A munkáról és a társadalmi igazságosságról tartott kétnapos nemzetközi szemináriumot április 29-én Turkson bíboros, az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának elnöke nyitotta meg - tájékoztat a Vatikáni Rádió.
Miután angol nyelven köszöntötte a résztvevőket, a megbeszélések témájához fűzte gondolatait: „Az emberhez méltó munka a társadalmi igazságosság és a szegénység átfogó orvoslása.” A bíboros - utalva arra, hogy az egyes előadók különböző szempontokból közelítik meg a központi témát - az egyház szociális tanítása fényében elemezte a munka és a szegénység problémáit a mai globalizált világ összefüggésében.
XIII. Leó Rerum novarum-ától XXIII. János Pacem in terris, majd II. János Pál Centesimus annus kezdetű körleveléig, a pápák állandóan továbbfejlesztették és a változó körülményekhez alkalmazták az egyházi tanítást a társadalmi igazságosságról, a közjó szolgálatáról, az emberi méltóságnak megfelelő munkáról; újabban pedig – amint Ferenc pápa megnyilatkozásai jelzik – a szegénység, az emberek millióinak, sőt, milliárdjainak kétségbeejtő szegénysége kerül a figyelem középpontjába a globalizált gazdasági rendszerben, ahol a pénzimádat lett a legnagyobb veszély, a munkások kizsákmányolásának és a fokozódó szegénységnek okozója.
Most az említett nemzetközi szeminárium, valamint XXIII. János pápa szentté avatása alkalmával idézzük Turkson bíboros tavalyi előadását, amelyet a Washingtoni Katolikus Egyetemen tartott a Pacem in terris enciklika megjelenésének 50. évfordulóján.
Turkson bíboros beszédében elsőként arra a „gondviselésszerű” kapcsolatra hívta fel a hallgatóság figyelmét, amely az enciklika lényegi üzenete és Ferenc pápa az egyre terjedő szegénység miatti aggodalma között áll fenn. A háborúra és a békére vonatkozó problémákat, kérdéseket a szegények, és a teremtett világ iránti szolidaritás összefüggésében kell mindig vizsgálni – hangsúlyozta Turkson bíboros.
A Szentszék tevékenysége a fegyverkezés ellen és a béke megteremtése érdekében szüntelenül megnyilvánult a nemzetközi színtéren és korunk minden ezzel kapcsolatos válságában. Itt a 60-as évek nukleáris válsága és a jelenlegi nemzetközi politikai feszültség közötti tragikus párhuzamra hívta fel a figyelmet az afrikai bíboros. Ezzel kapcsolatban XXIII. János pápának a II. Vatikáni Zsinat kezdetén mondott szavai ma is aktuálisak. Roncalli pápa felhívása szerint a konfliktusok okai Krisztus visszautasításából, a technológia fejlődésébe vetett túlzott bizalomból és a fogyasztásra alapozott jólétből származnak.
Turkson bíboros szerint a szegénység felszámolása az erre irányuló nevelésben rejlik, miszerint a rászorulók sokaságát erőforrássá kell változtatni. A Pacem in terris teljesebb megértéséhez az egyház társadalmi tanításának kompendiumát kell tanulmányozni – hangsúlyozta az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának elnöke a tavalyi konferencián.
Körlevelében XXIII. János pápa a jóakaratú emberekhez, nőkhöz és férfiakhoz szól, hogy váljanak a béke előmozdítóivá. Ez az üzenet ma is időszerű. Fontos a jogok és kötelezettségek tiszteletben tartása, amelyek minden embert megilletnek. Ezáltal meg lehet valósítani a béke célkitűzéseit: az élethez való jogot és az annak védelmére irányuló kötelezettséget.
Magyar Kurír
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése