2025. 03. 31.

Szent István király első törvénykönyve (1001 körül) 15-30. cikkelyig

Szent István király első törvénykönyve (1001 körül) 15-30. cikkelyig

15. Azokról, akik feleségüket ölik meg

Ha valaki az ispánok közül, megrögzött szívvel és lelkéről megfeledkezve – ami távol legyen a hűséget megtartók szívétől – felesége meggyilkolásával mocskolja be magát, a királyi tanács határozata szerint ötven tinóval egyezzék meg az asszony rokonaival, és vezekeljen az egyházi törvények parancsai szerint. Ha pedig valamelyik vitéz vagy gazdagabb ember esik ugyanazon bűnbe, ugyanazon tanács végzése szerint fizessen a rokonoknak tíz tinót, és vezekeljen, ahogy mondottuk. Ha pedig a népből való ember követi el ugyanezt a bűnt, öt tinóval egyezzék meg a rokonokkal, és vessék alá az említett böjtöknek.

 16. A kard kirántásáról

Hogy minden tekintetben erős és sértetlen béke honoljon mind az idősebbek, mind a fiatalabbak között, bármilyen jogállásúak legyenek is, teljességgel megtiltjuk, hogy valaki másnak a bántalmazására kardot rántson. Ha ezt a jövőben vakmerőségétől ösztönöztetve megkísérelné, ugyanazzal a karddal öljék meg.

 17. A hitszegőkről

Ha valaki a hatalmasok közül hitét beszennyezve, szívét bemocskolva, s esküjét megtörve, hitszegés bűnét követi el, az esküszegésért keze elvesztésével fizessen, vagy ötven tinóval váltsa meg a kezét. Ha pedig a népből való ember lesz hitszegő, keze levágásával bűnhődjék, vagy tizenkét tinóval váltsa meg azt, és böjtöljön, ahogy az egyházi törvények rendelik.

 18. A szabadosokról

Ha valaki könyörületességtől vezéreltetve, saját rabszolgáit vagy szolgálóleányait tanúbizonyság mellett szabadsággal ajándékozza meg, úgy határoztunk, hogy halála után azokat, irigységtől vezéreltetve, senki szolgaságba visszavetni ne merészelje. Ha pedig szabadságot ígért, de halála miatt ezt kinyilvánítani nem tudta, hátramaradt feleségének, illetőleg fiainak legyen joga ugyanezt a szabadságot kinyilatkoztatni, és a férj lelki üdvéért szeretetlakomát rendezni, ahogyan akarják.

19. A templomba járásról és azokról, akik mise alatt mormognak és beszélgetnek

Azok, akik az istentisztelet hallgatására a templomba menvén, ott a misék szertartása alatt egymás közt mormognak és másokat zavarnak, haszontalan történeteket mesélgetve és nem figyelve a szent olvasmányokra és a lelki táplálékokra, ha idősebbek, dorgálják meg őket, és gyalázattal űzzék ki a templomból, ha pedig fiatalabbak és közrendűek, e nagy vakmerőségükért a templom előcsarnokában mindenki szeme láttára kötözzék meg, s ostorozással és hajuk lenyírásával fenyítsék meg őket.

20. Arról, hogy a rabszolgák és rabszolganők vádaskodását vagy tanúskodását uraikkal vagy úrnőikkel szemben ne fogadják el

Hogy ennek az országnak a népe a rabszolgák és rabszolganők mindennemű támadásától és vádaskodásától mentes és nyugodt maradjon, a királyi tanács határozata szerint teljességgel megtiltottuk, hogy bármiféle bűnügyben valamely szolgaszemélynek urával vagy úrnőjével szemben vádaskodását vagy tanúbizonyságát elfogadják.

21. Azokról, akik más rabszolgáinak szabadságot szereznek

Ha valaki meggondolatlanul másnak a rabszolgáját urának tudta nélkül a király vagy az ország vénei és főemberei elé vezeti, hogy levéve a szolgaság jármát, számára a szabadság könnyebbségét szerezze meg, tudja meg, hogy ha gazdag, ötven tinót fog fizetni, amiből negyvenet a királynak kell adni, tízet pedig a szolga urának. Ha pedig szegény és alacsonyrendű, tizenkét tinót, amiből tíz a királynak jár, kettő pedig a szolga urának.

22. Azokról, akik szabadokat szolgaságba hajtanak

Mivel tehát Istenhez méltó, és az embereknek legjobb, hogy ki-ki életének futását a szabadság serénységével végezze, a királyi végzés szerint elhatároztuk, hogy ezután az ispánok vagy katonák közül senki ne merészeljen szabad személyt szolgaságba hajtani. Ha ezt dölyfösségének vakmerőségétől ösztönözve megtenni merészelné, tudja meg, hogy ugyanannyi kártérítést fog fizetni a sajátjából, s ez a kártérítés a király és az ispánok között osztassék szét, mint a többi.

 Hasonlóképpen ugyanarról

De ha valaki, akit idáig szolgaságban tartottak, szabadsága védelmére törvényes ítélethez folyamodván szabaddá lesz, elégedjék meg szabadsága élvezésével, és az, aki őt szolgaságba tartotta, semmi kártérítést ne adjon.

23. Azokról, akik más vitézeit magukhoz fogadják

Akarjuk, hogy mindegyik úrnak legyen meg a maga vitéze, és senki se beszélje rá valamelyik vitézt, hogy régi urát elhagyja, és hozzá jöjjön, ebből ugyanis civakodás támad.

 24. Azokról, akik más vendégeit magukhoz fogadják

Ha valaki jóakarattal vendéget fogad be, és ennek eltartásáról tisztességesen gondoskodik, a vendég, ameddig a megegyezésnek megfelelő eltartásban részesül, ne hagyja el eltartóját, és ne vigye másvalakihez az ő szolgálatát.

 25. Azokról, akik megostorozzák a saját [embereiket] keresőket

Ha valakinek vitéze vagy szolgája máshoz szökik, és az, akinek a vitéze vagy szolgája elszökött, követet küld ezek visszahozására, és ezt a követet ott bárki megveri és megostorozza, előkelőink gyűlésén ügy határoztunk, hogy az ilyen verekedő tíz tinót fizessen.

 26. Az özvegyekről és árvákról

Különösképpen akarjuk, hogy az özvegyek és árvák is legyenek a mi törvényünknek részesei ilyen módon, hogy ha valaki özvegyen marad hátra fiaival és leányaival, és ígéretet tesz, hogy őket felneveli és velük marad, amíg csak él, legyen meg neki az a tőlünk nyert joga, hogy ezt megtehesse, és senki ne kényszerítse őt újabb házasságba. Ha azonban fogadalmát megváltoztatva, ismét férjhez akar menni, és az árvákat el akarja hagyni, az árvák vagyonából egyáltalán semmit ne követelhessen magának, csupán az őt illető ruhákat.

 Hasonlóképpen az özvegyekről

Ha pedig valaki gyermek nélkül marad özvegyen, és azt ígéri, hogy megmarad özvegységében újabb házasság nélkül, akarjuk, hogy legyen hatalma minden javai felett, és bármit akar azokkal tenni, megtehesse. Halála után azonban e javak szálljanak vissza férje rokonaira, ha vannak rokonai, ha pedig nincsenek, a király legyen örököse.

 27. A leányrablásról

Ha valaki a vitézek közül szemérmetlenségtől bemocskolva, valamely leányt szüleinek engedélye nélkül feleségül elrabol, elrendeltük, hogy a leányt adja vissza szüleinek, még akkor is, ha valami erőszakot követett el rajta, és a rabló tíz tinót fizessen a rablásért, még ha később ki is békül a leány szüleivel. Ha pedig valamely szegény és a népből való merészkedik ezt elkövetni, őt tinó kártérítést fizessen a rablásért.

28. Más szolgálóival fajtalankodókról

Hogy a szabadok mocsoktalanul megőrizzék szabadságukat, miheztartás végett szabályt akarunk nekik adni. Aki ezt áthágva, másnak a szolgálójával fajtalankodik, tudja meg, hogy bűnben vétkes, és ezért a bűnért első esetben korbácsolják meg és nyírják le. Ha pedig másodszor is fajtalankodik ugyanazzal, ismét korbácsolják meg és nyírják le. Ha pedig harmadszor is, legyen rabszolga a szolgálóval együtt, vagy váltsa meg magát. Ha pedig a szolgáló teherbe esik tőle, és szülni nem tud, hanem szülésben meghal, kárpótolja őt másik szolgálóval.

A rabszolgák fajtalankodásáról

Ha valakinek rabszolgája másnak szolgálájával fajtalankodik, őt is korbácsolják meg és nyírják le. És ha a szolgáló tőle teherbe esik, és a szülésben meghal, a szolgáját adják el, és árának felét adják a szolgáló urának, másik fele pedig maradjon a szolga urának.

29. Azokról, akik rabszolganőt vesznek feleségül

Hogy senki azok közül, akiket szabad névvel becsülnek meg, valakinek valami jogtalanságot ne merjen okozni, tilalmat és szabályt állítunk fel, amennyiben ezen a királyi gyűlésen elhatároztuk, hogy ha valamely szabad ember a rabszolganő urának tudtával másnak a rabszolganőjét választja feleségül, elveszítvén saját szabadságának élvezését, örökös rabszolgaságra vettessék.

30. Azokról, akik feleségük elől külföldre menekülnek

Hogy mindkét nem meghatározott törvény alatt maradjon, és minden jogtalanság nélkül élhessen, ebben a királyi törvényben elrendeltük, hogy ha valaki szemtelenségből, feleségének megutálása miatt hazájából elmenekül, az asszony mindent, ami férjének birtokában volt, bírjon mindaddig, amíg férjét vissza akarja várni, és senki se merészkedjék őt más házasságba kényszeríteni. És ha magától férjhez akar menni, szabad legyen neki, az őt megillető ruhákat magához véve és egyéb javakat otthagyva, házasságra lépni. És ha a férje ezt hallván visszatér, ne legyen neki szabad más feleséget venni az övén kívül, csak a püspök engedélyével. 


Előző cikkelyek:

Szent István király első törvénykönyve (1001 körül) 1-6.

Szent István király első törvénykönyve (1001 körül) 7-14. cikkely

 


2025. 03. 29.

Hirdetés: 2025. március 30.

1. Március 30-án a nyári időszámítás kezdete. Hajnalban az óramutatót egy órával előre visszük. Csak az esti szentmisék időpontja változik, azaz vasár- és hétköznap 19 órakor tartjuk a Millenniumi templomban.

2. Vasárnap, szerdán, pénteken keresztúti ájtatosságot végzünk 18:15-től, teljes búcsú nyerhető, ha részt veszünk és a pápa szándékára imádkozunk.

3. Kedden, csütörtökön és pénteken plébániai hittanóra. Pénteken az elsőáldozó fiúknak 3 órától és a leányoknak 4 órától hittanóra. A bérmálkozóknak 19 órától.

4. Szombaton Ministránsképző 10 órától.

5. Húsvétra Szeretetkosarat készítünk. E célra adományokat a plébánián és a sekrestyében fogadunk.

6. Még  egy kevés példány van a Krisztus világa márciusi számából. A tartalomból ajánljuk az új sorozatot – Út a felnőttség felé – a pedagógusoknak, a szülőknek és a serdülőknek. Továbbá az ifjaknak Bódi Mária Magdolna vértanú lány életét. A lap kapható a kisapostoloknál.

7. Köszönjük mindazoknak a jelenlétét akik bekapcsolódtak március 28-29 között a 24 óra az Úrért imaláncba és szentségimádásba.

8. Kedves híveink adójuknak 3,5%-ával segíthetik plébániánkat az Egyházközségi Apostol hetilap, valamint a Krisztus világa havilap kiadásában. Űrlapok a sekrestyében és a plébánián kaphatók, vagy letölthető a plébánia honlapjáról és a facebookról. Azon nyugdíjasok űrlapját fogadja el a Közpénzügy, akiknek a nyugdíja 3000 lej fölött van.

9. A VIII. osztályos fiúk számára ösztöndíjat hirdetünk. Azoknak, akik a gyulafehérvári Gróf  Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceumban szeretnének tanulni a 2025/2026-os iskolai évben induló IX. osztályban, és 2025. szeptember 15-ig nem töltik be a 18. életévüket. Várjuk plébániánk ifjainak jelentkezését, akik a Főegyházmegye központjában hitvallásos iskolában szeretnének tovább tanulni, esetleg kántori/papi hivatást éreznek lelkükben. A Tanintézményben a kántori oklevelet is meg lehet szerezni. A kérést f. év április 15-ig lehet leadni a Szent Kereszt plébánián, rövid életrajzzal és a hittanár ajánlásával.

Nb.4. - Örvendezés Isten irgalmas jóságán

Nagy megtérők önéletrajzi írásából tudjuk, milyen csodálatos élmény a bűnösnek újra rátalálnia Istenére.
Hasonló valami ez a megdermedt, aztán hirtelen újra fellángoló szerelem gyönyörűségéhez, vagy az egymástól elhidegült szülő és felnőtt gyermek nagy egymásra találásához. Aki az élményszerű bűnbánatban megtapasztalja Isten irgalmas jóságát, annak újra kezd élni a világ. Aki kibékül Istenével, az kibékül az élettel, a családjával, az emberekkel, a sorsával, a szenvedéssel és a halállal. Az Istenszeretet fellángolásában ujjong a lélek, szárnyalva jár be magasságot és mélységet, és egészen újnak érzi a mindenséget. Fernand Lelotte S.J. a kétkötetes művében – A XX. század konvertitái – ötven jelentős megtért személyiséget mutat be. Néhányat megemlítek:
Maurice Baring angol költő, regényíró; Szent Edith Stein filozófus, karmelita apáca; Takashi Nagai japán orvos, író; Alexis Carrel Nobel-díjas orvos, író; Paul Claudel költő, diplomata; Eve Lavalliére színésznő, szerzetesnő; Henri Bergson filozófus; Dom Lou Kína miniszterelnöke, szerzetespap; Eugene Zolli főrabbi, ferences szerzetes; Leseur orvos házaspár; Léonard Foujita festőművész; Toni Blair brit miniszterelnök. 
Napjaink katolicizmusa nem veszít vonzóerejéből, ezt bizonyítja a minden évben anyakönyvezett megtérők száma. Angliában pl. a felnőtt megtérők száma évente 15-25.000, az USA-ban pedig 100-120.000. Ezek a megtérők felismerték, hogy a világ nem szűkíthető le egy anyaghalmazra, hogy Isten, a lélek és a másvilág létezik. Kellő időt szánva az elmélkedésre, és szívvel-lélekkel keresve az igazságot léptek a katolikus Egyház tagjai közé, szilárd meggyőződésből és azzal a határozott szándékkal, hogy alávetik magukat az Egyház tanításának, mert abban találták meg az egyetlen megfelelő választ az élet problémájára. Ezek a megtértek nem váltak mindnyájan szentekké, de az Egyház tanításaihoz való rendíthetetlen ragaszkodásukról vallottak. 
Amikor megkérdezték G.-K. Chestertont, miért tért át a római katolikus hitre, szűkszavúan ezt felelte: ’Hogy megszabaduljak a bűneimtől.’  Amikor Isten népe bevonult az Ígéret földjére és megünnepelte az első húsvétot, az Úr így szólt Józsuéhoz: Ma levettem rólatok Egyiptom gyalázatát.” (Józs 5,9a 10-12) 
A mennyei Atya megbocsát tékozló fiának, ha őszintén megbánja bűneit. (Lk 15,1-3. 11-32) Életünk végén nem az ártatlanságunk, hanem a szeretetünk foka szerint ítéltetünk meg. Ezért fel kell állnunk, hogy bocsánatért szerető Atyánkhoz menjünk. 
Ha megtapasztaltuk Isten boldogító irgalmát, akkor a mi szívünk is hasonlóan érez a bűnösök iránt, mint az Atya vagy Jézus Krisztus. Kérjünk irgalmas szívet, mert Jézus megbízott a kiengesztelődés szolgálatával és tanításával. (2Kor 5,17-21) Ha elfogadjuk, belülről tapasztaljuk meg, mi is az isteni jóság és szeretet.


„Fölkelek és atyámhoz megyek: Atyám, vétkeztem az ég ellen és te ellened.” Lk 15,18.

2025. 03. 28.

24 óra az Úrért virrasztás beosztás

 


24 óra az Úrért virrasztás beosztás

Március 28-a 19 órától 29-e 6 óráig a

Millenniumi templom!

Óra

Imacsoport

19:00-20:00

Mária légió

20:00-21:00

Élet a lélekben imacsoport

21:00-22:00

Búzamag közösség

22:00-23:00

Szeretetláng imacsoport

23:00-00:00

Szőlővessző -Ificsoport

00:00-01:00

Szent Pio imacsoport

01:00-02:00

Krisztus Király rózsafüzértársulat

02:00-03:00

Szent Kinga nőszövetség

03:00-04:00

Szeretetláng imacsoport

04:00-05:00

Mária iskolája

05:00-06.00

Szociális Testvérek társasága

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2025. március 28. Csíkszereda Szent Kereszt plébánia

2025. 03. 25.

2025. március 25. – Gyümölcsoltó Boldogasszony

Gyümölcsoltó Boldogasszony a tavasz beköszöntésekor az első ünnepünk. Ilyenkor metszik a gyümölcsfákat, a vadalanyba nemes ágat oltanak, hogy jó gyümölcsöt teremjenek. Mindez jól szemlélteti azt az isteni misztériumot, amit vallunk: Jézus Krisztus, fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától. Ennek gyümölcse megváltásunk és megdicsőülésünk.
Az emberiség részéről Szűz Mária igenjére is szükség volt, hogy az Ige megtestesüljön. Mai ünnepünk Isten és ember teljes önátadása. Ez a kommunió!
Ünnepünk arra emlékeztet minket, hogy a keresztségben, az első szentáldozásban, a bérmálásban, a házasságban és a papszentelésben magunkat Istennek szenteltük. Akkor vállaltuk, hogy Istennel élünk. Most pedig tartsunk lelkiismeret vizsgálatot, hogy odaadásunk méltó-e Isten Fiához. Tartsunk bűnbánatot.

Mindenben az Atyáért lenni
A Szentírás, Istennek az emberek iránti szeretetéről szól. Arról, hogy az ember akkor talál önmagára és lesz boldog, ha Istenre talál és vele él. Isten mindig jelen van életünkben, s egy-egy eseményben kinyilatkoztatja magát, mint üdvösséget nyújtó Valaki. Az üdvösség nem más, mint az ember legmélyebb vágyainak beteljesedése, az örök boldogság.
Isten, aki a kinyilatkoztatásban az ember titkát feltárja, akkor hatékony, amikor az Ő akarata szerint döntünk. Döntésünket néha az a sok külső és belső tényező nehezíti, ami körül vesz bennünket. Bizonyos félelem jelentkezik, feladataink előtt, de mihelyt Isten jelenlétére és szeretetére gondolunk, ez feloldja félelmünket és helyreáll lelkünk nyugalma.

1. Isten, amit megígér, azt meg is valósítja. (Iz 7,10-14) Az olvasmány Juda királyát, Acházt mutatja be, aki háborús időben félelmeivel és szorongásaival küzd. Mivel nem társult az asszír király elleni szövetséghez (Kr.e. 735-ben), ezért Szíria és Izrael hadsereggel készült ellenne. Acház politikáját, amely az ő számításain és félelmein alapult, Izajás próféta igyekezett Istenbe vetett bizalommal feloldani: „Kérj magadnak jelet az Úrtól, a te Istenedtől, akár az alvilág mélységeiből, akár felülről a magasból.” Határtalanul megkapod Istentől a jelet. Ez Isten üzenete. Acház pedig szorongásában nem bízza magát Istenre, aki jelen van, hanem önfejűen az asszír katonai segítséget tartja fontosabbnak.

Az Isten jelenlétének bizonyítékaként, Izajás meghirdette Immánuel titokzatos születését, mint messiási jövendölésének egyikét: „Ezért az Úr maga ad nektek jelet: Igen, a szűz fogan, fiút szül, és Immánuelnek nevezi el”. Immánuel jelentése, velünk az Isten.
A jövendölés közeli értelme, hogy a Dávidnak szóló ígéretet Isten megtartja, Acház hitetlensége ellenére a királyi családban lesz utód, gyermek születik. A jövendölés messiási távlatot is foglal magában, amikor az emberiség vágya teljesedik: közöttünk is jelen lesz az Isten.
A kép túlságosan világos ahhoz, hogy felismerjük benne, annak a misztériumnak első híradását, amely szerint Isten Fia megtestesül egy názáreti szűz méhében. Isten, amit megígér, azt végbe is viszi. Erről szól az angyali üdvözlet máriás-jellegű híradása, ahol Jézust egészen az Istennek odaadó Szűz mellett látjuk.

2. Szűz Mária azt mondja, ami ő a valóságban: az Úr szolgálóleánya. (Lk 1,26-36) Az evangéliumban Isten hirtelen megszólalása történelmi esemény, ami Szűz Máriában is félelmet keltett. A félelem is érzelem. Az érzelmeink is életünkhöz tartoznak, Isten adománya az értelmünkkel, emlékezetünkkel és szabad akaratunkkal együtt. Amikor Isten kapcsolatba lép velünk, uralkodnunk kell érzelmeinken. Gábor angyal ezért szólt így: „Ne félj, Mária! Hisz kegyelmet találtál Istennél.” Az angyal, Isten szeretetére hivatkozik, és így feloldja Szűz Mária félelmét, aki megtalálja lelke nyugalmát. Ekkor helyes döntést tud hozni.

Lukács evangélistának Szűz Mária beszélte el az eseményt, mivel ő annak főszereplője. Minden, amit hallottunk az evangéliumban, az Immánuel felé, Jézus felé mutat. A soha nem hallott hét pecsétes titok hírére, Mária mindvégig értelmét használja. Párbeszédbe bocsátkozik az angyallal, mert akármilyen jelenésnek nem adja át az életét, csak annak, amelyik az Istentől származik.
Ő az okos szűz, aki hittel és alázattal válaszol. Mint szolgálólány meghajol Isten akarata előtt, alávetve neki értelmét és akaratát, és kimondta beleegyező szavát: „Íme, az Úr szolgálóleánya, történjék velem szavaid szerint.” Isten azonnal válaszol és Egyszülöttje érintetlen Anyjává teszi. Ekkor, Mária méhébe fogadta Szentlélektől szent Fiát, vagyis testét is átadta Isten tervei számára. A teljes elfogadásban és odaadásban megszületett üdvösségünk hajnal.
Isten részéről a végtelen szeretet és irgalom misztériuma, Mária részéről az igazi hit és alázat nyilvánult meg. Ami kétezer évvel ezelőtt Názáretben történt, azt a Zsidóknak írt levél érteti meg velünk, amikor az Atya és a Fiú párbeszédéről szól:

3. Íme, elmegyek, hogy teljesítsem akaratodat. (Zsid 10,4-10) Ennek a napnak első igenjét a teremtés előtt, más szóval az idő kezdete előtt a Fiúisten mondta ki: „Íme, elmegyek, hogy teljesítsem akaratodat.” Mielőtt az Isten Fia magára vette volna azt a testet, amit Atyja készített neki, egy alázatos asszony szűzi méhében, arra volt szűkség, hogy Mária is, az eleve elrendelt asszony tegye meg ugyanezt a felajánlást: „Íme, az Úr szolgálóleánya, történjék velem szavaid szerint.” Szűz Mária odaadása összeolvad Krisztuséval, és ezzel egyetlen felajánlást alkot. Mi ezt a legkiválóbb felajánlást ünnepeljük a liturgiában – mindenben megtenni az Atya akaratát, a teljes önátadásig, önfeláldozásig –, amelyet Jézus vállalt és bemutatott az Atyának, ehhez a Szent Szűz is csatlakozott. Ő is ott állt a kereszt alatt. Ebből származott  a mi üdvösségünk.

Testvéreim! Miközben ezért a nagy ajándékért hálálkodunk Krisztusnak és Anyjának, kérjük, hogy tegyen minket is alkalmassá arra, hogy fenntartás nélkül adjuk át magunkat: akaratunk beleegyezését, elménk értelmes meghódolását, érzelmeink elcsendesedését Isten akarata teljesítésére és az emberek üdvösségére. Ámen.

2025. március 25.   Darvas-Kozma József

2025. 03. 22.

Hirdetés: 2025. március 23.

1. Vasárnap, szerdán, pénteken keresztútat végzünk 17:15-től, teljes búcsú nyerhető, ha részt veszünk és a pápa szándékára imádkozunk.

2. Hétfőn, márc. 24-én 17 órakor az elsőáldozó gyerekek szüleivel értekezletet tartunk a Millenniumi templomban.

3. Holnap, hétfőn  a HR Megyei Kulturális Központ szervezésében Bach 340.1 koncert 19 órától a Szent Kereszt templomban. Az idén ünnepeljük Johann Sebastian Bach születésének 340. évfordulóját. A Bach 340.1 címet viselő koncert műsora: h-moll szonáta, A‐dúr szonáta, E-dúr szonáta. Előadók:Csembaló: Csengeri Kostyák Zsuzsa. Hegedű: Gábor Előd. A belépés ingyenes.

4. Kedden, március 25-én Gyümölcsoltó Boldogasszony – Urunk születésének hírüladása – kötelező ünnep Szentmisét végzünk fél 7, 7, 11 és 18 órakor. A keddi hittanosok jöjjenek az esti misére. Csütörtökön és pénteken plébániai hittanóra. Pénteken az elsőáldozóknak 3 és 4 órától a bérmálkozóknak 19 órától.

5. Kedden 18 órától a HMKK-ban, Eminescu utca 3 szám alatt, Székely szimbólumok régen és ma – Mihály János történész vetített képes előadása és könyvbemutatója.

6. Szerdán jegyeskurzus 18 órától az altemplomban.

7. Szombaton Ministránsképző 10 órától.

8. Élő víz szentségimádás 20-tól 22 óráig a Millenniumi templomban.

9. Jövő vasárnap, március 30-án a nyári időszámítás kezdete. Az esti szentmiséket 19 órakor tartjuk a Millenniumi templomban.

10. Húsvétra  Szeretetkosarat készítünk. E célra az adományokat a sekrestyében és a plébánián fogadunk.

11. Szent Benedek mottója: Imádkozzál, dolgozzál és olvass! Olvasnivaló: Egyházközségi Apostol, a Krisztus világa márciusi száma, melynek tartalomból ajánljuk: Örök evangélium,  Út a felnőttség felé, Teremtő spiritualitás, Románia területén születettek boldoggá és szentté avatása, Istenes Szent János, Keresztrejtvény és Harangzúgás vers. Kapható a kisapostoloknál.

12. Március 28-29 között mi is belekapcsolódunk, a 24 óra az Úrért szentségimádási imaláncba. Napközben, ki amikor ráér. Éjjeli szentségimádásra 28-án 19 órától 29-e hajnali 6 óráig. A szentségimádás beosztása jelentkezés alapján lesz óránként, melyre a lelkiségi csoportokat várjuk szeretettel. Fontos, hogy minden órát födjünk le ezért a jelentkezésnél nem lehet órát választani. Mindig a következő szabad órát fogják kitölteni a jelentkezők. Jelentkezni a plébánia irodáján.