2022. 02. 28.

105 éve jelent meg a Szűzanya Fatimában

1917. május 13-án egy Cova da Iria nevű helyen, a portugáliai Fatima közelében három pásztorgyermek – a tízéves Lúcia és unokatestvérei, a kilencéves Ferenc és a hétéves Jácinta – egy asszonyt pillantottak meg, aki ragyogóbb volt, mint a nap.

Az Asszony imádságra buzdította a gyerekeket, és kérte őket, hogy öt hónapon át minden hónap 13-án jöjjenek el Cova da Iriába. A gyermekek teljesítették a kérést, és június, július, szeptember és október 13-án ismét megjelent nekik a Szűzanya. (Augusztusban 19-én történt a jelenés, mivel 13-án a gyermekeket kihallgatás miatt fogva tartották.)
A júliusi jelenés alkalmával a gyerekeknek látomásban volt részük a pokolról. A Szűzanya ekkor kérte először, hogy ajánlják fel Oroszországot az ő Szeplőtelen Szívének. A fatimai titok végén a Szűzanya így jövendölt: „Végül Szeplőtelen Szívem győzedelmeskedni fog, a Szentatya felajánlja nekem Oroszországot, Oroszország megtér és a földre a béke korszaka köszönt.” 

A jelenések híre gyorsan elterjedt, az utolsó alkalommal, október 13-án, mintegy 70 ezer ember volt jelen Cova da Iriában. Ekkor történt a híres napcsoda.
Szent II. János Pál pápa 2000. május 13-án Fatimában boldoggá avatta Ferencet (+1919. április 14.) és Jácintát (+ 1920. február 20.). Lúcia 2005. február 25-én hunyt el.
Ferenc pápa 2017. május 13-án, az első fatimai jelenés 100. évfordulóján avatta szentté a portugáliai Mária-kegyhelyen Ferencet és Jácintát.

A jelenések során a Szűzanya titkokat bízott a pásztorgyerekekre. Lúcia nővér sokáig nem beszélt ezekről, majd az 1940-es években püspöke utasítására leírta a titkokat. A három titok közül az egyik a pokol látomása volt, a másik az Oroszországról szóló jóslat.
A harmadik titok nyilvánosságra hozataláról II. János Pál pápa 2000-ben határozott. 
Lúcia nővér 1959-ben egy zárt borítékban továbbította ezt a titkot XXIII. János pápának, aki elolvasása után úgy döntött, hogy nem tárja fel annak tartalmát.
Részlet a titokból: „(...) láttunk egy fehérbe öltözött püspököt, akiről úgy éreztük, hogy ő a Szentatya. (…) ment botladozó léptekkel (…), fölérve a hegy tetejére térdre borult a nagy kereszt lábánál, és egy csoport katona lőfegyverekkel és nyíllal tüzelve rá, megölte őt”.
II. János Pál ellen 1981. május 13-án merényletet követtek el a Szent Péter téren. A fatimai jelenések első napja és a merénylet időpontja közti egybeeséssel kapcsolatban így nyilatkozott: „Nem tudom, ki adta a fegyvert a gyilkos kezébe, de azt tudom, hogy ki térítette el a golyót, egy láthatatlan kéz, egy anyai kéz irányította.”
A Szűzanya kérésének eleget téve II. János Pál pápa 1984-ben felajánlotta Mária Szeplőtelen Szívének az embereket és a népeket.
„Ó emberek és népek Anyja! Te, aki ismered minden szenvedésüket és reményüket; te, aki anyai szíveddel érzed a világban folyó összes harcot a jó és a rossz, a világosság és a sötétség között, halld meg kiáltásunkat, melyet a Szentlélektől indítva közvetlenül a te Szívedhez intézünk: öleld át az Anya és az Úr Szolgálóleánya szeretetével emberi világunkat, melyet – az emberek és népek földi és örök sorsa miatti nyugtalansággal – fölajánlunk és neked szentelünk! Mindenekelőtt neked ajánljuk és szenteljük azokat az embereket és nemzeteket, amelyeknek különösen szükségük van erre. Oltalmad alá futunk, Istennek Szent Anyja! Könyörgésünket meg ne vesd szükségünk idején!”  
(Szent II. János Pál pápa felajánló imádsága Mária Szeplőtelen Szívének)

2022. 02. 26.

Böjt és bűnbánat

A böjt a mértékletesség erényének cselekedete. Tágabb értelemben minden erkölcsi meggondolásból fakadó önmegtagadás, főként az érzéki élvezetektől való tartózkodás; szoros értelemben az önfenntartási ösztön megfékezése az evésben és ivásban. Ebben megnyilvánul az értelem és az akarat uralma az ösztönök felett.  
A böjt célja a lélek fölemelése a testi vágyak megfékezésével, s a bűnbánat kifejezése. Testünk miatt a természettörvény is ajánlja, és minden vallás törvényei között szerepel.  
Az Ószövetségben a mózesi törvény csak az engesztelés napján írt elő kötelező böjtöt (Lev 16). A fogság után még 4 kötelező böjti nap jött ehhez. A farizeusok hetente kétszer böjtöltek. 
Jézus Krisztus 40 napos böjttel kezdte nyilvános tevékenységét. Óv a külsőséges böjttől (Mt 6,16), s a sátán elleni harc fegyveréül adja (Mt 17,21). 
Az Egyház kezdettől fogva gyakorolta a böjtöt, mert „elvitetett tőle a Vőlegény” és kifejezték az Úrra való várakozásukat (Mk 2,20; vö. ApCsel 13,2). 
A bűn elleni küzdelemnek, az önmagunk feletti uralom megszerzésének és a lelki fejlődésnek elengedhetetlen előfeltétele a böjt, és ma is a szeretet és a jó cselekedetek gyakorlásához az étkezésben gyakorolt mértéktartás és önmegtagadás az egyik legjobb út.
Hogy mindnyájan egyesüljünk valamilyen bűnbánattartásban – amikor Urunk Jézus Krisztus szenvedésére és halálára emlékezünk –, böjt és bűnbánati napok vannak előírva (1249.k.) 
Ilyen hamvazószerda és nagypéntek, amikor szigorú böjtöt (háromszori étkezés), azaz hústilalmat és böjtöt kell tartani (1251.k.). A hústilalom kötelezi azokat, akik 14. életévüket betöltötték; a böjt pedig az összes nagykorúakat a betöltött 18. évtől kötelezi 60. életévük megkezdéséig. 
A nagyböjti péntekeken csupán a hústilalom kötelező. 
Az év többi péntekjén vagy a hústól való tartózkodással vagy az irgalmas szeretet, illetve a jámbor áhítat valamely nagyobb fokú gyakorlatával kell a bűnbánati napot megtartani.  
Általános felmentés van a bűnbánati nap tartása alól a kötelező ünnepeken kívül az egyházi és világi ünnepeken. A pénteki bűnbánati nap alól felmentést adhat a lelkipásztor és a szerzetesi elöljáró.

Hirdetés: 2022. február 27.

1. Érsek atyánk körlevélben közölte, Ferenc pápa felhívását:
"Mindenkit arra hívok, hogy március 2-át, hamvazószerdát, a békéért böjt napjává tegyük: szenteljék magukat a hívők intenzíven az imádságnak és a böjtnek. A Béke Királynője őrizze meg a világot a háború őrületétől.''
2. A mai perselyadománnyal a főegyházmegyei ifjúsági pasztorációt támogatjuk.
3. Figyelmükbe ajánljuk a katolikus sajtót. A Krisztus világa februári száma tartalmából: Család -  Házasság hete címen a házasság és a család szent voltáról; a hitvesi szerelemről; a házasság termékenységéről; a hitvesi szerelem és az emberi élet tiszteletéről; és hogy a házassággal és a családdal mindenkinek törődnie kell. A Krisztus világa keresztény családok havilapja segítségével igyekszünk segítséget nyújtani a családoknak, ami korunkban megkönnyíti az életet. 
Legnagyobb a szeretet – Oláh-Gál Elvira interjúja Ft. Tamás József ny. püspökkel, felszentelésének 25 évfordulója kapcsán. Az interjú 2. Részét a márciusi számban olvashatják. Március 1-jén van Tamás József püspökkészentelésének 25. évfordulója. A hálaadó szentmiséj a csíksomlyói kegytemplomban március 6-án 10:30 órai kezdettel mutatja be. Imádkozzunk érte. A tegnap Budapesten tűntették ki a Hit Pajzsa-díjjal, ezért nincsen ma közöttünk. Szent József jelenései 2. befejező részt olvashatjuk Jakubinyi érsek úrtól. Miért hazudta magát hűtlen férjnek Mikszáth? – Kecskés Nikoletta írása, hogyan kérte meg másodszor is volt felesége kezét Mikszáth Kálmán író. Szent Ágota élete, gyermekeknek ajánlott szentírás, a két kis apostol hétvégére tervezett kiruccanásáról – gyermekek tanulságos története. Keresztrejtvény és a vers. Kapható a ministránsoknál és a kegytárgyboltban.

4. A gyulafehérvári kispapok és tanáraik nagyböjt mindennapjára írt gondolatai, az Újuljatok meg füzet ára 5 lej. Kapható a sekrestyében és a kegytárgyboltban.

5. Szerda, Hamvazószerda, szigorú böjt van a nagyböjt kezdete. Szentmisét végzünk reggel 6:30, 7:00, 11:00 és este 18:00 órakor. A szentmisék kezdetén hamvazás. 17:15-től keresztúti ájtatosság.

6. A plébániai hitoktatásra várjuk a diákokat kedden, csütörtökön és pénteken a program szerint.

7. Pénteken meglátogatjuk az elsőpéntekes időseinket, betegeinket.

8. Keresztúti ájtatosságot végzünk szerdán, pénteken és vasárnap 17:15 órától a Millenniumi templomban. A pápa békefelhívására ajánljuk fel.

9. Az új egyháztanács névsorát közzétettük két héttel ezelőtt. Ha valakinek kifogaása van bármelyik jelölt ellen, ma estig megteheti írásban a plébánián.

10. A kisapostol munkásai a sekrestyében átvehetik a jutalmat.

11. Jövővasárnap elsővasárnapi szentségimádás 14:20 és 17 óra között.

2022. 02. 25.

Ki a te mestered? - 8.C.

Ki a te mestered? -
Istenünk, irányítsd a világ folyását akaratod szerint békességben. Egyházadnak pedig add meg, hogy odaadó buzgósággal és zavartalan örömmel szolgáljon neked – ez az évközi 8. vasárnap bevezető könyörgése. Az elmúlt hétfő és csütörtök hajnaltól csak a békétlenség és a háború jelei körvonalazódnak a világban. A mai olvasmány és az evangélium bölcs mondások egész sorát fűzi egy-egy csokorba, amelyet meg kell szívlelnünk a mester-tanítvány, valamint az embertárs-embertárs viszonylatában. Sirák fia szerint az embert leginkább a beszédjéről lehet kiértékelni. (Sir 27,5-8) És ez a gondolat előkészíti az evangélium tanítását a jó és a rossz szívről. 
Lukács evangélista Jézus boldogságok és jajok mondását, valamint az ellenségszeretetről szóló tanítását erősíti meg példázatokkal. (Lk 6,39-45) Jézus arra tanít, hogy bölcsen éljük az életünket, különben téves útra térünk, aminek rossz a vége. Az első, amit a bölcsesség megkövetel, hogy válasszunk jó tanítómestert. Az ilyen tanítómester nélkül nem tudjuk elérni a bölcsességet. A bölcs tanító tapasztalatából tudunk meríteni. De arra is figyelmeztet, hogy ha (lelkileg) vak vezetőt választunk, mind gödörbe esünk. A tanítványok is mindaddig vakok, Jézus szerint, amíg nem rendelkeznek kellő rálátással az életről. Az is, akinek nincs hite, bölcsessége, nem látja egységes világszemléletben a körülöttünk lévő valóságot, bár adhat egy-egy részterületről információt, de nem lesz igazi mestere életünknek. 
Isten után a szentek és azok mai, közöttünk a Szentlélek vezetése alatt élő képviselői azok, akik legalkalmasabb mesterei lehetnek életünknek. Mihelyt mi is tökéletesen megtanuljuk, milyen az ellenség szeretet, akkor életüket feltétel nélkül Jézusnak tudjuk ajándékozni, meg tudunk bocsátani az ellenünk vétőknek és nagylelkűen  segítségükre is tudunk lenni. Határhelyzetek ezek, ahol a lét célját megértjük, az evangélium tanítását magunkévá tesszük.  Szent Pál a földi életünk határhelyzetéről szól, amikor a múló életünk átfolyik a halhatatlanságba. (1Kor 15,54-58) Krisztus értünk vállalt áldozata, akkor lesz teljes, amikor a halottak feltámadnak, akkor a mennyei élet elnyeli a földi halált.
Mi Jézust választottuk a megtestesült bölcsességet, tanítót és üdvözítőt, aki valóban a javunkat akarja. Hasonuljunk őhozzá, és akkor magunkban a hibákat is felfedezzük, nem úgy mint a háborús úszítók, akik egymásra mutogatnak, fenyekednek, miközben a maguk gyilkos szándékait leplezik. A szentmise ünneplése segítsen az isteni bölcsesség elmélyítésében, hogy az örök élet gyümölcseit tudjuk teremni. 
Kik a te életed mesterei? Kiket követsz, néha öntudatlanul is? Kinek, minel a befolyását engeded hatni életedre? Válassz igazi mestereket, akik a helyes önértékelésre és így mások hasznos szolgálatára tanítanak.

 

Minden fát gyümölcseiről lehet megismerni.” Lk 6,43.

2022. 02. 24.

Malachi: Az Örök háború 8.

Malachi:
Az Örök háború 8.

      Ha az állam ural mindent, nem vagyunk szabadok? – Nem, az igazi demokrácia nem tűrné napjaink sátánizmusát. Azt hiszem, hogy egy 1850-ből való amerikai, mint valami modern Rip Van Winkle felébredne, felkiáltana: „Hé! A jogaink eltűntek! Nem vagyok többé szabad!” A marxizmus lényege tehát megmaradt. Ha körbejárná az USA akadémiai intézeteit, bizonyos vagyok benne, hogy a többségét marxistának találná. Ezek színtisztán materialisták, és azt gondolják, hogy az állammal minden rendben van, amíg az kifizeti a bérüket, és támogatja az ő ügyüket, szétzúzva ezt a vallásos népet, amelyik meg akarja változtatni a fogamzásgátlásra, az abortuszra és az eutanáziára vonatkozó demográfiai törvényeket. Ezek a férfiak és nők szigorúan marxista életszemléletűek. És ezt a szemléletet elegánsnak tekintik. Az amerikai vezető réteg szelleme teljesen marxizált. Európában a marxista pártok nevet cseréltek. Az Olasz Kommunista Párt új neve: Baloldali Demokrata Párt. Mindmáig marxisták, és továbbra is marxista eszményekre törekszenek, hosszútávú menetrendben gondolkodnak. Gorbacsov tudta, hogy először a Szovjetuniónak is az Európai Unió részévé kell válnia. A következő lépés az Európai Unió egyesítése lesz az Egyesült Államokkal. Így egy hatalmas, az egész földet körbeölelő piac alakul ki, amely keleten Vlagyivosztoktól nyugat felé indulva az orosz hátországon, Európán, az Atlanti óceánon és az Egyesült Államokon át egészen a Kaliforniai-öbölig nyúlik. Egy óriási emberi piac! Ezt a piacot a materializmus és a sátánizmus uralja majd. Ez lesz a marxizmus győzelme.

      És ez bekövetkezik? – Mielőtt ez megtörténne, a Szűzanya közbelép, és azt mondja: „Ez nem történhet meg!” Fatimában azt mondta, hogy az utolsó pillanatban közbe fog lépni, hogy megállítsa azokat, visszatekeri a kormányt, megszabadítva az embereket ettől az uralomtól. A világot nem kellett volna áthassák a marxizmus tévedései, ha megtettük volna azt, amit Miasszonyunk mondott nekünk. De mi nem tettük meg. Ennek meg fogjuk fizetni az árát, mert a fatimai felhívás egy vagy-vagy volt. Vagy megteszitek ezt, vagy megtörténnek a katasztrófák. Mi „ezt” nem tettük meg, ezért vagyunk Fatima „vagy”-ának lefelé vivő lejtőjén.

      A Nagy Októberi Szocialista Forradalom elterjesztette Nyugaton a tévhiteit, mi már azon az úton vagyunk, amelyet a marxista rendszer jellemez? Ó, igen. Mi már az arra felé vezető úton vagyunk, de ezt az emberek nem látják, mert nem látják a titkosrendőrséget és a csizmás gengsztereket, amint gyilkolják az embereket. Ezért azt gondolják, hogy nincs veszély. De a marxizmus az értelem és a lélek dolga. Megvannak a külső vonásai, de a valódi lényege az értelemben van, és abban a módban, ahogy az ember él. És kétlem, hogy sok különbség lenne az USA marxi szellemben élő akadémikus, orvos, jogász, ügynök vagy művész és Orozországban élő társaik között, akiknek az ideológiája marxista.

      Mert mindkét fél elutasítja Isten uralmát? – Így van. Valamennyien materialisták. Egyikük sem lát semmi rosszat a sátánizmus egy bizonyos fajtájában, amely a nemzést, a gyógyítást, valamint a nevelést és az oktatást irányítja. Ezek igényelik a maguk kis előjogaikat, amelyeket az állam megad nekik, mert azok mindenkit a boldogság állapotában tartanak. Óvatosan áthatottak bennünket marxizmussal, és mindezek mögött ott van a sátán vigyorgó ábrázata. Tudjuk, hogy amikor a materializmus uralomra jut, mindenre kifejti befolyását. Úgy gondolom, hogy az új világrend ördögi természetének legnagyobb bizonyítéka a nagy gonddal kidolgozott tervek felszínre kerülése lesz. Úgy tűnt, hogy az 1989-1990‑es nyitással a kelet-nyugati kapcsolatok új korszaka kezdődik. Ez hamarosan szétbomlott. Az öbölháborúban Gorbacsovval ellentétes oldalon találtuk magunkat. Gorbacsov elég bölcs volt, hogy ne szálljon szembe nyíltan az öbölháborús szövetséggel, de a Nyugat háta mögött rakétákat szállított. Miután teljes katonai győzelmet arattunk, azt mondtuk, hogy most a békét kell megnyernünk emberi erővel. Én azt mondom csak hat hónapot kell várnunk, hogy egy újabb tűzfészek legyen a kezünk ügyében. A béke szövete mindig kifeslik valahol. Miasszonyunk megmondta, hogy így történik majd. Az új világrend létrehozása nem fog sikerülni, mert a marxizmus rendszere és a kapitalista rendszer magában hordja saját pusztulása magvait.

 

  folytatjuk –

 

Előző részek:

Malachi - Az Örök háború

Malachi: Az Örök háború 2.

Malachi: Az örök háború 3.

Malachi: Az Örök háború 4.

Malachi: Az Örök háború 5. Az új világrend

Ez történik most a világban!!! 6.

Malachi - Az örök háború 7.

 

 

2022. 02. 21.

Üszögös Szent Péter - február 22.

Szent Péter katedrája – Őszékessége – középkori népi neve Üszögös Szent Péter napja február 22. Elhallásból ered, mert a „cathedra Sancti Petri” középkori magyar fordítása „Szent Pétör ü székössége” változott „üszögös”-sé. Péter tanító székének ünnepe, az apostolra alapított Egyház egységének kifejezése. A VIII. század óta Rómában az apostol római székfoglalását és a rá alapozott egységet ünnepeljük. 

A népek dologtiltó napnak tartották. Időjóslás szerint „Péter üti az üszögöt, jön a melegebb idő”. Ugyanakkor amilyen az idő ezen a napon, olyan lesz József-napkor is. E napon szokták a gazdák megkérdezni szolgáiktól, hogy az új gazdasági évben maradnak-e szolgálatában. E napon szokás volt a kívánságaikat és panaszaikat is előadni.

A magyar hagyományban a Müncheni kódexben Szent Péter székbe ülése, az Érdy-kódexben Szent Péter apostol székben való felmagasztalása, a Debreceni kódexben Szent Pétörnek székös ünnepe, a Winkler-kódexben „Szt Pétör ű székössége”.  Libát, tyúkot ekkor nem jó ültetni, mert üszögös lesz tőle a tojás, vagyis megfeketedik és nem kél ki.

A Müncheni kódexben Szent Péter székbe ülése – ez az ünnep is mutatja, hogy a kódex nem a huszitáké volt, mert a husziták sem az apostolokat, sem a szenteket nem tisztelték. A Müncheni kódexet 1466-ban Németi György másolta a Tartosvárosi pálos kolostorban. A kolostor megszünése után Johannes Honter brassói reformátor a könyveket magához vette, majd 1552-ben Nádasy Tamás nádornak adományozta a Szászsebesi tárgyaláson. Nádasdy pedig a Müncheni könyvkereskedőnek, és annak halálakor, 1595-ben a városi könyvtáré lett.

**
Exc. Kovács Gergely érsek püspökké szentelése és beiktatása a gyulafehérvári érseki székbe. 

Kovács Gergelyt 2020. február 22-én püspökké szentelték és beiktatták gyulafehérvári érseki székébe. Az új főpásztort többek között Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek is köszöntötte a gyulafehérvári székesegyházban tartott szentelési és beiktatási szertartás végén.

Erdő Péter bíboros beszédét teljes terjedelmében közöljük.

Excellenciás és Főtisztelendő Érsek Úr!
Kedves Püspöktestvérek!
Kedves Gergely!
Nagy szeretettel és örömmel köszöntelek új szolgálatod kezdetén. Az egyházi és a világi közösség örömmel és érdeklődéssel fogadja ilyenkor az új vezetőt. Azonban a hit szemével tekintve erre a küldetésre meglátjuk mögötte magát Krisztust, aki már életében elküldte tanítványait azokba a városokba és falvakba, ahova menni szándékozott, nagy missziós parancsában pedig felszólította az apostolokat, hogy vigyék el az örömhírt az egész világra, tanítsák meg parancsait és kereszteljék meg azokat, akik befogadják az evangéliumot.
Több olyan újonnan szentelt püspökkel találkoztam, aki beszámolt arról az élményéről, hogy fizikailag is megérezte a Szentlélek hatását, amikor püspökké szentelték. Giuseppe Pittau jezsuita atya, aki a Pápai Gergely Egyetem rektora volt, majd püspökké szentelése után a Nevelési Kongregáció titkáraként működött, különösen megrendítő levélben számolt be erről az élményéről. Ha jómagam ilyen fizikai hatást talán nem is éltem át, de húsz évvel ezelőtt, amikor Rómából a szentelés után hazatértem, a Pázmány Egyetemen olyan emberi problémákkal fordultak hozzám, amelyekről az jutott eszembe: „igen, a küldetésünk arra szól, hogy emberhalászok legyünk”. Ez a tapasztalat pedig kizökkentett az adminisztratív és a tudományos munka egyébként fontos és szép rutinjából, mert úgy éreztem, hogy hitem és papságom lényege van megszólítva, és hogy valamiképpen eszköztelenül, nem úgy, mint a mindenre felkészült jó diák, hanem pusztán Krisztus és a Szentlélek segítségével kell megoldanom nagyon fontos helyzeteket.

Kedves Gergely Testvérem! A Gondviselés úgy hozta, hogy püspökként hazajöttél Erdélybe a saját néped, a mi népünk körébe. Ennek a közösségnek pedig szomjazik a lelke arra, hogy Krisztus olyan módon, olyan nyelven, olyan emberi stílusban szóljon hozzá, ami a szívéhez a legközelebb áll. Maga Jézus is ennyire közel akart állni az emberekhez. Néhányan meg is botránkoztak rajta. Tudták, hogy ácsként dolgozott, ismerték a rokonait, alig akarták elhinni, hogy valaki a szomszéd községből vagy városkából Isten különleges küldöttje, prófétája legyen, és valami olyat képviseljen, ami végtelen távlatokat nyit előttük. Pedig a papnak, főként pedig a püspöknek éppen ez a feladata. Egyszerre képviselni a közelséget és a végtelen távlatot, átérezni a ránk bízott nép örömeit, gondjait, helyzetének nehézségeit és szépségeit, és ugyanakkor képviselni Jézus Krisztust. Mert ő a mi Urunk és Mesterünk, ő a kereszténység igazodási pontja.
Jézus Krisztus valóságos történelmi személy, akinek volt hazája, népe, anyanyelve, kultúrája és vallási környezete, akinek a tanítását az Újszövetségből és az Egyház hagyományából híven megismerhetjük ma is. Nem kell tehát sem kiigazítanunk, sem megváltoztatnunk, amit tőle kaptunk. De Krisztus a történelem Ura is, aki minden kor minden emberéhez szól, aki üzenetét ma is át akarja adni a teremtett környezet pusztulása miatt szorongó világnak. Ő az, aki nemcsak arra bátorít, hogy bizalommal tekintsünk a magunk és a saját közösségünk, sőt az egész emberiség életére, hanem azt is megmondja, hogy ennek a bizalomnak alapja van. Isten az, aki mindenható és irgalmas, ő az, aki szereti az emberiséget, és ő az, aki nem engedi el a kezünket, akkor sem, amikor a földi életünk véget ér.

Küldetésed olyan egyházmegyébe szólít, amelyre különösen is érvényes, amit Ferenc pápa Amazóniáról szólva tanít. „Meg kell védeni a térség kulturális gazdagságát” (Querida Amazonia 7.). És az Egyház képviselőjeként vállalkozni kell az őszinte társadalmi párbeszédre (Uo. 27.).
Kedves Gergely Testvérem! Nagy elődök nyomába lépsz, amikor az erdélyi főpásztori széket elfoglalod. A 20. században Márton Áron püspök hősies helytállásának és nagylelkű szeretetének példája bevilágította nemcsak egyházmegyéje, hanem egész katolikus közösségünk életét is. Szívből kívánom, hogy érseki szolgálatodat vezesse Márton Áron püspök példája, és segítse a Boldogságos Szűz Máriának, Magyarok Nagyasszonyának, Szent Mihály főangyalnak és egész Közép-Kelet-Európa minden szentjének közbenjáró támogatása. Ad multos annos!

Forrás: Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye
Fotó: Merényi Zita
Magyar Kurír