Gyászoló Testvéreim!
1. Az egyik SAMUEL PRÓFÉTA ÉDESANYJA (1Sám 1,2 fej) Elkana felesége. Az I. Sámuel elmondja, hogy nem volt gyermekük, bár nagyon szerették volna. Minden évben amikor elzarándokoltok Siloba, ahol a Szentsátor állt, Anna azért imádkozott, hogy Isten ajándékozza meg gyermekkel. Fogadalmat is tett, hogy ha gyermeke születik, azt az Úrnak fogja szentelni. Isten meghallgatta imáját. Gyermeke született, akit Sámuelnek nevezett el, ami annyit jelent: Isten meghallgatott. Egy nagyon szép hálaénekben köszönte ezt meg, amely hálaének elődje lett annak, amit Mária mondott el, a Magnificatnak. Fogadalmát teljesítette, gyermekét az Úrnak szentelte így lett gyermekéből Samuel próféta, akit Sirák Fia könyve „Isten kedveltjének” nevez (46,16), aki megbízható profétának bizonyult.
2. A másik Anna nevű asszony ANNA PRÓFÉTA ASSZONY, akiről Szent Lukács evangélista beszél, aki abban a nagy ajándékban részesült, hogy amikor a gyermek Jézust szülei születése után a negyvenedik napon bemutatják a törvény előírása szerint, találkozhat vele, karjába veheti. Erről az Anna próféta asszonyról azt mondja el, hogy hét évi házasság után özvegyen maradt. Özvegységében azonban nem hagyta el a templomot, böjttel és imádsággal szolgált ott.
3. Még meg kell említenünk egy ANNA nevű nőt, akiről Szentírás ugyan nem tesz említést, csak a hagyományból tudunk valamit róla, egy 2. századból származó őskeresztény iratból, a Jakab féle ősevangéliumból. Ez a nő a Boldogságos Szűzanya édesanyja, Joakim felesége. A Jakab féle evangélium szerint nekik sem volt gyermekük húsz éven át, amikor Isten imádságukat meghallgatva teljesítette kérésüket, sőt azzal tüntette ki őket, hogy gyermekük, Mária lett édesanyja a Megváltónak.
Ezeknek az ANNA nevű nőknek a sorába lépett elhunyt testvérünk is, aki egyszerű, de nagyszerű édesanyaként élte a maga életét a házasságban, 29 éven át tartó özvegységben, négy gyermeke felnevelésében, egy ideig pap fia mellett. A világ általában a nagy embereket: a tudósokat, a felfedezőket, a vezető embereket, a hősöket, szokta emlegetni, ezeknek szokott szobrokat állítani. Természetesen meg kell őket becsülünk, ha megérdemlik.
De tény az, hogy nagyon sok szent él közöttünk, akire sokszor fel sem figyelünk. Sok szent él közöttünk akik nem világraszóló nagy dolgokat visznek ugyan végre, csupán a mindennapi kötelességeiket, feladataikat teljesítik amiket reájuk rott az élet, a család, a társadalom, de ezeket becsülettel teszik. A kis dolgok mozaikjából mennyi sok szép, szent élet épült fel. A bokor alján meghúzódó szerény ibolyák is éppen olyan szép virágok, mint a magasra növő rózsabokrok.
Az ószövetségi bölcs ezeket a nőket: derék asszonyoknak nevezi, s a róluk szóló nagyon szép dicséretet ezekben a jellemzőkben teszi: másokért élnek, vagyis övéikért áldozzák életüket, minden munkájukat önzetlenül végzik, s megnyitják kezűket a szegények, rászorulók felé. (Péld 31,10-31)
Itt a koporsóban fekvő Anna néni ilyen derék asszony volt. Nem az élet kegyeltjeként nőtt fel és élte végig 95 életévét, hanem a megpróbáltatások tömkelegében, ezekben vált a mindennapok hősévé. Három éves korában, 1929-ben elveszítette édesanyját, aki gyermek szülésben halt meg.
Nagyanyja nevelte, akit szintén korán elveszített. 1948-ban kötött házasságot férjével, akit 1953-ban rendszerellenség címén több társával együtt a Duna csatornához vitték el büntetésként dolgozni, akkor három gyermekével maradva egyedül nevelte őket, művelte a földterületeket, hogy a beszolgáltatásoknak eleget tudjon tenni. Még éjszaka is sokszor dolgozott, hogy övéit el tudja tartani. 29 évvel ezelőtt elvesztette férjét, elvesztette aztán egyik fiát is.
Mint a Szűzanya, aki részese lett Fia szenvedéseinek, úgy Anna néni is részese lett József papfia meghurcoltatásában, amikor az elmúlt rendszer vallásellenes propagandája miatt a szekuritáte sokunkat kikezdett és tönkre akart tenni.
Derék asszony volt, mert erős volt a hite. Azt mesélte, hogy 10 éves korában Lisieauxi Kis Szent Terézt látta álmában, aki arra buzdította, hogy buzgón imádkozza a rózsafűzért, s akkor mindenben meg fogja segíteni. Ez az álom egy egész életre bátorítást adott, mert nem szűnt meg sohasem ajkán az imádság. Erre tanította és ebben a hitben nevelte övéit is. Nem csoda, hogy ilyen családi légkörben papi hivatás is születhetett.
Gyászoló családtagok! Egyik karácsonyi énekünk azt mondja: mellette vagyon az édesanyja Mária! Így volt mellettetek édesanyátok, ha nem is mindig fizikailag, de gondolataiban mindig mindenhová elkísért. Igazi ékességei voltatok, akikben a lehető legtöbbet akart adni e világnak. Derűs mosolyát, anyai szívét, s annak minden érzését, keze munkáját, vallásos lelkületét dolgozta belétek, hogy életének szépsége illatozzék általatok.
Mi csak hamvait tesszük a sírba. Életének áldott nyomai: megdicsőült képe, szavai munkája, szeretete itt marad bennetek, köztetek.
Most, ahogy halála alkalmával két dédunokája is mondta: elengedjük dédit Jézushoz, hogy onnan szeressen minket, így engedjük el most mi is, hogy Jézusnál legyen és onnan vigyázzon rátok, reánk.
(Darvas Kozma Györgyné sz. László Anna temetése 2021 márc. 27.)
Köszönjük püspök úrnak az igehirdetést.
Kedves Testvérek, Ismerősök! Családunk nevében köszönöm az együttérzésüket, a vigasztaló szavakat, szentmise felajánlásokat, megemlékezéseket, az imákat és a temetésen való részvételt. A szentmise és az imádság a legnagyobb szeretetháló, amelyet a Jóisten tart a kezében. És aki e hálóban van, az a legjobb helyen van.
Édesanyánkat hosszú élettel áldotta meg a Jóisten. Virrasztás és imádság közepett, üdvösséget kívánva engedtük el az Úr színe elé.
Mindnyájuk számára Isten kegyelmét kérjük, hogy a nagyheti szeretet-szolgálatuk legyen a lelkek üdvére és legyen kegyelemteljes húsvéti ünnepünk.