2018. 01. 31.

Orbán Viktor és Bécs érseke

Christoph Schönborn bíborossal, bécsi érsekkel is találkozott ausztriai látogatásán Orbán Viktor kedden – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke. 
A miniszterelnök kezdeményezésére létrejött informális találkozó középpontjában Európa és a Közel-Kelet helyzete állt.
Christoph Schönborn a tájékoztatás szerint megragadta az alkalmat, hogy köszönetet mondjon Magyarországnak az Irak, valamint a szíriai Aleppó újjáépítésének támogatásáért.

magyaridok.hu

2018. 01. 30.

Krisztus világa 2018. február - Szemle



Figyelemre méltó – Hírek a világegyház életéből. Röviden az orvosból lett párizsi érsekről, a nagyböjti gyakorlatokról, Ferenc pápa intelme a pedagógusokhoz és a lengyelek kötődése a katolicizmushoz. – Összeállította dr. László Rezső. (2. oldal)
Fele farsang s fele böjt – címmel február életszerűségéről ír a főszerkesztő. „Az időjárás mellett e rövid hónap ünnep- és míves napjai színesek, mert vidámsággal s komolysággal telítettek, ugyanis fele farsang, s fele böjt.” Mindezt Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe alapozza meg, amikor a szentelt gyertyát haza visszük “kifejezzük, hogy Krisztus világosságában akarunk járni-kelni.” A népi időjóslás mellett Jégtörő Mátyás is szerepet kap. Ekkor is a teremtett világ jeleiből olvasunk. Megdöbbentő, mikor a materiális világ kutatói, a racionalitás emberei mégiscsak eljutnak az anyagon túli, sokkal “finomabb szintű” dimenziók világába is, és a sejtek, idegpályák és egyéb biológiai dolgok mellett, Istenről kezdenek el beszélni. Így nyilatkozott Freund Tamás világhírű agykutató, akadémikus a lélekről, az agyról, az ateizmusról és az evolúcióról. Rámutat, hogy a tudomány és a hitünk összeegyeztethető, sőt egymást kiegészítő. (3. oldal)
Szeretetláng I. A Szeretetláng engesztelő imamozgalom. Elindítója és a lelki napló írója Kindelmann Károlyné (szül. Szántó Erzsébet) harmadrendi karmelita, hatgyermekes családanya. 1946-ban özvegyen maradt 6 kiskorú gyermekével. Kitartó küzdelem, vasöntői munka vállalása árán tudta családját fenntartani, gyermekeit felnevelni és elrendezni. Mindezzel a jó Isten készítette elő küldetésére, amely 1961-ben kezdődött a közlésekkel. A közlések nagy részét naplójába írta le, olykor csak az égiek többszöri sürgetésére. A Szűzanya mondja: „A Szeretetlángom maga Jézus Krisztus.” (1962. aug. 31.) A kegyelmi életben a Szent Szív túlcsordultságát jelenti, ama hő vágyat, hogy szeretetét velünk közölje, reánk árassza. Célja, hogy megvakítsa és tehetetlenné tegye a Sátánt. Ez azt jelenti, hogy a Gonosz támadóképessége mintegy megbénul e láng fényétől, tehát tehetetlenné, ártalmatlanná válik számunkra. Itt nem testi szemről van szó, ahhoz hasonló, amikor fénycsóva szemedbe süt és te nem látsz semmit. Ugyanakkor felismerhetjük mindenben a Gonosz mesterkedését. Napjainkban szellemi harcára kaptuk a segítséget - írja Darvas-Kozma József  a 4-5. oldalon.
Nők vagy férfiak az angyalok? A karácsonyi pásztorjátékok angyal szerepei kapcsán, dr. Oláh Zoltán tisztázza az angyal fogalmat és kimutatja, hogy a 14. század művészetében találkozunk először női angyalokkal. Viszont az angyalok nemek felettiek. (6. oldal)
Ég és Föld között Istennel – címen Bakó Mária Hajnalka jelentkezik szerkesztőségünk felkérésére. Most Szent Kamill és Szent Pio életével kapcsolatosan törhetjük fejünket. (7. old.)
Felvidéki értéktár 2. – Felső-Magyarország vagy Felföld a történelmi Magyar Királyság északi területének neve a 19. Századig, amikortól e neveket fokozatosan kiszorította a Felvidék elnevezés. Kiemelkedő történelmi múlttal és személyiségekkel rendelkezik, akik közül egy csokornyi hires felvidéki magyar előttt tisztelgünk Sárközi Sándor atya jóvoltából. (8-9. oldal)
Nihil sine Deo – Isten nélkül semmit – Datki Szabolcs újságíró önvallomása. Az újságíró 2017 kora tavaszán súlyos motorbalesetet szenvedett, a kritikus sérülések mellé jelentős anyagi károkat is elkönyvelhetett, elvesztette munkáját, családja is ráment. Jelenleg rehabilitálódik, hite a baleset óta rendíthetetlen. “És ha lejött oda értem, akkor nekem innentől csak annyit kell tennem, hogy nélküle: semmit!” (10-11. oldal)
Fogadd be Isten ragyogását – Péter Júlia írása a Szilveszter esti hálaadásról, az ismerősüknél töltött éjszakáról, a gyerekek kedvéért végig nézett tűzijátékról, s ennek kapcsán tartott újévi vizsgálódásáról szól. Végül kérdéseket intéz házastársakhoz és fiatalokhoz. (11-12. oldal)
Hol lakik a legidősebb tündér   Újabb kalandok a Mese Birodalmában 5. Mese és feladatok Katócától. (12-13. oldal)
A cserkészek Isten országát hozzák le a földre – Dr. Kerekes László plébános, csapatparancsnok sorozata. Elsőként bemutatja a cserkészet megalapítója, Bi-Pi életét. (14. oldal)
Bibliai logók – Balog István derítő grafikái. A keresztrejtvényben – Babits két sora szunnyad. Készítette: Korodi Zoltán. Megismerjük a decemberi szám megfejtőit; nyerteseinket. 
A hátlapon Márai Sándor: Halotti beszéd – című verse.
KRISZTUS VILÁGAErdélyi katolikus családok lelkiségi havilapja – rólunk és nekünk szól. Megrendelhető a négy erdélyi egyházmegye római katolikus plébániáin, a kézbesítőknél vagy a szerkesztőségben: 530230 – Csíkszereda (M-Ciuc), Kossuth L. u. 38. sz., Hargita megye, tel/fax: +40-266-311-726, email: krisztusvilaga@yahoo.com. Bankszámlaszám: RO65 RNCB 0159  0154 1927 0001, BCR Agentia Miercurea Ciuc. ISSN: 2558-8389.

2018. 01. 29.

2018-ban bérmálkozóknak 9.



9. Kicsoda nekem Jézus Krisztus?
Cél: Krisztus bensőséges ismerete és a vele való közvetlen kapcsolat elmélyítése.
Hitünk második alaptétele Jézus Krisztusban az Isten Fiában és az emberiség Megváltójában való hit. „Az az örök élet, hogy ismerjenek téged, az egyedüli igaz Istent és akit küldtél, Jézus Krisztust.” (Jn 17,3) Kicsoda ez a Jézus Krisztus, akinek a keresztségben hűséget fogadtunk, amit most a bérmálásban megújítunk s akivel a bérmálás által még szorosabb kapcsolatba lépünk.
1) Kinek tartják az emberek Krisztust? Jézus is feltette apostolainak ezt a kérdést: “Kinek tartják az emberek az Emberfiát?” ... Hát ti mit mondtok, ki vagyok?” Szent Péter mindannyiuk nevében felel: Te vagy Krisztus, az élő Isten Fia.” (Mt 16, 13-16).   
Azóta is foglalkoztatja ez a kérdés az emberiséget, hívőket és hitetleneket egyaránt. Az ókor az üdvösséghozót, a középkor hűbéri világa a világ urát és ítélő bíróját, a humanizmus az igazi embert, a felvilágosodás az erkölcstanítót, a racionalizmus a rokonszenves egyéniséget, a mai ember a felszabadulásért harcoló forradalmárt, az emberiség teljes felszabadítóját keresi Jézusban. Vannak, akik a kereszténységgel vallják istenségét, mások egy rendkívüli embert látnak benne. Mindenki elismeri, hogy Krisztusnak a mai ember számára is van mondanivalója. “Vigília” 1970: Bárdos Lajos katolikus zeneszerző: Ő csakugyan az út, az igazság és az élet. Út, mert tudom, hogy merre járjak... Igazság, mert nincsen szava, mely tévesnek bizonyult volna. Soha semmi bajom nem lett abból – de másnak sem -, hogy pl. megfogadtam legfőbb szavát: szeresd felebarátodat.”
2) Jézus történetisége: az evangéliumok.  
Profán írók: Josephus Flavius: Zsidó régiségek, Tacitus, Suetonius,  ifj. Plinius. 
Jézus Krisztus történelmi létezése ma már a nem hívők számára is lezárt kérdés.
3) Krisztus istenségének kérdése. Isten volt-e valóban, vagy csak ember?
a) Krisztus ismételten Istennek mondotta magát. Atyám dicsőít meg, akiről azt mondjátok ugyan, hogy Istenetek, de nem ismeritek.” (Jn 8,54). Ő egy az Atyával (Jn 10,30), aki Őt látja, az Atyát látja (vö. Jn 15,9). Elítélésekor Isten Fiának vallja magát. Hivatkozik csodáira, mint tanításának igazolására: „higgyetek a tetteknek, hogy végre lássátok és értsétek: az Atya bennem van s én az Atyában vagyok.“ (Jn 10,38). Ahogy Schütz Antal mondja róla, nem fér bele az emberi kategóriákba.
b) Krisztust a kortársai prófétának tartották. A próféta Isten nevében beszél: Ezt mondja az Úr”.
Krisztus szavait így vezeti be: “Bizony, bizony mondom nektek”, teljes hatalommal beszél.
c) Krisztust a kortársai vallási tanítónak is tartották. Mondatott a régieknek – én pedig mondom nektek”. Mindig győztesen került ki a vitákból és a cselvetésekből: adópénz, házasságtörő asszonyt.
Feltámadtam!
d) Krisztus egészen más mint kortársai. Személye, főként tekintete hatásos, amely egy pillanat alatt változást tud elérni, belelát az emberek lelkében: Zakeus, Péter, Máté, szamariai asszony, Júdás. (Jn 7,46).
4) Kicsoda számomra Jézus Krisztus? Én kinek tartom Krisztust?”  Mert akinek tartom, úgy viszonyulok hozzá! Ő ahol csak járt, jót tett.” (ApCsel 10,34).
A hit nem egyszerűen az érvek, bizonyítékok következménye, hanem Isten kegyelme és az ember elhatározása. A hitet nem lehet senkinek sem átadni, csak elősegíteni. Mindenkinek magának kell elhatároznia, hogy rálép-e a hit útjára vagy sem. Szent Péter kilépett a hajóból…
a) Hiszem-e Jézus Krisztus istenségét? Isten és az ember között végtelen távolság van. Ezért emberré lett, hogy szenvedjen és meghaljon az emberekért? Megérdemelte-e az emberiség Krisztus szenvedését?
b) Ha keresem Krisztust, hittel veszem-e kezembe az evangéliumot, meglátom-e benne az Istenembert? A hitvallás visszhangzik-e bennem: “Hiszek az egy Úrban, Jézus Krisztusban, ...”
c) Jézus Krisztus nemcsak Isten, de Megváltó is. Az emberiség megváltója, s az enyém is. Megérdemlem-e a mennyországot, az Isten látását, barátságát, szeretetét? S ha mégis remélhetek, ezt az én Megváltómnak köszönhetem. Balassi Bálint írta: Krisztus meghalt érettem, akkor hogyan kételkedjem?” 
e) Jézus Krisztus nemcsak Isten, de ember is. Ezért Krisztus kell legyen vezérem és példaképem a földi életemben. Ő Isten és legtökéletesebb ember. Egyedül valósította meg a tökéletes isten- és emberszolgálatot 5) Krisztus mint élő személy, élő valóság, aki ígérete szerint velünk és közöttünk van.
a) Krisztussal való kapcsolat és a félelem. A Krisztussal való kapcsolat áldozatokkal jár. Jézus barátja.
Krisztus feltámadását ünnepeljük
b) A Krisztussal való kapcsolat megélése, nem más, mint életünknek az Ő szeretetében történő megélése.
c) A Krisztussal való kapcsolat kitartást kíván: időt, utánajárást, gondolataink fegyelmezését.
d) Aki keres, az talál: „Nézd, az ajtóban állok és kopogok. Aki meghallja szavam és ajtót nyit, bemegyek hozzá, vele eszem,  ő meg velem.” (Jel 3,20). Szívünket tárjuk ki előtte, hogy boldoggá tegyen.
e) Aki megtalálta, az hirdesse. „Hitoktatást végezni (...) azt jelenti, hogy föltárni Krisztus személyében Isten örök egyetemes tervét (...);megértsük szavainak, tetteinek értelmét és a jeleket, melyeket végbevitt."  
A hitoktatás célja: „hogy az ember Jézus Krisztussal való közösségre eljusson; ugyanis egyedül Ő vezethet el valakit az Atya szeretetére a Szentlélekben, és a Szentháromság életében való részesedésre”. (KEK 426).

**



Id. Imets László: Húsvét - fametszet

Az emberiség élete térben és időben bontakozik ki. Születés és meghalás egyre táguló spiráljában új halálnemek és temetők születnek és múlnak el, alig hagyva valami nyomot maguk mögött. Ezt, a kilátástalannak tűnő világot, Jézus Krisztus húsvéti misztériuma – szenvedése, halála és feltámadása – váltja meg.
E születés-meghalás évgyűrű rendszert, feltámadásával széthasítja, szétfeszíti és felragyogtatja előttünk a feltámadást, a halhatatlanságot és örök életet.





Válaszolj az alábbi kérdésekre!

1. Kinek tartják az emberek Krisztust?
2. Mit tudsz Jézus Krisztus történetiségéről?
3. Kinek tartották Jézust kortársai?
4. Jézus Krisztus kinek mondta magát?
5. Mi következik abból, hogy Jézus valóságos Isten és valóságos ember?
6. Krisztus él! Hol találkozhatunk Vele?
7. Krisztus mit kíván tőlünk?
8. Milyen módon ápolod a barátságot Krisztussal?
9. Mit üzen nekünk Jézus a Jelenések (3,20) könyvében?
10. Mit kell tennie annak, aki megtalálta Jézust?
 

Előző leckék: