2014. 04. 01.

Tong-Wan-Cheng, az egyetlen Hun főváros

Kínai régészek helyreállítják a teljes várost és annak a természeti környezetét,beleértve a sivatagi erdősítését.


A város több mind 1000 évig a sivatag homokja alatt pihent.

Ezt a várost magyarul Fehérvárnak hívták. A város neve kínaiul körülbelül azt jelenti "egyesüljön minden nemzet".

Az ősi főváros, melyet Helianbobo hun vezér épitett 419-ben, ma Kína San Hszi tartományban van (Kína északi határának mentén), kelet-nyugati tengelyen rendeződik el. Három részre tagolódik: a külső városra, belső városra és a palotavárosra.
A külső városban lakott a nép, a kormányhivatalnokok és a nemesek.
Palotaváros a császár lakhelye illetve szentélye volt, innen uralkodott Helianbobo. A számitások szerint 431 körül 40 000 éltek itt, majd 984-re pedig elnéptelenedett, azután pedig teljesen betemette a sivatag.

Forrás: Nemzeti Hírháló



A keleti kapcsolat címmel a Demokrata konzervatív hetilap 2006. május 11. számában cikket közölt Obrusánszky Borbála történészről — aki a Kínában feltárt hun város, Tong-wan-cheng (kínaiul: 统万城) romjait kutatta. Pajcseng, 白城 pinjin: baicheng, 'Fehér város'. Ez a várost magyarul Fehérvárnak mondjuk. A selyemút mentén épült a város, a belső mongóliai Ordosz terület központjában (A 16 millió ordos népről egy európai missziónárius még a 20. század elején azt nyilatkozta, hogy "majdnem magyarul beszélnek" - közölte az Élet és Tudomány.), a Sárga folyónál, Jingbian megyében. Két és félszer két kilométeres nagyságával ez eddig a legnagyobb déli hun település, ami egyértelmű bizonyítéka, hogy nem csupán kóborló sátorlakókról beszélhetünk. A hun építészet fejlettségét mutatja, hogy ezt az óriási, fénykorában 40 ezer lakosú várost alig hat év alatt építették fel.  
A város három részből állt: palotanegyed, ahol a császári palota található; belső negyed, ahol a kormányzati hivatalok vannak, valamint a hivatalnokok és a császári család tagjai és rokonaiknak lakhelyei; külváros, ahol a köznép lakott.
A hunok ottléte Hou professzor kutatásai szerint a VIII-IX. századig nyomon követhető.
A Sanhszi tartomány arra készül, hogy az ázsiai hunok máig fennmaradt fővárosát, Tongwanchenget a világörökség részévé nyilváníttassa.

A kínaiak azt vallják, hogy az ősi, hunnak tekintett Xia nemzetségből származnak, akárcsak mi, magyarok. A kínai iratok szerint a hunok már túl voltak egy ezeréves történeti időszakon, amikor Kr.e. 209-ben Mao Tun, más néven Bezter vagy Bator a különböző törzsekből megalapította a Hun Birodalmat a mai Kína területén.

Másik forrás ezzel kapcsolatban J.J.M. De Groot holland történész könyve, amelyet Bakay Kornél tett közzé magyarul a HUNOK ÉS KÍNAIAK címen, a hunok története a Kr.sz. előtti évszázadokban — kínai források alapján.

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése