Az Etnikai alternatívák Kelet-Közép-Európában és a Balkánon címmel tartott előadásában az RMDSZ volt elnöke úgy értékelte, az említett válság-gócok fényében Európának kötelessége lenne újragondolni azt, hogyan próbálta egymáshoz illesztenie Európa országait, és hogyan kellene összeillesztenie a jövőben, ezen országok integrációja során ugyanis az Európai Unió a legkönnyebb és egyben a legveszélyesebb megoldást választotta: egyenruhát próbált rájuk húzni. „Európa megpróbálta Prokrusztész-ágyba bújtatni ezeket az országokat, és nem vette figyelembe, hogy minden országnak meg vannak a sajátos etnikai kérdései. Hiszen a görögországi válság is bebizonyította, hogy a görögök bizony nem németek, ahogyan a magyarok, a románok sem németek, de vajon nekünk olyan Unió kell, amelyben mindenki német?” – tette fel a kérdést. Szerinte a kontinens és az AEÁ vezetői máig nem tudatosították az etnikai kérdés rendezésének jelentőségét a térségben, és ezt az Ukrajnában kialakult drámai helyzet mutatja a legjobban.
„A 48-49 milliós Ukrajnában közel tíz millió az orosz nemzetiségű, egy ilyen országban az etnikai-identitáris kérdés alapvető fontosságú, és ahol nem csupán nyelvtörvényt (amelyet később hatálytalanítottak), hanem az autonómia különböző formáit is fel kellett volna kínálni. Európa ehelyett gazdasági-integrációs kérdésként kezelte és erőltetett ütemben próbálta integrálni Ukrajnát, amelynek az orosz intervenció lett az eredménye” – mondta.
„Ennek máris megvannak a nagyon rossz következményei az egész régióban, Romániában vagy Magyarországon, és általában a szocialista országokban, ahol amúgy is csak a felszínt festették át, és úgy csatakoztak az Európai Unióhoz, hogy a mélyben nem igazán hatnak a demokratikus elvek, most pedig itt az úgynevezett populista politika kezdett lábra kapni. Ez arról szól, hogy nincsen szükség a közvetve gyakorolt néphatalomra, hanem közvetlenül kell gyakorolni a néphatalmat: nincs szükség parlamentre, nincs szükség választott képviselőkre, hanem van általában egy karizmatikus vezető és van a nép, és ők igazgatják az ország dolgait” – mondta az RMDSZ volt elnöke, aki szerint ennek eredményeként Romániában láthatóan lebomlik a demokrácia, megbomlott a hatalmi egyensúly, teljes mértékben kompromittálódott a parlament, bizonytalanná vált a kormány működése, az igazságszolgáltatás pedig lassan átveszi a parlament szerepét.
„Ebben a térségben mindenütt zavar van a demokrácia értelmezésével, ez arra kell késztesse az Európai Uniót és mindannyiunkat, hogy végiggondoljuk, hogyan kellene a jövő Európáját felépíteni” – hangsúlyozta előadásában Markó Béla.
A Magyar Ifjúsági Értekezlet, az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége és a Kós Károly Akadémia Alapítvány július 7–12. között idén tizenkettedik alkalommal szervezi meg az EU Tábort.
Közlemény
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése