Október 17. a szegénység elleni küzdelem világnapja
Az ENSZ közgyűlése 1992-ben a szegénység elleni küzdelem világnapjává nyilvánította október 17-ét. Ez a nap a szegénység és a nyomor felszámolásának szükségességére hívja fel a figyelmet minden országban.
A világnap alkalmából az olasz katolikus napilap, az Avvenire felidézi 1987. október 17-ét, amikor tömegek gyűltek össze Párizsban a Trocadero épülete előtt elhelyezett emlékkő leleplezése alkalmából. Az emlékkőre Joseph Wresinski gondolatát vésték: „Valahányszor arra ítélnek férfiakat és nőket, hogy súlyos szegénységben éljenek, emberi jogok sérülnek. Magasztos kötelességünk, hogy erőink egyesítésével biztosítsuk a jogok érvényesülését.”
Az ünnepélyes szertartás végén Wresinski azt mondta: „Ma este mi – állampolgárok, miniszterek, képviselők, tisztviselők és mindenki más – szövetséget kötöttünk a munkanélküliekkel, az írástudatlanokkal, a nyomorban élőkkel, a hajléktalanokkal. Ez a szövetség nem egy éjszakára szól, hanem az egész jövőre.”
A szegénység elleni küzdelem világnapjának gondolata Joseph Wresinski atyától, az ATD – Negyedik Világ Mozgalom alapítójától származik. (ATD: Aide à toute détresse – ’segítség mindenfajta nyomorúság ellen’).
Joseph Wresinski francia katolikus pap (1917–1988) mélyszegénységben élő családban, lengyel apa és spanyol anya gyermekeként született a franciaországi Angers-ben. Papi hivatását alapvetően meghatározta, hogy születésétől kezdve megtapasztalta a legmélyebb nyomorúságot, s újraértelmezve az evangéliumot, lelkipásztorként szinte mindvégig a nincsteleneket szolgálta. 1957-ben Noisy-le-Grand hajléktalantelepén a legnehezebb körülmények között élő családokkal együtt létrehozta az ATD – Negyedik Világ Mozgalmat, amely azóta világszerte elterjedt, és állandó munkatársai, valamint önkéntesei révén csaknem harminc országban segíti a legrászorultabbakat.
Hite szerint az egyház „maga a szegénység, megvetettség, kirekesztés, ő a világ fekete báránya, számkivetettje. Emiatt a mindenki által leginkább megvetett és leginkább kirekesztett nép mellé kell állnia.”
Fotó: AvvenireJoseph Wresinski francia katolikus pap (1917–1988) mélyszegénységben élő családban, lengyel apa és spanyol anya gyermekeként született a franciaországi Angers-ben. Papi hivatását alapvetően meghatározta, hogy születésétől kezdve megtapasztalta a legmélyebb nyomorúságot, s újraértelmezve az evangéliumot, lelkipásztorként szinte mindvégig a nincsteleneket szolgálta. 1957-ben Noisy-le-Grand hajléktalantelepén a legnehezebb körülmények között élő családokkal együtt létrehozta az ATD – Negyedik Világ Mozgalmat, amely azóta világszerte elterjedt, és állandó munkatársai, valamint önkéntesei révén csaknem harminc országban segíti a legrászorultabbakat.
Hite szerint az egyház „maga a szegénység, megvetettség, kirekesztés, ő a világ fekete báránya, számkivetettje. Emiatt a mindenki által leginkább megvetett és leginkább kirekesztett nép mellé kell állnia.”
Magyar Kurír
(tzs)
Ferenc pápa üzenete: Az éhezők emberek, nem számadatok
Az október 16-i, José Graziano da Silának, a FAO főigazgatójának címzett üzenetében Ferenc pápa elítéli a nyereség istene nevében elkövetett spekulációkat, és hangsúlyozza: ahhoz, hogy leküzdjék az éhséget a világban, meg kell változtatni a fejlesztési politikákat és a piaci szabályokat.
Ferenc pápa magáévá tette milliók kiáltását, akiknek nem jut betevő falat, holott nap, mint nap hatalmas mennyiségű élelmiszer vész kárba. „Korunk egyik legdrámaibb paradox jelenségéről van szó – mutat rá –, amellyel szemben tehetetlenül, sokszor közönyösen állunk. Képtelenek vagyunk részvétet érezni mások fájdalmas kiáltása iránt, mintha olyan felelősségről lenne szó, ami nem ránk tartozik, ami idegen tőlünk (vö. Evangelii Gaudium 54).”„Ahhoz, hogy leküzdjük az éhínséget, nem elég segélyt nyújtani a szükséget szenvedőknek. Ehelyett meg kell változtatni a fejlesztési politikákat, módosítani kell a nemzetközi szabályokat a termelés és a mezőgazdasági termékek kereskedelmét illetően. Biztosítani kell az agrárországoknak, hogy önálló mezőgazdasági piaccal rendelkezhessenek” – írja üzenetében a Szentatya.
„Meddig fogjuk még védeni azokat a termelési és fogyasztási rendszereket, amelyek a világ lakosságának nagy részétől megtagadják még a gazdagok asztaláról lehulló morzsákat is?” – teszi fel a kérdést Ferenc pápa, majd így folytatja üzenetét: „Elérkezett az ideje annak, hogy ne a piac alakulására, hanem a személyekre és közösségekre gondoljunk elsősorban. Meg kellene változtatni a munkáról, a gazdasági tevékenység célkitűzéséről, az élelmiszer-termelésről és a környezetvédelemről alkotott nézeteinket is. Ez talán az egyetlen lehetőség arra, hogy valóban békés jövőt építsünk, amelyet azonban ma az élelmezési bizonytalanság fenyeget.”
„A számos országban tapasztalható haladás ellenére a közelmúlt adatai továbbra is nyugtalanító helyzetről számolnak be – hívja fel a figyelmet a pápa –, amelyhez hozzájárul az is, hogy általában csökkent a fejlesztésre szánt állami segély. Egyre inkább el kell ismerni a földművelő családok szerepét, és fejleszteni kell lehetőségeiket. A táplálkozási igények kielégítését a teremtés tiszteletben tartásával kell megvalósítani.”
„A világnak szüksége van az emberek és nemzetek közötti egységre, ma sokkal inkább, mint valaha. Le kell küzdeni a folyamatban lévő megosztottságokat és konfliktusokat, keresni kell a válságból kivezető konkrét utakat, amely bár globális, mégis leginkább a szegényeket sújtja. A katolikus egyház továbbra is folytatja karitatív tevékenységét a különböző földrészeken, tudatában annak, hogy a hit akkor válik láthatóvá, ha a gyakorlatban megvalósítjuk Istennek az emberi családra és a világra vonatkozó tervét, amely mély és valóságos testvériség, nem a keresztények kiváltsága, hanem minden népre vonatkozik” – hangsúlyozza Ferenc pápa az élelmezési világnapra írt üzenetében.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO, október 16-át
nyilvánította az élelmezés világnapjává, hogy küzdjön az emberiség nagy
részét sújtó éhínség ellen.
Forrás: Vatikáni RádióFotó: ccf.org.nz
Magyar Kurír
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése