Emléktáblát
avattak szombaton, 2015. június 20-án Pozsony Ligetfalu városrészében azoknak a magyaroknak
és németeknek a tömegsírjai közelében, akiket a második világháború
után a csehszlovák hadsereg katonái mészároltak le a környéken
felállított, évekig működő internáló táborban.
A megemlékezést több felvidéki civil szervezet,
köztük a Csemadok (a felvidéki magyarság legnagyobb kulturális-közéleti
szervezete), valamint a Pozsonyligetfalui Emlékmű-előkészítő Társaság
szervezte meg, a rendezvényt és az emléktábla elkészítését Magyarország
kormánya és Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) európai
parlamenti képviselője is támogatta. A közel kétórás, ökümenikus imával
egybekötött és az emléktábla leleplezését követően koszorúzással
befejeződött megemlékezésen mintegy százan vettek részt.Az egykori BS6-os katonai erőd előtti téren elhelyezett, egy kovácsolt kereszttel díszített sziklába ágyazott emléktábla azoknak a német és magyar civil áldozatoknak állít emléket, akiket 1945. június 20-a után a csehszlovák hadsereg 17. gyalogezredének katonái etnikai alapú tisztogatás keretében gyilkoltak le a katonai elhárítás által felügyelt - egyes adatok szerint 1949-ig működtetett - ligetfalui internáló táborban és annak környékén. A több szakaszban zajló tömegmészárlásnak az eddig fellelt dokumentumok bizonysága szerint legalább 530-an, ám becslések szerint valószínűleg több ezren estek áldozatául, nők és férfiak vegyesen, de idősek és még csecsemők is. Az áldozatok legalább hat tömegsírban nyugszanak.
A magyar kálvária nagy jelenete zajlott az emléktábla mai helyén, mert bár a háború 1945 májusában véget ért, a tömegsírokban fekvő áldozatokat a háború után lőtték le, bármiféle bírósági ítélet nélkül - mondta a megemlékezés után az MTI-nek nyilatkozva Csáky Pál.
"Ez tömeggyilkosság volt" - szögezte le az EP-képviselő, megjegyezve, az emléktábla felavatásával, azzal, hogy tisztességgel fejet lehetett hajtani az áldozatok előtt, a szlovákiai magyar demokrácia nagyot lépett előre.
Pozsonyligetfalu határában 1947. május 20-án megtalálták 90, amerikai hadifogságból hazaigyekvő székely levente 1945 nyarán tömegsírba temetett holttestét, akiket csehszlovák fegyveresek itt kifosztottak, majd lemészároltak.
A pozsonyligetfalui tömeges kivégzések a szlovákiai magyarok és németek történelmének egyik legsötétebb, ugyanakkor legkevésbé feltárt szakaszának számítanak.
Dunajszky Géza, a Pozsonyligetfalui Emlékmű-előkészítő Társaság tagja, aki Szabó Józseffel, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tanácsosával együtt néhány éve közösen kezdte el a ligetfalui vérengzések történetének feltérképezését, az MTI-nek azt mondta: tovább folytatják a tragédia történeti részének felgöngyölítését, és következő lépésként azt is szeretnék elérni, hogy a tömegsírokat fizikai valójukban is feltárják.
hunhir.info
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése