2014. 05. 29.

7000 éves mumiát találtak a fiatal régészek

Egy jó állapotban fennmaradt, legalább hétezer éves múmiát találtak Chilében régészeti tagozatos általános iskolások egy osztálykiránduláson. 00momi
Az Amerika Iskola diákjai a dél-amerikai ország északi csücskében, az Atacama-sivatagban, a Morro-hegy és az El Laucho strand között "régészkedtek" szombaton, miután híre terjedt, hogy a térségben hat halottat követelő erős április elsejei földrengés okozta földcsuszamlás eredményeként régészeti leletek kerültek felszínre.
A gyerekek egy kutyaürülékkel borított zónát tisztogattak és kutattak át, amikor a földben megtalálták a csaknem teljesen épen maradt múmiát az i.e. 7020 és i.sz. 1500 között virágzó csincsorró kultúrából.
Az ősi egyiptomiaktól eltérően, akik csak a királyokat és a nemeseket balzsamozták be, a csincsorrók minden halottjukat tartósították, független korától vagy társadalmi állapotától. Még a csecsemőket és a magzatokat is ugyanolyan aggályosan balzsamozták, mint a felnőtteket.
Az Atacama-sivatag tengerparti halászfalvait benépesítő csincsorrók az egyik legősibb tengerparti civilizációt alkották egész Dél-Amerikában. Első emlékeiket 1917-ben fedezte fel Max Uhle német régész, azóta 12 ezer múmia került elő.
Hans Neira, a régész tagozatos diákok osztályfőnöke, az alkalmi ásatás vezetője felszólította a chilei hatóságokat, hogy nyilvánítsák védetté az egész övezetet, mert az egy gyarmatosítás előtti nagy temetőt foglal magába. Az Escuela Americában nemrégiben hozták létre a régészeti tagozatot, hogy elősegítsék a gyerekek jobb társadalmi beilleszkedését és a kulturális örökség megbecsülésére neveljék őket.

Latimo/Port

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése