Simon András: A hatalom kísértése |
Olvasmányaink rámutatnak a kényelmes, a szabados és az élvezetekre beállított élet félelmetes következményeire. A kényelmet hajszolók erkölcsi hanyatlása az élet összeomlásának jele. (Ám 6,1a. 4-7) Ámosz próféta kemény szavakkal bírálja a gazdagok elpuhult, kényelmes életét. A földi élvezetekbe zárt élet a hit megtagadása: megfojtja az evangélium igéjét, elfelejteti Isten mindenek feletti uralmát, megakasztja a tökéletesség útján a legrátermettebb lelkeket is. Ilyeneket nem érdekli pusztulásba rohanó hazájuk. Az erkölcsi hanyatlás következménye a társadalmi és politikai összeomlás.
A Nyugat-Európai jólétben élők nem sokat tanultak az elődök hibáiból. Ma a föld minden emberének, különösen a vezetőknek bátran kell mondani „Nem”-et az önzésre, a széthúzásra, a migráns problémára.
A társadalmi és politikai összeomlás elhárítható, ha kilépünk a mások szükséglete iránti közönyből és elfogadjuk Jézus örök életre vezető tanítását. (Lk 16,19-31) Ugyanis az érdemszerzés a halálunkkal befejeződik. Aki hisz a kinyilatkoztató Istenben és rábízza magát ebben a világban, az benne fogja megkapni örök jutalmát. De aki úgy élte az életét, mintha Isten nem is létezne, a földiekhez kötötte magát, az örökre el lesz választva tőle.
Az Isten embere törekedjen igazságos lelkületre, mert „minden baj gyökere a pénz utáni sóvárgás”. (1Tim 6,11-16) Pál apostol int, hogy törekedjünk inkább igazságos lelkületre, életszentségre, hitre, szeretetre…
Szent Gellért (+ 1046) írta: „ A Szentírás mindazokat, akik hisznek, és hitük szerint cselekednek, el vezeti az örök életre.”
„Ha a halottak közül támad is fel valaki,
annak sem hisznek.” Lk16,31
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése