2014. 09. 21.

A Szentatya Albániában. 4 rövid beszámoló

1. A repülőn

A vallások közötti békés együttélés Albániában szép jel a világ számára – mondta Ferenc pápa az 50 újságírónak, akik vele utaztak a repülőúton Tiranába. 10 különböző ország média képviselőiről van szó, akik elkísérik a Szentatyát az albániai villámlátogatásra.

„Albánia egy olyan ország, amely nagyon sokat szenvedett, de aztán sikerült megtalálnia a békét a vallási különbözőségek között” – mutatott rá a pápa. „Ez egy szép jel a világ számára: a párbeszéd, a béke és az egyensúly a kormányzás érdekében. Nagyon jót tesz, ha az emberek tudnak arról, hogy mit csinál a pápa és az egyházak” – mondta. Majd jó munkanapot kívánt az újságíróknak a pihenőnap helyett. „Sűrű, munkával teli nap lesz” – tette hozzá. „Kérem, imádkozzatok értem” – zárta rövid üdvözlő szavait a pápa.

P. Federico Lombardi szentszéki szóvivő ezt követően köszönetet mondott Ferenc pápának és biztosította: „mint mindig, most is nagy örömmel végezzük szolgálatunkat üzenetének terjesztésében. Szép napot kívánunk!”


**



2. Az apostoli nunciatúrán az albán püspökökkel és a pápai kísérettel elköltött ebédet követően délután 4 órakor a Szentatya a Jó Tanács Szűzanyja nevet viselő tiranai katolikus egyetemen találkozik a balkáni ország hat nagy vallási közösségének vezetőivel: a muzulmánok, a bektásik (egy muszlim misztikus rend), a katolikusok, ortodoxok, evangélikusok és zsidók elöljáróival. Minden vezető 3-4 személlyel érkezik a találkozóra, amelyen jelen lesznek az albán püspökök és a pápai kíséret tagjai is. A pápa beszédét követően egyenként találkozik a vallási vezetőkkel és munkatársaikkal.
**

3. Isten nevében ölni nagy szentségtörés! Isten nevében hátrányosan megkülönböztetni embertelen tett!” – hangsúlyozta Ferenc pápa Tiranában a vallási vezetőknek



Ferenc pápa a tiranai Katolikus Egyetemen találkozott a főbb albániai vallásfelekezetek képviselőivel. Utalva a múlt ateista kommunista rendszerre, emlékeztetett arra, hogy Albánia szomorúan tanúja volt olyan erőszaknak és drámának, amely erővel ki akarta zárni Istent a személyes és közösségi életből. „Amikor egy ideológia nevében ki akarják zárni Istent a társadalomból, végül bálványokat imádnak, és az ember csakhamar eltéved, méltóságát lábbal tiporják, jogait megsértik. „Tudjátok, milyen brutalitáshoz vezethet a lelkiismereti és vallásszabadságtól való megfosztás, és az így megfosztott emberiségnek nincs többé reménye és eszménye” – mondta Ferenc pápa az albániai vallások képviselőinek. Majd emlékeztetett az 1990-es években bekövetkezett változásokra, amelyek kedvező feltételeket teremtettek a vallásszabadságnak. Minden közösség újjáéleszthette hagyományait, amelyek a vad üldözések ellenére sem tűntek el teljesen, mindegyik felekezet hozzájárulhat az ország erkölcsi újjáéledéséhez.

Ferenc pápa emlékeztetett II. János Pál 1993-as történelmi albániai látogatására, és idézett elődje itt mondott beszédéből: „A vallásszabadság az Úr értékes adománya nem csupán azoknak, akik megkapták a hit kegyelmét, hanem ajándék mindenkinek, mert alapvető garancia a szabadság minden más kifejeződésének. A hitnél jobban semmi sem emlékeztet arra, hogy egy Teremtőnk van, és valamennyien testvérek vagyunk.

A vallásszabadság védőbástya minden totalitarizmus ellen, és döntő hozzájárulás az emberi testvériséghez.”
…De rögtön hozzá kell fűzni a pápával: „Az igazi vallásszabadság ellenáll az intolerancia, a türelmetlenség és a szektáskodás minden kísértésének, és a tisztelettudó és építő párbeszédet keresi.” (1993. ápr. 25) Ferenc pápa itt utalt arra, hogy napjainkban szerte a világon türelmetlenség jelentkezik a különböző vallásokban mások vallási meggyőződéseivel szemben. „Az igazi vallás a béke, nem pedig az erőszak forrása! Isten nevében ölni nagy szentségtörés! Isten nevében hátrányosan megkülönböztetni embertelen tett!” – hangsúlyozta Ferenc pápa Tiranában a vallási vezetőknek.

A vallásszabadságot nemcsak a törvényhozásnak kell garantálnia, hanem közös alapja és élettere mindenki együttműködésének a közjó érdekében végzett erőfeszítéseknek. Minden vallási hagyománynak, vallási, nemzetiségi és kulturális csoportnak önzetlenül hozzá kell járulnia mások és az emberiség szolgálatához. Ha körülnézünk magunk körül, látjuk, mennyi a szükséget szenvedő szegény, milyen sok társadalmunkban azok száma, akik utat keresnek igazságosabb közélet felé, milyen sokaknak meg kell találniuk az élet értelmét és a reménységet. Ezen a területen a különböző vallású nőkre és férfiakra helyettesíthetetlen feladat vár. Ez a terület termékeny lehet a vallásközi párbeszéd számára is” - fejezte be beszédét Ferenc pápa a tiranai vallásközi találkozón, Isten áldását kérve az albániai vallási közösségekre.
(szf)

**

4. Tudjatok nemet mondani a pénzimádatra, a hamis individualista szabadságra, a függőségekre és az erőszakra! – kérte az Úrangyala előtti beszédében a Szentatya



A pápa a Teréz anyáról elnevezett tiranai téren bemutatott szentmiséje végén délben az Úrangyala imádság előtt mondott beszédében üdvözölte a szertartásra összegyűlteket, akik Albániából és a környező országokból érkeztek. Köszönetet mondott jelenlétükért és a hitről tett tanúságtételükért.

A fiatalokhoz fordulva így folytatta: „arra hívlak benneteket, hogy életeteket Jézus Krisztusra építsétek. Aki Krisztusra épít, az sziklára épít, mert Ő mindig hűséges, akkor is, ha mi nem vagyunk azok (vö. 2 Tm 2,13). Jézus mindenkinél jobban ismer bennünket. Amikor hibázunk, nem ítél el bennünket, hanem azt mondja: „Menj, de többé ne vétkezzél!” (Jn 8,11)

Kedves fiatalok! ti vagytok Albánia új nemzedéke. Az Evangélium erejével és a vértanúk példájával, tudjatok nemet mondani a pénzimádatra, a hamis individualista szabadságra, a függőségekre és az erőszakra! Mondjatok viszont igent a találkozás kultúrájára és a szolidaritásra, a jó és az igaz elválaszthatatlan szépségére, a nagy lélekkel, de a kis dolgok iránt hűségesen eltöltött életre. Így építhettek egy jobb Albániát és egy jobb világot!” – mutatott rá Ferenc pápa.

Végül kérte a híveket, hogy forduljanak Szűz Máriához, akit elsősorban a Jó Tanács Szűzanyjaként tisztelnek. „Lélekben elmegyek a Scutari kegyhelyre, amely számotokra olyan kedves és Mária oltalmába ajánlom az albániai helyi egyházat, az egész albán népet, különösen is a családokat, a gyermekeket és az időseket. Szűz Mária vezessen mindnyájatokat, hogy együtt járjatok Istennel a remény felé, amely sosem okoz csalódást” – zárta az Úrangyala előtt mondott beszédét a pápa. 


(sv) VR

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése