2014. 05. 21.

Jordánia a szegények és a béke pápáját várja

Jordánia és a Szentszék célja, hogy megőrizze a keresztények jelenlétét a Közel-Keleten, és ezzel fenntartsa a térségben a keresztény-arab identitást – mondta P. Ri’fat Bader, a jordán egyház szóvivője a Vatikáni Rádió német szerkesztőségének.


Ferenc pápa szentföldi útjának első állomása szombaton a jordán főváros, Ammán lesz. A muszlim dominanciájú államok között Jordánia a mintakép, az ország erőfeszítéseit tekintve a muszlim keresztény párbeszéd fenntartásáért. Kiemelkedő a Szentszékkel fenntartott jó együttműködése.
A keresztények exodusa a Közel-Keletről nemcsak a keresztény közösségnek árt, hanem a muszlim lakosságnak is. A jordán királyi ház és más meghatározó muszlim személyiségek számára is fontos, hogy erősítsék az iszlámról azt a pozitív képet, mely szerint vallásként el tudnak fogadni más felekezeteket – nyilatkozta a szóvivő, és hangsúlyozta: Ferenc pápa látogatása bátorítást jelent, hogy érdemes folytatni az együttműködés útját.
A Szentszék és Jordánia együttműködésének szép példája volt a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa és az ammáni Vallásközi Tanulmányok Intézetének képviselői közös felhívást adtak ki a Nigériában elrabolt lányok kiszabatásának érdekében, hitvallást téve a békére való törekvés fontosságáról.
Jordánia számára Ferenc pápa látogatása kettős jubileummal kapcsolódik össze: ötven évvel ezelőtt utazott VI. Pál az országba és húsz évvel ezelőtt, 1994-ben vették fel a diplomáciai kapcsolatot Szentszékkel.

Ferenc pápa a negyedik egyházfő az utóbbi ötven év során, aki felkeresi Jordániát – ez a tény büszkeséggel tölti el a jordánokat, és bátorítást jelent Jordánia számára, hogy tovább kell erősíteni a Szentszékkel fenntartott kapcsolatot. II. János Pál pápa 2000-ben tett látogatásakor méltatta az ország vendégszeretetét és nyitottságát. Ez a két érték határozott fellépést kíván Jordán Hásimita Királyságtól, az ország nagy árat fizet ezért – mondta P. Ri’fat Bade. A királyság hétmillió lakosával kis állam, mely gazdaságilag nehéz helyzetben van, megszenvedi az egész régió bizonytalanságát. További problémákat jelent a menekültek nagy számban történő befogadása. Jelenleg 1 millió 300 ezer szír menekült tartózkodik Jordániában, de jelentős számban vannak iraki és palesztin menekültek is.
Az Egyház fellép azért, hogy minden embert Isten teremtményének tekintsenek, ezt jelzi Ferenc pápa ammáni programja: Ferenc pápa találkozik menekültekkel, fogyatékkal élő fiatalokkal a Jordán folyónak azon a részén, ahol Jézus megkeresztelkedett. Az eseményre sok muszlim is ellátogat, de a pápa nem azért megy oda, hogy őket megtérítse, hanem Isten és Jézus Krisztus mindenkit átölelő szeretetét viszi hozzájuk – mondta a szóvivő.
A jordániai keresztények örömmel várják Ferenc pápát, számukra ő a szegények, az igazságosság és a béke pápája. Sokak számára fontos volt Ferenc pápa imára és böjtre felszólító kezdeményezése Szíria és Irak érdekében. Éppen ezért ragaszkodtak az arab világ hívői is ahhoz, hogy találkozzanak a pápával. A szombati ammáni szentmisén zsúfolásig meg fog telni a stadion, 70 ezer jegyet osztottak szét az eseményre. Számítani lehet továbbá arra is, hogy a helyszín körüli utcákon nagy lesz a tolongás. A pápával való találkozásra sok családot várnak Szíriából és Irakból is. A látogatás középpontját az ima jelenti – mondta P. Ri’fat Bade. – A legfontosabb, hogy imádkozzunk együtt Ferenc pápával a Közel-Kelet békéjéért, az igazságosságért, mely össze tudja tartani az itt élő népeket.
Magyar Kurír

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése