Emlékezzél, hogy megszenteld az ünnepeket. Ünnepeld meg az Úr napját, amelyet Ő megáldott és szentnek nyilvánított (vö. Kiv 20,8-10); (Mk 2,27k). „A hetedik nap a pihenés napja.” (Kiv 31,15)
A harmadik parancsolat meghatározott időre pihenést, imádságot és az élet bőséges megéléséhez ünnepet ír elő.
• A szombat megemlékezés a teremtésről: „Az Úr ugyanis hat nap alatt teremtette az eget és a földet, a tengert és mindent ami bennük van a hatodik napon azonban pihent. Az Úr a hetedik napot megáldotta és megszentelte.” (Kiv 20,11) A szombat megemlékezés az egyiptomi fogságból való menekülésről (vö. Mtörv 5,15) és az Úrral kötött örök szövetségről. Isten tettét az ember biztosan követheti. Ha az Úr a hetedik napon „pihent” (Kiv 31,17), az ember is pihenjen meg és engedje, hogy mások is pihenjenek.
Szombaton leáll a munka. Ez a nap tiltakozás a rabszolgaság és a pénzhajhászás ellen.
• Jézust vádolják, hogy megsértette a szombatot, de Ő megmagyarázza: „A szombat van az emberért, és nem az ember a szombatért. ” (Mk 2,27) Jézus jóságában megengedi, hogy „szombaton is jót tegyünk” és életet mentsünk (Mk 3,4). „Az Ember Fia Úr a szombat felett is.” (Mk 2,28)
• A keresztények szombat helyett vasárnap ünnepelnek.
A vasárnap a hét első napja:
- az Úr napja (dominicus);
- Jézus feltámadásának napja (Mt 28,lkk);
- az újjáteremtés napja, tökéletesítése az elsőnek;
- a feltámadás napja, az örök ünnep jövendölése és jelképe;
- az eucharisztia napja (szentmise);
- az imádkozó közösség napja;
- munkaszünet barátságban és örömben;
- a plébánia napja, a liturgiának és Isten Szavának ünnepe.
• „Házadban nem imádkozhatsz úgy mint a templomban, ahová Isten népe összegyűlt, ahol egy szívvel-lélekkel Istenhez száll énekünk. Ott valamivel több van, a lelkek összhangja, a szellemek egysége, a szeretet köteléke és a papok imája.” (Aranyszájú Szent János)
• A vasárnapi Eucharisztia a keresztény tevékenység alapja, a misén való részvétel tanúságtétel
Krisztusról és az Egyházról és a jövő reménységéről.
• Az Úr napja pihenő nap ápoljuk a csaladot, kultúrát, a közösséget, a vallást. Az elmélkedésre csendre, olvasásra alkalmas idő. A lelki gyarapodás napja. Ezen a napon gondoljunk a betegekre, az öregekre, tegyünk jót másokkal.
• Szükség esetén, amikor dolgozni kell, gondolni kell a pihenésre és az Isten tiszteletére. Ki kell harcolni a jogot az ünnep megszentelésére.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése