2014. 04. 07.

Ukrajna föderalizációja

Ukrajna: föderalizmus, mint a megmentéshez vezető út

Ukrajna: föderalizmus, mint a megmentéshez vezető út

Az elvileg különböző ukrán területek szövetségi alapon történő egyesítése megmentheti az államot, amely ma a szó szoros értelmében minden eresztékében recseg-ropog. Ezt nem csak orosz, hanem a nyugati elemzők is látják.

Eddig az önjelölt ukrán hatóságok és az elnökségre igényt tartó legfontosabb játékosok hajlandóságukat fejezték ki a régiók jogai bővítésére, de kategorikusan elutasítják az ország föderalizálását. Viszont éppen ez a modell megmenthetné Ukrajna egységét. Ez magában foglalja olyan állam létrehozását, amelyben bizonyos politikai és közigazgatási önállósággal rendelkező formációk önkénytesen egyesülnek. Ezen az úton haladva, természetes módon és logikusan meg lehetne oldani azokat a problémákat, amelyekkel Ukrajna szembesült az elmúlt hónapokban – véli Vlagyimir Kozin politikai elemző.

Ukrajna területei között mély nemzeti, etnikai, kulturális, történelmi és nyelvi különbségek vannak, különböznek egymástól a termelőerők fejlettségi szintje tekintetében is. Ha az ország nem vállalja a föderalizációt, akkor nemzeti és politikai szakadás vár rá. Ukrajna nyugati és központi része a Nyugathoz, és a NATO-hoz vonzódik, keleti része pedig – Oroszországhoz. Így a jelenlegi körülmények között a föderalizálás tűnik a legcélszerűbb formának.

Az ország nyugati részén – Ivano-Frankivszkben, Lvivben, Ternopilben, Rivnében, és keleti területein – Harkovban, Donyeckben, Luganszkban olyan emberek laknak, akik különböző politikai nézeteket vallanak, gyakran összeegyeztethetetlenek a nézeteik a történelemre és a kultúrára, sőt különböző nyelveken beszélnek. A közelmúltig Ukrajna fővárosa Kijev mérsékelt nézeteket valló város volt. Lakóinak többsége hagyományosan Oroszországhoz vonzódott. De az elmúlt évtizedben amerikai és európai alapítványok, valamint nyugat-ukrajnai aktivisták munkája eredményeként itt felülkerekedett a Majdan és kemény oroszellenes nézetek. Persze, nem minden kijevi támogatja azt, sőt, talán ez a fővárosiak kisebb, de a legaktívabb része.
Vlagyimir Pantin politikai elemző úgy véli, hogy Kijev és más régiók csak a föderatív államban képesek békében és harmóniában élni.
E nélkül a régiók nem érezhetik magukat teljes értékűnek sem politikailag, sem gazdaságilag. A regionális fejlődésben meglévő egyenlőtlenségeket nem lehet csak a központból megszüntetni. Más régiókat is bele kell vonni a munkába, ami lehetetlen a föderalizálás nélkül.

Oroszország hangja

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése