Oldalak

2021. 08. 30.

Márton Áron, a székely püspök

Székelyföld nem téveszti el az utat. Nagy püspökünktől, Márton Árontól a börtönben azt kérdezték a miniszterek, görög katolikus püspökök:  

honnan van az, hogy papjai sok esetben nem rendelkeznek nagy műveltséggel, s még sem tévesztik el a helyes utat?

Áron püspök azt válaszolta:  
aki az evangéliumot olvassa és megtartja, nem téveszti el a helyes utat. 
 


Többet a székelyekről:

  

A székelyekről 2. Krónikáink a székelyekről
A székelyekről 3. A székely szervezettség
A székelyekről 4. A székelyek útja
A székelyekről 5. A székelyek és Csaba királyfi
A székelyekről 6. A székelyek Csigla mezején
A székelyekről 7.  Hun-avar-székely-magyar
Székelyek és a kereszténység 12.
Romániában a Circus Maximus
Székelymagyar himnusz
Ut sint unum! - nemzetünkért imádkozzunk
Székelyföld 2013 - Nemzet vigyázz!
Székely címer a román fejedelemségek címerében
Székely címer, székely zászló mindenütt
Székelyek nélkül Havasalföld sem szabadult volna fel
Székelyek nélkül se Moldova, se címere nem lenne
Székelyföld - Nem téveszti el a helyes utat...
"A szamarakat válasszák meg lovaknak"
Autonómia - decentralizáció
Székely zászló és a tisztességes románok
A nyomorúság háborúja Romániában
A LÁTHATATLAN LOBOGÓ
A székely zászló lelkesítsen
Székelyföld mellett szól az első "argyasi székely"
Erdély, 2013 februárja - Székelyföld, székely zászló
Petőfi Sándor A székelyekhez
A román politika Ianus-arca Brüsszelben és Erdélyben
Az erdélyi magyarok önrendelkezését követeljük
A jó katonának jobban kell félnie a vezértől
Magyarország nem pusztul, hanem tisztul!
 

2021. 08. 28.

Hitünk parancsa

Isten Szolgája, Márton Áron püspök születésének 125. évfordulóján, szellemi végrendeletének, hozzánk intézett búcsúlevelének gondolatait elevenítjük fel. Nekünk, az erdélyi egyházmegye híveinek örökérvényű intelem, melynek fénye nem halványul az idő múlásával: „Szeretett Híveim, mint főpásztorotok elsősorban a hitet akartam megerősíteni lelketekben, és a hithez való ragaszkodást hagyom rátok örökségül. ... Bizalommal kérem a szülőket és papjaimat, úgy véssék be értelmükbe és szívükbe a hit igazságait, hogy a megtartó családi és otthoni környezetből kiszakadva se veszítsék el. A hitre építsék egyéni és családi életüket. Ezzel adják nekik a legdrágább örökséget. ... »Hitünk parancsa, hogy a templomon kívül az életben is testvérek maradjunk, egymás sorsa iránt érdeklődjünk és egymás terhét kölcsönös megértésben hordozzuk« – mondottam első püspöki körlevelemben és most is erre kérlek titeket. Legyen minden egyházközség igazi testvéri közösség.”  
A mi ’szent’ püspökünk élete során megtapasztalta a 20. század borzalmait és változásait. Világos látással mondta, hogy a fiatalabb nemzedéknek nincs ilyen tapasztalata, és alkalma sincsen, hogy megismerje a hit alkotásait és értékeit. Ezért kérte bizalommal a szülőket és papokat, hogy véssék be az ifjak értelmébe és szívébe a világ állandó változása vagy fejlődése között a krisztusi hitet, ami nem változik, amibe mindig belekapaszkodhatunk. Az embernek úgy kell az Istenhez kötődnie, ahogyan a bolygók kapcsolódnak naprendszerük központi napjához. 
Isten parancsainak megtartása nem jelent akadályt, sem szolgai sorsot, mert aki létbe hívott és törvénnyel is megajándékozott, Ő az igazság útján akar vezetni. A törvény megtartása a szövetségi hűség, Isten barátságába gyökerező élet jele. Mózes azt mondta népének tartsátok meg az Úr, a ti Istenetek parancsait és „ne tegyetek hozzá semmit és ne is vegyetek el belőle”, így tesztek szert bölcsességre és okosságra más népek szemében. (MTörv 4,1-2. 6-8) A nép igyekezett megtartani az Úr parancsait és törvényeit, de a későbbi nemzedékeknél nem a szívbéli odaadás lett a fontos, hanem a látszat. Lassan nem értették a törvény értelmét, hogy ez mit akar elérni bennük, és megtartották, mert így szokták. Így lett hagyomány, a kezek mosása is, aminek nem értették értelmét, de ragaszkodtak hozzá. 
Jézus a törvény igazi szellemét tárta fel. (Mk 7,1-8. 14-15. 21-23) Rámutat a kulcsfontosságú igazságra, hogy az embert tisztátalanná csak a szívéből fakadó bűnök teszik. Ő pedig isteni erőforrást ad a törvényhez, mégpedig a kegyelmet. Higgyünk benne és szívünket igazítsuk hozzá. 
Szent Jakab mondja, hogy Jézus tanítását váltsuk tettekre, mertez az igazi vallásosság. (Jak 1,17-18. 21b.-22. 27) Fogadjuk tanulékony lélekkel a belénk oltott tanítást, így megmentjük lelkünket.

 

„Mennyei Atyánk életre hívott bennünket az igazság igéje által...” Jak 1,18.

 

A sötétség birodalma 11.

Az exorcista megkérdezi: „Ki vagy te?” Ezt megállás nélkül kell tennie, amíg meg nem tudja a gonosz szellem nevét. Minden ördögnek van neve. Ezek lehetnek félelmetes nevek, mocskos nevek, ocsmány nevek, vészjósló nevek, kaján nevek és olyanok, amelyek gúnyolják az emberi lényeket. Ezek tréfát űznek az emberi test és az emberi elme dolgaiból. Ha egyszer sikerült megtudnod ezt a nevet, a démont ártalmatlanná tetted, mivel engedelmeskedik a nevének. Hallgat erre a névre. És akkor azzal folytatod, hogy megtudd tőle, ki küldte őt. Hogyan jött ide? Mikor jött? Mi a sajátossága? Mivel foglalkozik? Az ördögök úgy viselkednek, mint a kutyák, megpróbálnak megszökni tőled, amikor a nyomukban vagy. Megharapják a kezedet. Ha nem vigyázol, halálosan meg tudnak harapni. Elkaptak és súlyosan megsebesítettek olyan embereket, akik engedély nélkül megpróbálták az exorcizmust. Van egy országszerte ismert ember, akit én okítottam az ördögűzésről. A férfi laikus volt, és nem katolikus. Én figyelmeztettem: „Ne próbálkozz vele! És ne csináld egyedül.” Mégis megtette, és most ő is megszállott.

A közönséges megszállott személyek azok, akiket elvisznek egy exorcistához, hogy kiűzze belőlük az ördögöt. Ezek erőszakosak, káromkodnak, társaságban kiállhatatlanok, és tehertételt jelentenek a családjuk számára. Megégetik magukat, tárgyakba ütik a fejüket és sikoltoznak. Többségük koszos. Odapiszkítanak akárhová, és bűzlenek. A szagukkal és abnormális magatartásukkal megdöbbentik az embereket. Mindezt nem azért teszik, hogy megbántsanak. Olyanok, mint az éhes kisgyermekek, akik fejükkel a rácsot ütik, mert nem tudják elmondani, hogy éhesek, ezért azt így jelzik. Amikor így tesz a gyermek ezt mondja: „Éhes vagyok!” Ugyanez áll a megszállott személyekre, akik hasonló módon viselkednek illetlenül, mint ahogy az előbb elmondtam. A megszállott embereknek ezer és egy irtózatos és visszataszító viselkedési módjuk van. Visszataszító a szaguk, hangjuk, kinézetük, a szavaik és tetteik. Ezáltal dehumanizálnak téged. Valójában ezek a zaklatott emberek azt mondják: „Segíts nekem! Bajban vagyok!” Nem képesek leírni nehéz helyzetüket. Néhányan megpróbálják leírni, de aztán abbahagyják, és az ördög átveszi a hatalmat, és ezek a szegények megint meghunyászkodnak.

A tökéletes megszállottság, a megszállottság borzalmas formája. Én alig hat tökéletesen megszállott emberrel találkoztam. Amikor a megszállottság bekövetkezik, az ember – noha nem tud kitörni belőle – tudja, hogy megszállott, ha Isten kegyelme reá száll. Ekkor azt akarja, hogy szűnjön meg a megszállottság. Ehhez az kell, hogy Isten elküldje neki a kegyelmét. És valószínűleg elküldi akkor az ördögűzéshez szükséges eszközöket is. Vannak azonban olyan emberek, akik valójában nem is akarnak megszabadulni a megszállottságtól. Megszállottak akarnak maradni. Ezek olyan valóságosak, akár arcunkon az orrunk. A tökéletesen megszállottak gyakran teljesen jó modorú emberek. Nyugodtak, tiszták és eredményesek. Jó orvosok, jó jogászok, jó építészek és jó bankárok, jó festők, művészek és táncosok. A tökéletesen megszállottakat gyakran fel lehet ismerni. Néha, amikor nem gondolnak arra, hogy nézed őket, látod ezt a bizonyos fajta arcot.

Írországban ismertem egy tökéletesen megszállott embert. Eleinte úgy tűnt, hogy csak egyfajta érces hangja van és nagyon gyakorlatias beszédmodora. Együtt dolgoztunk egy munkán, ezért megszoktam a mozgását, az öltözködési módját, a hangszínét, az arcszeszét, a bemondásait, és így tovább. Többnyire teljesen normálisnak tűnt. Egyszer azonban láttam, amikor egyedül volt, és nem tudta, hogy én is ott vagyok, és valami nem tűnt helyénvalónak. Azt mondtam magamban: „Nem ismerem ezt az embert, belül teljesen idegen.” Azt hittem, hogy ismerem őt… A nézése ijesztő volt. Később elbeszélgettem vele erről, burkolt módon elmondta nekem. A legtöbb ember, aki találkozott vele, csak annyit mondott róla, hogy hibbant. Ez teljesen más világban élt, megadta magát. A mai Faustok aláírták a lelkük feladását. Belépnek boszorkánygyülekezetben, furcsán imádkoznak. Intelligens férfiakból és nőkből állnak. Ezek orvosok, jogászok, építészek, brókerek, festők, táncosok... 

- folytatjuk - 

 


Az előző részek: 

Malachi Martin - A sötétség birodalma 1-2.

A sötétség birodalma 3-4. rész

A sötétség birodalma 5. rész

A sötétség birodalma 6. rész

A sötétség birodalma 7.

A sötétség birodalma 8. rész

A sötétség birodalma 9.

A sötétség birodalma 10.

Az ördögűzés valójában örömteli esemény 

 

Hirdetés: 2021. augusztus 29.

1.  Köszönjük híveinknek, akik résztvettek Isten Szolgája Márton Áron püspök születésének 125. évfordulóján, Csíkszebtdomokoson tartott szentmisén és rendezvényen.

2. Pénteken keresztelői felkészítő a felső hittanteremben 18 órakor.  A hónap elsőpéntekén meglátogatjuk idős-beteg híveinket.

3. Ma 12,30 órakor van a Szent Ágoston templom búcsúja.

4. Figyelmükbe ajánljuk a katolikus sajtót. A Vasárnap hetilap csak a sekrestyében kapható. A Krisztus világa havi lapunk július-augusztuösszevont száma elektronikus formában e linkről letölthető:  krisztus_vilaga-07–08_2021.pdf Külföldi magyar olvasóink kérésének teszünk eleget. Ez is szolgálja a nemzeti és hitbeli összetartozást.



5. A főegyházmegyei hatóság ezentúl az évenkénti örökös szentségimádás sorozatába szeptember 8-ára beiktatta a Millenniumi-templomot. Ettől függetlenül szeptember 14-én a Szent Kereszt templom búcsúját és örökös szentségimádását is megtartjuk.


 

2021. 08. 27.

Hirdetés augusztus 27. - Elsőáldozóknak üzenet

 Kedves Elsőáldozók! 

Holnap, augusztus 28-án Csíkszentdomokosra zarándokolunk autóbusszal. Az autóbuszra a Millenniumi templomnál reggel 8 órakor ülünk fel. 

Napra pontosan, 125 évvel ezelőtt született Isten Szolgája Márton Áron püspök. Az évforduló alkalmával egynapos rendezvény lesz, amely 10 órakor szentmisével kezdődik, előadás a püspök életéről, majd emlékház avató, a gyeremekek műsora... és délután 4 óra körül indulás Csíkszeredába. 
A helyek száma 29. 
Az utiköltség 1 (egy lej).   
Feliratkozni a classroom-ban is lehet, a plébánia irodában vagy a 0266.311.726-os telefonszámon.
Várunk szeretettel, ahogy a Szécsenyi kirándulásra is.

2021. 08. 26.

A ló és az ördög

A lovat az oszlophoz kötözték, de jött az ördög és elengedte.

A ló a gazdálkodó földjére ment, és elkezdte taposni a vetést. A földműves dühös lett, fogott egy puskát és lelőtte a lovat. Aztán a ló gazdája mérgében, fogta a puskáját és bosszúból megölte a földművest.

Az asszony ezt látta és lelőtte a ló tulajdonosát.

Aztán a ló tulajdonosának fia dúlt-fúlt, és megölte a gazdálkodó feleségét.

A szomszédok pedig megölték ezt a fickót és felgyújtották a házát...

Az emberek megkérdezték az ördögöt: - Miért csináltad mindezt?

Az ördög azt válaszolta: semmi rosszat nem tettem, csak elengedtem a lovat.

Morális tanulság

Az ördög csak ilyen egyszerű és ártatlan dolgokat csinál, alattomban provokál és a többit mi magunk csináljuk. Tudja, hogy a bűn gyökere a szívünkben van.

Ezért kell jól gondolkodnod, mielőtt cselekszel.

Ne feledd: a szónak ereje van, gondolkodj, mielőtt cselekszel és gondolkodj, mielőtt beszélsz.

 

Oltáregylet-Nőszövetségről

2021. augusztus 23 és 25 között tartottuk az erdélyi nőszövetségek országos találkozóját Gyimesbükkben. A házigazda szerepet a helyi Róm. Kat Plébánia és a Szent Judit Nőszövetség töltötte be.

 

Első nap: megérkezés, nyitó szentmise, vacsora és esti, gyertyás körmenettel megtartott keresztút.

Második nap: reggeli ima a templomban, Gegő Magdolna elnök köszöntője, a nőszövetségek elnökeinek beszámolói, megbeszélés a jövőről: hogyan tovább? A nőszövetség szabályzatának átbeszélése, majd délben érseki szentmise, délután a vidék bemutatása, sok színes program…

Harmadik nap: közösségeink megtartó ereje — Tamás József ny. segédpüspök előtt a nőszövetségek vezetőinek, képviselőinek, lelkivezetőinek fogadalom megújítása ünnepélyes szentmise keretében.

Oltáregylet-Nőszövetség szabályzata 2019-ből 

I. Fejezet: Az Oltáregylet-Nőszövetség célja

1.§.  A legméltóságosabb Oltáriszentség buzgó, rendszeres imádása és engesztelése.

2.§.  A szentségi hitből fakadó szentáldozás gyakorlata és terjesztése.

3.§. Szentségimádások és az Oltáriszentség liturgikus ünneplésének megszervezése, mint a plébánia örökös szentségimádási napja, a hónap első vasárnapi szentségimádási óra, az Úrnapi körmenet.

4.§. Az első szentáldozásra készülő gyermekek felkészítésében, és az első áldozási ünnepség megszervezésében való segítségnyújtás.

5. §. A templom ékesítése, és a szegény templomok támogatása.

6. §. A hitélet kibontakoztatása. 

 

II. Fejezet: Az Oltáregylet-Nőszövetség összetétele és szervezete

1.§. Az Oltáregylet-Nőszövetség elnöke (lelkivezetője) a mindenkori plébános, világi elnökét a közgyűlésen választják a felvett tagok.

III. Fejezet: Az Oltáregylet-Nőszövetség tagjai

1.§. Az Oltáregylet­-Nőszövetség tagjai, akik az Oltáregylet-Nőszövetségbe az alább felsorolt feltételek mellett felvételt nyertek.

2.§. Ahhoz, hogy valakit az Oltáregylet­-Nőszövetségbe fölvegyenek, szükséges:

- hogy írásban kérje felvételét;

- tizennyolcadik életévét betöltött személy legyen;

- az egyházközséghez tartozó katolikus, megbérmált és a legszentebb Oltáriszentséget magához vett személy legyen, s éljen hitéhez és vállalandó kötelességéhez méltó életet;

- ne kösse semmilyen törvényesen kiszabott vagy kinyilvánított kánoni büntetés.

3.§. Az új tagok felvétele a plébániatemplom örökös szentségimádási napjához közél eső vasárnap vagy az Oltáregylet, Nőszövetség alapításának napját követő vasárnap ünnepi szentmiséjének keretében történik, amikor a jelöltek fogadalmat tesznek és áldásban részesülnek. A régi tagok ez alkalommal megújíthatják fogadalmukat.

4.§. Tagságát elveszíti, aki a fenti feltételeknek nem felel meg vagy írásban jelzi kilépését.

5.§. Az Oltáregylet-Nőszövetség – mint testület – a plébánia keretén belül végzi a karitatív-szociális és kulturális munkát, és együtt működik testvér keresztény Oltáregylet-Nőszövetségekkel. Csatlakozhat az Erdélyi Római Katolikus Nőszövetségek Egyesületéhez.

6.§. Önálló jogi személyiségre igényt nem tarthat, mivel az egyházközség keretén belül működő hitbuzgalmi alakulat. Anyagi alapja lehet, amit bankszámlán őriznek.   

 

IV. Fejezet: A tagok jogai és kötelességei

1.§. A tagok részesei mind azon szentmisék kegyelmeinek, amelyeket az egyházközség plébánosa előzetes hirdetéssel végez az Oltáregylet-Nőszövetség élő és elhalt tagjaiért.

2.§. Testületileg jelennek meg az Oltáriszentség tiszteletére rendezett ünnepségeken és körmeneteken.

3.§. Képviselőt küldhetnek az egyháztanácsi gyűlésekre, hogy az egylet céljának elérése érdekében az egyháztanács az egyházközség költségvetésében a szükséges pénzösszeget megszavazza és munkájuk végzéséhez az egyháztanács segítségét kérje.

4.§. A tagok kötelessége az Oltáregylet-Nőszövetség céljának megvalósítása (I. Fejezet).

5.§.  Kötelesek havonként egy órát az Oltáriszentség imádására felajánlani és lehetőleg részt venni a hónap első vasárnapi szentségimádáson. Szentségimádási kötelezettségüknek akkor is eleget tesznek, ha fél órát az Oltáriszentség előtt magán áhítatban töltenek és a másik félórát a közös ájtatosságon való részvétellel egészítik ki. Akadályoztatás esetén, az imaóra otthon is elvégezhető. Mindezen ájtatosság bár egyetlen tagot sem kötelez bűn terhe alatt, de mulasztás sok kegyelemtől fosztja meg az indokolatlanul távolmaradókat.

6.§. A tagok kötelessége felügyelni a liturgikus tárgyak és ruhák tisztaságára, épségére és karbantartására. Szükség szerint azokat javítani, az elavultakat a leltárban való megjegyzéssel kiselejtezni, újabb beszerzéseket eszközölni.

7.§. Az Oltáregylet-Nőszövetség tagjai tevékenységi köréhez tartozik a templomi berendezési tárgyak (oltár, ambó, tabernákulum, keresztelőkút, szenteltvíztartó stb.) tisztaságára felügyelni, az oltár díszítése, Úrnapi oltárok előkészítése és a körmenet megszervezése.   

8.§. Az Oltáregylet-Nőszövetség tagjai fokozottan törekszenek a sajátosan keresztény erények gyakorlására, egymással a testvéri közösség ápolására. A plébániai csoportmunka végzése közben mindig fülükben cseng Szent Pál apostol felszólítása: „Ami a testvéri szeretet illeti, legyetek gyöngédek, tiszteletadás dolgában legyetek előzékenyek” (Róm 13,10), és az Úr Jézus tanítása és példája az Oltáriszentség alapításának estéjén: „Ha tehát én, az Úr és Mester, megmostam lábatokat, nektek is mosnotok kell egymás lábát. Példát adtam nektek: amint én tettem veletek, ti is úgy tegyetek” (Jn 13,14-15). Kötelesek az Oltáregylet-Nőszövetség és egymás jó hírét a kívülállók előtt megvédeni.

9.§. Az egyházközség minden tagjával, társulatokkal kötelesek a jó viszonyt ápolni Szent Pál buzdítása szerint: „Éljetek egyetértésben. Ne legyetek fennhéjázók, hanem alkalmazkodjatok az egyszerű emberekhez. Ne legyetek magatokkal eltelve” (Róm 12,16).

10.§. A tagok munkájuk jó végzése érdekében kötelesek szervezett előadásokon, rendezvényeken részt venni.

11.§. Közérdekű ügyeinek intézése végett gyűléseket tart, amelyeknek határozatképességéhez a tagok 50%-ának jelenléte szükséges.

12.§. A közgyűlés választja meg az Oltáregylet-Nőszövetség világi elnökét, akinek megbízása kettő vagy négy évre szól, és megbízása ideje alatt koordinálja az Oltáregylet-Nőszövetség munkáját. A közgyűlés egy jegyzőt és egy pénztárost is választ.

A közgyűlést az elnök jóváhagyásával hívja össze a világi elnök.

V. Fejezet: Az Oltáregylet-Nőszövetség megszűnése

Amennyiben az Oltáregylet-Nőszövetség tagjainak száma annyira lecsökken, hogy működési céljainak nem tud megfelelni, vagy felmerült komoly ok miatt egyleti életét fenntartani nem lehet, az Oltáregylet-Nőszövetség működését a mindenkori plébános felfüggesztheti vagy megszüntetheti. 

 

A megújított szabályzatot jóváhagyta Msgr. Tamás József segédpüspök: 312–2019. számmal.

 

**

Az Erdélyi Római Katolikus Nőszövetségek Egyesülete négy évente választ új országos elnököt, titkárt és lelki támogatót, az 1999. évi Működési Szabályzat szerint.