Tisztelt Gyászoló Család, Gyászoló Testvéreim! Mivel a temetés alatt a csíktaplocai ravatalozó kápolna kinti hangosítása nem működött, ezért az elmondott szentbeszédemet alább mellékelem, hogy akik ott voltak tudják elolvasni.
a) Az elhunyt lelkének enyhülést törekszik kieszközölni Istennél, testének pedig megadja a végső tiszteletet. A lelki enyhülés alatt értjük, hogy az Egyház imájával csökkenteni igyekszik azt az akadályt, amely a kegyelem állapotában elhalt lelket az örök boldogságtól még elválasztja. A végső tiszteletadás motívumai pedig a következők: a test tiszteletre méltó (Isten saját képére és hasonlatosságára teremtette az embert és lelket lehelt belé, Ter 1,26k és 2,7), a test a kegyelem által a megszentelt lélek hajléka és eszköze volt; a test közvetítette a szentségek hatásait; végül a test részese lesz a föltámadás dicsőségének.
b) A lelki hatások második célja: a hátramaradott élőknek vigasztalása és lelki épülése. Ez a cél lelkipásztori szempontból igen fontos.
c) A harmadik lelki hatás: kifejezése annak, hogy az elhunyt az Egyház tagja és továbbra is az marad. A küzdő Egyházból átkerül a diadalmas, vagy a szenvedő Egyházba.
Gyászoló Testvéreim! Mindenszentek havában vagyunk, és e hónap első két napján a diadalmas és a szenvedő Egyház tagjaira, a mennybe jutott és tisztuló lelkekre emlékezünk.
Gyászoló Testvéreim!
1. Az ember sorsa a halállal szembesítve megdöbbent mindenkit. A testi halál bizonyos értelemben természetes, a földi élet vége: szoktuk is mondani, ha születtünk, akkor meg is kell halnunk; ám a hit szemében a halál valójában a "bűn zsoldja" (Róm 6,23. Ter 2,17). Azok számára viszont, akik Krisztus kegyelmében halnak meg, a halál részesedés az Úr halálában, hogy föltámadásában is részesülhessenek. Most vegyük szerre:
Úgy mond, felhőtlen életüket a márciusban jelentkezett betegség árnyékolta be, de ez egyben megerősítette áldozatkészségüket, és elmélyített szeretetüket egymás és Isten iránt. A betegek szentségével megerősítve itthon mentek július 4-én Németországba, ahol 70 napos kezelésben részesült. Utána hazatértek és október 13-án újra kezelésre mentek. Férje mindvégig mellette volt, lányai három napra meglátogatták és betegágya mellett voltak, hogy elbúcsúzhassanak tőle. Állapotát Angéla tudva és érezve, mindenben igent rnondott Istennek. Szentségekhez járult, mert érezte ahogy dr. Dienes Valéria versében fogalmazta: „Jön az Isten. Útja titkos út. Végtelenből végtelenbe fut.” A Csíkszeredában 1969. szeptember 6-án fakadt Angéla Mária életének patakja, 52 évi áramlással, férje karjai között – november 18-án beömlött az örök élet tengerébe. Xantus Angi életútját Pilinszky János Elég c. versével illusztrálnám. A vesben nincs pompa vagy ceremónia. Egyszerűnek tűnik, de ezek a furcsa mondatok korántsem egyszerűek. Valami olyan nyílik meg benne, amelyhez fogható nincsen, vagyis a fogantatástól az örök életbe lépésig:
A teremtés bármilyen széles,
ólnál is szűkösebb.
Innét odáig. Kő, fa, ház.
Teszek, veszek. Korán jövök, megkésem.
És mégis olykor belép valaki
és ami van, hirtelen kitárul.
Elég egy arc látványa, egy jelenlét,
s a tapéták vérezni kezdenek.
Elég, igen, egy kéz elég, amint
megkeveri a kávét, vagy ahogy
„visszavonul a bemutatkozásból”,
Elég, hogy elfeledjük a helyet,
a levegőtlen ablaksort, igen,
hogy visszatérve éjszaka szobánkba
elfogadjuk az elfogadhatatlant.
Pilinszky verse köznapi képekből építkezik, majd egyszer csak a teljes életre tágul: elég a szeretet egy-egy gesztusa, hogy örökre magához kössön. Elég az Isten érintései és ígérete ahhoz, hogy elfogadjuk az elfogadhatatlant. Valahogy mi is így fogadjuk el Angi halálát.
Gyászoló Testvéreim! Krisztus miatt a halálnak pozitív értelme van. A keresztség által szentségileg már "meghaltunk Krisztussal", hogy új életet éljünk. Ha Krisztus kegyelmében halunk meg, a testi halállal véglegessé válik beiktatásunk Krisztus megváltó cselekedetébe. Erről szól szentmisénk prefációja: „Mert híveid élete, Urunk, megváltozik, de meg nem szűnik, és amikor halandó testünk enyészetnek indul, lelkünket a mennyben örök otthon várja.” Hitünk fényénél halálunk Jézushoz érkezést jelent, és belépést az örök életbe.
Most elérkezett a búcsúzás ideje. Elbúcsúzunk mint egyházközségünk tagjától. Búcsúznak tőle bánatos szülei, férje, lányai, veje, rokonai, barátai, munkatársai, szomszédai és ismerősei.
Arra kérjük mennyei Atyánkat, hogy hallgassa meg Angiért mondott imádságunkat, és adja meg neki, hogy örökre egy hazában éljen a halálból feltámadt Jézus Krisztussal, a Boldogságos Szűz Máriával, Szent Józseffel és az összes szentekkel. Végezetül, szentjeink közbenjárására add meg nekünk is, hogy úgy éljünk itt a földön, hogy részünk legyen a szentek közösségében és a feltámadásban. Ámen.
Csíkszereda, 2021. nov. 27.
Dr. Darvas-Kozma József
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése