A Fülöp-szigetek az egész ázsiai térség egyetlen katolikus többségű országa, éppen ezért a keresztény hit szempontjából kiemelt evangelizáló és missziós szerepet töltött be. Ennek köszönhető, hogy VI. Pál pápa már 45 évvel ezelőtt 1970-ben apostoli látogatást tett a szigetállamon. II. János Pál pápa kétszer is felkereste, először 1981-ben, majd 1995-ben. Most tehát negyedik alkalommal érkezik a Péter utód a Fülöp-szigetekre, hogy megerősítse őket a hitben.
Ferenc pápa mostani látogatásának közvetlen kiváltó oka a szigetállamot sújtó 2013-as tájfun, mely mérhetetlen károkat okozott az országnak. A Haiyan nevű tájfun november 8-án érte el a szigetország partjait és jóllehet százezreket már előre kitelepítettek, de a 300 kilométeres széllel szemben nem volt hatékony védelemre lehetőség. Tacloban városát teljesen letarolta a vihar, házakat döntött össze, fákat szaggatott ki. Több mint 200.000 ház, köztük soklakásos épületek dőltek romba, a pusztítás 12 millió ember életét érintette közvetlenül.

A helybéliek rajongó szeretettel várják a pápát. Az áldását kérik és mindenki abban bízik, hogy megérintheti, megsimogathatja őt. Ez az érintés más és sokkal több, mint az európai ember számára. Ők ebben a sűrű emberközelségben élnek és éppen ez az, ami Ferenc pápa tanításának egyik alappillére: az emberközelség. Épp ezért kell kilépni, elindulni a kilencórás repülőút távolságra fekvő országba, hogy ott legyen jelen, ahol nemrég még óriási volt a baj.

A kivándorló fülöp-szigetekiek dolgosak, nincs koldus közöttük, mert a bajban levő társukat kisegítik. Szorgalmasak, megbízhatók. Olaszországban megszokott látvány, hogy idős olasz nagyszülőket fiatal „filippínók” sétáltatnak, kísérnek. Az idegen földön megszolgált fizetésüket szinte teljes egészében hazaküldik. Szinte hihetetlen, de a Fülöp-szigetek GDP-jének nagyobbik részét a külföldön dolgozók hazaküldött pénze jelenti.
(vl) VR
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése