ékesítik, minthogy a hit tettek híján meghal, sem itt nem uralkodnak tisztességgel, sem az örök uradalomban vagy koronában nem lesz részük. Ám ha a hit pajzsát tartod, rajtad az üdvösség sisakja is. Mert e lelki fegyverekben szabályszerűen harcolhatsz láthatatlan és látható ellenségeid ellen. Hiszen az apostol ezt mondja: Csak az nyeri el a babérkoszorút, aki szabályszerűen küzd.” A hit tehát, melyről beszélek, a következő: higgy erősen a mindenható Atyaistenben, minden teremtmény teremtőjében, és az ő egyszülött fiában, a mi Urunkban, Jézus Krisztusban, kit az angyal meghirdetett, ki Szűz Máriától született, az egész világ üdvösségéért a keresztfán szenvedett és a Szentlélekben, ki szólt a próféták s az apostolok, valamint az evangélisták szavával, mint egyetlen tökéletes oszthatatlan szeplőtelen istenségben, és kétely hozzád ne férjen. Ez a katolikus hit, melyben - miként Atanáz mondja - ha akárki híven és erősen nem hisz, semmiképp sem üdvözül.”  Ha valamikor uralmad alatt akadnának olyanok - távol legyen! -, kik az így egységbe fűzött Szentháromságot megosztani vagy kisebbíteni, vagy nagyobbítani próbálják, tudd meg: az eretnekség fejének szolgái azok, és nem a szentegyház fiai. Az ilyeneket pedig ne gyámolítsd, ne védelmezd, hogy magad is ellenségnek és bosszulónak ne mutatkozz. Mert az efféle emberek a szentegyház népét nyomorultul megrontják és szétszórják. Hogy ez ne történjék meg, különös gondod legyen.


II. Az egyházi rend becsben tartásáról
A királyi palotában a hit után az egyház foglalja el a második helyet, az egyház, melynek első ízben a mi fejünk, tudniillik Krisztus vetette el magját, majd az ő tagjai, vagyis az apostolok és szent atyák ültették át, meggyökereztették erősen, s elterjesztették az egész földkerekségen. És ámbár mindig hajt új sarjat, más helyeken mégis mintegy réginek tartják; itt viszont, kedves fiam, a mi birodalmunkban eddig még mint ifjú, friss hajtást prédikálják. Épp ezért kíván meg szemfülesebb s szembetűnőbb őröket, nehogy a jó, amivel az isteni kegyelem bennünket mérhetetlen irgalmában érdemtelenül elárasztott, tunyaságod és restséged, valamint hanyagságod miatt megromoljék s megsemmisüljön. Mert aki a szentegyház méltóságát csorbítja vagy csúfítja, azon munkál, hogy Krisztus testét csonkítsa. Hiszen maga az Úr mondta Péternek, akit a szentegyház őrzőjévé és felügyelőjévé emelt: Péter vagy, erre a sziklára építem egyházamat.” Ő ugyanis önnönmagát nevezte kősziklának, s nem ám fából avagy kőből épült egyházról beszélt, hanem az újonnan nyert tömeget, a kiválasztott népet, Isten nyáját, mely hitben kioktattatott, keresztségben megmosatott, kenettel olajoztatott, hívta a saját magára épült szentegyháznak. Ha valaki lázában e szentegyház tagjait vagy kicsinyeit megbotránkoztatja, az evangélium tanítása szerint méltó arra, hogy malomkövet kössenek a nyakára és a tenger mélységébe vessék, azaz a hatalom méltóságából kivetik, és az igazak egyházán kívül marad a világi nyomorúságban, mint valami pogány és vámos. Így hát, fiam, napról napra virágzó szorgalommal kell őrködnöd a szentegyházon, hogy inkább gyarapodjék, mintsem fogyatkozzék. Azért is nevezték az első királyokat nagyságosnak, mert az egyházat nagyobbították. Te is ezt tegyed, hogy koronád híresebb, életed boldogabb és hosszabb legyen.

Előző rész:

Árpád-házi Szent Erzsébet a szeretet művésze

Európa szerte, főleg a Kárpát-medencében közismert két Árpád-házi szent ünnepét üljük november folyamán. Szent Imre hercegét 5-én, és Szent Erzsébetre, a szeretet művészére 19-én emlékezünk. Szent Erzsébet napján nem a családunk tagjaira irányul figyelmünk, mint Mikuláskor vagy Karácsonykor, hanem azokra, akik körülöttünk élnek és szükséget szenvednek. A Szent Erzsébet-gyűjtést évente átadjuk a katolikus Karitásznak, hogy szervezetten segítsük a rászorulókat.
Az alig 24 évet élt kedvenc szentünk, Erzsébet történetét ismerjük. Egykori lelkiatyja ezt írta róla: „Úgy szerette és szolgálta Istenét, mint a férjét szerette és szolgálta”. Szerelme hevét nemcsak házastársára, hanem az Istennel való kapcsolataira is átvitte. És ez a szeretet bontakozott ki az emberek iránt is.
A világhírű Prokop Péter pap-festő a délbácskai Mélykút határában fekvő modern templomban készített egy hatalmas, háromtagozatú oltárképet. Középen életnagyságban a templom védőszentjének, Szent Erzsébetnek alakja van, amint a koldusnak kenyeret nyújt. 
A kép igazi mondanivalóját a kép közepén levő két kézben fogalmazta meg. Két kéz, az Erzsébeté, aki ad, és a koldusé, aki kap.  A kezek jelbeszédében felcserélődnek az adás és az elfogadás mozdulatai: Erzsébet úgy ad, mintha kapna, a koldus úgy veszi el az adományt, mintha adna. Erzsébet ugyanis fölfelé fordított tenyérrel nyújtja a kenyeret, a koldus pedig lefelé fordított tenyérrel fogja meg az adományt.
A lefelé fordított tenyér a lefoglalást, a birtokbavételt, a fölényt és a hatalmat jelzi. Amikor kapunk vagy kérünk valamit, nyitott tenyerünket nyújtjuk. Az általános szemlélet szerint, aki ad valakinek, az mindig fölényben van a másik fölött úgy, mint hogy fölénye van „a van”-nak a „nincs” fölött – írja Belon Gellért püspök.
Szent Erzsébet a szeretet nagy művésze, úgy adott, mint aki kap valamit az adásban, és ettől elvész benne az adakozás fölénye, de betölti lelkét annak a nagy valami elnyerésének (Isten szeretetének) alázata. Ez az evangéliumi lelkület benne.  Próbáljunk mi is így adni. 

2024. 11. 16.

33.B - Állandóan virrasszunk

Virrasztani szó szoros értelemben
azt jelenti, hogy valaki lemond az éjszakai alvásról, történhet ez azért, hogy tovább dolgozzék, segítségére legyen a betegnek, vagy hogy az ellenség meg ne lepje. Innét ered a szó képes értelme: virrasztani annyi, mint ébernek lenni, küzdeni a restség és a hanyagság ellen, hogy célhoz érjen az ember. A hívő számára ez a cél az, hogy készen álljon az Úr fogadására, amikor eljön az ő napja. Ezért virraszt, ezért éber, hogy az éjszakában élve ne legyen az éjszaka fia. Szent Márk evangéliumában Jézus a világ végéről és az Emberfia eljöveteléről szóló beszédében legfőképpen virrasztásra buzdítja tanítványait. (Mk 13,24-32) 
A B-év 33. vasárnapjának olvasmányai a világvégi beteljesülésről, Jézus visszatéréséről szólnak. Az ősegyház tagjai Krisztus közeli visszatérésében éltek. Az ősegyház fogalma az egyház történetének csak az első évszázadát jelenti. Ebben az évszázadban készültek el az Újszövetségi szentírás szövegei. Mind arról tanúskodnak, hogy a Krisztus követők, az Úr ígérete alapján a beteljesedés állandó várásában éltek, és magatartásukat a virrasztás jellemezte. A virrasztás megkövetelte a józanságot, vagyis a lemondást az „éjszakai” kicsapongásokról, és elszakadást a földi gyönyöröktől, javaktól, amik elterelik figyelmüket az Úr érkezéséről. A földi dolgokat másodrendűnek tekintették, főszempontjuk a felkészülés volt Jézus jövetelére, amikor megítéli a világot. 
Korunk emberében már nincs meg ez a lázas virrasztás, várakozás, mert ma távolinak tartjuk az Úr érkezését. Pedig Jézus azt mondja: „nem múlik el ez a nemzedék, míg mindezek be nem következnek”. Mi Jézus nemzedéke vagyunk. Azzal, hogy felment a mennybe és ül az Atya jobbján, nem eltávozott közülünk az Úr, hanem megdicsőülve lett a miénk és közöttünk való. Megdicsőült lénye jelen van a zarándokegyházban, és összekapcsol bennünket a régi keresztényekkel, a megdicsőült és tisztuló szentek közösségével is. Aki kegyelemben él, abban Jézus él, így az ő nemzedéke vagyunk, és tanúi leszünk dicsőséges eljövetelének, a feltámadásnak és a világ újjáteremtésének. Azért hogy virrasszunk, Jézus kijelenti: „azt a napot vagy órát  egyedül az Atya tudja”. A világ vége attól is függ, mikorra érik meg Isten népe. A gyümölcsérés ideje is az Emberfia érkezésére int, a  kozmikus események pedig a végső napok jelei lesznek. (Dán 7,13-14) Az érteni tudók és az igazságra tanítók nem félnek, hanem ragyogni és tündökölni fognak. 
Az Atya megdicsőítette az emberré lett Krisztust, aki keresztáldozatával örökre tökéletessé teszi a megszentelteket. (Zsid 10,11-14. 18) Nekünk mindegy, hogy mikor és hol élünk, ha a szentségeket és a szentmise kegyelmeit használhatjuk. A kegyelem megérlel a beteljesedésre, a paruziára, mikor megdicsőült testben feltámadunk és örökre az Úré leszünk.

 

„Imádkozva virrasszatok szüntelen, hogy az Emberfia elé méltón álljatok.” Lk 21,36.

Hirdetés: 2024. november 17.

1. Árpád-házi Szent Erzsébet gyűjtés van a Gyulafehérvári Caritas Idősek Otthonában gondozottak javára perselyezünk. Lehetőségeinkhez mérten támogassuk az idősotthonokat. 

2. Ma délután 17 órától a Művészetek Házában kerül sor a Dalos Csík eseményre. Hét dalárda lép fel és szólót énekel Juhász Árvay Margaréta. A részvétel díjtalan. Szeretettel várják a nyugdíjasokat, a végén koccintás is lesz.

3. A plébániai hitoktatásra várjuk a gyerekeket. Kedden 3-4 óráig 0-I-II. osztályt, 4-5. óráig IV-V-VI, osztályt. Szerdán 18:45-20. óráig VII-VIII. oszt. IFI óra. 

Pénteken 3-4. óráig elsőáldozók 1. csoport, 4-5. óráig elsőáldozók 2. csoport.
4. A bérmálkozók felkészítője 19-20 óráig. A bérmálkozók kiskatekizmusa – 80 oldalas könyv, kapható a Kegytárgyboltban, a plébánián és a sekrestyében. Ajánljuk az ifjúknak és felnőtteknek, akik szeretnének bérmálkozni. Ára 20 lej.

5. Az elsőáldozásra készülő gyerekek szüleivel értekezletet tartunk holnap, november 18-án a Millenniumi templomban 17 órakor.

6. Keresztelői felkészítő pénteken 17 órától.

7. Krisztus világa novemberi száma kapható a ministránsoknál és a sekrestyében. A lap vezércikke a temetői világításról, temetésről, gyászról, a világvégi nagy összeomlásról szól, valamint megvilágítja, hogy miért kell erről a gyerekekkel is beszélni. A római misekánon szentjei sorozat befejező része Jakubinyi György ny. érsek úrtól. Köszöntjük a 80 éves Ft. Tamás József püspök atyát az 1997. március 1-jén a püspökszenteléskor elhangzott prédikációval. Krisztus a Gulágon – a világhírű orosz író, Szolzsenyicin hitre jutása – írta Dr. Székely János szombathelyi püspök. P. Kozma Imre atyára emlékezünk. Virt László könyve Az ősegyház társadalmi léte – bemutatja a szerző. Szent István király családjából származott Skóciai Szent Dávid király élete. Derűs oldal. Keresztrejtvény. A lap ára 3,50 lej.

8. Jövő vasárnap Krisztus Király ünnepe, az egyházi év záróvasárnapja. A déli mise után egy órás szentségimádást tartunk a Jézus Szíve Családja vezetésével. Teljes búcsú nyerhető a szokásos feltételekkel.

9. Szabadtéri Betlehemet

állítunk, 11 darab embermagasságú szoborból áll. Ehhez kérjük az önök támogatását! Az adományt a templomban és a plébánián elhelyezett perselybe fogadjuk. A szobrokat külön-külön is lehet adományozni. A Szűzanya szobrát Kalamár Magdolna adományozta (5000 lej, Isten fizesse! Az adományokat előre is köszönjük!

10. Jubileumi zarándoklat Rómába, 2025. jún. 18-24 között. Feliratkozni a plébánia irodájában lehet. A zarándoklat 600 euróba kerül.

11. ADVENTESTÉK – háromrészes sorozat Jöjj el, édes Üdvözítőnk! (egy alkalomra is lehet jelentkezni) Advent folyamán szerda esténként 17-18:30 óra között a Szent Kereszt Plébánia  felső hittantermében kerül sor a Szociális Testvérek Társasága szervezésében. Közvetlen, családias adventi beszélgetések és imádságok által személyesebben, mélyebben élhetjük meg az idei adventet és karácsonyt. Bejelentkezés a programon való részvételhez: Farkas Ibolya testvérnél: 0745390189 A létszám korlátozott.

12. Pénteken 18 órától Garda Dezső: Tutajozó Gyergyó című könyvének a bemutatójára kerül kerül sor a Városházán.

13. A hirdetett szentmiséket jövő évre november 25-én 8:00 órától kezdjük előjegyezni. Katolikus falinaptár kapható a kegytárgyboltban.



2024. 11. 11.

Szent Márton a középkor egyik legnépszerűbb szentje

Szent Márton tours-i püspök Pannóniában, a mai Szombathelyen állt római városban, Savaria Siccaban született 316 táján. Katona volt, mielőtt a seregek Urának hívását meghallotta volna. Elbocsátási kérelmét éppen egy harc előtt mondta el, amit a császár gyávaságnak bélyegezte. A legenda szerint Márton erre így válaszolt: „Ha kérésemet gyávaságnak becsmérled és nem hitnek, hát holnap majd védtelenül odaállok a csatasor elé és Jézus nevében, a kereszt jelével, pajzs és sisak nélkül áthatolok az ellenségen.” Másnap az ellenség békekövetei érkeztek, és a harc elmaradt.

A legismertebb róla szóló történet szerint amikor Márton még római katonatiszt és katechumen volt, lovon őrjáraton volt Amiensben. A lova egyszer csak megállt az úton, mert megmozdult a hó, és egy koldus tápászkodott föl, akinek a vállán csak szakadozott rongyok lógtak. Éhezve és vacogva alamizsnáért nyújtotta kezét a tiszt felé. Márton leszállt a lováról és katona köpenyét kettéhasította, és azzal takarta be a koldust.
Az a fél köpeny volt a Mártoné, mert a másik felét a császár fizette, ezért azt nem adhatta oda. A katonának a császár értékeire kellett vigyáznia, de a másik fele, amely egészen az övé volt ,azt a koldusnak adta. Meghagyta a császárnak ami a császáré, és mint hitujonc  a maga részét Krisztusnak adta, akit a szegényben látott.
Szent Márton 397. november 8-án halt meg és a Jeromos-féle Martirológium szerint november 11-én temették. Rómában a 6. század óta ünneplik.
Kultusza bizonyára már a honfoglalás előtt is virágzott Pannónia földjén. Tiszteletét Szent István is felkarolta: zászlaira a hadverő Márton képét festette. Szűz Mária után Szent Márton az ország patrónusa (patronus regni) lett. A szabolcsi zsinat (1092) ünnepét nyilvánossá tette és háromnapos előkészülettel is hangsúlyozta.
A magyar kereszténység bölcsője, a pannonhalmi bencés apátság Szent Márton tiszteletére épült 997-ben a róla elnevezett hegyen, ahol az egyik hagyomány szerint a szent született.
A kutatások azóta tisztázták, hogy Márton szülővárosa Savaria Sicca, vagyis Szombathely. Az itteni, többszörösen átépített Szent Márton-templomról, a régebben különálló Szentmárton falu templomáról bebizonyosodott, hogy egyes részleteiben talán csakugyan Márton szülőházának alapjaira épült. Az előtte lévő kutat már a középkorban Szent Márton kútja néven emlegették. Eszterházy Pál szerint ennek vizével keresztelték meg „dicsőséges Szent Mártonunkat”.
A helyi kultusz híre az Udvarba is eljutott. II. Ferdinánd Szombathely városát a királyi kincstárnak járó minden rendes és rendkívüli adó fizetése alól minden időkre fölmentette, de egyben kötelezte is, hogy Márton ünnepén gondoskodjék a szegényekről.
A középkori Magyarországon több száz Szent Márton püspök és hitvalló tiszteletére szentelt templom állt. A történelem viharai következtében közülük nagyon sok sajnos elenyészett, így ma Magyaarország területén alig száz Szent Márton titulusú templom ismert.
Erdélyben: Balázsfalva, Brassó, Csíkszentmárton, Dicsőszentmárton, Egeres, Feltorja, Homoródszentmárton, Kóródszentmárton, Mártonhegy, Mezőménes, Mezőszentmárton, Sósszentmárton (Gligoresti - Maros-Torda vm.), Szancsal, Szásznádas, Szentmárton (Kolozs vm.), Szentmárton (Torda), Szentmártonfalva (Fehér vm.), Szentmártonmacskása, Szépmező, Szépkenyerűszentmárton, Szűkerék, Uzon (kápolna).
Bizonytalan: Kézdimartonos, Martonfalva, Martontelke. 



2024. 11. 09.

Szent István király Intelmei 1.

Szent István király Intelmei Imre herceghez - 
Mivel megértem s mélyen átérzem, hogy amit csak Isten akarata megteremtett s nyilvánvaló eleve elrendelése elrendezett mind a kiterjedt égboltozaton, mind az egybefüggő földi tájakon, azt törvény élteti s tartja fenn, s mivel látom, hogy mindazt, amit Isten kegyelme bőséggel adott az élet előnyére és méltóságára, tudniillik királyságokat, konzulságokat, hercegségeket, ispánságokat, főpapságokat s más méltóságokat, részben isteni parancsok és rendeletek, részben világiak, valamint a nemesek meg az élemedett korúak tanácsai és javaslatai kormányozzák, védik, osztják fel és egyesítik, s mivel bizonyosan tudom, hogy minden renden valók a föld bármely részén, bármilyen méltóságot viseljenek, nemcsak kíséretüknek, híveiknek, szolgáiknak parancsolnak, tanácsolnak, javasolnak, hanem fiaiknak is, úgy hát én sem restellem, szerelmetes fiam, hogy neked még életemben tanulságokat, parancsokat, tanácsokat, javaslatokat adjak, hogy velük mind a magad, mind alattvalóid életmódját ékesítsed, ha majd a legfőbb hatalom engedélyével utánam uralkodni fogsz. 
Illik pedig, hogy odaadó figyelemmel hallgatván eszedbe vésd apád parancsait, az isteni bölcsesség intelme szerint, mely Salamon szájából szól:

Hallgass, fiam, atyád intelmére,
s ne vedd semmibe anyád tanítását!...

Hallgasd hát meg, fiam, fogadd el szavaimat,
akkor nagy lesz száma élted éveinek.

Ebből a mondásból tehát észbe veheted, ha azt, amit atyai gyöngédséggel parancsolok, megveted - távol legyen! -, nem szívelnek többé sem Isten, sem az emberek. De halljad az engedetlen parancsszegők esetét és vesztét. Ádám ugyanis, kit az isteni alkotó, valamennyi létező teremtője a maga hasonlatosságára formált, s minden méltóság örökösévé tett, széttörte a parancsok bilincsét, s nyomban elvesztette a magas méltóságokat meg a paradicsombéli lakást. Isten régi, kiválasztott s kivált kedvelt népe is, amiért szétszaggatta a törvények Isten ujjával kötözött kötelékét, különb-különbféleképpen pusztult el: részben ugyanis a föld nyelte el, részben tűz emésztette el, részint egymást koncolta fel. Salamon fia is, félrevetve apja békéltető szavait, gőgjében pöffeszkedve kardcsapásokkal fenyegette a népet apja ostorsuhintásai helyett, azért sok rosszat tűrt el országában, végül is kivetették onnan. Hogy ez véled ne történjék, fogadj szót, fiam; gyermek vagy, gazdagságban született kis cselédem, puha párnák lakója, minden gyönyörűségben dédelgetve és nevelve, nem tapasztaltad a hadjáratok fáradalmait s a különféle népek támadásait, melyekben én szinte egész életemet lemorzsoltam. Itt az idő, hogy többé ne puha kásával étessenek, az téged csak puhánnyá s finnyássá tehet, ez pedig a férfiasság elvesztegetése s a bűnök csiholója és a törvények megvetése; hanem itassanak meg olykor fanyar borral, mely értelmedet tanításomra figyelmessé teszi. Ezeket előre bocsátván térjünk a tárgyra.


Fejezetekre osztás

I.     A katolikus hit megőrzéséről
II. Az egyházi rend becsben tartásáról
III. A főpapoknak járó tiszteletről
IV. A főemberek és vitézek tiszteletéről
V. Az igaz ítélet és a türelem gyakorlásáról
VI. A vendégek befogadásáról és gyámolításáról
VII. A tanács súlyáról
VIII. A fiak kövessék az elődöket
IX. Az imádság megtartásáról
X. A kegyességről és irgalmasságról, valamint a többi erényről

 

32.B. - A mi gazdagságunk Isten

Isten szeretete a mi gazdagságunk -
Történt egyszer, hogy két zsidó ember kereste fel a rabbit, a tanítót. Egyikük gazdag volt, a másik szegény. Mindketten tanácsot akartak kérni a tudós embertől. Elsőként a gazdag embert engedték be a rabbi szobájába, ahol csaknem egy óra hosszat időzött. Mikor aztán a szegény ember is bejutott, mindössze néhány percig tartott a kihallgatása. Az illető így tiltakozott: „Kedves Mester! Mindig azt hallottam, hogy te igazságos ember vagy. Hogyan történhetett akkor, ami történt? A gazdag látogatóval egy teljes órát beszéltél, velem pedig mindössze néhány percet?” Erre a rabbi így válaszolt: „Kedves fiam, ennek igen egyszerű a magyarázata. Amikor te beléptél a szobámba, azonnal láttam, hogy szegény ember vagy. Azt a gazdagot azonban egy teljes óráig kellett hallgatnom, amíg meggyőződtem, hogy sokkal szegényebb nálad...”
Ez a történet arra int, hogy Isten elsősorban a szívünket nézi. Szent Pál a filippibeli híveket biztatja, hogy azt a lelkületet ápolják magukban, amely Krisztus Jézusban volt. Ő szolgai alakot öltött és hasonló lett az emberekhez. Megalázta magát és engedelmeskedett mindhalálig, mégpedig a kereszthalálig, hogy közbenjárónk legyen. Ezért Isten felmagasztalta, és olyan nevet adott neki, amely fölötte van minden névnek (vö. Fil 2,5-9) A Fiúisten emberré lett, hogy hittel az ő istenemberi életébe oltódjunk a keresztségben, és a szentségek által isteni minőségű legyen életünk. A kegyelmi kapcsolatban istengyermeki életet tudunk élni és üdvösségünket szolgáljuk. Aki Isten szeretet-parancsát követi, függetlenül, hogy hol él, milyen néphez vagy társadalmi osztályhoz tartozik, Isten hatalma annak életére és halálára is kiterjed. Erről szólnak a mai olvasmányok. 
Vállalnunk kell a hit kockázatát! Illés próféta Istenért az életét is kész volt feláldozni. (1Kir 17,10-16) A Kármel-hegyi áldozatkor Isten Illést igazolta. De a király haragja miatt a Kerit pataknál bujkált, ám az Úr hollók által gondoskodott róla. Amikor a patak kiszáradt, Illést az Úr a föniciai Szidonhoz tartozó Careftába küldte. A város kapuja előtt a faágakat gyűjtögető özvegyasszonytól vizet kért és látva jóindulatát, nyomban kenyeret is kért. Az özvegy elmondta drámai helyzetét, de nem kételkedett Illés Istenének ígéretében. Az özvegyasszony hitét és nagylelkűségét Isten csodával jutalmazta. 
Vállalnunk kell Isten szolgálatát!
(Mk 12,38-44) Jézus a templom megtisztítása után tanítani kezdte a tömeget. Közben hallgatói figyelmét két jelenetre irányította. Először a dicsőségüket kereső írástudókra, akik lenézik a szegényeket. Másodszor a szegény, alázatos özvegyasszony lelkületét dicséri meg, aki hittel és szeretettel szolgál Istennek. Ez a szívből fakadó lelkület az újszövetség lelkülete. (Zsid 9,24-28) 
Krisztus keresztáldozatába kell asszimilálni életünket, így a szentmise kegyelme által üdvözít minket.

 

„Boldogok, akik lelkükben szegények, mert övék a mennyek országa.” Mt 5,3.

 

Hirdetés: 2024. november 10.

1. Ma családos szentmise 16 órakor.

2. Hétfőn 16:15 órai kezdettel az Angyalkert bölcsőde-óvodában Szent Márton Napi műsor a gyerekekkel.

3. A plébániai hittanórákra várjuk a diákokat. Az Apostolban olvasható a hittanórák rendje.

4. Kedden van Exc. és Ft. Tamás József püspök atya 80. születésnapja. Imádkozzunk érte és köszöntjük.

5. Keresztelői felkészítő pénteken 18 órakor a felső hittanteremben.

5a. Pénteken délután hat órától Benkő Levente: Székelyföldiek háborújárása és Papp Anamária: A kolozsvári magyarságot ért csapások 1944-ben című előadásokra kerül sor a Városházán.

6. Szombaton 10 órától Ministránsképző, szeretettel várjuk a gyerekeket.

7. Krisztus világa novemberi száma kapható a ministránsoknál és a sekrestyében. A lap vezércikke a temetői világításról, temetésről, gyászról, a világvégi nagy összeomlásról szól, valamint megvilágítja, hogy miért kell erről a gyerekekkel is beszélni. A római misekánon szentjei sorozat befejező része Jakubinyi György ny. érsek úrtól. Köszöntjük Ft. Tamás József püspök atyát a püspökkészentelésekor, 1997. március 1-jén elhangzott prédikációval. – Krisztus a Gulágon – a világhírű orosz író, Szolzsenyicin hitre jutása – írta Dr. Székely János szombathelyi megyéspüspök.  P. Kozma Imre atyára emlékezünk. Temetése november 15-én Bp-en.  Virt László könyve Az ősegyház társadalmi léte – bemutatja a szerző. – Szent István király családjából származott Skóciai Szent Dávid király élete. Derűs oldal. Keresztrejtvény. A lapot ministránsaink árusítják. Ára 3,50 lej.

8. A bérmálkozók kiskatekizmusa – 80 oldalas könyv most jelent meg, kapható a Kegytárgyboltban, a plébánián és a sekrestyében. Ajánljuk a bérmálásra készülő fiataloknak és felnőtteknek. Ára 20 lej.

9. Mindannyiunk kedves emléke a betlehemezés, Betlehem készítés. Plébániánk ezt az örömünnepet mindenkinek megszeretné jeleníteni, ezért szabadtéri Betlehemet akarunk állítani. Embernagyságú szobrokról van szó pontosan 11 daraból áll. Ehhez kérjük az önök nagylelkű támogatását, segítségét! Az adományokat a templomban és a plébánián elhelyezett perselybe lehet tenni. 

10. Jubileumi zarándoklatot szervezünk Rómába, 2025. június 18-24 között. 



11. Jövő vasárnap, november 17-én Árpád-házi Szent Erzsébet gyűjtés a Caritas támogatására.

  

2024. 11. 04.

Krisztus világa 2024. november - Szemle

Legnagyobb a szeretet – E cím összegzi Mindenszentek és Halottak nap ünnepét. Szeretteink sírjához megyünk, elhelyezzük a virágokat, fényt gyújtunk és elimádkozzuk a Hiszekegyet. Így megvalljuk a szentek közösségét, amely három állapotban létezik amíg el nem jön dicsőségében az Úr Jézus minden angyalával. Mi élők a földön zarándokolunk, mások a földi életből eltávozva tisztulnak, ismét mások megdicsőült állapotban vannak. Szép, hogy Mindenszentek délutánján a szülők magukkal viszik gyermekeiket a temetőbe. De azt is tapasztaljuk, hogy sok temetésen nincsenek ott a gyermekek. Pedig a búcsúzás, a veszteség, a fájdalom is része életünknek, és ezt is meg kell tanulnia a gyerekeknek. Vagy attól tartanak a szülők, nehogy a kicsik feltegyenek olyan kérdéseket a temetéssel kapcsolatban, melyre nincsen válaszuk. A halál nem lehet tabu, ha születtünk ez is az életünkhöz tartozik. – Milyen szép példát tanusított az angol királyi család 2022 szeptemberében II. Erzsébet angol királynő temetésén. Ők nemcsak a királynőt veszítették el, hanem az édesanyát, a nagyanyát, a dédit is egyben. 
A temetésen a két dédunoka is megjelent: a 7 éves Sarolta hercegnő és a 9 éves György herceg. Meghatóan viselkedtek, miközben szeretett dédijüktől búcsúztak. Jelenlétük a temetésen jó döntés volt. Ők soha nem fogják elfelejteni azt a napot, mert a felnőttekkel együtt ők is megélhették a búcsúzás, a gyász fontos pillanatait.
A halállal, a búcsúzással való szembenézés úgy tanulható/tanítható a legjobban, ha a szülők egyrészt megbeszélik gyermekeikkel a maguk szintjén, érzésviláguknak, kérdéseiknek megfelelően, hogy mi történt az általuk is szeretett személlyel, ha hagyják, hogy a gyerekek kifejezhessék érzelmeiket, gondolataikat, ha biztosítják őket, hogy szeretettel mellettük vannak a gyászban. El lehet mondani, hogy nekünk is fáj a veszteség, nem szégyen, hogy könnyeket ejtünk, de mégis van egy nagy reménységünk Jézus Krisztus feltámadása által. És erről is beszélni kell…! Ez  a mi távlatunk, és élni örökké érdemes!
Örök evangélium – Az összetartó erők megrendülnek” (Mk 13,24–32) – Belon Gellért püspök elmélkedése. Mindig félelemmel és rettegéssel olvassuk és halljuk az egyházi év utolsó előtti vasárnapjainak evangéliumában a világ végét jelző nagy világösszeomlás leírását. A robbanásszerű jelenségek végig kísérik a fejlődés szakaszait. Például vegyük az Úr Jézustól is használt búzaszemet. (Jn 12,24) De az összetartó erők fölbomlanak, mikor a földbe vetik. Csak akkor tudják az új szárat és kalászt felnöveszteni, amiken megsokszorozódik az, ami eddig maga volt. A világ végén is jelentkezik az igazán új és gazdag élet, úgy a fejlődésben való megújulás sem történik katasztrófák nélkül. Ezért vállalnunk kell vallási és egyházi életünkben is az újdonsággal járó szenvedéseket és lemondásokat. 
Elválás, halál és gyász: a gyerekekkel is beszélni kell a végről Sok gyerek személyesen a felnőttektől akarja hallani, hogy milyen reménnyel tekintenek az életvég felé. És az érdeklődés a hitbéli reményekre is vonatkozik. Ha a gyerekek átélik, hogy a körülöttük élő felnőttek számára az élet értelmének vallási alapon való keresése alapvető szerepet játszik, akkor a saját életükben is nagyobb jelentőséggel fog bírni a halál mélyebb értelmének a keresése. Ezért is annyira jelentős a gyereknevelésben, hogy kérdéseiknek vallási dimenziói is teret kapjanak. Így sajátítják el a szókincset, amely lehetővé teszi számukra, hogy az élet végéről és a halál utáni életről kommunikálni tudjanak. – írja Heike Helmchen-Menke a Christ in der gegenwart lapban. Fordította Bács Béla János.
A római szentmisekánon szentjei – Dr. Jakubinyi György ny. érsek atya a római szentmisekánon 41 szentjének bemutatása után, még három ószövetségi szentet is bemutat, akik a névsoron kívül vannak, de összefüggésben a szentmisével. Ők az Úrfelmutatás után szerepelnek: Ábel, Isten igaz szolgája, Ábrahám ősatyánk és Melkizedek “főpap” előképei a szentmiseáldozatnak. Olvassuk a 6-7. oldalon. 
Prédikáció
– Köszöntjük a 80. születésnapján Exc. és Ft. Tamás József ny. segédpüspök atyát, a Krisztus világa fővédnökét – a püspökké szentelésekor a Csíksomlyói kegytemplomban, 1997.03.1-jén, főcelebrás, főszentelő és igehirdető – dr. Jakubinyi György gyulafehérvári érsek akkor elhangzó beszédével. Választ kapunk a következő kérdésekre: Ki a püspök? Miért kell az egyházmegyében két püspök? Miért Csíksomlyón szentelik a püspököt? A buzdítást a püspök atya 27 év alatt teljesítette: Atyai és testvéri szeretettel szeret mindenkit…
Krisztus a Gulágon – Székely János székesfehérvári püspök írása a világhírű orosz író, Szolzsenyicin hitre jutásáról. 
P. Kozma Imre OH atyára emlékezünk. – Mint pap és szerzetes a szeretet és irgalom apostola volt. Sokat segített egyházmegyéinknek. Nagyapja Csíkkozmásról származott. 
Az ősegyház társadalmi léte
– c. könyvet bemutatja a szerző, Virt László. A csíkszeredai Pro.Print Könyvkiadónál jelent meg. Megismerhetjük az első század keresztényeinek társadalmi életét. Ára 40 lej.
Szent I. Dávid király életével ismerkedünk meg, aki Szent István király családjából származott. 
Derűs oldal: Orvosnál: – Doktor úr, fáj a jobb térdem. – Hiába, ez már a korral jár, bátyám. – De doktor úr, a bal térdem annyi idős, mégsem fáj. 
Keresztrejtvény – Egy Mária ima szövegrésze rejlik benne. Készítette Korodi Zoltán Tusnádfürdőről. 
Az októberi megfejtőink névsorát ki fogjuk egészíteni. Támogatónk a Hargita Gyöngye ásványvíz palackozó.
Kozma László: Magyar erdők c. versével zárul a lap. Hófelhőben a viharzó sorsnak/ Ezt üzenik a magyar erdők: Rügyeznek, élnek és dalolnak.” Gyümölcsöző olvasást kívánok!

KRISZTUS VILÁGAErdélyi katolikus családok lelkiségi havilapja – rólunk és nekünk szól. Megrendelhető a plébániákon, a kézbesítőknél és a szerkesztőségben: 530230 – Csíkszereda (M-Ciuc), Kossuth L. u. 38. sz., Hargita megye, tel/fax: +40-266-311-726, email: krisztusvilaga@yahoo.com. Bankszámlaszám: RO65 RNCB 0159  0154 1927 0001, BCR Agentia Miercurea Ciuc. ISSN: 2558-8389.