2015. 05. 14.

Elfogadhatatlan az autonómia Romániában?


Ha elfogadhatatlan az autonómia, akkor bontsák fel a Trianoni-diktátumot! 
1918. december 1-én Gyulafehérváron az alábbi jogokat ígérik:
Teljes nemzeti szabadság az együtt lakó népek számára.
– Egyenlő jog és teljes felekezeti autonóm szabadság az állam összes felekezetei számára.
– Korlátlan sajtó, gyülekezési és egyesülési jog.
– Radikális földbirtokreform.

Ezekről megfeledkeztek, és még van képük beszélni?
De olvassák el az alábbi cikket.
**   
 
Forrás: marosavsarhelyiradio.ro
Románia felnőtt lakosságának csaknem 80 százaléka szerint elfogadhatatlan, hogy a magyarlakta területek közigazgatási autonómiát kapjanak – derült ki egy friss felméréséből, amelyet szerdán ismertetett az Agerpres hírügynökség.

A CSCI közvélemény-kutató intézet felvetéséhez, miszerint a „magyarok lakta területek közigazgatási autonómiájára irányuló igény elfogadhatatlan Románia számára”, a megkérdezettek 72 százaléka határozottan, 7 százaléka pedig inkább egyetértően viszonyult, míg a válaszadók 6 százaléka jelezte, hogy nem igazán ért egyet ezzel a kijelentéssel, 8 százaléka pedig azt, hogy teljességgel más véleményen van.

A román nacionalizmus című kutatás szerint ugyanannyian támogatják, mint ahányan ellenzik azt a kijelentést, hogy „el kéne vinni Erdélyből azon magyarok szobrait, akik Románia ellen harcoltak”. A CSCI kutatás-jelentésének szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy az ország lakosságának 30 százaléka tekinthető magyarellenesnek, azok, akik bizalmatlanok a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) szemben, határozottan ellenzik az autonómiát, és nem akarnak magyar műemlékeket látni Erdélyben.

Megállapítják, hogy erősebb a magyarellenesség (35 százalék) a nyugdíjasoknál és az értelmiségieknél, közülük pedig még határozottabb a férfiak és az erdélyi nem magyar válaszadók (40 százalék) körében. A felsőfokú végzettség nélküli románokat kevésbé érdekli a téma: körükben 25-30 százalékra tehető a magyarellenesek aránya – állítja a CSCI.

A tanulmányban az ország nyugati irányultságaként értelmezték azt, hogy a megkérdezettek mintegy kétharmada (69 és 62 százalék) bízik az Európai Unióban és az Egyesült Államokban, viszont bizalmatlan Oroszországgal (84 százalék) és Magyarországgal (77 százalék) szemben. A hazafiságról szóló kérdéseknél a válaszadók 69 százaléka értett egyet azzal, hogy büntetni kell azokat, akik „megsértik az országot vagy annak történelmét”.

A „fogyasztói hazafiságot” mérő kérdéseknél kiderült, hogy a románok valamivel több mint fele a hazai termékeket részesítené előnyben, ha autókról és háztartási gépekről van szó, és csaknem 90 százaléka azt állítja, hogy a hazai termékeket választja, ha élelmiszert vásárol. A CSCI közvélemény-kutatása február közepén készült, az ország felnőtt lakosságának nézeteit háromszázalékos hibahatárral tükröző ezerfős mintán.

MTI
erdély ma

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése