A
történész Lucian Boia a többségiek közül talán elsőnek mondta ki
legutóbbi tanulmányában, hogy a nagynemzetiek által emlegetett „ősi
román földet” az utóbbi közzel 100 évben románosították el.
Eredetileg
nem volt sem ősi, sem román.
1918-ban Kolozsvár 60 808 lakosából csak
7562 volt román, Marosvásárhelyen alig 1717-en laktak, Nagyváradon
3604-en, Nagyszebenben pedig, ahol az ortodox mitropolita székelt, 8824
román élt.
Pontosabban
a románok mellett nagy számban lakták más nemzetek is, sokszor
többségben. Bukovinában például még 1910-ben is a rutének voltak többen,
de majdnem negyede a lakosságnak német volt. Besszarábiában 1897-ben
még a felét sem tették ki a moldovánok, nagy számban ukránok, zsidók és
oroszok éltek, Dobrodzsában csak imitt-amott leltél egy-egy románt a
török, tatár, orosz vagy bolgár mellett, sőt még Munténiában és
Olténiában sem laktak kizárólag románok.Erdélyről ne is beszéljünk. 1918-ban Kolozsvár 60 808 lakosából csak 7562 volt román, Marosvásárhelyen alig 1717-en laktak, Nagyváradon 3604-en, Nagyszebenben pedig, ahol az ortodox mitropolita székelt, 8824 román élt. Még Bukarestbe is nagyon sok idegen költözött, mert a románoknak semmi kedvük nem volt a szakmához, műhelyekhez, gyárakhoz, de a tanuláshoz sem.
Nagy emberei közül Cantacuzino, Rosetti, I. L. Caragiale, Vasile Alecsandri görög származásúak voltak, a történész A. D. Xenopol zsidó-görög keverék, az építész Ion Mincu szerb, a mérnök Anghel Saligny francia apa és lengyel anya gyereke...
1918 után erre, a mai Ukrajnához nagyon hasonlító, a győztes nagyhatalmak által összetákolt országra mondták ki, hogy nemzetállam, s kezdték meg a kisebbségbe került népcsoportok elrománosítását hazugsággal, erőszakkal, ígérgetésekkel, majd ezek be nem tartásával.
A román iskolareform kidolgozója, Spiru Haret már Erdély annektálása előtt fel volt háborodva, hogy a Regátban élő rutének, bolgárok és magyarok, akiken a csángókat értette, nem románul tanulnak. A görög katolikus románokat is idegennek tartották (ezt a felekezetet fel is számolták 1948-ban), és 1909-ig a királyságban nem is engedtek ilyen templomot építeni. És erre még rájött a legendákból összetákolt történelem, a be- és áttelepítések, az erdélyiek teljes elnyomása.
Bukarest, bármelyik rezsim alatt, minden eszközzel csak románosított tovább, és hordtak el mindent a náluk gazdagabb, csatolt területekről. És teszik ezt mind a mai napig.
Hát ezt megünnepelni, megünnepeltetni elég nehéz lesz…
Román Győző
ittHON.ma, hirmondo.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése