2014. 05. 13.

Románia nem bízik a NATO-ban és fegyverkezik?



Forrás: qmagazine.ro
Victor Ponta kormányfő a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) összehívását kezdeményezte kedden, az ukrajnai válság fejleményeire és egyes orosz tisztségviselők Romániával szembeni „provokációira" hivatkozva...

„A törvénytelen népszavazások láttán, az ukrán alkotmány és a nemzetközi jog megsértésének folytatódása közepette, továbbá orosz hivatalos személyek Románia elleni provokációival szembesülve Romániának hivatalos és egységes álláspontot kell képviselnie, amely csak egy alapos elemzés és döntés eredményeként alakítható ki" – indokolta a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) összehívását a román kormányfő...

Romániában hetek óta belpolitikai vita dúl a CSAT-t elnöklő jobboldali Traian Băsescu államfő és a szociáldemokrata miniszterelnök között arról, hogy az ukrajnai helyzet indokolttá teszi-e a nemzetbiztonsági tanácsként működő testület rendkívüli ülését.

Băsescu úgy értékelte: egy ilyen lépés rossz üzenet lenne, olyan körülmények között, amikor Románia nincs veszélyben, és más NATO-tagállamok sem tettek ilyen lépést. A CSAT azonban nemcsak az államfő kezdeményezésére, hanem tagjainak legalább egy harmadának kérésére is összehívható: erre hivatkozva jelentette be Ponta, hogy a nemzetbiztonsági testületben résztvevő miniszterek kezdeményezték a védelmi tanács összehívását.

**
Forrás: alba24.ro
Hadiipari cégek állami adósságát engedte el a román kormány 
 
Tizenöt román hadiipari cégnek a román állammal szembeni adósságát törölte el a bukaresti kormány az ukrán válságra hivatkozva – adták hírül kedden román hírforrások.

A Mediafax hírügynökség szerint olyan régi adósságokról van szó, amelyeket a 15 vállalat hosszabb idő alatt halmozott fel. A kormány indoklása szerint a gyáraknak amúgy sem lett volna   miből kifizetniük az adósságot, és a jelenlegi geopolitikai helyzet szükségessé teszi Románia védelmi kapacitásainak növelését.

Az erről szóló sürgősségi kormányrendelet szerint a kormány azt akarja elkerülni, hogy a stratégiai fontosságú hadiipari cégek csődbe menjenek, hiszen akkor Románia nem tudná megvédeni az ország alapvető érdekeit és biztonságát, a NATO-tagsági kötelezettségeinek sem tudna eleget tenni.

Az adósságeltörlésben részesülő vállalatok között olyanok találhatóak, amelyeknek jelentős részesedésük van a romániai fegyver- lőszer- és harckocsigyártásban, és a legfontosabb forgalmazói a román hadseregnek.

Az adóamnesztiában részesült cégek között található a Tohan Zărnesti, a brassói Carfil és Metrom, a kudzsiri (Cugir) Uzina Mecanică és a Fabrica de Arme fegyvergyár, a plopeni, a sadui, a mijai, a bukaresti Uzina Mecanică, a moreni Uzina Automecanică, a resicabányai (Resita) Arsenal, a ploiesti Electromecanica, az Uzina de Produse Speciale Dragomiresti, a Pirochim Victoria, és a fogarasi Fabrica de Pulberi puskaporgyár.

MTI

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése