Rupert atyára emlékeztek Kosteleken
Dobos László | 2012.10.28. Csíki Hírlap
Minden év októberének utolsó szombatján P. Rupert Mayer német
jezsuita atyára emlékeznek Kosteleken. Az 1987-ben boldoggá avatott pap
az első világháborúban tábori lelkészként vett részt a Csíki-havasokban
zajló harcokban, Kosteleken gránáttalálat érte, melynek
következményeként amputálni kellett egyik lábát.
Kostelek főutcáján található a Rupert-emlékkő. A megemlékező szentmisét a szomszéd kertben tartották.Bálint Lajos egykori gyulafehérvári érsek kezdeményezésére 2005 őszén emlékkő került Rupert atya balesetének helyszínére, melyre magyarul, románul és németül felvésték Pál apostol Timóteushoz írt második levelének egyik verssorát: „Isten igéje nincs megbilincselve”.
Személygépkocsival nehezen járható úton közelíthető meg a Csíki-havasokban rejtőző kis falu, a Gyulafehérvári Egyházmegye legkeletibb plébániája, Kostelek. A település nevét a hímbárányról kapta, és egykoron Szépvízhez tartozott, a második világháborút követően azonban Bákó megyéhez csatolták, jelenleg Ágas község része.
A ma 78 éves Salamon Antal 1978-ban vette át a kosteleki plébánia vezetését, és 34 éve ő itt a magyar szó követe, keresztel, esket, temet és misézik magyarul, tanítja anyanyelvükön írni és olvasni a gyerekeket.
A megemlékező szentmise előtt érkeztünk a kosteleki emlékkőhöz, a legelső helybelitől, Váta András bácsitól Rupert Mayer emléke felől érdeklődünk. „A falu őrzi az első világháborúban itt megsérült atya emlékét. A baleset a kosteleki fő utca és a Gyepecére vezető utak kereszteződésénél, a régi fahídon történt” – meséli Váta András. Tőle tudtuk meg, hogy az emlékmű feletti dombon állt egykoron a II. bajor hadtest tábori kórház-barakkja. Az épületet rég lebontották, helyét felnőtte az erdő.
Kosteleken az elmúlt szombaton, október 27-én megtartott ünnepi szentmisét a helyi plébános, Salamon Antal mellett Vass Nimród István gyimesfelsőloki és Salamon József gyimesbükki plébános celebrálta, a kántori teendőket a szép számban megjelent kostelekiek legnagyobb örömére Koncsag László gyimesbükki kántor látta el (Kosteleken jelenleg nincs szakképzett kántor). Salamon József szentbeszédében a hit gyakorlására, a családok védelmére és a hagyományok megőrzésére buzdította a jelenlévőket, majd Rupert Mayer életpéldáját elevenítette fel.
Rupert Mayer (Stuttgart, 1876. január 23. – München, 1945. november 1.) német jezsuita szerzetes filozófiát és teológiát tanult, 1899-ban pappá szentelték, 1900-ban pedig belépett a jezsuita rendbe. 1912-től Münchenben végzett lelkipásztori és szociális munkát, majd 1914-ben önként jelentkezett tábori lelkésznek.
Darvas-Kozma József csíkszeredai esperes kutatásaiból tudjuk, hogy 1916. december 30-án Rupert atyának gránátlövedék térden alul szétzúzta a lábát. Az elsősegély után, az erős katonai támadás közepette, a nyílt völgyön vörös csíkos fehér gyapjútakaróval betakarva hordágyon vitték a kötözőhelyre. Itt Carossa és Rouge orvosok amputálták a lábfejet. Négy liter konyhasóoldatot adtak be lassanként a vérbe, mire kezdte visszanyerni eszméletét. 1917. január 6-án szekérrel a gyimesi határállomásig, majd kórházvonattal Csíkszentmihályra, innen pedig a csíkszeredai Római Katolikus Főgimnázium földszintjén kialakított hadikórházba szállították, ahol térdből újabb amputációra került sor. Ezt követően Kolozsvárra szállították, ahol ismét műtötték. Később hazavitték Németországba, itt falábat kapott.
A háború után a „falábú apostol” Münchenben folytatta lelkipásztori és szociális tevékenységét, beszédeit nagy tömegek hallgatták. Előbb a marxista-kommunista befolyás ellen küzdött, majd a nemzetiszocialista eszmék veszélye ellen emelt hangot. 1937-ben a Gestapo letartóztatta, majd kiengedték, de újra börtönbe, illetve koncentrációs táborba szállították, később bencés kolostorba száműzték. A második világháborút követően visszatért Münchenbe, itt halt meg, 1945. november 1-jén prédikáció közben agyvérzés érte. 1950-ben indították el boldoggá avatásának perét, 1987-ben pedig II. János Pál pápa boldoggá avatta. Csíkszeredában is ápolják Rupert Mayer emlékét, a Millenniumi templom alagsorában található a Márton Árpád festőművész által készített Rupert-falfestmény.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése