Dr. Holló Gergely onkológus szakorvosért az imádkozó január 31-én, pénteken 16 órakor lesz a Millenniumi templomban. A temetés február 1-jén, szombaton 12 órakor a csíkszeredai Kalász negyedi temető ravatalozójából. A temetési misén ahol kisgyermekek maradtak hátra, ott a perselyadományt a család részére átadjuk.
2025. 01. 29.
2025. 01. 25.
Hirdetés: 2025. január 26.
1. Kapható a Krisztus világa januári száma. A tartalomból: A kegyelem éve – A Szentév célja, bibliai alapja (Szám 25,8-10), az Úr kegyességéről és kegyelméről szól. Előképe volt a Jézusban kapott kegyelemnek (vö. Iz 61,1; Lk 4,19). „A kegyelem és az igazság Jézus Krisztus által lett osztályrészünk” (Jn 1,17). Ezt támasztja alá: a kánai csoda; a szentté avatás folyamata a katolikus egyházban; a szentek és tiszteletreméltók, akik az erényeket hősies fokban gyakorolták; a szentévi búcsú nyerés; a szeretet olyan kis jelei, mint az ölelés...
2. A héten hittanórára
várjuk a diákokat. Pénteken az elsőáldozókat és bérmálkozókat.
3. Január 29-én, szerdán 18 órától jegyeskurzus az altemplomban.
4. Szintén szerdán 19
órakor a Segítő Mária Bentlakás Dísztermében Igaz szerelem estet tartanak.
5. Pénteken
keresztelői felkészítő 17 órakor.
6. Pénteken a Városházán 18 órától Sebestyén Péter: Sárgarigó és a Mosott arany című könyveinek bemutatójára kerül sor.
7. Február 1. elsőszombat.
8. Február 2-án, vasárnap Gyertyaszentelő Boldogasszony, minden szentmisén gyertyaszentelést tartunk.
A Kegytárgybolt egésznap nyitva tart, gyertyát lehet vásárolni.
9. Február 8-án Szeretetláng lelkinap a Millennium templomban 9-17 óráig.
10. A keresztények egységéért imahét zárását ma 18 órakor az evangélikus templomban tartjuk.
2025. 01. 24.
Krisztus világa 2025. január - Szemle
A kegyelem éve – Ferenc szentatyánk meghirdette a 27. rendes szentévet, amelyet 2024. december 24-én meg is nyitott. A Szentév célja imánkban úgy tündököl, mint az aranyba foglalt kék gyémánt: „A jubileumi Szentév kegyelme élessze fel újra bennünk, a Reménység Zarándokaiban, a mennyei javak utáni vágyakozást, és árassza el az egész világot Megváltónk örömével és békéjével!” A Szentév bibliai alapja Istentől van, aki elrendelte népe számára a jubileumi évet (Szám 25,8-10). Ez tükrözte, hogy az ígéret földje Istené, a nép csak haszonélvezetre kapta. Örvendetes év volt az 50. év, a jubileum, mert minden ember visszakapta birtokát, és a szolgák hazatérhettek családjukhoz. A jubileum az Úr kegyességéről és kegyelméről szól. Előképe volt a Jézusban kapott kegyelemnek (vö. Iz 61,1; Lk 4,19). „A kegyelem és az igazság Jézus Krisztus által lett osztályrészünk” (Jn 1,17). Ezt az örömet támasztják alá: a kánai csoda; a szentté avatások a katolikus egyházban; a szentek és tiszteletreméltók, akik az erényeket hősies fokban gyakorolták; a szentévi búcsú nyerés; a szeretet olyan kis jelei, mint az ölelés... Számtalan kegyelmi gyarapodásra van lehetőségünk ebben az évben, és Isten kegyelmét vegyük komolyan. Pál apostol így buzdította korintusi híveit: „Krisztus követségében járunk, (...) mint az ő munkatársai figyelmeztetünk titeket, hogy Isten kegyelmét ne vegyétek hiába” (2Kor 5,20-6,2). Majd egy történet az elutasított kegyelemről szól, és e felszólítással zárul a: Kedves Olvasók, járjunk Urunkkal, Istenünkkel és naponta éljünk kegyelmével.
KRISZTUS VILÁGA – Erdélyi katolikus családok lelkiségi havilapja – rólunk és nekünk szól. Megrendelhető a plébániákon, a kézbesítőknél és a szerkesztőségben: 530230 – Csíkszereda (M-Ciuc), Kossuth L. u. 38. sz., Hargita megye, tel/fax: +40-266-311-726, email: krisztusvilaga@yahoo.com. Bankszámlaszám: RO65 RNCB 0159 0154 1927 0001, BCR Agentia Miercurea Ciuc. ISSN: 2558-8389.
2025. 01. 18.
Hirdetés: 2025. január 19.
2.
Holnap az esti misétől kapható a Krisztus világa januári száma.
3. A plébániai hittanórákra várjuk a diákokat kedden-szerdán-csütörtökön. Péntek nálunk is szabadnap van.
4.
Felhívjuk híveink
figyelmét, hogy az Ökumenikus imahetet holnap, január 20-án 18 órakor kezdjük a
Millennium templomban és 26-án, vasárnap fejezzük be. A keresztények egységéért imahét
mottója: “Hiszed-e
ezt?” (Jn 11,26) A program az Egyházközségi Apostolban megtalálható.
• Január 20. hétfő 18 óra – Millenniumi templom – Simó Gáspár spirituális
• Január 21. kedd 18 óra – Szent
Ágoston templom – Solymosi Alpár unitárius lelkipásztor
• Január 22. szerda 18 óra –
Református templom – Bálint Emil plébános
• Január 23. csütörtök 18 óra –
Segítő Mária Bentlakás – Biró Jenő
református lelkipásztor
• Január 24. péntek 18 óra –
Unitárius templom – Küsmődi Csongor-Ignác segédlelkész
• Január 25. szombat 18 óra –
Csobotfalvi templom – Tamás János evangélikus lelkipásztor
• Január 26. vasárnap 18 óra –
Evangélikus templom – Madarász Attila plébános
5. Keresztelői felkészítő pénteken 17 órától a felső
hittanteremben.
6. A jegyeskurzust január 29-én, szerdán 18 órakor kezdjük az altemplomban, ami 8 hétig tart. Akik ebben az évben akarnak házasságot kötni, szíveskedjenek jelentkezni a plébánián.
7. A Kisapostol kérdéseire a diákok válaszát szerda
estig várjuk.
8. Akik 2024-ben ministráltak, azok a ministránspontokra vegyék fel a jutalmat a plébánián.
9. A Caritas, az
erdélyi Alzheimer Café Egyesület előadást tart január 22-én, szerdán a Hargita
Megye Tanácsának épületében 17 órakor.
10. Január 25-én, szombaton 'Élővíz' szentségimádás 20-22 óráig a Millenniumi templomban.
11. Pénteken a
Városházán 18
órától Tánczos Vilmos: Hogyan halnak
meg a népi tárgyak? Egy csíki gazdaság példája című előadására
kerül sor.
C. év 1. és 2. vasárnapi gondolatok
1. vasárnap: Élet- és szeretetközösség Istennel
Vízkereszt utáni első vasárnap Urunk megkeresztelkedésének ünnepe. Ez is Jézus istenségének a kijelentése. Urunk, aki osztozott sorsunkban, harminc év rejtettsége után a világ elé lép. Ez első gesztusa jelzi, hogy beteljesedett Izajás jövendölése Isten szelíd Szolgájáról. (Iz 42,1-4, 6-7) Nem úgy jön, mint a földi hatalmasok, ahogyan népe és minden korok embere várná és talán szeretné. Semmi tűzijátékos jelenet, nincsenek látványos üzengetések, és szó sincs Isten ellenségeinek eltiprásáról.
„Ez az én szeretett
Fiam, őt hallgassátok!” Mk 9,6.
„Isten meghívott minket, hogy
Jézus Krisztus dicsőségéből részt adjon nekünk.” 2Tessz 2,14.
Szent István Intelmei Imre herceghez 4-8. rész
IV. A főemberek és vitézek tiszteletéről
Az uralom negyedik dísze a főemberek, ispánok, vitézek hűsége, erőssége, serénysége, szívessége és bizalma. Mert ők országod védő falai, a gyengék oltalmazói, az ellenség pusztítói, a határok gyarapítói. Legyenek ők, fiam, atyáid és testvéreid, közülük bizony senkit se hajts szolgaságba, senkit se nevezz szolgának. Katonáskodjanak, ne szolgáljanak, uralkodj mindannyiukon harag, gőg, gyűlölség nélkül, békésen, alázatosan, szelíden; tartsd mindig eszedben, hogy minden ember azonos állapotban születik, és hogy semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség. Ha békeszerető leszel, királynak és király fiának mondanak, és minden vitéz szeretni fog; ha haraggal, gőgösen, gyűlölködve, békétlenül kevélykedsz az ispánok és főemberek fölött, a vitézek ereje bizonnyal homályba borítja a királyi méltóságot, és másokra száll királyságod. Ettől óvakodva az erényed szabta mértékkel irányítsd az ispánok életét, hogy vonzalmaddal felövezve a királyi méltósághoz mindig háborítatlanul ragaszkodjanak, hogy uralkodásod minden tekintetben békés legyen.
V. Az igaz ítélet és a türelem
gyakorlásáról
A türelem és az igaz ítélet gyakorlása a királyi korona ötödik cifrázása. Dávid király és próféta mondja: Ítéletedet, Isten, bízd a királyra.
És ugyanő másutt: Király vagy, az igazságosságot szereted.
A türelemről így beszél Pál apostol: "tanúsítsatok mindenki iránt türelmet." És az Úr evangéliumban: "Ha [türelemmel] kitartotok, megmentitek lelketeket." Ehhez tartsd magad, fiam: ha becsületet akarsz szerezni királyságodnak, szeresd az igaz ítéletet; ha hatalmadban akarod tartani lelkedet, türelmes légy. Valahányszor, kedves fiam, ítéletet érdemlő ügy kerül eléd vagy valamely főbenjáró bűn vádlottja, türelmetlenül ne viselkedjél, esküvel se erősködjél, hogy megbünteted; bizony ez ingatag lenne és mulandó, mert a bolond fogadalmat megszegi az ember; és ne ítélkezz te magad, nehogy királyi méltóságodban a hitvány ügyben forgolódva folt essék, hanem az efféle ügyet inkább bírákhoz utasítsd, az ő megbízatásuk, hogy törvény szerint döntsenek. Óvakodj bírónak lenni, ám örülj királynak lenni s neveztetni. A türelmes királyok királykodnak, a türelmetlenek pedig zsarnokoskodnak. Ha pedig egyszer olyasvalami kerül eléd, amelyben ítéletet hozni méltóságoddal összefér, türelemmel, irgalommal, esküdözés nélkül ítélkezz, így lesz majd koronád dicséretes és ékes.
VI. A vendégek befogadásáról és gyámolításáról
A vendégek s a jövevények akkora hasznot hajtanak, hogy méltán állhatnak a királyi méltóság hatodik helyén. Hiszen kezdetben úgy növekedett a római birodalom, úgy magasztaltattak fel és lettek dicsőségessé a római királyok, hogy sok nemes és bölcs áradt hozzájuk különb-különb tájakról. Róma bizony még ma is szolga volna, ha Aeneas sarjai nem teszik szabaddá. Mert amiként különb-különb tájakról és tartományokból jönnek a vendégek, úgy különb-különb nyelvet és szokást, különb-különb példát és fegyvert hoznak magukkal, s mindez az országot díszíti, az udvar fényét emeli, s a külföldieket a pöffeszkedéstől elrettenti. Mert az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő. Ennélfogva megparancsolom neked, fiam, hogy a jövevényeket jóakaratúan gyámolítsad és becsben tartsad, hogy nálad szívesebben tartózkodjanak, mintsem másutt lakjanak. Ha pedig le akarnád rombolni, amit építettem, vagy szét szórni, amit összegyűjtöttem, kétségkívül igen nagy kárt szenvedne országod. Hogy ez ne legyen, naponta nagyobbítsd országodat, hogy koronádat az emberek nagyságosnak tartsák.
VII. A tanács súlyáról
A királyi emelvényen a tanács a hetedik helyre tart igényt. A tanács állít királyokat, dönt el királyi sorsokat, védelmezi a hazát, csendesíti a csatát, győzelmeket ő arat, kerget támadó hadat, behívja a barátokat, városokat ő rakat, és ő ront le ellenséges várakat. Minthogy pedig a tanácsnak ekkora haszna van, ostoba, pöffeszkedő és középszerű emberekből összeállítani, én úgy vélem, mit sem ér; hanem a tekintélyesebbek és a jobbak, a bölcsebbek és a legmegbecsültebb vének ajkán formálódjék és csiszolódjék. Ezért, fiam, az ifjakkal és a kevésbé bölcsekkel ne tanácskozz, ne is kérj tőlük tanácsot, csak a gyűlés véneitől, kiknek koruk és bölcsességük miatt megfelel ez a feladat. Mert a királynak szóló tanács zárva legyen a bölcs szívbe, ne terjessze a bolondok szelessége. Ha ugyanis a bölcsekkel jársz, bölcs leszel, ha a bolondokkal forgolódsz, társul adod magad hozzájuk, szól a Szentlélek Salamon által: „Aki jár a bölcsekkel, bölcsek barátja lesz, nem a bolondokhoz lesz hasonlatos.” És Dávid zengi:
Jósággal
közeledsz a jóhoz,
az igazhoz igaz vagy.
A tisztával tisztán bánsz,
a hamissal azonban hamis módra.
Ezért hát ki-ki életkorának megfelelő dologban forgolódjék, tudniillik az ifjak fegyverben, a vének a tanácsban. Egyébként az ifjakat mégsem kell teljesen kiűzni a tanácsból; ámde ahányszor velük tanácskozol, még ha életrevaló is az a tanács, mindig terjeszd az öregek elé, hogy minden cselekedetedet a bölcsesség mértékével mérhesd.
VIII. A FIAK KÖVESSÉK AZ ELŐDÖKET
Őseink követése foglalja el a királyi méltóságban a nyolcadik helyet. A legnagyobb királyi ékesség, az én tudásom szerint, a királyelődök után járni, a szülőket utánozni. Aki ugyanis megveti, amit megszabtak atyai elődei, az isteni törvényekre sem ügyel. Mert az atyák azért atyák, hogy fiaikat gyámolítsák, a fiak pedig azért fiak, hogy szüleiknek szót fogadjanak. Aki atyjával szemben áll, Isten ellenségének áll. Mert minden engedetlen Istennel áll szemben. És az engedetlenség szelletje a korona virágait szórja szerte. Az engedetlenség valójában pestis az egész királyságban. Ezért, kedves fiam, apád rendeletei, vagyis az én rendeleteim, mindig legyenek szemed előtt, hogy szerencsédet mindenütt királyi gyeplő igazgassa. Az én szokásaimat pedig, melyekről látod, hogy a királyi méltósággal összeférnek, a kétkedés minden béklyója nélkül kövessed. Mert nehéz lesz megtartani e tájon királyságodat, ha szokásban nem utánzod a korábban királykodó királyokat. Mely görög kormányozta a latinokat görög módra, avagy mely latin kormányozta a görögöket latin módra? Semelyik. Ezért hát kövesd szokásaimat, a tieid közt kimagasló így leszel, s az idegenek dicséretére szert így teszel.
2025. 01. 11.
Hirdetés: 2025. január 12.
1. Ma délután 4 órakor családos szentmise van.
2. A
plébániai hittanórákra az órarend szerint várjuk a diákokat. A hitoktatás
rendje megtalálható az Egyházközségi Apostolban.
Pénteken
az elsőáldozásra készülőknek 3-tól és 4 órától, a bérmálkozóknak péntek este
7-től 8 óráig felkészítő.
3. Keresztelői felkészítő pénteken 17 órától a felső
hittanteremben.
4. Azok a jegyesek, akik ebben az
évben házasságot akarnak kötni, szíveskedjenek jelentkezni a plébánián.
5. A Kisapostol kérdéseire a diákok válaszát szerda
estig várjuk levélben vagy elektronikus postán plebcsik@gmail.com címen.
6. Akik 2024-ben ministráltak, azok a pontok alapján a jutalmat a plébániahivatalban megkapják.
7. Ma még
megtekinthető a Szabadtéri Betlehem, mert holnap elbontjuk és raktározzuk.
Köszönjük a kedves hívek támogatását, ez a Szabadtéri Betlehem sok gyermeket és
felnőttet vonzott ide.
8. A csíkszeredai
Ökumenikus imahetet január 20. és 26. között tartjuk.
A
keresztények egységéért imahét mottója: “Hiszed-e ezt?” (Jn 11,26)
• Január 20. hétfő 18 óra – Millenniumi
templom – Simó Gáspár spirituális
• Január 21. kedd 18 óra – Szent
Ágoston templom – Solymosi Alpár unitárius lelkipásztor
• Január 22. szerda 18 óra –
Református templom – Bálint Emil plébános
• Január 23. csütörtök 18 óra –
Segítő Mária Bentlakás – Biró Jenő
református lelkipásztor
• Január 24. péntek 18 óra – Unitárius
templom – Küsmődi Csongor-Ignác segédlelkész
• Január 25. szombat 18 óra – Csobotfalvi
templom – Tamás János evangélikus lelkipásztor
• Január 26. vasárnap 18 óra – Evangélikus
templom – Madarász Attila plébános
Angyalkertben házszentelés
2025. 01. 07.
Óvodások - kisiskolások figyelmébe
A házszentelés ideje alatt a 82 ministránsból 47 személy csengettyűs(hiradó) szerepet, és 12 személy pedig vidimusz szolgálatot vállalt. Köszönjük a ministránsok szolgálatát. Váljék javukra ez a feladat, mert megismerték jobban városunk különböző részeit, földrajzilag tájékozódtak és betekintést nyertek, a családok életébe is: