Beérett az Ezer Székely Leány Napja
népünnepély: az 1990-ben újraindított rendezvény ugyanis – az első
években egyházi jellege mellett –, főként népzene és néptánc ünnepe
volt, az utóbbi években pedig a népviselet ünnepe is lett.
Szekéren érkeztek a csíkvacsárcsi fiatalok is
Jelentősen nőtt idén is a székely ruhát viselők száma az Ezer Székely
Leány Napján. Szombaton délután a csíksomlyói nyeregben, már 2135
népviseletbe öltözött leány és asszony regisztrált, de a férfiak, fiúk
száma is elérte a 938-at. Kezdett érződni a népviseletmustra hozadéka
is, ahogy Kissné Portik Irén néprajzkutatótól megtudtuk, egyre többen
ismerik a hagyományos népviseletvarrás szabályait.Idén a csíksomlyói kegytemplomban az ünnepi szentmisét, Böjte Csaba, ferences-rendi szerzetes celebrálta. Beszédével a békességre buzdított, arra ösztönzött, hogy Isten békéjéből töltődjünk fel és vigyük ezt a lelkiállapotot magunkkal, hiszen Jézus Krisztus sem volt elégedetlen soha, még azok számára is bocsánatot kért, akik őt meghurcolták és halálra kínozták.
A község vezetője, arra figyelmeztetett, hogy folytatni kell elődeink példáját, mivel nem a ruha teszi az embert, a viseletben meg kell tanulni viselkedni is, a kultúrát, amit elődeinktől kaptuk meg kell élnünk, hogy tudjuk továbbadni utódainknak.
Szerinte tőlük azt tanulhatjuk, hogy nincs a város falu nélkül, hogy az egyházi és világi létformák együvé tartoznak és, hogy nincs értelme a férfi életének, ha a nő hiányzik belőle.
„A nők igazgatják és tartják a lelket a családban és ők szokták elsősorban a hagyományt is tovább éltetni” – mondta.
Beérett már a népviseletmustra is, míg előző években az öltözetek szakmai értékelése azt váltotta ki, hogy előkerültek, addig valahol porosodó, hagyományos öltözetek, ezúttal úgy egy éve, szintén ennek a rendezvénynek a hatására beindult egy népviseletvarró mozgalom.
Ha ezt veszi át az utónemzedék, akkor közel állunk, hogy az Ezer Székely Leány Napja hatékony legyen, mert ilyen módon nemcsak a látvány kedvéért ölti magára a népviseletet, hanem tudatosan teszi, ismerve a jelképeket, öltési technikákat és az öltözet összeállításának szabályait” – összegzett honlapunknak Kissné Portik Irén néprajzkutató, a népviseletmustra zsűrijének elnöke.
székelyhon.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése