2020. 08. 31.

A tizedik parancsolat

A tizedik parancsolat: Felebarátod javait ne kívánd. Ne gyűjts vagyont tiltott módon (vö. Kiv 20,17; MTörv 5,21; Mt 6,21).

Ez a parancsolat arra tanít, hogy kívánságunk igénytelen maradjon, szívünk szegény és a lélek gazdag legyen.

A helyes boldogság óhaja megszabadítja az embert a földi javak terhétől és gazdag lesz Isten szemlélésében. „Isten szemléletének ígérete minden vágyat felülmúl. A Szentírásban látni annyit jelent mint birtokolni. Aki Istent látja, megszerezte a legfőbb jót.” (Nisszai Szent Gergely)

Isten megrója azokat a gazdagokat, akik boldogságukat a javak bőségében találják (vö. Lk6,24). „A büszke ember földi javakat űz, a lélekben szegény a Mennyek országát keresi.” (Szent Ágoston) A Gondviselésbe vetett bizalom megszabadít a holnap gondjától (vö. Mt 6,25-30). A bizalom Istenben a szegények öröme: Ők meglátják az Istent.” A Mennybe csak egy út vezet: elszakadni a földi javaktól. Isten látása az ember igazi öröme. Az Isten utáni vágyat az örök élet vize oltja ki (vö. Jn 4,14).


A tizedik parancsolat kiegészíti a kilencediket és tiltja mások javának irigylését, mert az a lopás, a rablás, a csalás, az erőszak és a kapzsiság gyökere lehet; „tiltja a szemek vágyát” (lJn 2,16), amely az erőszakhoz és az igazságtalansághoz vezet. Másnak a megkárosítását is tiltja.

A „ne kívánd” kifejezés figyelmeztet, hogy mások tulajdonát ne kívánjuk; létezik bennünk ugyanis egy titkos vágy mások java után: a birtoklás szomja. A Szentírás így ír róla: „Aki szereti a pénzt, annak soha nem elég a jövedelme.” (Préd 5,9) Sokan engednek a kísértésnek,hogy gyarapítsák vagyonukat: így tesznek a kereskedők, akik spekulálnakaz áruval az éhezők kárára; a gyárosok, akik háború idejéngyilkos fegyverek készítésére számítanak...

Ki kell irtani az emberi szívből az irigységet: ez minden igazságtalanság gyökere. Nátán próféta Dávid megtérésére elmesélte egy pásztor történetét, akinek szegénységében csak egy báránya volt, de úgy szerette, mint saját leányát, valamint egy gazdag esetét, akinek számos juhnyája volt,irigységében mégis ellopta a szegény tulajdonát (vö. 2Sám 12,1-4). Mások vagyona szomorúságot okozhat és égető vágyat, hogy bár a miénk lenne. Főbenjáró bűn, amelyből a gyűlölet, a rágalom és a hazugság származik.

A szeretet csodája

Riporter: - Cristiano Ronaldo, anyukád miért él veled máig? Miért nem építesz neki házat?

Cristiano Ronaldo: Az anyám úgy nevelt fel, hogy feláldozta az életét értem. 

Éhesen aludt, hogy éjszaka én is ehessek. 

Nem volt pénzünk semmire, és ő heti 7 napot dolgozott takarítóként, hogy megvegye az első foci cipőmet, hogy focista lehessek. 

Minden sikerem neki szól. És ameddig él, mindig mellettem lesz, és mindene meglesz, amit adni tudok neki. Ő az én menedékem és a legnagyobb ajándékom.”

A szegénység nem szégyen, csak kellemetlen. A szegények értékelik legjobban a szeretetet. 

 

Ft. Kerekes László püspök szülőfalujában

Népünk ezer évvel ezelőtt, itt a Kárpát-medencében lett Isten gyermekei, egész lényével itt vált kereszténnyé. Az Egyház által itt kaptunk majdnem egyszerre égi és földi szent koronát. Istenünk, István királyt adta vezetőnknek az igazság útján, hogy meglássuk az éji homályban a krisztusi hajnal fényét, és egyenes ösvényen járva, örök hazát és otthont leljünk. Ő megtanított, hogy levessük magunkról a régi embert, és kősziklára építsünk országot és életet, hogy minden vihart rendületlenül álljunk. E földön, ahol Isten kegyelme osztályrészünk lett, folyamatosan tapasztaljuk a Gondviselő szeretetét. A földi haza számunkra az a hely, ahol a keresztségi kegyelem, az Istenszeretet meghozza bennünk is a maradandó gyümölcsöt: a lélekújulást, a kultúrát, a civilizációt és a haladást. Krisztus szeretetének mindennapos átélése belénk szövi az igazi hazaszeretetet, a szabadságért küzdők lelkületét és a vértanúk tiszteletét. Az örök haza szeretete szülőföld szeretetének kifejezője és fokmérője. Az igaz emberi értékek kitermelésére Isten Lelke ihlet, hogy mi is hozzájáruljunk a nemzet maradandó gyümölcséhez: a magyar örökséghez. Nagyra hívatott életünk által, gazdagítson Jézus mindazzal, ami nemesen magyar és örök érték. Nekünk ezért szent a szülőföld, a Székelyföldmelyet feladni és feledni nem lehet soha!  Szülőföldjén, Gelencén mutatta be első ünnepélyes püspöki szentmiséjét Dr. Kerekes László.  

Falusfelei előtt áll, hogy a legszentebb áldozatot bemutassa. A nagytemplomban szentelte pappá dr. Jakubinyi György érsek 1993. május 16-án. Most, mint felszentelt püspök felmutatja az Urat.
Veszem az üdvösség kelyhét és az Urat nevén szólítom...

Könyörögjünk....



és vele imádkozunk cserkészek, papok...






 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

és hívek... 

 Íme, az Isten Báránya.... Uram, nem vagyok méltó ....

 Értetek vagyok püspök, veletek vagyok keresztény...

Hívekkel és csekészekkel...
 

Jöjjetek utánam, jöjjetek és elvezetlek Jézus Krisztushoz ...

 

Gelence közepén áll az Árpád-kori Szent Imre templom, belső falain ma is láthatók a 14. századi freskók. 

Plébánia templom, ahol az Úrral időzünk...
 

 Te Deum laudamus....

 


Imádkozzunk László püspökért
Urunk, Istenünk, te László szolgádat az apostolok utódainak sorában nyájad pásztorává tetted. Kérünk, add meg neki a tanács és az erő, a tudomány és a jámborság lelkét, hogy hűségesen szolgálja népedet, melyet rábíztál, és így Egyházadat, az üdvösség szent jelét és eszközét építse a világban. Krisztus, a mi Urunk által. Ámen.