2012. 10. 03.

A Billings- módszer 1.



A Billings-módszer óriási előnye a hagyományos fogamzásgátló módszerekkel szemben, hogy nincs mellékhatása! A fogamzásgátló tabletta szedését a nők 20-30%-a befejezi a fellépő panaszok miatt. A dolog érdekessége, hogy az ellenjavallatok általában nem közismertek, pedig lényegesek. Annak ellenére, hogy az un. fogamzásgátlók szedésének a keresztény erkölcsteológia megítélés szerint mivel nem az önátadó szeretet és az életadás kifejezése, ezért bűn a Teremtő terve ellen. 
Sokan valószínűleg bele sem mennének a tabletta szedésébe, ha tudnák, hogy nem ajánlott szedni trombózis, agyvérzés, migrénes fejfájás, erős dohányzás és szívinfarktus esetén, illetve ha ezek a betegségek felléptek a közeli hozzátartozóknál, felmenőknél! A gyógyszerszedés mellékhatásai általában növekednek 40 éves kor felett, ill. magas vérnyomás, epilepszia és cukorbetegség esetén.
A leggyakoribb mellékhatások (a teljesség igénye nélkül):
  • trombózis (az ösztrogén elősegíti a vérrög-képződést);
  • infarktus;
  • magas vérnyomás;
  • epekőképződés (kétszer gyakoribb, mint tabletta szedése nélkül);
  • szájdaganat (szintén kétszer gyakrabban fordul elő);
  • szülési rendellenességek;
  • nemi szerv daganatos megbetegedései: petefészek rák, mellrák, méhnyak rák;
  • méhen kívüli terhesség;
  • krónikus gyulladás az altestben;
  • menstruációs panaszok;
  • köztes vérzések;
  • fertőzések, melyek megakadályozzák a későbbi foganást (a magzat 100 esetből 5-ször spontán kilökődik - akár észrevétlenül is - a következő menstruációkor).
A méhnyak sapka (pesszárium) gyakran allergiás reakciókat vált ki. A spirál gyulladásos folyamatokat indíthat el. A megfoganást nem akadályozza, csupán a magzat megtapadását, vagyis ugyanolyan, mint az abortusz. Az óvszer kevésbé idéz elő fizikai (pl. hüvelyirritáció), mint inkább lelki problémákat. Sok pár számára megrontja az intim pillanatokat, ami a párkapcsolat rovására megy.
A Billings-módszer elméleti háttere
Elevenítsük fel a női ciklust! Az első szakaszt a menstruáció idejére tesszük, ami 2-7 napig tart életmódtól, genetikától stb. függően. A 2. szakasz a peteérés fázisa. A harmadik a tüszőrepedés, az ovuláció ideje, amikor a petesejt kiszabadul a petefészekből és a petevezetékbe jut. A negyedik fázist pedig egyszerűen ovuláció utáni fázisnak nevezzük.
Az első szakaszban minimális a megfoganás esélye, de számolni kell vele, mivel a második fázis kimaradhat, és így az első egybecsúszhat a harmadikkal. A második fázis terméketlen időszak, a harmadik termékeny, melyet a negyedikben megint terméketlen szakasz követ.
Vizsgáljuk meg a méhnyak-nyák szempontjából ezeket a szakaszokat!
1. Menstruáció: a vérzés elfedi a nyákot. 2-7 nap - a napok száma változó
2.a. Száraz időszak: ilyenkor nincs nyák vagy minimális, nem figyelhető meg a hüvely nyílásánál. Ez a terméketlenség jele. Változó számú napok
2.b. Nedves időszak: ilyenkor a nyák sűrű, kevés, ragadós. Ez is a terméketlenség jele. Ez a váladék megfigyelhető a hüvelynyílásnál. Változó számú napok - akár két hét is!
3. Termékeny fázis: 1 vagy 2 nap alatt a nyák átalakul. Nyúlós lesz, átlátszóbb, tisztább, hígabb, több, és nedvesség érzést idéz elő a hüvelynyílásnál. Állaga leginkább a nyers tojásfehérjéhez hasonló. A tüszőrepedés előtt pár nappal indul be ez a változás. Az ovuláció napján a legsíkosabb a nyák, ez a csúcsnap. A termékeny fázis csúcsnapja csak az utána következő napon állapítható meg biztonsággal, amikor a nyák újra ragadóssá, sűrűvé kezd válni. Ilyenkor ragacsosodik a nyálka, és 1-2 napig még nem képez falat a méhszájon a hímivarsejtek kizárására. Általában 3-4 nap az ovulációig és 1-2 nap az ovuláció után.
4. Terméketlenségi fázis: ragadós, szárazabb, homályos vagy eltűnik a nyák. A ragadós nyák falat képez, nem engedi be a baktériumokat és a spermiumokat. Az ovuláció utáni időszak általában 14 nap a menstruációig.
Felhasznált irodalom:
Dr. Evelyn Billings - Ann Westmore: A Billings-módszer
Bippan Norberg - Szil Péter: Természetes fogamzásszabályozás
Váradi Tibor
előadásai

 
Összefoglalva, ha a házastársak valamilyen súlyos oknál fogva nem tudják vállalni a gyermeket:
  • Menstruáció alatt a házaséletben önmegtartóztató életet éljenek (nincs közösülés).
  • Korai nem fogamzóképes napok - korai NFN - alatt adják egymásnak önmagukat.
  • Fogamzóképes napok - FN - önmegtartóztattó életet éljenek.
  • Késői nem fogamzóképes napok - késői NFN - alatt adják egymásnak önmagukat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése