A „Pálosaink, a fehér barátok” című kiállításhoz kapcsolódó tudományos konferenciának február 5-én a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Bölcsészettudományi Karának tanácsterme adott otthont – tájékoztat a Pécsi Egyházmegye honlapja.
A konferenciát a Magyar Pálos Rend, a PTE Egyháztörténeti Kutatóközpontja és az Országos Széchényi Könyvtár közösen szervezte. A megnyitón elhangzott beszédek ennek megfelelően az együttműködést hangsúlyozták: Csóka János, pálos tartományfőnök köszöntőjében kiemelte, hogy a kiállítás és a konferencia helyszínéül tudatosan nem egyházi teret választottak, így szélesebb réteg figyelmét irányíthatták a szerzetesrend történetére. A PTE nevében Fischer Ferenc dékán köszöntötte a megjelenteket, aki a bölcsészkar tanszékein folyó egyháztörténeti kutatások fontosságát hangsúlyozta; Káldos József, az Országos Széchényi Könyvtár Különgyűjteményi Igazgatóságának főigazgató-helyettese pedig a könyvtártörténet pálos vonatkozásait idézte fel.
A konferencia előadásai különböző tudományterületek változatos szempontjaival közelítettek a témához, s a már feltárt eredményekkel hozzájárultak a pálos rend minél teljesebb megismeréséhez. A pálosok történetének mozzanatai európai kontextusban éppoly izgalmasak, mint a pécsi fókuszú vizsgálódások; emellett építészeti és ikonográfiai kérdéseket fejtegető előadások is szerepeltek a konferencia programjában.
A résztvevők február 6-án reggel a pálos templomban szentmisén vehettek részt, ezt követően pedig a pécsi Modern Magyar Képtárban megtekintették a rendtörténeti kiállítást, amely február 8-áig látható.
Fotó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése