2014. 02. 20.

Egy Akadémia, amely kiáll az idősek mellett

„Öregedés és fogyatékosság” – ezzel a rendkívül időszerű és az egyház számára szívhez álló témával foglalkozik a Pápai Életvédő Akadémia közgyűlése. A szervezetet 20 évvel ezelőtt (1994. február 11.) II. János Pál pápa hívta létre azzal a céllal, hogy tanulmányokat folytasson, képezzen és informáljon a biomedicina kérdéseiről az élet védelme és előmozdítása érdekében. Február 19-e és 22-e között zajlik a Vatikánban az akadémia ünnepi ülése, amelynek alkalmából Ferenc pápa eljuttatta üzenetét a szervezet elnökéhez, Carrasco De Paula prelátushoz.

Ebben a Szentatya megállapítja: társadalmainkban gyakran találkozunk a gazdaság logikájának kirekesztő és olykor gyilkos zsarnoki uralmával, amelynek számos áldozata van, kezdve az idősektől, főleg ha betegek vagy fogyatékosok. Innen ered a kifejezés: a selejt kultúrája. 


A kirekesztett emberek hulladéknak minősülnek, feleslegnek. Bár az egészség fontos érték, nem határozhatja meg egyben egy ember értékét, mint ahogy önmagában nem lehet a boldogság záloga sem, hiszen törékeny egészséggel is lehet boldog valaki. Az idős emberek számára a legnagyobb csapás nem a szervezetük gyengülése vagy az abból eredő fogyatékosság, hanem az elhagyatottság, a kirekesztettség, a szeretet megvonása. 
Ennek ellenpontja a család, a befogadás és a szolidaritás tanítómestere, ahol elsajátítjuk a másikra való odafigyelést és azt is, hogy az egészség elvesztése nem adhat okot arra, hogy emberi életeket diszkrimináljunk.

Egy társadalom akkor valóban befogadó – írja még üzenetében Ferenc pápa –, ha fölismeri, hogy az élet értékes időskorban is, a fogyatékkal élők számára, a súlyos betegségek vagy a haldoklás idején is. A befogadó társadalom arra tanít, hogy az emberi kiteljesedésre szóló küldetés nem zárja ki a szenvedést, sőt, segít meglátni a beteg és szenvedő emberben az ajándékot, amit az egész közösség számára képvisel.

(gá) VR



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése