A Szentatya IV. Mar Dinkha katholikosz március 26-án az Egyesült Államokban bekövetkezett haláláról értesülve táviratot küldött Mar Aprem metropolitának, az Asszír Keleti Egyház helynökének – tájékoztat a Vatikáni Rádió.
Ferenc pápa gyásztáviratában együttérzését fejezte ki a püspököknek, a papoknak és a híveknek, és lelki közelségéről biztosított minden katolikust.
Bátor és bölcs pásztor volt
A keresztény világ egy fontos lelki vezetőt vesztett el a pátriárka személyében – írja Ferenc pápa. Bátor és bölcs pásztor volt, aki hűségesen szolgálta közösségét a nagy kihívást jelentő időkben. Sokat szenvedett a Közel-Kelet – különösen is Irak és Szíria – tragikus helyzete miatt. Kitartóan felhívta a figyelmet keresztény testvéreink és más vallási kisebbségek szorult helyzetére, akik mindennapos üldöztetést szenvednek. A pápa felidézte, hogy milyen hosszan beszélgettek erről a pátriárka közelmúltbeli római látogatása alkalmával.
Emléke és hosszú, odaadó egyházi szolgálata éljen tovább
A Szentatya hálát ad a Mindenható Istennek a pátriárka kitartó elkötelezettségéért, hogy javítsa a kapcsolatokat a keresztények, különösen is a katolikus egyház és az Asszír Keleti Egyház között. A pápa kérte, hogy az Úr fogadja be a pátriárkát országába és adjon örök nyugodalmat neki. Emléke és hosszú, odaadó egyházi szolgálata éljen tovább, valamint jelentsen kihívást és ösztönzést mindannyiunk számára.
Mar Dinkha élete
Mar Dinkha 1935-ben született Darbandokeh faluban, Irakban. 1949-ben lett diakónus, 1957-ben szentelték pappá, 1968-ban pedig püspökké a teheráni Mar Gewargisz-templomban. Mar Simun Esai pátriárka halála után, 1976-ban választották meg az Asszír Keleti Egyház pátriárkájává.
Az asszír keleti egyház
Az asszír keleti egyház (teljes hivatalos neve: Szent apostoli katolikus asszír keleti egyház), más néven nesztoriánus egyház a kizárólag az első két egyetemes zsinatot elismerő keresztények csoportja. Magukat a legrégibb keresztény egyháznak tartják. Önálló identitásuk 431-től kezdődik. Önmeghatározásuk szerint ők az egyetemes kereszténység egyetlen legitim örököse, amely egyedüliként őrizte meg Jézus és a tizenkét apostol tanításait változtatás nélkül. Bár az asszír keleti egyház mindig is missziós egyház volt, sok nép körében térített, hívei mind a mai napig elsősorban az asszírok közül kerülnek ki, akik részben a közel-keleti országokban, részben észak-amerikai és európai bevándorló közösségekben élnek. Az asszír keleti egyház székhelye 1933 óta az Amerikai Egyesült Államokban van.
Forrás és fotó: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése