2015. 05. 31.

George Pataki bejelentette: Indul az amerikai elnökválasztáson

George Pataki, New York állam volt kormányzója is indul a Republikánus Párt elnökjelöltségéért. A politikus ezt csütörtökön a honlapján egy YouTube-videóban, majd személyesen is a New Hampshire állambeli Exeterben is bejelentette.
A 69 éves Pataki, aki 1995 és 2007 között három cikluson át volt az általában a demokratákhoz húzó New York állam kormányzója, az első, részben magyar származású amerikai politikus, aki valaha is elindult az Egyesült Államok elnökválasztási küzdelmében.
A fiskális kérdésekben konzervatív, társadalmi ügyekben gyakran liberális nézeteket valló politikus centristának számít a pártjában, amelynek elnökjelöltségéért számos erősen konzervatív politikus is indul. Videoüzenetében George Pataki emlékeztetett a New York állam kormányzójaként elért sikerekre, valamint arra, hogy vezető szerepet játszott a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követő helyreállításban.
"Újból magunkévá kell tennünk azt a szellemet, azt az érzést, hogy egy nép vagyunk" - hangoztatta Pataki a New York város, és a ledőlt ikertornyok helyén felépült One World Trade Center képeivel illusztrált videóban.
Az elnökjelölt-aspiráns szerint az amerikaiak így nem a politikusokat, hanem önmagukat tennék képessé "egy határtalan, fényes jövő" megteremtésére.
A volt New York-i kormányzó az exeteri városházán is az amerikai álom újbóli megvalósíthatóságának fontosságáról beszélt. Felidézte, hogy mind a négy nagyszülője bevándorló volt (az apai nagyszülei Magyarországról érkeztek), az apja úgy kezdett postásként dolgozni, hogy egy szót sem tudott angolul, ma pedig a fivére asztrofizikus, ő pedig versenybe szállt az Egyesült Államok elnökségéért.
George Pataki a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadás személyesen megélt emlékére hivatkozva hangsúlyozta, hogy az államnak szavatolnia kell polgárainak biztonságát. A világnak jobb, ha Amerika erős és ha kiáll a szabadság ügye mellett - mondta. Megválasztásának esetére megígérte, hogy az Egyesült Államok ki fog állni a szövetségesei mellett, külön kiemelve Izraelt és a NATO-t, azon belül pedig a balti államokat.
Hangsúlyozta, hogy nem most van az ideje a katonai kiadások csökkentésének. Leszögezte, hogy Irán sohasem juthat nukleáris fegyverhez, az Iszlám Állam (IÁ) ellen harcoló koalíció tagjait pedig támogatnia kell az Egyesült Államoknak.
"A szövetségeseinknek bízniuk kell bennünk. Az ellenségeinknek félniük kell tőlünk. És ez így lesz" - mondta.
Pataki a nyolcadik jelentősebb politikus, aki bekapcsolódott az elnökválasztási kampányba. Támogatottsága az országos közvélemény-kutatások szerint a kampány jelenlegi, korai szakaszában nem számottevő - nem kizárt, hogy nem lesz az első televíziós vitákra meghívandó tíz legnépszerűbb aspiráns között -, de tanácsadói abban bíznak, hogy a demokrata többségű New York állam volt republikánus kormányzójának politikai nézetei felkeltik majd a potenciális választók érdeklődését.
Pataki túlzottnak tartja a szövetségi kormány befolyását az államok ügyeire, így az országos tanrendet és egészségbiztosítási rendszert is.
"Üzenjük meg világosan a washingtoni politikusoknak: önök a mi szolgáink és nem az uraink" - hangoztatta Exeterben George Pataki.
A politikus ugyanakkor, konzervatív párttársaitól eltérően, támogatja a melegek emancipációját és az abortuszhoz való jogot és azt vallja, hogy a magánszektornak is lépéseket kell tennie a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozása érdekében.
Az aspiráns kormányzói múltjára hivatkozva adta értésre: tudja, hogyan kormányozza Amerikát. Adócsökkentést ígért, valamint jóléti támogatás helyett gazdasági és munkalehetőségeket. Megfogadta, hogy csökkenteni fogja az állami bürokráciát, különösen annak azt a részét, amely az Obamacare néven ismert egészségügyi rendszert irányítja és az amerikai adóhivatalnak (IRS) azokat a "korrupt alkalmazottjait, akik visszaélnek a kormányzati hatalommal és politikai vagy vallási alapon hátrányos megkülönböztetést alkalmaznak".
Pataki szerint nem lehet kivételezés politikusokkal szemben és nem létezhetnek kivételek a hatalmasok számára. Megígérte, hogy az ő elnöksége alatt az igazságügyi minisztérium mindenkivel méltányosan fog bánni és "senki sem áll majd a törvények fölött, még akkor sem, ha volt külügyminiszter, vagy ha történetesen Clinton a neve" - hangoztatta az aspiráns.
A nyilvános fellépéseivel dollármilliókat kereső Clinton-házaspár példájára utalva azt hangoztatta, hogy a demokratáké a kivételezettek pártja, és hogy a republikánusok képviselik a középosztályt. A demokratákat a múlt pártjának nevezte, és sürgette, hogy a következő évtizedben a "határtalan" amerikai fejlődés járjon együtt a természeti környezet javulásával. Egy olyan közeljövőt vázolt fel, amelyben Amerika azt mondhatja majd a világnak: "még semmit sem láttál".
Ez az aspiráns szerint azt jelenti, hogy a következő évtizedben az amerikai lesz a világ legjobb munkaereje, hogy Amerika megtanulja gyógyítani a rákot és az Alzheimer-kórt, tiszta energiával látja el a világot, és olyan ország lesz, ahol a repülőknél gyorsabb vonatok járnak és önvezető autók "olyan utakon, amelyeket még ki kell találni".
Mint azt a hivatalos bejelentés helyszíne, Exeter is jelzi, a volt kormányzó nagy jelentőséget tulajdonít New Hampshire államnak, ahol az iowai jelöltállító gyűléseket követően elsőként tartanak majd előválasztási fordulót az elnökjelöltségre pályázók jövő évi, pártokon belüli küzdelemsorozatában. Az államban, ahol függetlenek is szavazhatnak a pártok jelöltjeiről, a mérsékelt republikánusok rendszerint sikeresen szerepelnek.
MTI/para

Ne ürítsék ki a szórványt!

A magyar kormány helytelenítette, az RMDSZ számos politikusa pedig bírálta a hétvégén a Szász Jenő vezette Nemzetstratégiai Kutatóintézet által folytatott „gyöngyhalász-politikát”. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint Budapest nem támogat olyan törekvéseket, amelyek a szórvány kiüresítését célozzák.
szaszjeno7_bSzász Jenő
Újfent bírálatok kereszttüzébe került a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) amiatt, hogy az erdélyi szórványvidékekről a Székelyföldre csábítja a magyar diákokat.
Az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) szombati ülésén többen szót emeltek a Szász Jenő vezette budapesti intézmény „gyöngyhalász-stratégiája” ellen. Borbély László képviselő, volt politikai alelnök felkérte a magyar kormányt, „ne értsen egyet ezzel az elképzeléssel”, szerinte ugyanis az RMDSZ sok éve azon dolgozik, hogy szórványkollégiumok létesüljenek, a szórványban pedig erősítse a magyar oktatást.
Markó Béla szenátor elmarasztalta az NSKI-t amiatt, hogy az erdélyi magyarok megkérdezése nélkül próbál a szórványoktatást hátrányosan érintő intézkedéseket hozni. „Elismerjük, hogy az elmúlt évtizedekben a magyar szórványoktatás jelentős magyarországi támogatásban részesült, ezt el is várjuk Magyarországtól, de tessék minket ezekben a kérdésekben megkérdezni” – hangsúlyozta a miniparlament marosvásárhelyi ülésén a szövetség volt elnöke.
A Krónika május elején tárta fel, hogy a kutatóintézet munkatársai, illetve Hargita megyei pedagógusok többek között Beszterce-Naszód és Szeben megyei településekről csábítják székelyudvarhelyi iskolákba a nyolcadikos magyar diákokat. Az általános iskolák végzőseinek ingyen szállást és étkezést ígérnek, ugyanakkor az NSKI vállalja havi kétszeri hazautazásuk költségeit is.
Miközben az intézet szerint azokat a fiatalokat célozzák meg, akiknek nincs lehetőségük magyar nyelven folytatni középiskolai tanulmányaikat, és emiatt román nyelvű oktatási intézményekbe kényszerülnek, a szórványiskolák vezetői, valamint az érintett megyék RMDSZ-es politikusai károsnak tartják a fiatalok elcsábítását.
Szász Jenő szórvánnyal kapcsolatos elképzelései már korábban is vitát váltottak ki. A tizenkét éven keresztül Székelyudvarhely polgármestereként tevékenykedő politikus 2013-ban olyan gyöngyhalász-politikát sürgetett, amelynek keretében számba veszik a magyar nyelvcsaládba és kultúrkörbe tartozó külhoni magyarokat. Az NSKI elnöke nemrég az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának ülésén arról beszélt, hogy a szórványkollégiumokat a tömbmagyarság által lakott területeken működtetné.
Semjén Zsolt április végén a felvetés kapcsán közölte: biztos benne, nem cél, hogy a szórvány kiürüljön. A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes szombaton már nyíltan leszögezte: a magyar kormány nem támogat olyan törekvéseket, amelyek a szórvány kiüresítését célozzák, így a „gyöngyhalász-stratégiát” sem.
Semjén Szávay István jobbikos országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott, az Országgyűlés honlapján közzétett válaszában kifejtette: a magyar kormány számára a magyar nemzet minden tagja egyaránt fontos, éljen akár Magyarországon, akár külhoni tömbben vagy szórványban. Ennek megfelelően több programot működtetnek, számos támogatást nyújtanak a szórványban élő magyarságnak, hogy megőrizhessék identitásukat.
„Nem támogatunk olyan törekvéseket, amelyek a szórvány kiüresítését célozzák, így a gyöngyhalász-stratégiát sem” – fogalmazott Semjén Zsolt. Emlékeztetett, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet létrehozásáról szóló kormányrendeletnek megfelelően kutatási, felmérési és elemzési munkákat végez, illetve tárgykörébe tartozó kérdésben javaslatokat tesz, nem része a végrehajtó hatalomnak. A kormányfő-helyettes hangsúlyozta azt is: a szórványban élő magyarság segítésének hangsúlyos eszköze az anyanyelvű oktatás fenntartása, illetve megszervezése ezekben a térségekben.

székelyhon. ro

Búcsúztak a Márton Áron Gimnázium végzősei

A csíkszeredai Márton Áron Gimnáziumban pénteken tartották a ballagási ünnepséget. A nagy múltú iskola a héten ünnepelte névadásának huszonötödik évfordulóját, ennek záróakkordjaként köszöntötték a végzős tanulókat.
Ballagas Marton Aron Gimnazium (2)_b
A hagyományokhoz híven a hat ballagó osztály mindegyike énekszóval búcsúzott el a tanáriban mielőtt szimbolikusan kiléptek a gimnázium hatalmas ajtaján a nagybetűs életbe. Az ünnepség a sportpályáján az iskolahimnusz eléneklésével kezdődött, majd Varga László igazgató köszöntötte a 181 ballagókat. Idén 115 lány és 66 fiú búcsúzott a nagy múltú Alma Matertől.
Ballagas Marton Aron Gimnazium (4)_b
„Fényévekre vagytok már a gyerekkortól és fényévnyi hosszú a jövőtök is. 18 évesnek lenni, kiballagni az iskolából olyan életszakaszt jelent, amely felfelé ível, mint a Nap pályája ilyenkor a nyári napforduló előtt. Ebben a mai káprázatos életben kívánjuk nektek, hogy ne fussatok a szivárványok után, hanem mindig tisztán, nappali világosságban lássátok a célokat és a feladatokat, az értékeket, amelyekért érdemes élni” – fogalmazta meg jókívánságait Varga László.
Ballagas Marton Aron Gimnazium (8)_b
Mivel Tamás József püspök bérmakörúton tartózkodott, ezért üdvözlő sorait Juhász-András Réka tolmácsolta: Isten áldását kérte mindnyájukra, hogy segítsen megtalálni helyüket az életben és a kapott tudást kamatoztatni tudják.
Ballagas Marton Aron Gimnazium (5)_b
A XI. osztályosok nevében az évfolyamelső Pap Andrea Kinga búcsúzott a végzősöktől. Néhány éve indították el azt a hagyományt, hogy minden végzős osztályból egy diák búcsúzik a közösség nevében. A beszédek sokak arcára mosolyt és könnyeket csaltak, régi emlékeket, átélt örömöket idéztek. A búcsúzó szavak után a szalagtűzés következett, 1996 óta a ballagó évfolyam osztályelső tanulóira hárul ez a megtisztelő feladat. Az emlékszalagot Lázár Annamária, XII. A osztályos tanuló tűzte fel, akinek négy éves átlaga 9,97. A kimagasló tanulmányi, sportolói és iskolán kívüli tevékenységek elismeréseként összesen huszonnyolc különböző díjat adtak át, mintegy 150 tanulót díjaztak.

székelyhon.ro

2015. 05. 30.

Hirdetés: 2015. május 31.



1. Ma egyházközségünkben az évi bérmálást tartjuk. A bérmálási szentmise 11 órakor kezdődik, ezért kimarad a fél 10-es és a negyed 1 órás mise. Ezen kívül szentmisét végzünk reggel 7 és 8 órakor, du. 5 és este 7 órakor.
A májusi vecsernyét ma du. 16,40-kor tartjuk utána szentmise következik.
2. Június 1-je Nemzetközi Gyermeknap. Június hónapban Jézus Szíve litániát végzünk ¾ 7-kor.
3.   Kedden Szent Antal kilenced.
4.  Jegyeskurzus szerdán du. 6 órakor az altemplomban.
5. Csütörtökön Úrnapja, az Oltáriszentség ünnepe. Kötelező ünnep. Szentmisét végzünk reggel fél 7-kor, 7 órakor, délelőtt 11 órakor és este 7 órakor. Az Úrnapi körmenetet a Kossuth utcában az esti szentmisén tartjuk. Várjuk szeretettel az iskolás, óvódás gyerekeket, főleg az elsőáldozókat az esti misére és virághintésre.
Csütörtökön van a Nemzeti Összetartozás napja is, az esti 7 órás szentmisén külön imádkozunk népünkért.
6. Péntek elsőpéntek, meglátogatjuk betegeinket. A keresztelői felkészítő péntek du. 6 órakor lesz.
7. Az elsőáldozókkal szombaton fél 12 órakor megyünk kirándulni a szécsenyi Deszkatemplomhoz. A plébánia udvarán gyülekezünk és du. 5 órakor indulunk vissza. 
8. Jövő vasárnap gyűjtést tartunk a nepáli földrengés károsultjainak megsegítésére. Érsek atyánk körlevele olvasható a Hirdetőtáblán.

Ajánló:
Elsőáldozók fotói: https://www.facebook.com/jozsef.darvaskozma/media_set?set=a.908425052532725.1073741828.100000957161914&type=1&pnref=story

Elballagtak a Segítő Mária Gimnázium végzősei

A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 89 végzőse ballagott szombaton. Az ünnepség szentmisével kezdődött a gimnázium kápolnatermében, majd megkoszorúzták Márton Áron és Majláth Gusztáv Károly püspök mellszobrát.
Ballagas Segito Maria Gimnazium (5)_b
A nap ünnepeltjei a Gaudeamust énekelve sorakoztak fel a gimnázium mögötti sportpályán a szülők, hozzátartozók és barátok gyűrűjében.
Tamás Levente, a gimnázium igazgatója beszédében arra hívta fel a végzősök figyelmét, hogy feladatunk kell legyen a megismerésre törekedni. „Tanulnotok, tanulnunk kell tovább. Születni készültök arra, amit régóta vártok, bizakodva vártok valami újat, reménykeltőt az előttetek álló ismeretlentől. Rendkívüli ez az alkalom, amikor nyolcvankilenc erejének teljében levő fiatal reménykedve indul ki a gimnázium kapuján” – fogalmazott Tamás Levente.
Ballagas Segito Maria Gimnazium (9)_b
A bérmakörútjáról hazatért Tamás József püspök rámutatott arra, hogy bár nem egyformán kaptuk Istentől a talentumainkat, de mindenki kapott Istentől ajándékot, és azt a feladatot kapta melléje, hogy azt kamatoztassa. „Az teszi széppé emberi életeteket, hogyha ezeket a talentumokat tudjátok kamatoztatni a magatok és embertársaitok javára. Így találjátok meg helyeteket az életben és így növeljétek értékeiteket, amelyekkel gyarapodtatok az iskola falai között” – hangsúlyozta a püspök.
Ballagas Segito Maria Gimnazium (12)_b
A tizenegyedikesek nevében Sándor Rebeka búcsúztatta a végzősöket, majd Csiszer Katalin szavalata hangzott el. A végzősök gondolatait Bakó Katalin, XII. C osztályos tanló fogalmazta meg, majd Tompos Renáta verssel búcsúzott. A ballagási ünnepség részeként a végzős évfolyam osztályelsői – Pál Bernadett, Bara Bernadett, Bakó Katalin – feltűzték a szalagot az iskolazászlóra, miközben a kórus ünnepi dalokat énekelt. A folytatásban a kiemelkedő tanulmányi eredményt elért végzős tanulókat díjazták. A hagyományokhoz híven a ballagók virággal köszöntötték szüleiket, majd az ünnepség zárómozzanataként a gimnázium vezetői jelképesen kikísérték a ballagókat az Alma Mater bejárata elé.

székelyhon.ro

2015. 05. 29.

Ráduly Róbert üzenete


Ez az előszó Domokos Pál Péter Rendületlenül című könyv újra kiadásában jelent meg, amely Csíkszereda polgármesterének, Ráduly Róbert Kálmánnak szellemi végrendelete is: "Márton Áron legyen utat mutató apostolunk, maradjon nehézségeinkben mentsvárunk, adjon erőt, hogy legyőzzük kételyeinket, fel tudjunk nőni a feladathoz, életútja legyen és maradjon örök példa mindannyiunk számára." 

***

«Sok érdekes följegyzés található az általános gazdasági helyzetről, az egyházközség és egyháziak anyagi kérdéseiről, nehézségeiről, személyi vonatkozásairól, az egyházközség lelki ????? életének adatai azonban nem jegyeztettek fel. Pedig ez a Historia Domus elsődleges anyaga.»  
1939. május 19.                        + Áron pp.



Tisztelt olvasó!


A mottóul választott szavakat Márton Áron nem sokkal püspökké szentelését követő csíkmegyei körútja során írta a csomafalvi egyházközség történetét rögzítő könyvbe. A könyvbe amely sok száz és ezer társához hasonlóan elzárt némaságában őrzi a székely közösség szenvedéstörténetének jelenkor által alig ismert fejezeteit. A könyvbe ahová a székelység két világháború közötti kiváló harcosainak egyike a homoródlövétei születésű a millennium évétől tizenhárom esztendőn át Csíkszeredában segédlelkész és hitoktató, a történelmi Csíkvármegye függetlenségpárti vezéregyénisége Török Ferenc esperes plébános az impériumváltás és világháború okozta helyzetről a következőket jegyezte fel: 
     „Az egyszer pocsolyába ejtett drága mívű ékszert nagyon nehéz régi fényébe visszaállítani, különösen ha az iszap rákövesedett. Ha egy-két utód nem tartja helyesnek azt, mit az előd teljes lélekkel ajánlott, akkor az utánuk jövő lelkipásztor véres verejtéket izzadhat, míg valamire tud menni. 
     Ez az. A véres verejték. A vér és könny. A szeretet és fájdalom vére és könnypatakja. Ebből született meg az a folyam, mely az eucharistiát mindenüvé elviszi csöndes hullámain. És ebben a folyóban tisztul meg a pocsolyába ejtett drága mívű ékszer. Ebben lesz újra villanóssá. Be tudjuk-e újra vezetni ezt a gondatlanságból, talán tudatlanságból beiszapolt drága patakot a csomafalvi rétekre? Isten a megmondhatója! 
Egyet azonban fájdalommal látok. Azt hogy az iszapból mindenféle gonosz növény buján üti fel a fejét. A haragnak, gyűlölségnek mindenféle lándzsás hegyű sássa, az irigységnek sárga virágai, (...) és így tovább.” 
     Török Ferenc 1924 tavaszán Historia Domusba foglalt minden félelme beigazolódott. Lelki erejének, hitének és bölcsességének teljességére szüksége volt a próbatételek elviselésére. A római katolikus iskolák elleni rohamok, folyamatos zaklatás, állandó megfigyelés, feljelentések, házkutatás, hamis vádak, a templom megbecstelenítése, meghurcoltatás. 
     Mi volt a bűne? Az, hogy nem hagyta magára népét, minden erejével és eszközével védelmezte közösségét, egyházát, anyanyelvét. Az, hogy nem törődött bele az önhibáján kívül idegenbe szorult megsemmisítésre ítélt ember kiszolgáltatott sorsába. Az, hogy nem nézte tétlenül a megrészegült nemzetállam megsemmisítő támadásait. Az, hogy nem alkudott, nem törött meg, alázattal vállalta sorsát. Az, hogy igazi pap volt: lelkiatya és vezető, aki nemcsak a szószékről, hanem az utcán, a hivatalban és, ha a helyzet úgy követelte meg, az újságok hasábjain is világgá kiáltotta igazát. Nem önmaga, hanem népe védelmében. 
     Márton Áron csíksomlyói diákként, majd 1924-ben papi működésének első színhelyén Gyergyóditróban közelről láthatta a szomszéd községben szolgálatot teljesítő, Ferenc tisztelendő tevékenységét. A Ferenc tisztelendőét és hozzá hasonlóan több tucat és több száz katolikus papét, akik az impériumváltással gyakorlatilag egyik napról a másikra az egyházi iskolákba, a templomokba és az otthonokba visszaszorult kisebbségi életteret kísérelték meg megvédeni, újfent reményt és hitet nyújtani képes térré alakítani. Ebben az újjáépítkezésben Márton Áronra mindenhol és minden téren lehetett számítani. Gyergyóditrót követő állomásai: Gyergyószentmiklós, Marosvásárhely, Vöröstorony, Nagyszeben, Gyulafehérvár, Kolozsvár. Volt hittantanár, árvaházi tanulmányi felügyelő, püspöki levéltáros, egyetemi lelkész, hitszónok, szerkesztő és csődbiztos is. Önmagának mindig a nehezebb utat választotta, hogy másoknak könnyebb legyen. Amikor két évtizednyi idegen megszállást követően Észak Erdély visszatért az Anyaországhoz Ő a kisebbségi lét nehéz sorsában továbbra is sínylődni kényszerülő Dél-Erdélyben maradt. Jutalmul a negyvenes évek végén berendezkedő hatalom meghurcoltatásai következtek. Megfigyelés, zaklatás, őrizetbe vétel, vallatások, vizsgálati fogság, életfogytiglani börtönbüntetés, majd tizenhárom évig tartó házi őrizet. Az állam legádázabb ellenségét látta benne. A Szekuritáté irattárát őrző szakhatóság szerint a megfigyelésével kapcsolatos iratok összesen 236 kötetet és 77.080 oldal tesznek ki, ebből mintegy hatvan kötet megfigyelési ügycsomó, több, mint másfél száz a lehallgatások szó szerinti leírását tartalmazza, féltucat pedig a postai küldemények ellenőrzésével kapcsolatos. 
     Mi volt a bűne? Az, hogy nem hagyta magára népét, minden erejével és eszközével védelmezte közösségét, egyházát, anyanyelvét. Az, hogy nem törődött bele az önhibáján kívül idegenbe szorult megsemmisítésre ítélt ember kiszolgáltatott sorsába. Az, hogy nem nézte tétlenül a megrészegült nemzetállam megsemmisítő támadásait. Az, hogy nem alkudott, nem törött meg, alázattal vállalta sorsát. Az, hogy igazi pap volt: lelkiatya és vezető, aki nemcsak a szószékről, hanem az utcán, a hivatalban és, ha a helyzet úgy követelte meg, az újságok hasábjain is világgá kiáltotta igazát. Nem önmaga, hanem népe védelmében.

Tisztelt sorstársaim!

    Márton Áron neve az elmúlt huszonöt esztendőben divatossá vált. Általános és középiskolák, kollégiumok, terek, utcák, sétányok, fa és kő kompozíciók, egész alakos vagy éppen mellszobrok állítanak emléket Neki. Ő azonban, amint azt az 1939. május 19-én Csomafalván is megfogalmazta, azt várja el tőlünk méltatlan utódoktól, hogy ne a materiális valóságban, hanem a lelkünkben hordozzuk, szellemiségét kövessük. Csíkszereda megyei jogú város önkormányzata a szükséges lelki, szellemi táplálékot biztosítandó döntött úgy már évekkel ezelőtt, hogy Útravaló sorozatában újra kiadja Domokos Pál Péter néprajzkutató Rendületlenül című Márton Áron Erdély püspöke alcímmel Szegeden 1989-ben megjelent munkáját. Ezúton szeretném városunk polgárainak köszönetét tolmácsolni Domokos Pál Péter örököseinek, akik a székely ifjúság okításához való hozzájárulás szándékával önzetlenül járultak hozzá az újraközléshez. Ugyanakkor hálával gondolok a Csíkszereda Kiadóval való együttműködésemre és minden jó szándékú polgártársamra Isten áldását kérem. 
     Márton Áron legyen utat mutató apostolunk, maradjon nehézségeinkben mentsvárunk, adjon erőt, hogy legyőzzük kételyeinket, fel tudjunk nőni a feladathoz, életútja legyen és maradjon örök példa mindannyiunk számára. Tudjunk Hozzá hasonlóan Szent Márton tours-i püspök szavaival könyörögni az Istenhez. Imádkozzuk közösen: "Domine, si adhuc populo tuo sum necessarius, non recuso laborem. / Uram, ha népednek még mindig szüksége van rám, nem futamodom meg a munkától, a bajtól, a szenvedéstől."

Ráduly Róbert

Csíkszereda, 2015. május 5.

Kiállnak Rádulyék mellett


"A papnak, a püspöknek, a közösség képviselőjének meg kell szólalnia, amikor igazságtalanul meghurcolják híveit. Erre  sarkall Egyházunk tanítása és Istenszolgája Márton Áron életpéldája. 
Amikor a magyar kisebbséget megnyomorító román törvények 1934-35-ben sorozatban jelentek meg, akkor Márton Áron az Erdélyi Tudósító, Figyelő c. állandó rovatában megjelentette a „Kultúrharc kellős közepén” című átfogó és megrázó bírálatát. „A nevelés isteni jog, és olyan isteni parancs, amit az egyház soha, egyetlen hatalom kedvéért, és semmi előny ellenében nem alkudott el. Mi feladjuk, mi hallgatunk, mi lassankint a jövő nemzedékek minden jogát eláruljuk. (...) Gyávaságunk következménye lehet bizonyos fokig, hogy velünk már mindent mernek!”
Amit Csíkszeredában 1945 óta véghezvittek, az késztet a megszólalásra, ahogy Márton Áron írta: „Nem mehetünk többet lépre. Lerongyolódott, koldus magyarok vagyunk, koszos kisebbségiek, akik maguk is alig élhetnek. Lerombolták Csík iparát, koldusbotra juttatták fiataljainkat. Most még a demokratikusan megválasztott vezetőinktől is meg akarnak fosztani? Azok családját, gyermekeiknek önérzetét, becsületét is tönkre akarják tenni?" - írtam a Rendületlenül könyv előszavában.
És végre megszólalt Csíkszereda képviselő-testülete. Mikor szólal meg a lakosság?
**  
Megdöbbenésének adott hangot, és foglalt állást Csíkszereda képviselő-testülete a soros májusi önkormányzati ülésen a tisztségéből felfüggesztett Ráduly Róbert Kálmán polgármester és Szőke Domokos alpolgármester ügyében. A jelenlévő önkormányzati képviselők közül csupán Traian Chindea PSD-s tanácsos nem fogadta el az állásfoglalás szövegét. A pénteki tanácsülés volt tulajdonképpen az első, amely a jelenleg házi őrizetben lévő két városvezető hiányában zajlott le.
antal attila sajtotajekoztato vn 001_b 
Antal Attila. Ideiglenesen átvette a polgármesteri feladatköröket
„A testület hisz az ártatlanság vélelmében, bízik a két elöljáró ártatlanságában és a romániai pártatlan és független igazságszolgáltatásban. Mindezek mellett azonban aggodalommal tekintünk a házi őrizetben lévő polgármester és alpolgármester távollétéből adódó közigazgatási nehézségekre. Úgy értékeljük, hogy jelenlétük az előttünk álló feladatok és közösen vállalt programunk megvalósításában nélkülözhetetlen” – áll a Füleki Zoltán önkormányzati képviselő javaslatára elfogadott állásfoglalásban. Ebben a tanácsosok ugyanakkor abbéli reményüket is kifejezik, hogy a választott elöljárók ellen indult kivizsgálás minél hamarabb befejeződik, és ők visszatérhetnek feladataikhoz.
Az önkormányzati ülésen Antal Attila polgármesteri feladatkörrel megbízott alpolgármester a testület tagjainak támogatását kérte a város dolgainak ellátásban. „Városunk két választott elöljárója meghurcoltatás és médialejáratás áldozata anélkül, hogy az ellenük felhozott vádak beigazolódtak volna. Személy szerint szolidáris vagyok velük, hiszen egy csapatként indultunk el tizenegy évvel ezelőtt. Mindketten karakán férfiak, ha tévedtek volna, vállalják a felelősséget. Merem remélni, hogy Romániában nem ért véget a parlamentáris demokrácia és a hatalomért való küzdelemben megmaradnak a demokratikus eszközök” – fogalmazott. Antal Attila a testület előtt.
Újságírói kérdésre válaszolva is elmondta, megnehezíti a mindennapi munkát a két elöljáró hiánya, az elmúlt egy hónapban a hivatal munkatársai emberfeletti erőfeszítéseket tettek. „Jól le voltak osztva a feladatok hármunk között. Azt a munkamenetet és információhalmazt, amelyet a folyó ügyekben a polgármester és az alpolgármester vitt, képtelenség menet közben átvenni. A város pénzügyeit például a polgármester felügyelte. Az asztalán volt minden nap a banki jelentés, a kincstári helyzetkép, a bevételek és kiadások állásai. Romániában és Magyarországon Csíkszereda az egyetlen olyan megyeszékhely, amelynek nincs hitele. Nem olyan polgármester vagy alpolgármester volt, aki reggeltől estig öltönyben protokolleseményekre járt, hanem dolgozott” – hangsúlyozta Antal.
Az ülésen felszólaló Szabó Soós Klára EMNP-s önkormányzati képviselő jogtalannak, igazságtalannak és ellenszenvesnek nevezve azt a prefektusi intézkedést, amely nyomán a házi őrizetben lévő elöljárókat felfüggesztették tisztségükből.

szyékelyhon.ro

Önálló magyar iskolája lesz Besztercének

Forrás: magyarhirlap.hu
Önálló magyar iskola létrehozásáról döntött az erdélyi Beszterce város önkormányzata – tájékoztatta pénteken az MTI-t Décsei Attila Lehel, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Beszterce megyei szervezetének elnöke.

Décsei Attila Lehel elmondta, a 21 tagú önkormányzat csütörtöki ülésén 15-en támogatták az iskolaalapításra vonatkozó határozattervezetet. Hozzátette, a döntést nagymértékben segítette, hogy a városi tanács egyetlen RMDSZ-es képviselője képezi a mérleg nyelvét a két nagy tábor között.

Décsei Attila Lehel szerint a 2015–2016-os tanévet önálló szervezeti keretben, de még a régi helyen, az Andrei Muresanu Iskola termeiben kezdhetik meg a magyar diákok. Pár éven belül azonban befejeződik egy olyan iskolaépület felújítása, amelyikben immár teljesen önállóan működhet a magyar tanintézet.

MTI

Új tantárgy készül Oroszországban

„Sajnos, 25 évvel ezelőtt a Nyugatról érkező szelek forgatagába került az iskolánk” – mondta Dmitrij Szmirnov pravoszláv pap az Orosz Társadalmi Kamara tudományos és oktatási bizottságának eheti gyűlésén.
Az orosz ifjúság már jóval a rendszerváltás előtt rálépett az erkölcsi züllés útjára. Szmirnov atya szerint a borzalmas folyamat valójában az Európára ablakot nyitó I. Péter cárral kezdődött, aki engedélyezte a válást. A szovjet hatalom által 1917-ben legalizált (a világon először!) abortusz szintén nagy károkat okozott: „Hitler pihen, ő fele annyi oroszt semmisített meg, mint a szovjet hatalom az abortusszal.”
A gyűlés, javaslatokat is tett, hogyan lehetne a fizikai és lelki tisztaság őrévé tenni az orosz oktatási rendszert. A Fiatal intellektuális központ (Miszlelab) egyik tagja, Makszim Zlobin például a szakmai szempontok mellett a lelki-erkölcsi jellemet is figyelembe venné az iskolaigazgatók megválasztásakor. A tanárokat is vizsgálat alá kell venni, hiszen „mi van, ha pedofil? Vagy szektás? Vagy éppen mágiával foglalkozik?”
Bizonyos tárgyakat külön tanítana a fiúknak és a lányoknak, valamint ösztönözné őket „a korai házasságra, merthogy az első szerelem a legerősebb. Bár Dmitrij Szmirnovnak tetszettek az ötletek, mégis megfontoltságra intett. Szerinte csak fokozatosan lehet elérni a kitűzött célt. Első lépésként, fakultatívan, bevezetné a „Családi élet erkölcsi alapjai” című tantárgyat a 10-11. osztályokban – jelentette a TASZSZ hírügynökség. Már a tankönyv is megvan. Igaz, egyelőre nem használható, mert nem szerepel a föderációs tankönyvlistán. A probléma orvoslásához szükséges kérést a gyűlés már el is küldte az oktatási minisztériumba.
Mindenesetre az tény, hogy a Társadalmi Kamarának joga van törvényjavaslatot benyújtani a parlamenthez.
 globoport.hu

1987.V.28. Egy tini, aki a Szovjetunió felbomlását elősegítette

Idegen kisrepülő landolt a Vörös téren – figyelte döbbenten a világ a híradásokat 28 évvel ezelőtt. Így próbálta meg kibékíteni a hidegháborús feleket a 19 éves nyugat-német Mathias Rust. Az egyáltalán nem veszélytelen csíny után több olyan magas rangú szovjet hivatalnokot is menesztettek, akik ellenezték Gorbacsov reformtörekvéseit.

Úgy tűnt, kibillenthetetlen holtpontra jutott az amerikai-szovjet viszony Ronald Reagan és Mihail Gorbacsov reykjavíki csúcstalálkozója után 1986 októberében. Akkor döntötte el politika iránt érdeklődő ifjú Rust, tennie kell valamit a változásért.
Mivel éppen akkor végezte a pilótatanfolyamot, gondolta, repülőjével képzeletbeli hidat építhetne Kelet és Nyugat között. Akkoriban sok tizenévesnek voltak hasonló idealista elgondolásai, de Rust véghez is vitte azt – derül ki a BBC-nek adott korábbi interjújából.

Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan Reykjavíkban 1986. október 11-én (Kép: Europress/AFP)
Mihail Gorbacsov és Ronald Reagan Reykjavíkban 1986. október 11-én (Kép: Europress/AFP)
1987. május 13-án közölte szüleivel, észak-európai körútra indul Cessna 172-es gépével, hogy lerepülje a profi jogosítványhoz szükséges óraszámot. Reykjavíkot és Bergent is érintve május 25-én érkezett meg Helsinkibe, ahol napokon keresztül mérlegelte tervét. Joggal volt ideges.
Akkor a Szovjetunióé volt a világ legnagyobb légvédelmi rendszere. Valamint alig öt évvel korábban lőttek le 269 utassal a fedélzeten egy dél-koreai utasszállítót a szovjet légtér megsértése miatt.
„Gondolkodtam, vajon tényleg megéri-e egy ennyire veszélyes vállalkozás. Végül arra jutottam, kockáztatnom kell.”
1987. május 28-án reggel indult Helsinkiből Stockholmba. A felszállás után fél órával változtatta meg az irányt, egyenesen Moszkva felé. A finn légiirányítók persze aggódni kezdtek nemcsak a rossz irány, de a rádiókapcsolat megszűnése miatt is. Nagy erőkkel fogtak a keresésébe, miközben ő éppen Észtország fölött repült.
Pár perccel azután, hogy a szovjet radarok észlelték, egy MIG közelítette meg a Cessnát.
„Balról érkezett és annyira közel jött, hogy láttam a két pilótát és persze a vörös csillagot a gép bal szárnyán.”
Ahelyett azonban hogy bármit is csináltak volna vele, érintetlenül hagyták és eltűntek a ködben.
A későbbi nyomozás során kiderült, hogy egy előző napi (május 27.) baleset és egy éppen zajló, az új pilóták kiképzésével kapcsolatos, biztonsági művelet okozott zavart a szovjet légvédelemnél. Így Rust több száz kilométert tudott megtenni a szovjetek további piszkálódása nélkül.
Eredetileg a Vörös tér kellős közepén szeretett volna landolni, ott azonban éppen akkor rengetegen ácsorogtak. Végül egy híd fölött ereszkedett le a Vaszilij Blazsennij székesegyház mellett. Később derült ki, hogy a híd általában kábelekkel volt behálózva, de azokat éppen előző nap szerelték le karbantartás miatt. A kábelek lehetetlenné tették volna a manővert.
Körülbelül este hétkor bújt ki pilótafülkéjéből Rust és közölte a körülötte gyülekező moszkvai tömeggel:
„Békemisszióra érkeztem Németországból.”
Miközben gratuláltak neki, értésükre adta, hogy nem Kelet-, hanem Nyugat-Németországból jött.
Miután a rendőrség magához tért a döbbenettől, a fiatalembert letartóztatták. Rust órákon át bizonygatta, teljesen egyedül érkezett Moszkvába. Sem beépített szovjetek, sem az aljas nyugat nem segített neki.

Mathias Rust a moszkvai bíróságon, 1987. szeptember 4-én (Kép: Europress/AFP)
Mathias Rust a moszkvai bíróságon, 1987. szeptember 4-én (Kép: Europress/AFP)
Sokak szerint ezt az alkalmat használta ki Gorbacsov arra, hogy megszabaduljon a reformterveit ellenző katonai hivatalnokoktól. Az tény, hogy pár nap múlva lemondatták a védelmi minisztert és a következő néhány hónapban több mint 150-en veszítették el állásukat.
Rust-ot végül négy év munkatáborra ítélték a szovjet légtér megsértése miatt. Az amerikai-szovjet viszony enyhülésével azonban 14 hónap után szabadon engedték. Bár nehezen viselte a börtönbüntetést, például nagyon lefogyott, a jelenleg pénzügyi elemző és jógatanár Rust kicsit sem bánja a kalandot:
„Meg vagyok róla győződve, hogy miattam sokkal gyorsabban vitte véghez a Peresztrojkát és a Glasznosztyot Gorbacsov, mint ahogy az nélkülem lehetséges lett volna.”

globoport.hu

Május 31-én bérmálás



A csíkszeredai Millenniumi-templomban 2015. május 31-én 11 órakor kezdődik a bérmálási szentmise. E napon van Orbán Viktor miniszterelnök születésnapja (1963). Szeretném, ha a bérmálkozók legalább olyanok lennének mint ő, sőt még jobbak.
**
Minden szentség valamilyen külső cselekmény, valamilyen jel és eszköz, amelyet Jézus Krisztus rendelt, s amely által megszentelő kegyelmet ad nekünk, vagy ha ez már megvan, akkor növeli bennünk.  
Az ember nemcsak lélek, hanem test is, aki ebben a földi érzékelhető világban él. Ezért szüksége van arra, hogy érzéseit, gondolatait, lelki élményeit érzékelhető módon is kifejezhesse. Krisztus a mindennapi emberi életet vette magára, és ezért a szentségi jeleket is a mindennapi életből választotta. Krisztus rendelésének van valamilyen oka, vagy alapja. 
A szentségek azért vannak, hogy megszenteljék életünk fontosabb fordulatait: 
- a keresztség a születést, az életbe való belépést;
- az egyházi rend és a házasság az élet hívatást, amelyet választottunk; 
- a bűnbocsánat hogy helyreállítsa bennünk azt, amit a bűnnel elrontottunk; 
- a bérmálás erősít a Krisztus követésben; 
- az oltáriszentség hogy naponta vagy legalább időközönként kegyelmi erőt adjon ahhoz, hogy magunkat és egész életünket Istennek szenteljük; 
- a szentkenet a minket próbára tevő súlyos betegséget. (vö. KEK 1210-1211) 
A bérmálás is egy fontos életfordulót szentel meg. A bérmálkozók, mint serdülők vagy éppen felnőttek, már önállóan gondolkodnak, és így ők maguk határozzák meg, hogyan akarnak élni, és hogyan akarják rendezni a vallásos életünket. Elérkezett az idő, hogy öntudatosan szembenézzenek a keresztény élettel, amely rengeteg önfegyelmet kíván, hogy ne mindenben a maguk hasznát, kényelmét keressék, hanem az Úr Jézus példája szerint törekedjenek másoknak is segíteni és így hitünk szerint élve, eleget tegyenek keresztény kötelezettségüknek.
Azért bérmálkozunk, hogy Érteni tudjuk az evangéliumot, Öntudatossá legyünk, Tanúságot tegyünk Krisztusról és  Áldássá legyünk mások számára.  Áldássá úgy leszünk, ha a szerzett tudásunkat a közösség javára használjuk.
A bérmálás mindig szentmisében történik. Az evangélium után a plébános bemutatja a bérmálandókat a püspöknek. 
A püspök homíliája után, következik a keresztségi ígéret megújítása és még három ígéret letétele. Ezután a szülőkhöz, bérmaszülőkhöz fordul:  
1. Szülők és bérmaszülők! Ígéritek-e, hogy gyermekeiteket szóval és példával segítitek, hogy az elhangzott fogadásaiknak megfelelően mindig keresztény módon éljenek és viselkedjenek? 
Szülők és bérmaszülők: Ígérjük!
Most az összes már megbérmáltakhoz fordul.  
2. Akarjátok-e bérmálásotok kegyelmeit magatokban feléleszteni és ígéreteiteket hűségesen megtartani? 
Megbérmáltak: Akarjuk!
3. Ígéritek-e, hogy a bérmálkozókat az egyházközségi életbe magatok közé befogadjátok és őket, mint nagyobb testvérek a keresztény életben segítitek? 
Megbérmáltak: Ígérjük!
Püspök: Erősítsen meg benneteket a Szentlélek Isten hét ajándékával, hogy keresztségi fogadalmaitokat és ezen ünnepélyes ígéreteiteket hűségesen megtartsátok.
Miután a püspök imádságban lehívja a Szentlelket, krizmával megkeni a bérmálkozókat, akik megfelelően felálltak a templom előtt.
A püspök szavaira: Vedd a Szentlélek ajándékának jelét! A megbérmált feleli: Ámen.
Majd a püspök szavaira: Béke veled! Feleli: És a te lelkeddel.
A bérmaszülők a krizmával való megkenés alatt jobb kezüket a bérmagyermek jobb vállára teszik, így fejezve ki bérmaszülői kötelességük vállalását.