Jan Dlugosz (1415–1480), a híres középkori lengyel krónikás beszéli el a Lysa Góra-i (Kopasz-hegy) Szent Kereszt Apátság alapítási legendáját, mely szerint Szent Imre herceg Szent Adalbert ünnepélyes gnieznói temetése után Vitéz Boleszláv lengyel királynál vendégeskedvén egy vadászaton szarvast üldözve jutott fel Lysa Góra rengetegébe. A fiatal herceg a gyönyörű vadat a sűrű erdőben érte utol. Már épp le akarta teríteni felajzott íjával, amikor meglátta, hogy egy a Naphoz hasonló fényességgel ragyogó kettős kereszt fénylik a „csodaszarvas” homlokán. Éppen olyan kereszt, mint amilyet édesapjától kapott oltalmazó ereklyeként ajándékba, s melyet azóta is a nyakában visel. Nem ölte meg hát, hanem továbbengedte a királyi vadat, melyet isteni jelnek vélve megesküdött, hogy azon a helyen templomot építtet, odaajándékozva az ezüstbe foglalt, mellén viselt Szent Kereszt- ereklyét.
Szent Imre mellkeresztje |
A legenda egyik változata szerint Boleszláv Imre segítségével magyar földről hívott bencés szerzeteseket a kolostor fenntartására. E szerzetesek hozták magukkal Szent Imre ajándékaként az ereklyét.
Egy további verzió szerint a vadászaton eltévedt Imrét egy angyal vezette el a sűrű rengetegből a már fennálló Lysa Gora-i kolostorba, ahol Imre a nyakában függő kettős keresztet hálából a királynak, s az itt lévő bencés barátoknak ajándékozta. Bárhogy is történt, a kettős kereszt azóta a hegy jelképévé vált.
Szt. Imre szobor Lysa Górában |
A kolostor temploma legfőbb kincsként a Szent Kereszt-ereklyét egy kettős kereszt alakú ereklyetartóban őrzi.
Jobb oldalt P. Brüchner Ákos Előd Ord. Cis. |
Ma egész Lengyelország területéről tömegével zarándokolnak ide a hívek, hogy az itt őrzött Szent Kereszt-ereklyével és Emeryk herceg emlékével találkozzanak.
A kolostor kerengőjét 2002 óta díszíti egy magyar–lengyel kétnyelvű márvány emléktábla, amely az ezeréves magyar–lengyel barátság előtt tiszteleg a következő szöveggel:
„A Lengyelország és Magyarország közötti ezeréves barátság, a közös királyok, lengyel és magyar katolikus egyház, kivált a bencés apátságok kapcsolatainak emlékére, Szent Imre és a két nép barátságát megteremtő ősök tiszteletére.”
A márványtábla másolata Budapesten, a ciszterek Villányi úti Szent Imre-templomában található.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése