Rövid látogatást tett kedden Budapesten
Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki kétoldalú megállapodásokat írt alá
Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, majd Áder János köztársasági
elnök is fogadta.
Politikai megállapodás született a gázszállítás ügyében
Orbán Viktor az orosz elnökkel folytatott keddi budapesti megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón a csaknem húszéves szerződéssel kapcsolatban jelezte, annak értelmében az igénybe nem vett gázmennyiségért is fizetni kell. Kedden azonban sikerült megállapodni az orosz elnökkel arról, hogy ezen – 1996-ból „megörökölt” és az idén lejáró – szerződés keretein belül lehetőség van arra, hogy az eddig fel nem használt gázt Magyarország a következő években felhasználhassa, és mindig az igénybevételkor fizethessen.
Orbán Viktor
„Ez nagy megkönnyebbülés számunkra” – mondta a miniszterelnök,
hozzátéve, hogy technikai kérdések még hátravannak, de a pontos,
szövegszerű szerződés megalkotására az év végéig van idő. A kormányfő
úgy fogalmazott: biztonságba helyezték a magyar családok
energiaellátását, és garantálták a magyar ipar működését is.Orbán Viktor kérdésre azt is mondta, hogy e megállapodás nélkül, a biztosan és kiszámíthatóan érkező orosz gáz nélkül nem lehetne fenntartani a rezsicsökkentést.
Az orosz elnök szerint országa megbízható gáz- és olajszállító partner
Oroszország megbízható partnere Európának és Magyarországnak a gáz- és olajszállításban – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Budapesten. Az orosz államfő a sajtótájékoztatón kiemelte: minden kérdést megoldottak, amelyet a magyar fél felvetett.
A Gazprom készen áll arra, hogy a fel nem használt gázmennyiséget átütemezze az elkövetkező időszakra, és Magyarországnak nem kell kifizetnie a fel nem használt gázmennyiséget – közölte. Vlagyimir Putyin arra is kitért: a Gazpromnak nincs ellenvetése, hogy a tárolt gáz mennyiségét, a tárolási kapacitásokat növeljék. Az orosz elnök kifejtette: nem lemondtak a Déli Áramlat gázvezeték megépítéséről, hanem nem engedték nekik, hogy megvalósítsák azt. Oroszország kénytelen voltak lezárni a projektet, nem kaptak lehetőséget a megvalósításra – jelentette ki.
Vlagyimir Putyin
Az orosz államfő közölte, hogy a korábban tervezett Déli Áramlat
gázvezeték magyarországi szakaszának megépítésére létrehozott South
Stream Hungary nevű orosz-magyar közös vállalatot hasznosítani lehetne a
Török Áramlat meghosszabbítására Európában. Mint mondta, készen állnak,
hogy megteremtsék a lehetőséget arra, hogy Törökországon keresztül
jusson el a gáz Európába, és ha logisztikailag lehetséges, Bulgárián
keresztül is szívesen szállítanak gázt. Nem akarnak senkit elvágni a
gázhoz jutás lehetőségétől, ki kell számolni, hol gazdaságosabb a
szállítás – hangoztatta. Hozzátette: biztosan nem fognak lemondani az
együttműködésről Törökországgal.Vlagyimir Putyin arról is beszélt, hogy országa továbbra is készen áll a kölcsönösen kedvező partneri együttműködésre Magyarországgal. Megjegyezte: a Mol jelenleg olajlelőhelyet tár fel Nyugat-Szibériában, és a cég növelni tervezi az olajkitermelését, Oroszország pedig segíti ebbéli törekvéseiben.
A gazdasági lehetőségeket hangsúlyozta Putyin
Az orosz államfő szerint jó lehetőségek vannak a Magyarország és az Oroszország közötti gazdasági együttműködés szélesítésére. Kijelentette: Oroszország az elmúlt években az egyik legfontosabb külgazdasági partnere volt Magyarországnak, és tenniük kell azért, hogy a kereskedelmi forgalom a csökkenés után ismét növekedésnek induljon. A nehézségek áthidalása tekintetében kiemelte a kis- és közepes vállalkozásokban rejlő lehetőségeket, valamint a nagy projekteket.
A tavaly kötött egyezmény a paksi bővítésről és az annak megvalósításához nyújtott kedvezményes orosz hitel nagyon kedvező üzlet Magyarországnak – mondta az orosz elnök. Hozzátette: a projekt költségeinek 80 százalékát fedezi a hitel, a beruházással csökkenhet az energia ára Magyarországon, és tízezer új munkahely jön létre.
Vlagyimir Putyin felidézte, hogy tárgyalásai előtt megkoszorúzta a szovjet parcellákat a budapesti Fiumei úti Nemzeti Sírkertben, és megköszönte, hogy tisztelettel emlékeznek a hősi halált halt orosz katonákra.
Kovács Zoltán kormányszóvivő a sajtótájékoztató után az MTI kérdésére elmondta, hogy Magyarország, elsősorban az energiabiztonság miatt, két évvel ezelőtt vásárolta vissza az E.ON-tól azokat az eszközöket – gáztározókat és szerződéseket –, amelyeket a korábbi kormányok privatizáltak. Így van lehetőség arra, hogy az idén lejáró hosszú távú orosz-magyar gázszerződésnél már a magyar kormány képviselői tárgyalhassanak Oroszországgal, ne pedig egy magáncég – mondta a szóvivő.
A most megkötött megállapodás – folytatta – nem jelent újabb hosszú távú elköteleződést, ugyanis Magyarország az idén lejáró hosszú távú szerződés által tartalmazott, de végül – például a kisebb fogyasztás miatt – le nem hívott gázt fogja felhasználni várhatóan 2018-ig, így addig megoldott a gázellátás kérdése. A szerződések alapján ezért a gázmennyiségért egyébként akkor is fizetnie kellene a magyar államnak, ha nem használná fel, így a megállapodás éppen azért igen előnyös Magyarországnak, mert így nem a „semmiért” kell fizetnie az orosz félnek – jelentette ki a kormányszóvivő.
Vlagyimir Putyin és Áder János
Budapesti programja végén Áder János köztársasági elnök fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnököt a Sándor-palotában kedden este.
**
székelyhon.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése